Manjši ribnik

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Manjši ribnik

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 29 jun 2004, 07:46

Pozdravljeni!
Vidim, da vas veliko tukaj ima ribnik, pa bi mi mogoče znali pomagati...

Rada bi naredila ribnik - ne velik - mogoče 1m x 2m, z manjšim pretokom vode, ki bi bil namenjen temu, da se voda bogati s kisikom - torej, da ni stoječa.
Zanima me, kaj vse potrebujem. Verjetno folijo (kakšno?), črpalko - s kakšnim pretokom? Nekdo je omenil črpalko pralnega stroja?
Torej - kje naj sploh začnem, na kaj naj bom pozorna?
Koliko naj računam, da me bo nakup opreme stal? (torej denarna plat)

Pa seveda konec koncev najpomembneje - kakšne rastline mi svetujete ob vodi (in mogoče tudi v vodi?)
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a izu » 29 jun 2004, 08:27

Jaz bi ti priporočil da bi mela v tem svojem ribniku samo rastline pa kake žabice če so ti všeč ampak ne jih vzemat iz narave!!! pusti da same pridejo.če bi imela samo rastline najbrž ni treba imeti močne črpalke(to govorim samo po moji kmečki pameti ker nimam izkušen) Folija pa je kot pravijo vsi najboljsa tista črna.rastlin maš pa zelooo velik v kakih knjigah,saj bi ti jih naštel ampak se mi jih ne da.no ena izmed njih je tista ki je bila pri nedeljskem dnevniku.pa najbrž boš dala lokvanje ki se pa kot pri mojem "sosed" v nekaj letih kar hitro razmnožijo in jih imaš cel ribnik.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 30 jun 2004, 11:11

Najlepša hvala.
Sprašujem zato, ker imajo sedaj v Tuš-u nek komplet za izdelavo ribnika za 35.000 SIT. Obsega pa folijo, črpalko, reflektor... Glede na to, da nimam pojma o teh zadevah, ne vem ali je to dobra stvar ali ne... :? :roll:
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 30 jun 2004, 14:33

Ojla,

cenovno je najbrž ugodna zadeva, sama je nisem videla. Mogoče ti bo najlažje o ugodnosti cene dobiti informacijo na tak način, da prvo izveš kaj vse "paket" vsebuje, potem pa v kakem drugem centru povprašaš koliko bi te iste stvari stale pri njih. :wink:
Pri ribnikih je pomembna moč pretoka vode, ki mora biti sorazmerna z količino vode oz. velikostjo ribnika. Pomembna je tudi lega in globina ribnika, saj če je cel dan na soncu se pri preplitkem ribniku voda preveč segreje :arrow: potem so pa problemi z nitastimi algami, z motno vodo in hrbtno plavajočimi ribami. :?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 02 jul 2004, 08:21

Uf... si mi pa dala misliti.
No - naredili ga bomo, ostalo bom pa reševala sproti. Že res, da nimam izkušenj, ampak nekje je le treba začeti mar ne? :wink:
Nazadnje se nisem odločila za varianto v Tušu. Sem pa že kupila črpalko. Sedaj me pa zanima naslednje:
vem da obstaja več vrst folij za ribnike. Glede na to, da jo nisem nikjer opazila v Merkurju... Kje lahko to nabavim in kakšne so razlike - na kaj moram biti pozorna oz. kaj moram prodajalca sploh pobarat? :?
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a izu » 02 jul 2004, 09:17

A v tušu v Lj blizu koloseja?
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 02 jul 2004, 09:36

To pa ne vem Izu - jaz sem iz Kranja - tam sem tudi gledala.
Ampak kot vem, bi morale imeti vse Tuševe trgovine to ponudbo.

V glavnem pri meni ta varianta sedaj odpade, ker sem v Merkurju kupila črpalko, ki jo imajo v akciji. Cena je nekaj čez 6.000 SIT. :roll:
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 02 jul 2004, 16:21

Ko smo že pri črpalki. Tale ki sem jo kupila je za 1m višinske razlike. Torej sledi manjša odločitev. Koliko globok ribnik?
Ne nameravam imeti kakšnih ribic ali česa podobnega, rada bi le mlakco z vodo in kaskado. Ker pa mora biti od dna ribnika do vrha kaskade le 1m, mi je bolje, če je ribnik čimmanj globok, zato, da je kaskada lahko bolj zanimiva. :oops:
Torej vprašanje je v bistvu: koliko je najmanj lahko ribnik globok, če želim imeti v njem kakšen mini lokvanj? :? (če je to sploh izvedljivo)

BTW - črpalka itak ne sme biti na najnižji točki ribnika?
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 jul 2004, 23:07

Ojla,

mislim, da obstaja mini lokvanj (se pravi da ima manjše liste), ki je lahko na globini okoli 50 cm.
Praviš, da boš imela mlakco brez rib, me pa zanima kako se boš lotila problema, ki se ti obeta - komarji :?
Koliko pretočna pa je črpalka (l/h)?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 02 jul 2004, 23:12

O ribcah pravkar doma razpravljamo... tako da ne vem še :?
Črpalka je 700l/h - glede na to, da ribnik ne bo velik, upam da je dovolj?
Če ne bomo pa naredili toliko velikega, da bo dovolj. :D
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a izu » 04 jul 2004, 14:09

Klavdija kako misliš komarji?A ličinke?Ker ličinke so v postani vodi in voda mora biti malo umazana lahko iz izkušenj povem.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a pepelka » 04 jul 2004, 16:46

v našem imamo narastek-staro žabo(mislim, da je krastača, kaj pa vem? , je rjava! ?!?!) in še dve mali, ena zelena druga pa rjava.
ribo pa samo eno. razmišljamo o dveh želvah.
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a pepelka » 04 jul 2004, 16:49

kaj naj zasadim okoli ribnika, tako, da bo prekrilo kamenje, ki ga obkroža?
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 05 jul 2004, 00:20

Ojla,

ja Izu mislila sem na ličinka, ki hitro postanejo nadleženi krvosesi, če jih nihče v vodi ne pohrusta :? Tudi v ribniku, ki ima fontano, se najde dovolj mien del, ki ga komarke hitro izkoristijo, ribe pa ta del potem rade obiskujejo :wink: .

Pepelka, večkrat ko se bo voda pretočila skozi biološki filter, bolj bo čista in zaradi fontane bolj obogatena s kisikom. Nivo vode naj bo tako visok, da je do skal, ki so na robu in je folija pokrita (pri našem ribniku nismo naredili nivoja kot je treba, pa nam je folija na enem koncu preparela). Med skale lahko daš vse rože za skalnjak (blazinaste rasti), ob rob v ribnik (če ste pod folijo naredili polico) pa lahko zasadiš restline za cono A (močvirnat del, restline ki imajo korenine stalno v vodi) oz. rastline ki so primerne za to globino, ki jo ob robu imaš. Najlažje ti bo, da stopiš v kak dobro založen vrtni center, jim poveš za kako globino rabiš vodno rastlino in ti bodo svetovali :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a izu » 05 jul 2004, 08:22

Ej, oz. nebi bilo dobro fontane imet ker: vam bogati s kisikom rastline pa rabijo ogljikov dioksid (Co2)
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 05 jul 2004, 13:37

Ojla,

ja Izu res, da rabijo rastline Co2, samo večina ne iz vode, ampak ga pridobijo iz zraka.
Obstajajo tudi vodne rastline, ki so oksigene oz. so namenjene izboljšanju vode, saj so potopljene in vodo obogatijo z kisikom, te pa verjetno res črpajo vse potrebne snovi za svojo rast iz vode (če je med temi snovmi Co2, pa ne vem). :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a izu » 05 jul 2004, 13:44

100% črpajo iz vode co2 nekater rastline ki so v vodi
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 06 jul 2004, 08:28

Izu in Klavdija:

Hvala za veliko prispevkov na to temo (opažam, da tukaj forumi niso najbolj dejavni - nekateri)...
Izu -vem da mora biti folija črna. Ampak kot vem obstajajo različne debeline in različni materiali. Sej kar se tega tiče sem dosti na internetu našla (nekateri ribniki so taki, da ti dih vzame), vendar pa še vedno ne vem, kje bi to lahko kupila? V Merkurju sem videla samo kalupe, isto pa velja za Obi.
Torej - a poznate kakšno prodajalno - vtni center, kjer bi to lahko dobila v oklici Ljubljane ali Kranja? Kakšno priporočilo? :(
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a pepelka » 06 jul 2004, 10:06

folijo imajo v tukanu. na izbiro imajo različne debeline, pa tudi peskane folije-te so dobre za potočke. peskane so občutno dražje ampak so bolj naravnega videza kot črne. jaz sem uporabila kar črno (zaradi cene). ima deset let garancije, če se ti raztrga imajo posebno lepilo zanj. folija je različne širine, kupuje se pa na meter. ko je položena mora gledati ven iz luknje še prib 30-40 cm. to obložiš s kamni ...ipd...

postavljaj jo ob toplem sončnem vremenu, saj je tako bolj prožna. mi smo jo ko je bilo hladneje, pa smo se kar namantrali.

folijo je najboljše čim bolj obložit s kamenčki, saj jo tako zaščitiš pred uv žarki in je bolj obstojna. sicer se pa se na njej nabere "mah" iz alg ipd. tako da ni panike, če je kje kakšen luft.

pod folijo daj filc ali pa naredi oblogo iz mivke. še prej pa odstrani vse kamenčke. dno poravnaj z libelo (zaradi pritiska vode), vsaj pravijo, da je tako boljše.

sicer pa (na žalost tudi jaz nisem vedela tega prej) je najboljši zunanji filter za čiščenje vode. v vodo daj granulat, ki uničuje alge(tukano), aktivno oglje (lekarna), in počakaj kak teden preden zasadiš rastline, in pa kakšen mesec pred ribami.
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 06 jul 2004, 10:19

Ravno to sem potrebovala!

Hvala Pepelka! 8)
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

Naslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron