Filter za ribnik

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Filter za ribnik

OdgovorNapisal/-a asus » 13 apr 2005, 12:14

Živjo!

Sam bi rad naredil filter za ribnik. Rabim nasvet, kako naj se lotim dela, da bo zadeva dobro delovala.

LP Miha
asus
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 18 jan 2005, 20:32

OdgovorNapisal/-a ttoman » 13 apr 2005, 12:36

Ojla, asus.

Najprej mogoče link na nit, kjer se je o ribnikih ogromno govorilo, tudi o izdelavi domačih filtrirnih naprav:

Nit o ribnikih

Dalje. Kakšen filtrirni sistem potrebuješ, je odvisno od tega, koliko velik ribnik imaš? Če imaš nekaj 100 litrov, bo mogoče dovolj že samo vata, če imaš več, bo potrebno kak drugačen prijem. Za manjše ribnike imaš v raznih Obijih, Merkurjih, Tukanih... filtre z zeolitom (poseben pesek), ki niso dragi...

Predvsem ti svetujem, da najprej kaj prebereš o ribnikih. Mogoče ti bo pomagala tale nit:

Ribniki in vodni vrtovi

LP, Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a asus » 13 apr 2005, 13:15

Tomaž hvala za odgovor. Ribnik ima cca. 6000l vode. Vem, da se filtri lahko kupijo ampak jaz bi rad naredil samogradnjo, ker bo verjetno ceneje. Bom malo pobrskal po forumu gotovo se bo kaj našlo, če pa imaš kljub vsemu kakšno hitro informacijo bi mi pa tudi prav prišla.

Lp Miha
asus
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 18 jan 2005, 20:32

OdgovorNapisal/-a ttoman » 13 apr 2005, 13:28

Asus, jaz uporabljam kupljene in praktičnih izkušenj z izdelavo domačih nimam. Nekako sem seznanjen, da se filter dela v plasteh in da te plasti med drugim vsebujejo vato, zeolit, aktivno oglje, "makarone" (kratke cevke v obliki makaronov, ki zadržujejo pozitivne bakterije, nekateri baje narežejo ozke plastične cevi). Glej toliko, da se bo voda v ribniku obrnila nekako v 3h urah, zelo pa bi ti pomagala UV svetilka, ki uniči enocelične alge. Predvsem pazi na to, da ti jesensko odpadlo listje ne gnije v ribniku, ker se sprošča amoniak, ki je lahko v velikih količinah smrten za prebivalce ribnika.

Upam, da se ti bodo oglasili tudi ygregorn, klavdija in ostali, ki imajo že kar nekaj izkušenj z ribniki in filtri.

Nekje na inetu sem enkrat našel načrt za izgradnjo domačega filtra, pa si nisem naredil bližnjice. Bom poskusil ponovno najti in ti posredovat link
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 13 apr 2005, 14:02

Ojla,

evo mene po dolgem casu (Tamara zdej si pa se ti na vrsti :wink: ).
Doma imam izdelan filter iz Jupol kante za ribnik velik 3x2m in globine 1m. Bistvo izdelave je da voda pritece v filter preko crpalke, prvi sloj je pena, potem pesek, oglje in par slojev fine pene na dnu. Kanta je pregrajena zato je 1/3 brez filtrirnega materijala-je potrebno zaradi pretoka. Dodajam slike-bo se najbolj jasno.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 13 apr 2005, 14:24

O Klaaavdiiijaaaa 8)

A nam lahko še zaupaš, kolikokrat na leto (oziroma na približno koliko časa) je potrebno tak filter čistit?

LPT
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Miša » 13 apr 2005, 14:51

Aktivno oglje nase ne veže samo škodljive ampak tudi nekatere koristne molekule in ne loči med koristnimi in nekoristnimi molekulami. Nekatere nekoristne molekule imajo v določenem območju in koncentraciji lahko neko pomembno funkcijo. Oglje zanesljivo zmanjša koncentracije mikroelementov, ki so nujno potrebni za razvoj in dobro počutje rib.

Zato ne sme biti trajen filtrirni medij, ampak le začasen in po potrebi. Oglje praviloma najkasneje po štirinajstih dneh zavržemo. V tem času smo tudi zagotovo odpravili vzrok zaradi katerega smo oglje sploh vstavili v filter.
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 13 apr 2005, 15:07

Pozdravljeni,

nekaj koristnih nasvetov in kolikor se jaz spomnim tudi cel načrt za odličen filter- pa še prava paša za oči

http://koi-z-are-us.20m.com/

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 13 apr 2005, 15:22

Ojla,


Tamara oj.

Misa kar se oglja tice imas prav, dodajam ga le na zacetku sezone, ko se filter ponovno vklopi.

Filter cistimo po potrebi (1-2 na sezono), vendar nikoli do popolne sterilnosti-tista rjava packarija so ta dobre stvari v bioloskem filtru, ki jih ni dobro prevec spirat. Sicer je se pa potreba po ciscenju pokaze na vodi, ko ob izteku tece motna voda je filter sigurno zapacan.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 14 apr 2005, 08:54

Kuul 8)

http://koi-z-are-us.20m.com/ = Add to favorites :)
Polna košara dobrot

Ne vem, ali ste se že kaj pogovarjali, ampak, a je že kdo pomislil na kako "društvo lužic z lokvanji" ? :)
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 18 apr 2005, 15:46

Tomaž,

povej mi prosim, kako funkcionira tvoj skimer? Ali ga imaš priključenega na črpalko in kako?

Razmišljam namreč o nakupu pa mi iz Oasinih priospektov ni najbolj jasno kako vse skupaj povezati.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 19 apr 2005, 07:41

Ojla, Tamara.

Jaz imam črpalko Promax z DVEMA ločenima motorčkoma (pravzaprav 2 črpalki v eni). Ena črpalka vleče vodo do filtra, ena pa sesa iz skimerja, preko cevi do črpalke, skozi 1. črpalko, do filtra.

Mislim, da majo Oasine Aquamax črpalke (vsaj nov program od l. 2004 naprej) vse zadaj ali pri krajeh "sesalni" priključek za skimer ali dodatno plastično sito (kao dodatni manjši mehanski filter).

To je ta okrogli skimer, ki ga namestiš kamorkoli v ribnik (nekako 80 cm globoko). Prenese nihanje vode okoli 15 cm. Sicer se mi zdi, da v navodilih piše 20 cm, vendar je v praksi potrebno malce vzeti za rezervo.

Obstaja pa še drug, dražji skimer, ki ga je potrebno vkopat na obrežje in okoli pravilno namestit folijo, da ne pušča. Je v obliki nekakega pokritega lonca, kamor je potrebno namestit dodatno črpalko, da potem vodo požene do filtra. O tej drugi varianti tudi jaz nisem preveč seznanjen, sicer mi pa ta krožni kar fino služi.

Njah :( Spet sem bil predolg...

LP, Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 19 apr 2005, 08:00

Hvala in nič nisi bil predolg.
To pomeni, da bomo morali kupiti novo črpalko. Na tej, ki jo imamo sedaj ni videti nobenega sesalnega priključka.
No pa bo spet strošek.

:cry:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 19 apr 2005, 08:12

No, ja.
Al pa če kak drug hobi vzameš:

Spojler za avto: 70.000 SIT
boljše vzmetenje: 150.000 SIT
CD veksler + ojačevalci: 200.000 SIT
.
.
.
bližnje srečanje z drevesom: invalidnost.

Nekako raje vlagam v ribnik :D 8)
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 19 apr 2005, 12:46

Ja je res en hec tale zasvojenost z rastlinami.
Kar se pa avtomobila tiče ima pa naš dragi Wrangler verjetno majnvrednostni kompleks - verjetno misli , da je kamion, glede na kamenje in vso kramo, ki jo je moral pripeljati, o kašni dodatni opremi lahko samo sanja :lol: :lol:

Povej mi ali si se mogoče kdaj zanimal za zunanjo črpalko?
Na sejmu Flora v Celju sem našla podjetje Aquaviva, ki se ukvarja z naravnimi plavalnimi bazeni in ima v svoji ponudbi zunanjo črpalko( sem prosila za ponudbo, pa mi je še do danes niso poslali). :evil: :evil:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 19 apr 2005, 14:22

Ha ha. Hvala enako. Trenutno se s karavanom vozim na "šiht" z dvema vrečama hobi betona v prtljažniku, prejšnji teden pa so bili zadaj še lep čas vsi vzorci zemlje, v kateri so bile posajene rastlinice :lol:
Sosedje, ki pravijo avtu "drugi dom", se ob vsakem takem "napadu" na pločevino zgražajo :D

O zunanji črpalki se nisem nikoli zanimal. Niti nisem o kaj podobnem razmišljal. Misliš, da imajo zunanje kako prednost pred potopnimi?

Mah, tile privatniki z ribiškimi tehnikalijami so pri nas bolj švoh. Pri meni je bil izvajalec varjenja folije resen samo en od treh. Ostala dva mi niti cenika nista poslala. Se mi zdi, da se pri nas ta "šport" šele razvija.

Slovenčki mamo raje bazene za 10 mio. z mrzlo vodo 10 mesecev na leto, hihi. Pa da se vidi raskoš :twisted:

Hmm... Nova olimpijska disciplina: "Plavanje s puhovko"

Ih, saj res. Sejem Flora. Je blo kaj za videt letos? Lani sem bil, letos izpustil.

LP Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 apr 2005, 14:59

Ojla Tamara,

no pa si spet ti nasla tisto kar jest iscem. Pravis da se Aquaviva pri nas ukvarja z takoimenovanimi Biotopi. Mi lahko posredujes njihov naslov al pa telefonsko :roll: . Se lani se nobenemu ni sanjalo kaj bi jest rada, vsi ki sem jih po telefonu napadala so mi ponujali navadne bazene, jasno niso pozabili ponuditi tud klor-bljek.

Tomaz tud jest nocem imeti vode na vrtu samo za dva meseca na sezono. Je pa lusno ce se lahko kar doma zmocis in se malo ohladis, zato bi pa rada zdruzla ribnik in bazen v eno-biotop.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 19 apr 2005, 15:04

Kewl, Klavdija.

Malo nas obveščaj, kako zadeva kaj napreduje, ok? Me prav zanima, kaj bo ratalo iz tega.

LP Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 19 apr 2005, 15:52

Zdravo Klavdija,

www.aquaviva.net
oziroma distributer za Slovenijo:
Miha Osrajnik
e-mail MBCad@sgn.net

kar se pa sejma Flora tiče pa sva šla z možem gledat najinega sina na tekmovanje mladih vrtnarjev, drugače je pa sejm bolj ena žalost - na žalost. :lol: :lol:
Bom še poročala, ko bom ugotovila koliko zadeva stane in kašne prednosti ima(če sploh kakšne).

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 20 apr 2005, 08:04

Oj.

Sem si malce ogledal to stran. Fajn zadeva. Draaagaa zadeva. :) Škoda, k se ne da tak sistem narest, da bi še ribice not plavale. Ali pač?

In, Tamara? Kako se je mladi vrtnar odrezal?

Nekje na internetu (pa spet ne shranil link :( ) sem gledal eno razstavo oblikovanja vrtov. Pravi norci v pozitivnem smislu so ti oblikovalci :shock:
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

Naslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost