Paradižnik 2010

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Re: ;)

OdgovorNapisal/-a polžek » 05 maj 2010, 18:39

Tomaž Babedraž je napisal/-a:
polžek je napisal/-a:Tomažkiradbabedraž a to je zelenorumena sorta al ti jih je sonce ožgalo? :lol:


polžek po ritki te bom!!! ;)



Kak veš da je mejhna? :lol: :lol: :lol: :lol: 8) Pa me ne morš tralala :lol: :lol:
Ps. Mal heca, da ne bo zamere :wink:
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

OdgovorNapisal/-a polžek » 05 maj 2010, 18:42

cacti25 je napisal/-a:
Šeki je napisal/-a:ok, kakšne sadike vi to že ven sadite? jst sm sejal takrat kot so nekateri tu na forumu rekli da je čas za sejanje... in zdj so še kr mejhni. nekatere sem šele danes prepikiral... aja sejal sem jih v začetku marca...


Meni tudi paradižniki napredujejo zelo počasi, ne vem kaj je to. :?:
Če bi normalno rasli bi bile to sedaj že velike in močne sadike.


Moji paradižniki so v večini tudi majhne rasti :cry: Samo nekaj jih je približno 20 cm velikih. Vsi ostali nekje 10 cm. Verjetno bo treba počakat še cel maj, da jih bom lahko sadila na vrt.
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 05 maj 2010, 20:34

Prejšnja leta sem imela tudi jaz bolj majhne paradižnike, pa sem jih kljub temu posadila na vrt nekje od začetka do sredine maja. Tam so pa začeli lepo rasti!
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

Re: ;)

OdgovorNapisal/-a Tomaž Babedraž » 06 maj 2010, 07:43

polžek je napisal/-a:
Tomaž Babedraž je napisal/-a:
polžek je napisal/-a:Tomažkiradbabedraž a to je zelenorumena sorta al ti jih je sonce ožgalo? :lol:


polžek po ritki te bom!!! ;)



Kak veš da je mejhna? :lol: :lol: :lol: :lol: 8) Pa me ne morš tralala :lol: :lol:
Ps. Mal heca, da ne bo zamere :wink:


sej če je večja še bolje...... lažje zadanem ;) da v prazno ne maham ;)

moji so zunaj že en teden .........rumenih listov ni več ........poleg lepo rastejo tud paprike, feferoni, kumare , bučke, .........pa še veliko tega

lepo gledat to.......
Blagor ženskam ki so me v življenju zgrešile ;)
Tomaž Babedraž
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 17 apr 2010, 10:36
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 06 maj 2010, 11:54

polžek je napisal/-a:Moji paradižniki so v večini tudi majhne rasti :cry: Samo nekaj jih je približno 20 cm velikih. Vsi ostali nekje 10 cm. Verjetno bo treba počakat še cel maj, da jih bom lahko sadila na vrt.


Tudi moji so majhni, pa sem zato vesela in ne žalostna. Lepše se primejo kot pretegnjeni velikani in začnejo bujno rasti, ko so enkrat na vrtu. Posadi jih takrat, ko si mislila in ne šele konec maja. Lahko že ta teden, če zemlja ni premokra, ker mraza ne bo več. Če boš čakala na sonce, ti jih lahko preveč posmodi...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a polžek » 06 maj 2010, 13:31

Ivčk hvala ti za odgovor :wink: Pravzaprav sem ugotovila, da normalno rastejo, tako kot sem jih pikirala- tiste, ki sem jih prve pikirala so lepi, krepki in visoki nekje okrog 20 cm (morda manj) drugi si sledijo glede na njihovo rojstvo :lol:
Ivčk še nekaj: Ali moram takoj, ko paradižnik posadim na vrt pokriti (poskrbeti za streho) al so lahko par dni na dežju, dokler to ne uredimo. Ampak jih morm še prej pošpricat mar ne? Z mlečno-zeliščnim pripravkom? Ali kaj drugega, da jih vsaj malo zaščiti.
Hvala :wink:

Tomažkiradbabedraž: Pol bi v prazno mahal, ker je obseg majhen :lol: :lol: :lol: :lol:
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 06 maj 2010, 14:20

Polžek, takoj seveda ne potrebujejo strehe. Dež jim na začetku celo koristi, da lepše rastejo. Poklriješ jih lahko šele sredi junija, če je vreme neugodno, palahko že prej. Pred sajenjem jih pošpricaj s Cuprablau-om, šele po sajenju pa tedensko z mlečno čajno mešanico...
Pa ni za kaj :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 06 maj 2010, 22:26

Jaz imam pa kar pokrite, smo pa na Gorenjskem. Ali naj jih odkrijem'
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 maj 2010, 09:47

Čarodejka, praviš, da imaš pokrite. Govorimo o paradajzkih, ki so posajeni zunaj ali takih, ki so še v lončkih in čakajo na sajenje?
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Maj27 » 07 maj 2010, 16:11

Čarodejka tudi jaz sem iz gorenjske in imam paredajzke zunaj v lončkih. Nimajo nič zaščite.
LP Maj
Maj27
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 24 nov 2009, 21:34
Kraj: Jesenice

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 07 maj 2010, 18:50

Ivčk je napisal/-a:Čarodejka, praviš, da imaš pokrite. Govorimo o paradajzkih, ki so posajeni zunaj ali takih, ki so še v lončkih in čakajo na sajenje?


Posajeni so na vrt in v šotorčkih.
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a polžek » 08 maj 2010, 08:58

Mene pazanima zakaj je v 5 lončkih s paradižnikom povrhu zemlje belo, kot nekakšna plesen in tudi enih par jih je kosmatih kot bi imeli pajčuno na sebi :cry: Ampak samo v 5-ih lunčkih je tako, ostalih nevemkoliko lepo normalno izgleda in lepo rastejo. Če mogoče kdo ve kaj bi to bilo? Hvala! :wink:
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 maj 2010, 14:11

Čarodejka, ne potrebujejo več zaščite, razen če bo napoved slaba. Zdaj je idealni čas, da jih navadiš na zunanje razmere, ker je stalno oblačno in jih tudi sonce ne more požgati...

Polžek, proti plesni na zemlji pošpricaj s kakim fungicidom (lahko tudi Cuprablau) in čimprej presadi v drugo zemljo. Samo glede na to, da imajo po sebi neko pajčevino, bi bile lahko tudi pršice. V vsakem primeru okužene sadike čimprej odnesi daaaleč stran od zdravih, da ne okužiš še tiste. Če pa imaš paradižnikov dovolj, tele bolne raje zavrzi, kot da riskiraš širjenje bolezni ali škodljivca...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a tiguan » 08 maj 2010, 17:22

Kakšno možnost še imam za moje paradižnike, ki so veliki komaj 3-4 cm, so v topli gredi in jih bom tudi imel v topli gredi.
Sejal sem v začetku Aprila, prej skoraj ni bilo mogoče zunaj, zaradi snega, smo precej višje (cca 700 m nad morjem), pri nas ozeleni drevje šele kake 10 dni kasneje, kot v dolini.
Na voljo jih bo 100 komadov pa še cca 100 komadov feferonov, mogoče kakšen nasvet s čim bi jih pognojil, da bi še bolj rasli. Hlevski gnoj sem že dal pred setvijo.

Ali pač naj raje kupim druge že velike sadike, 1 sadika stane borih 40 centov, ampak to mi ni zanimiv

Ne vem lansko leto sem kumare sejal šele 15 Junija (1 mesec kasneje), ven so prišle šele nekje konec Junija, pa sem imel najboljšo letino vseh časov, tud moja mama je rekla, da je letos nekaj posebnega in da so kumare tako velike, kot še nikoli.
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

OdgovorNapisal/-a Maj27 » 08 maj 2010, 19:54

polžek je napisal/-a:Mene pazanima zakaj je v 5 lončkih s paradižnikom povrhu zemlje belo, kot nekakšna plesen in tudi enih par jih je kosmatih kot bi imeli pajčuno na sebi :cry: Ampak samo v 5-ih lunčkih je tako, ostalih nevemkoliko lepo normalno izgleda in lepo rastejo. Če mogoče kdo ve kaj bi to bilo? Hvala! :wink:


Polžek tudi meni se je to zgodilo. To so volnate uši. Ko sem jaz dal paradajzke ven (so še kar v isti zemlji in lončku) so uši izginile. Svoje moraš dati ven. Če pa jih že imaš zunaj pa malo počakaj, da uši izginejo.
LP Maj
Maj27
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 24 nov 2009, 21:34
Kraj: Jesenice

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 09 maj 2010, 09:43

Hm, volnate uši ne napadajo paradižnikov, tudi nisem še slišala, da bi bile kdaj na kaki drugi zelenjavi. Volnate uši so predvsem škodljivci na kaktusih in sukulentah :?
Polžek, kaka fotka bi bila dobrodošla, da ugotovimo, kaj 'napada' tvoje paradižnike...

Tiguan, kljub kasnejšemu sejanju in majhnosti sadik ne bi smel imeti nobenih težav z gojenjem svojih letošnjih paradižnikov. Čisto lepo bodo zrastli in rodili, če le nimaš kake ekstremno pozne sorte. Vseeno si lahko kupiš enih par večjih sadik, tako bolj za rezervo in za zgodnejši pridelek...

Po drugi strani bi s feferoni znala biti drugačna zgodba. Lahko da boš še vedno imel nekaj pridelka, a ne računaj na zrele plodove (denimo za semena). Za vložit bi jih pa moralo biti nekaj mladih :wink:

Lani je bila izredno dobra sezona za kumare, ker je stalno po malem deževalo in je sploh junij bil zelo moker, kar je precej nenavadno. Dvomim, da bo letos enako, zato tokrat sej kumare prej :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 09 maj 2010, 10:33

Maj 27, kaj pa če so bili lončki preveč zaliti in je zemlja enostavno splesnela?
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a polžek » 09 maj 2010, 11:10

Hello :wink:
Jaz sem tiste 4 lončke odstranila iz družbe zdravih in so sedaj stigmatizirani v kotu pred hišo :lol: :lol: :lol: Danes sem ugotovila, da je še ena paprika s plesnjivo zemljo in sem jo direkt v vrt posadila, čeprav je še majhna (vso plesnivo zemljo sem odstranila). kar se tiče pa kosmatih paradižnikov, pa zgleda da sem zamešala pajčevino z regratovimi puhi, ki letajo po zraku, in ker sem imela paradižnik zunaj je ta regratov puh ostal na paradajzu :lol: :lol:

Marija: Tudi možno, da je zaradi preveč mokre zemlje plesen, saj sem jih 2 dni nazaj obilno zalila :P da ja ne bojo stradal tekočine :)
No, upam, da bo sedaj mir, če ne, bom posadila vse vn pa bo, čeprav sem še misla malo počakati, da paprika še malo zraste.
Pozdrav :wink:
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

OdgovorNapisal/-a tiguan » 11 maj 2010, 12:32

Ivčk je napisal/-a:
Po drugi strani bi s feferoni znala biti drugačna zgodba. Lahko da boš še vedno imel nekaj pridelka, a ne računaj na zrele plodove (denimo za semena). Za vložit bi jih pa moralo biti nekaj mladih :wink:



V novi topli gredi bom imel feferone, amapk res počas raste, solata pa, vsak dan večja.
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

OdgovorNapisal/-a polžek » 11 maj 2010, 19:04

Mene zanima če je že kdo slišal za zaščito paradižnika s pomočjo bakrene žičke prebodene v steblo?? To naj bi pomagalo proti boleznim enako učinkovito kot škropivo. Ali je to res in se je že kdo poslužil takega načina ščitenja paradižnika?
Hvala :wink:
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 2 gostov