Paradižnik 2010

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a polžek » 21 maj 2010, 22:54

Nekaj me še zanima- te dni nameravam pikirati zadnjo sorto paradižnika. ja vem, zamujam, pa vseeno, ali bo letos kaj od tega paradižnika ali je možno, da ne bo plodov? Semena sem naročila prek spleta in so mi ga z ogroooomno zamudo poslali :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: , zato sem tako pozna.
Pozdrav!
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

OdgovorNapisal/-a barbika » 22 maj 2010, 09:14

Jaz bi ga pikirala kar direktno na vrt, s tem malo pridobiš na rasti. Če imaš ugodne pogoje, bo še lepo zrasel in rodil, morda malo pozneje.
Od kod si dobila semena?
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 23 maj 2010, 10:28

Polžek, kot že rečeno, direkt v vrt, pazi le na to, da jim v sadilno luknjo nasipaš bolj fino zemljo za lepšo razrast koreninic in da jih zaščitiš pred močnim sponcem (vsakemu narediš majhen šotorček iz agrokoprene, ki ga čez teden dni odstraniš). Pa na zalivanje ne pozabi...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Kaj mu manjka?

OdgovorNapisal/-a FlowerMan » 24 maj 2010, 17:34

Lep pozdrav.

Tudi pri meni doma imamo že dolgotrajno tradicijo (20-25let) vzgoje sadik: paradižnika, feferonov, paprike, zelja....itd. To sicer počnemo bolj za hobi (za lastno uporabo), a vendar še ni bilo leta kadar nismo od sosedov zaslužili vsaj tolik da pokrijemo stroške. :P

Da pa preidem k problemu! Pred nekaj dnevi sem začel s hidroponiko. Gnojila je bilo zelo težko dobiti (kot da je slovenija 100 let za opicami). Z veliko truda sem s Francije le dobil gnojila in tako se je moja pot v hidroponiko pričela. Problem imam zaenkrat le s paradižnikom. Da bi pa vedel kaj mu manjka pa je že preveč za moje izkušnje ? Posajen je bil pred 3-4 dnevi-kot sadika s tople grede.

PS: Je morda zaradi vročine-sonca? Celo stvar imam namreč v zimskem vrtu (brez možnosti zračenja razen, da so vrata odprta, tudi so)

Slika je velika. Lahko zelo povečate!
Slika[/img]
Realnost je zgolj bitka argumentov med opazovanim ter opazovalcem.
(Made by Me)
FlowerMan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 maj 2010, 16:17
Kraj: Okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a labia » 24 maj 2010, 17:40

40 stopinj kolikor ti kaže termometer je sigurno preveč.
lp labia
labia
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 23 maj 2008, 08:04
Kraj: na dolenjskem

OdgovorNapisal/-a FlowerMan » 24 maj 2010, 18:20

Nee toliko je zgolj šipa topla. Saj zrak je manj. Bom še eden termometer v senco dal.

No kolikšna pa je idealna temperatura za: Paradižnik, papriko, solato....
Realnost je zgolj bitka argumentov med opazovanim ter opazovalcem.
(Made by Me)
FlowerMan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 maj 2010, 16:17
Kraj: Okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a frenky » 24 maj 2010, 19:42

Pozdravljeni,

glede temp. bo takole:

paradižnik optimalno 21-27°C (dnevne temp. nad 32°C in nočna nad 21°C je vzrok slabe oploditve, odpadanje cvetov)

paprika čez dan med 22-28°C in ponoči 15-18°C (previsoke temp. slaba oploditev)

solata: kristalke dnevna max 30°C, nočna min 10°C

100 let za opicami je tisti, ki gre naročat gnojilo za hidroponiko iz Francije. :lol: Je pa res, da ga pri nas ne prodajajo v hipermarketih.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a FlowerMan » 24 maj 2010, 20:40

:D oo hvala ja saj vem, da sem ga od malce daleč to "švercal" sam ni prišlo drago 36€ (vse tri).

Glede trgovin v Sloveniji. Sem bil v florini in nimajo tega v prodajnem programu. Sem bil v kaliji pa so me prodajalke debelo gledale (kaj je že to). Sem našel tudi eno trgovino v Avstriji, ki zalaga growerje canabisa in je zelo lepo založena s takimi stvarmi, sam sem se na prijatelje v Franciji spomnil in so mi oni poslali sem.

Glede problema s paradižnikom. Emm voda se mi je pregrevala, bom moral nekaj drugega naštudirati :( Trenutno je voda v rezervarju 33 °C ) Bom poskusil v topli gredi (sam ne vem kako bo že ime topla mi ni všeč). Če ne pa naredim streho in mam na prostem. Sam potem nekako ne vidim poante v vsem tem :( ojej...
Realnost je zgolj bitka argumentov med opazovanim ter opazovalcem.
(Made by Me)
FlowerMan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 maj 2010, 16:17
Kraj: Okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a nadina » 25 maj 2010, 08:51

Menda se s tem ukvarja nekdo v Izoli, .FlowerMan ...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a ninja_man » 25 maj 2010, 15:22

Gnojila za hidroponiko je mogoče dobiti na marlek.si in hempatia.si spletnih trgovniah.

Mogoče je problem paradižnika v tem, da se ni prilagodil na nove razmere, saj je to za njega kar precejšen stres.Jaz sem imel lani solato kar zunaj pod streho in je lepo rastla...

lp, martin
ninja_man
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 04 apr 2006, 13:28

OdgovorNapisal/-a nadina » 25 maj 2010, 23:22

ninja_man je napisal/-a:Gnojila za hidroponiko je mogoče dobiti na marlek.si in hempatia.si spletnih trgovniah.

Mogoče je problem paradižnika v tem, da se ni prilagodil na nove razmere, saj je to za njega kar precejšen stres.Jaz sem imel lani solato kar zunaj pod streho in je lepo rastla...

lp, martin


Imaš kako fotko te tvoje solate?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a tiguan » 26 maj 2010, 23:54

Mal sem prebrskal preko googla o tej plesni na paradižniku, pravijo, da je vzrok vlaga, dež, mraz, kisel dež, jaz zalivam z deževnico ali je bolje zalivat ...imet v sodu vodo iz pipe ali deževnico.
Pokritega imam vseh 50 sadik (v rastlinjaku), lansko leto smo mel na pol pokritega pa nam je vseeno začel gnit, nato sem šprical (škoda ni več BIO) in je potem bilo polovica sadik zdravih, polovica pa napol.
Šprical pa sem s Antracolom. Škoda je gledat, kako propada paradižnik, bolje ga je pošpricat in imaš vsaj še nekaj od pridelka je pa res škoda, ker sami sebe zastrupljamo pri belem dnevu.
Mi imamo kmetijo doma pa krompir 2x špricamo, koruzo 1x proti plevelu, gnojilo-umetno, travnike vsaj 2x z neko moko+umetno gnojilo itd.....
škoda, ker človek mora tud pozimi jest zelenjavo in le to kupi v trgovini, ki je pomojem 5x špricano.

Lahko bi poskusil z domačim mlekom + vodo, samo kdaj lahko špricam, ko cveti.
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 27 maj 2010, 09:34

Z mešanico mleka in vode lahko škropiš preventivno 1x tedensko. Jaz letos škropim s pripravkom iz preslice Plantella natur F_R.
Ko se je lani začela plesen še preden so bili plodovi zreli, pa sem začela 1x tedensko škropiti z bio sodinim fungicidom in je pomagalo, pridelek smo dočakali. :D

Čeprav je bilo tu že večkrat objavljeno, kako se bio sodin fungicid pripravi, objavljam ponovno:

Za ta vsesplošni fungicid potrebujemo:
- 4,56 litra vode (zaokrožimo na pet )
- 1 jušno žlico sode bikarbone (ne polna žlica, temveč zravnana)
- 2 in pol jušne žlice kateregakoli rastlinskega olja.
Zgoraj našteto dobro premešamo, nato v to mešanico dodamo še pol jušne žlice naribanega navadnega otroškga mila (to je tisto brez dodatkov, ki se dobi v lekarni ali drogeriji). Vse skupaj dobro premešamo in prelijemo v škropilko. Škropivo je pripravljeno. Med škropljenjem redno stresamo škropilko, da se sestavine med seboj ne bi ločile. Rastlino temeljito poškropimo z zgornje in spodnje strani listov, poškropimo pa tudi tla pod (okuženo) rastlino. Postopek ponavljamo na vsakih sedem dni. Ta fungicid uporabljamo za zatiranje antraknoze (Collectotrichum spp.), zgodnje oblike paradižnikove plesni (Alternaria solani), paradižnikove plesni (Phytophthora infestans) in pegavosti (Septoria lycopersici in Pseudocercospora fuligena Syn. Cercospora fuligena) ter tudi sive plesni - pepelovke (Leveillula taurica/Oidiopsis taurica).PAZLJIVO, KER SODA LAHKO OŽGE LISTE (čeprav so tu količine majhne).
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 28 maj 2010, 14:17

Bolj natančno:

0,5% raztopina sode (20 g sode na 4 l vode ) :wink:
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 05 jun 2010, 09:54

Imam vprašanje.
Ali se s paradižnikom v rastlinjaku, kako drugače postopa, kot s tistim zunaj?
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

Dognojevanje paradižnika

OdgovorNapisal/-a pov » 09 jun 2010, 17:49

Letos je pri nas nekam čudno leto, vse kar je posajeno ali posejano raste za okoli štirinajst dni počasneje. Ker bi rad malo spodbudil rast predvsem paradižnika me zanika ali ima mogoče kdo kakšne izkušnje z dognojevanjem rastlin. Pri tem ne mislim na uporabo umetnih gnojil, saj bi rad imel čim bolj bio pridelke, kjer izgled ni toliko pomemben.

Hvala za odgovore in lep dan.
pov
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 20 feb 2010, 12:08

OdgovorNapisal/-a COCOON » 10 jun 2010, 11:30

letos testiram bikovo kri....... deluje noro. ti poslikam razliko med gnojenimi z bikovo krvjo in ostalimi.

Drugače se jo kupi tudi v trgovini.. fito-plasma se reče.

Je dobra predvsem za vegetacijo.

ne boš pa zgrešil tudi če si kupiš

kristalin start - za vegetacijo

pa kristalin plod - za obdobje po cvetenju

vidim da so mi jih mal uši napadle.. bo treba dns škropivo nardit.
COCOON
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Slike: 2
Pridružen: 26 dec 2009, 09:00
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a fresia » 10 jun 2010, 12:11

Bikova kri je res odločno gnojilo.
Preizkušeno tudi na rožah! :)
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a jan24 » 10 jun 2010, 12:25

cocoon, kako se pa cenovno izplača gnojene z bikovo krvjo?

Lahko nalepiš fotografije, za bolj nazoren prikaz učinkovitnosti?
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 10 jun 2010, 16:23

Lahko prosim napišeš še v katerih trgovinah se dobi to gnojilo? Nas zamudnike zelo zanima, kako najti dobro gnojilo, da nam bodo paradižniki dobro rasli po slabem začetku sezone...

Slišala sem že za kostno in krvno moko, vendar je pri nas res še nisem zasledila, ker naj bi bila nekaj časa prodaja celo prepovedana zaradi sumljivega izvora...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov