Manjši ribnik

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a matic » 28 mar 2005, 18:42

Pijavke so večini ribnikov, samo da ponavadi ne napadajo rib (tudi jaz sem jih opazil lansko leto). Če pa že napade ribo, pa moraš ribo ujeti in pijavko pokapljati z močno solno raztopino, potem pa pijavko odstraniš s pinceto (razen če se ne bojiš takih živalc jih pa lahko kar z roko). Odrasle primerke lahko ubiješ z organofosfornimi raztopinami, a te so strupene za ribe, za rdečeperke in kleniče celo smrtno.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a pepelka » 28 mar 2005, 18:47

Si jih imel veliko? Kako velika je odrasla pijavka?
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a matic » 28 mar 2005, 20:16

Imel sem jih malo. Naenkrat sem videl le eno. Odrasle so lahko različno velike. Tiste v mojem ribniku se mi zdi da niso več rastle, tako da so verjetno že dosegle max. velikost, bile so pa dolge ene 3, 4 cm. Se pa spomnim, da smo nekoč v nekem potoku s prijatelji lovili pijavke, ki so bile skoraj vse preko 10 cm, pa še take vse debele pa sluzaste. Se mi zdi, da so tiste šle tudi na človeka.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 29 mar 2005, 07:51

Brrrr, pijavke! :? Zaenkrat jih še nisem opazil. Srčno upam, da bodo moj ribnik "preskočile".

Zanima me pa kaj več o žabicah. Predvsem krastačah. V moji luži veselo prepevata 2 žabi (jih ne vidim, ker se skrbno skrivata med skalami pod slapom), 2 krastači v "ljubezenskem objemu" sva pa z ženo previdno ujela in jih preselila na kraj, kjer bosta imeli družbo velike žlahte :lol:
Nekako sem pristaš navadne žabe ali male zelene rege, misel na zbirko krastač pa mi ni ravno po volji. Kaj mislite ostali in koliko je katera od vrst koristna? Če imam prav, naj bi bile žabe na splošno zelo koristne "vrtnarke"?

LPT
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a NISAZOO » 29 mar 2005, 08:07

Živjo!

Baje da so krastače najbolj koristne...tudi v vrtu!Jaz jih imam poleti kar dosti v ribniku se pa menjavajo od najmanjše do ogromne!Smola jim je namenjena samo če pridejo v ribnik tam kjer so račke kjer jih po vsej vrjetnosti ,če jih račke opazijo čaka smrt! :cry: :cry: :cry:
NISAZOO
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 20 mar 2005, 20:38
Kraj: RADOVLJICA-LESCE

OdgovorNapisal/-a pepelka » 29 mar 2005, 13:07

Mi smo imeli krastačo, še preden smo imeli ribnik. Sedaj je pri nas tretje-četrto leto. In baje so zelo zveste (do smrti). Tako, da je možno, da je to ena in ista. Me pa nič ne moti, lani je bila ena velika in dve male. Če se bodo razmnoževale... bo pa pojedina za želve.

Pijavke.... mene je tudi zmrazilo, drugače pa, če ne bi presajala rastline, sploh ne bi vedela, da jim imamo.
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a ttoman » 29 mar 2005, 14:05

Jah. Lako tebi, k maš še želve notri. 8) Ribam, sem nekje prebral, pa krastačji mrest ne gre preveč v slast. Upam, da sta tisti dve skriti druga "sorta" :) Prepevata zelo lepo.
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a matic » 29 mar 2005, 14:43

Tudi meni se zdi, da so krastače bolj koristne (ne vem, kje sem to slišal). Se pa spomnim, da sem lansko leto imel žabo, ki je našla lepo luknjo pod slapom in se tako ubranila pred mački. Potem pa je pozno poleti prišla krastača, pregnala žabo in še sama odšla- ostal sem brez dvoživk. Ribe pa ne jedo paglavcev krastač, medtem ko žabje jedo zelo rade. Lansko sezono je k meni prišla neka ženska s svojima otročkoma (se mi zdi da ene 6 let). Prinesli so flašo polno žabjih paglavcev, ki so jih rešili iz neke mlakuže, ki je bila na tem da se izsuši. Spustili smo jih v ribnik in takoj so se združili v oblak. Je mimo priplavala ena ribica, se trikrat zapodila skozi jato in ni bilo več paglavcev. Vse skupaj 2 sekundi. Boga otroka, jaz pa najraje v zemljo.
Je pa to prinašanje dvoživk prepovedano- zavarovane. Tako da lahko le upamo, da se same k nam naselijo.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a pepelka » 29 mar 2005, 16:08

Kaj imate v ribniku: zlatke ali koi krape.

Jaz imam zlatke, sicer me malo drži za koi krape, pa jih ne bom imela zaradi majhnosti ribnička. So pa zelo lepe ribice.
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a NISAZOO » 29 mar 2005, 16:19

Jaz imam večinoma zlate navadne,bele in pajčolanke koia imam pa samo 2 pa sta še po čudežu živa,ker je eden že delal samomor in je ven skakal!!!!
NISAZOO
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 20 mar 2005, 20:38
Kraj: RADOVLJICA-LESCE

OdgovorNapisal/-a matic » 29 mar 2005, 18:42

Tudi sam se zelo zanimam za koije (zdaj imam zlatke). Vendar pa bi za njih ribnik moral hudo povečati, kar se pa ne bo zgodilo še nekaj let.
Imam občutek, da se jih ponavadi drži v veliko premajhnem ribniku, ki bi za njih moral biti dolg vsaj 5 metrov. V idealnih razmerah zrastejo okoli 90 cm in mislim, da bi to moralo biti merilo za velikost ribnika. Poleg tega imajo kar nekaj tipičnih zahtev (talni odtok, skimer, primerne rastline,...).
Kot zanimivost: posamezni primerki koijev imajo možnost izboljšanja vzorcev različnih skupin (o njih na akvazinu, v niti klasifikacija koi krapov). Ti se imenujejo tategoi in imajo hudo visoke cene. Gledal sem jih na neki internetni dražbi in nekateri primerki so imeli ceno 5000 funtov (ja, okoli 2 miljona). Pol se ti pa vrečka strga.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 30 mar 2005, 10:38

Ojla.

Jaz imam zaenkrat 4 koje (2 večja, 2 manjša) + 4 zlatke + ?? mladic (mislim da tudi zlatke - zaenkrat še čisto črne in velike kaka 2 cm). Odtoka na dnu ribnika sicer nimam, imam pa sistem filtrirnih naprav, ki naj bi prenesel ribnik velikosti 17.000 l, naseljen s koji. Notri imam lokvanje, ki naj bi jih koji pustili pri miru, nameravam pa dodat še podvodne oksi rastline, ki bodo pa zaščitene s kako prozorno mrežo. Po vsej verjetnosti dodatnih rib ne bom več naseljeval, ne bomo se pa seveda branili mladic, ki se bodo izlegle po naravni poti.

Ja, baje pravi rejci kojev lahko mastno zaslužijo, sam... No, ja... Meni v užitek, nekaterim drugim v biznis ;)

Prilagam še sliko nekaj ribic. So plavale globlje, pa je slika malce popačena in neostra.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a pepelka » 30 mar 2005, 12:05

http://www.pondscaper.com/fishintro.html

Na tej strani so opisane: zlate ribice, koi in še druge ribice, ki so bolj ali manj primerne za ribnike (odvisno od temperatur kraja kjer živiš)

Zanimiva in poučna stran.
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a pepelka » 30 mar 2005, 12:11

http://www.awgs.org/ubb/ultimatebb.php? ... 1;t=009936

Poglejte si te koi-je. Kako so krasni!!
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a pepelka » 30 mar 2005, 12:26

Še nekaj.
Kaj se smatra pod kristalno vodo? Moja je prozorna, rahlo obarvana rjavo, kot kakšen potok. Na kamnih je nabran mulj - rjavkast, malo je pa tudi algic, ki so obrasle kamenje.

Ali je sploh možno imet kristalno vodo? Ne more biti ravno takša kot je v akvariju?
Kaj menite?

Ali se splača počistit kamne, saj se bo takoj nabralo nazaj. Dno sem letos že počistila, voda pa se je zbistrila po dveh dneh.

Kako imajo lahko nekateri bele kamne notri? Ravno pred par dnevi sem si ogledala en ribniček, še manjši od mojega. Notri je bilo pet zlatk, kamni po tleh pa čisto beli, prav nič ni bilo nabranega po njih.
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a ttoman » 30 mar 2005, 12:48

Ojla, Pepelka.

Kristalna voda se po eni definiciji smatra tista, skozi katero se vidi vsaj 1 meter globoko.
Kamni oziroma druga "šara" na dnu in po stenah bo slej ko prej dobila prevleko mulja, alg, itd. To je kvečjemu dobro, saj se tam hitreje razvijajo pozitivne bakterije, ki vodo biološko čistijo.
Kdor ima po dnu ribnika čisto belo kamenje, jih je ali opral do golega (kar je verjetno preeeecej dela), ali pa je stare vrgel ven in noter položil čisto nove. Sem pa že slišal, da razni neznalski intuziasti vsako pomlad ribnik totalno spraznijo, ga "zbiksajo" in nato ponovno napolnijo z vodo. :roll: Da krepneš.
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ttoman » 30 mar 2005, 12:55

Uau!
Fuuul fletni kojčki. Kadar ribe pri nas kdo pride futrat in opazijo rumeno kantico z briketi, začnejo dirjat sem in tja, kot kužki, ki jim skoraj odpadejo repi :) Ne moreš verjet, dokler ne vidiš. Če imajo pa premalo, pa pridejo prosit tako, da se vsi postavijo lepo pred tabo in te gledajo.
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a pepelka » 30 mar 2005, 13:16

Kaj menite o uv lučeh. Se vam zdijo koristne ali ne?
Kako bi lahko naredila dodaten filter in jupol kante? Imam eno potopno črpalko viška, sicer je šibka (600l/h), vendar bo bolj koristna prižgana, kot ugasnjena.
Zgoraj bi naredila luknjo, vanj dala cev(iz črpalke), spodaj (jupol), bi naredila luknjo (zalepila s plastiko), cev napeljala v ribnik. V jupol bi nametala peno (biološki filter že imam)

Kaj menite, je za kaj ideja???? Koliko bi bila dovolj velika kanta?

imam pa biološki filter+fontana(mehanski filter), vendar voda ni čisto tako čista, kot bi hotela (najglobji del ribnika je 80-90cm, pa dno ni ravno kristalno videt(le večji kamen je viden, drugače pa ne...)

Nekako moram to rešit. Sicer se mi pa zdi, da je težje pri majhnem ribniku, kot pri večjem, saj se ravnovesje v ribniku hitro spreminja. (če bi bila prej bolj pametna..... sicer pa po toči zvonit.... )
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a ttoman » 30 mar 2005, 14:03

Jaz ti kaj več vem povedat le o UV svetilkah. Jo imam in se mi zdi, da je zlatega denarja vredna. Vsaj do sedaj z enoceličnimi algami še nisem imel problemov. Lani jih nisem imel celo takrat, ko je voda imela 28 stopinj, lokvanji pa še niso bili dodobra razviti. Baje zdrži (je učinkovita) nekako 2 do 3 leta, potem jo je pa potrebno zamenjat.
Poznam nekoga, ki ima zelooo lepo urejeno okolico ribnika z zelooo dragimi filtrirnimi napravami, vendar je voda kljub temu grahova župca. Skoraj upam stavit, da bi mu ustrezna UV svetloba precej pomagala.
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a pepelka » 30 mar 2005, 14:12

kje si jo pa nabavil in kolikšna je cena?
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost