Paradižnik 2010

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 14 apr 2010, 07:32

Nadina, pri poru počakaj, da bo imel vsaj dva do tri lističe (resice :lol: ), potem jih prepikiraj posamezno v kake platojčke z luknjicami ali plastične kozarčke za piknik, v glavnem nekaj, kar jim bo omogočilo lep nadaljnji razvoj do sajenja v vrt.
Najbolje da streseš ven iz platojčka skupaj z zemljo in jih ločiš, če jih boš ven pulila, ti se bodo potrgali. Ko po pikiranju zrastejo do debeline svinčnika, jih presadi v vrt, to je vsa umetnost :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadina » 14 apr 2010, 08:56

Ivčk, hvala, sem si že (spet!) shranila tvoja navodila! :D
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 14 apr 2010, 09:40

Nadina, :lol:

Moram tudi jaz kako slikco prilepit, moji imajo po dva prava lističa in še niso bili pikirani, to bom storila v kratkem. Nalašč sem jih držala v bolj tesnem, da jih omejujeo korenine pri rasti, ker je vreme tako zanič. Pa zgledajo čisto dobro, zdaj pa je vseeno čas, da jim namenin malo več pozornosti in prostora. Na vrt boo letos šli šele krepko v maju, v tako zemljo jih ne mislim riniti. Nekako imam občutek, da bo letos še slabša sezona kot lani :?
Na naravo pač ne moremo vplivati...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a bučarka » 14 apr 2010, 10:47

Klematis1, tvoji so že pravi velikani. Se zgleduješ po Nadini, a? :wink: Samo ona je obalčanka, pa še rastlinjak ima. :lol: Jih gojiš pod lučko?

cacti25, tvoje sadike so približno tako velike kot moje.

Ivčk, kdaj misliš, da bomo letos lahko sadili paradižnike? Ti imaš veze s sršeni (čmrlji?). :D
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a nadina » 14 apr 2010, 12:38

Garden-ja je zadnjič napisala, da je zime konec?! :roll:

Sicer pa moji paradižniki zunaj na vrtu še vedno izgledajo OK, eni celo cvetijo? :roll:
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 14 apr 2010, 14:26

Bučarka - Joj, mogoče mi Nadina res ne bi smela biti za vzor :oops: :lol: Nimam jih pod lučko, pač pa v nedokončani mansardi pred panoramsko steno na južni strani.... mesto v vrtu kamor jih bom presadila, pa še moram spremeniti iz zelenice v vrt... :) Mnogo pa jih bom očitno podarila, ker jih je preveč ..... Bojim se, da mi bodo pred presaditvijo zacveteli......

Ivčk, hvala za nasvet o poru, tudi meni to prav pride....

Jajčevce imam jaz tudi že kar velike, vendar pa je pri njih ista finta, da jih naj ne bi presajli ven pred "zofko" - drži ?
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a nadina » 14 apr 2010, 15:43

Klematis1, kaj se sekiraš, saj nisi edina, ki si sejala paradajzke tako zgodaj - nekateri so še prej...

Eko še nekaj mojih poskusnih in bolj ubogih paradajzkov na vrtu:
Cold Set semenke sem dobila lani od Mfranca, a jih lansko leto nisem upala posaditi prehitro na vrt, ker sem jih imela premalo...
Slika
Slika

Tukaj so (sejani kasneje) po vrsti Subarctic plenty, Moskvich, Siberian in Red alert:
Slika
Slika
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a lera » 14 apr 2010, 20:19

Živjo,

sem že stara in popolnoma sklerozna, pa rabim vašo pomoč.

na sliko v albumu trikrat kliknem in jo kopiram kaj pa moram tukaj dati img ali url?

Hvala za prijaznost.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a bučarka » 14 apr 2010, 21:58

Img

Na koncu linka še enkrat pritisneš img.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 14 apr 2010, 22:09

bučarka je napisal/-a:Ivčk, kdaj misliš, da bomo letos lahko sadili paradižnike? Ti imaš veze s sršeni (čmrlji?). :D


Sršene res sovražim, a jih imam rada, le ko se prvič pokažejo, takrat Ivčk sadi paradajzke :lol:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a lera » 15 apr 2010, 07:46

Takole pa moji izgledajo:

Slika

Slika

Slika

takole pa izgleda moj letošnji poskus v rastlinjaku posajen konec marca v neogrevan rastlinjak:

Slika

sem pa tole sao na hitro poslikala - letos jih imam kar veliko tako da sploh ne vem kako bom vse uredila.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a lera » 16 apr 2010, 07:58

Ivčk,
a pri vas že kaj črmrlji letajo oz. te bom drugače vprašala kdaj imaš namen saditi paradižnike?
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a linana » 16 apr 2010, 08:23

:D :D Lera, kaj je tole s čmrlji? Pri nas že letajo.

Vaši paradižnički so res sanjski.
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a lera » 16 apr 2010, 09:30

Mislim, da Ivčk takrat sadi paradižnike ko začnejo čmrlji letat, zato jo sprašujem.


lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a nadina » 16 apr 2010, 12:38

Lera, vidim, da boš 'hodila tudi ti na tržnico' (malo heca, ker imaš res precej sadik, pa še lepe so!). :)

Kako pa tvoj rastlinjak - ali kaj zračiš in koliko?
Morda meriš temperaturo v njem?

Pri nas non - stop odpiramo, zapiramo - nimam še občutka kako in kaj, Čim sije sonce, se notri precej segreje....

Paradižniki v rastlinjaku cvetijo 100/h, jaz bi pa rada že gledala plodove... :oops:
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a orhy » 16 apr 2010, 12:43

Lera prekrasne sadikce si pripravila. Suuuper !
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 16 apr 2010, 12:50

lera je napisal/-a:Mislim, da Ivčk takrat sadi paradižnike ko začnejo čmrlji letat, zato jo sprašujem.


lp


Lera, govora je o sršenih, ne čmrljih :wink:
Čmrlji letajo že pred čebelami, sršeni pa šele, ko ni več nevarnosti za mraz, ker so nanj zelo občutljivi. Ko vidim prvega sršena, takrat zagotovo vem, da ne bo več mraza in takrat sadim paradajzke na prosto. Še nikoli me niso razočarali...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a lera » 16 apr 2010, 13:08

Aha, gre o sršenih, ja bol sem pa mal zbrkala, ampak upam da ni nič hudega.

mene grozno mika, da bi kaj kar za probo posadila.
Ja Nadina, a veš da sem res rekla, da bom poskusila prodati kar se bo dalo, bomo videli. Sem pa res ratala čisto mahnjena na paradajzke.

Hvala vsem za pohvale. Sem jih sejala večkrat razlikčne sorte, sem pa še včeraj pikirala tako da jih bom na njivo lahko kar nekaj nasadila.
Zalivala jih ne bom veliko pa bomo vidli kako bo ratalo.

Rastlinjak pa je pri nas kar bolj odprt, edino preden gre sonce dol ga zaprem, ampak en del mora še sijati gor zato da se malo nazaj segreje in je potem dlje časa notri toplo.

Jaz pa pri tistih v rastlinjaku še čakam da zacvetijo.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

ss

OdgovorNapisal/-a Tomaž Babedraž » 17 apr 2010, 10:43

uffffffffffffffffffff kok enih informacij o paradižniku........skor pol dneva sem prebiral vse koristne informacije in videl da sem globalno zaj....... zadeve okol paradajza, namreč moj je že okol 30 cm velik na okenskih policah.......hmmmmm. Lani sem ga kupil (sadike) letos pa sem ga sam vzgojil iz semena zadnjih lanskih plodov. Sicer so sadike zelo lepe ampak kot pravim, me je mal strah kaj se bo dogajal naprej. no pa slabš kot da kupim paradajz u merkatorju ne more bit hehehe

Vzgojil sem (letos); soljat, lubenice, papriko, bučke.

Nasvetek za une k vam paprika nagaja : ko ji vsejete jo pokrijte z prozorno folijo in dajte direkt nad radiator namreč poštrumfal sem da seme potrebuje fulll toplote da vzklije

zdaj sam čakam tole vreme če se misli kaj ogret :evil:
Blagor ženskam ki so me v življenju zgrešile ;)
Tomaž Babedraž
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 17 apr 2010, 10:36
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a polžek » 17 apr 2010, 16:16

Ja Tomaž se strinjam glede informacij o paradižniku- ogromno jih je in jaz še nisem uspela prebrat do konca :)
Drgač pa sm se nasmejala napisu v tvojmu profilu :lol: :lol: :lol:
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost