Paradižnik 2010

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a COCOON » 30 jun 2010, 17:50

en paradajz ima nekaj črnih pik po listih. Kaj se da nardit?
COCOON
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Slike: 2
Pridružen: 26 dec 2009, 09:00
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 30 jun 2010, 21:44

Če je samo nekaj pik, potem tiste liste lepo ob steblu stran oreži in se čimmanj dotikaj ostalih rastlin. Liste odstrani. Če drugi dan še kje kake pike vidiš, potem se bolezen širi in je čas za sistemik. Jaz še vedno trdim, daje bolje narediti ta dva ali tri škropljenja za zaščito sadik, kot pa da ti čez noč vse propade. Potem pa ga naj gremo kupovat v trgovino, ko je zagotovo 10 x bolj škropljen kot ta naš iz vrta?
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a linana » 30 jun 2010, 22:10

Kakšen sistemik pa? Ali morda sodo ali kaj?
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

sistemik

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 01 jul 2010, 05:19

Linana, mišljen je pesticid (v tem primeru fungicid), ki za razliko od kontaktnega, ki ščiti rastlino na površini, preide v tkivo rastline in deluje dalj časa. Kontaktnega dež spere, sistemika pa ne. Stvar osebne presoje pač.
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a COCOON » 01 jul 2010, 08:11

ja liste sem odstranil, večinoma so bili pikasti le pri dnu. Za eno veliko pest sem jih nabral iz 20 sadik. Bom videl kako bo.

ker jih nimam tolko jih lahko tudi na par dni z naravnim fungicidom pošpricam. Kaj priporočate?

http://www.tropentag.de/2009/abstracts/full/691.pdf

tukaj je neka raziskava, ki je potrdila, da je olje čajevca oz. mešanica z vodo (3%) enako učinkovita kot Ridomil.

Mal čajevca, pa sode pa nema da nema 8)
COCOON
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Slike: 2
Pridružen: 26 dec 2009, 09:00
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a linana » 01 jul 2010, 14:33

:D
Stara postaja hvala. Jaz sem namreč danes tudi nekaj listov porezala pa mislim, da bi bilo boljše, da jih poškropim preden se mi razleze po vseh paradižnikih. Jih imam namreč kar precej skupaj posajene. :twisted:
Moram pogledat kaj imam doma od fungicidov
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 01 jul 2010, 21:53

Stara postaja, pesticidi so pripravki za zatiranje plevela, sistemski kontaktni fungicidi, kot npr. ridomil, pa so "zdravila" za rastline.
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a Feferon » 01 jul 2010, 22:55

Ne.

Fungicidi so pesticidi za zatiranje gnilobe (fungi-gljive).
Za zatiranje plevela so herbicidi. (herbi...)

Pesticidi so pa nadpomenka za oboje.
Feferon
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 20 okt 2007, 16:24
Kraj: Notranjska

FFS

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 02 jul 2010, 10:21

Tako je, hvala Feferon. :lol:
Pesticidi so naziv za vsa fitofarmacevtska sredstva (FFS), kamor spadajo kot ugotavljaš, fungicidi (za zatiranje glivičnih bolezni), herbicidi (zatiranje plevela), akaricidi (zatiranje polžev in podobno), insekticidi (zatiranje insektov), privabljavci (atraction-n.pr. hormonske vabe), repelenti (odaganjalci ptic, divjadi..), pa še razni vzpodbujevalci rasti, zaviralci prebujne rasti internodijev (žito), pa še bi se kaj našlo, kar mi ta trenutek ne pade na misel.
Ja, Marijav, "bo treba delat", posploševanje (in iz tega izhajajoči zmotni popravki) se ne obnese.
:oops:
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 02 jul 2010, 22:12

JOJ, se opravičujem, saj nisem hotela pametovati, meni je pesticid na hitro zazvonil v glavi kot uničevalec plevela.(Se mi vidi, da je izpit o fitof. sredstvih delal samo mož :roll: ). Sicer pa, Stara postaja, vse tvoje mehiške kumare sem uspela obdržati, hvala. Več o njih sem napisala pod ustrezno rubriko.
Sicer pa: paradižniki so v zadnjem mesecu vse nadoknadili, kar so v maju zamudili in upam na pridelek, da ga bom imela za izvoz.
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

veselje

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 03 jul 2010, 05:39

Marija, me veseli, da ti vse lepo raste. Imaš pa res čudežno roko - mehikanke so bile res v slabi formi.
Veliko veselja še naprej in lep pozdrav!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a tiguan » 06 jul 2010, 23:08

Tole sem ravnokar zasledil na dveh paradižnikih, so na drugi lokaciji.
Slutil sem na krompirjevo plesen, takoj, ko sem zasledil sem si pripravil škropilo, odstranil bolne dele rastline in temeljito pošprical okužen in vse ostale paradižnike, seveda bom poročal, če je plesen napredovala, če je napredovala je letos na naši posesti zadnjič gojen paradižnik.
10 let se to nam dogaja, 15 let nazaj smo ga imeli doma v času sezone toliko, da smo ga z njive vozili v krjolah domov.
Ne vem, kaj bomo sadili, kumare nam še najbolj uspevajo, paprika tudi, feferoni prav tako...

Slika
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

OdgovorNapisal/-a jan24 » 07 jul 2010, 13:50

Enake težave sem imel jaz letos, stvar se je izjemno hitro širila. Takoj sem šel v Agrocenter, kjer mi je prodajalka (specializirana) samozavestno dala škropivo proti krompirjevi plesni. En teden kasneje je bilo že 3/5 paradižnikov skoraj mrtvih. Stvar se je širila še naprej. Nato sem urgentno 14 dni nazaj letel v Italijo in kupil tole (poglej sliko); fungicid širokega spektra; bolezen se je takoj nehala širit, prizadeti deli so se navidezno osušili vendar ne umrli. Stvar dejansko deluje. Preizkušeno!

Slika
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Kajser » 07 jul 2010, 14:08

Sliši in bere se nekak isto kot naš Cuprablau ultra...
http://www.cinkarna.si/938
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a jan24 » 07 jul 2010, 14:37

Samo ne obupaj. Taki so postali črni fleki sedaj:

Slika
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a chila1 » 07 jul 2010, 14:37

Mi lahko pomagate. Ne vidim slike, ki jo je poslal jan24.
chila1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 20 maj 2010, 13:32
Kraj: Sladki Vrh

OdgovorNapisal/-a jan24 » 07 jul 2010, 14:39

jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a polžek » 11 jul 2010, 14:59

Pozdrav :)
Letos sem se prvič podala v vzgojo in vrtnarjenje paradižnika ter vse ostale zelenjave. Zanima me ali je normalno, da je sedaj paradižnik v polnem razcvetu in rasti, saj je moj paradajz enostavno izredno lep :D Povejte mi ali naj se ne veselim prehitro in me čaka v bodoče neprijetno presenečenje? Ali tudi čez celo poletje lepo raste, če je že od samega začetka zdrav in lep, ter poln plodov? Pokritega še vedno nimam, ali bi morala to kmalu storiti?
Hvala :wink:

Dopustniški polžek
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15

OdgovorNapisal/-a fresia » 12 jul 2010, 21:12

Čeprav sem paradižnik sjala šele konec marca, bom konec tedna že lahko pobirala prve plodove. Jupi :lol:
Čeprav doma niso bili najbolj navdešeni, kao premali, vrži to stran... No vztrajnost se je izplačala- paradižniki imajo zelo močna stebla in so res izredno lepi. Sicer jih vsak dan zalivam, vsak tretji teden pognojim... :))
Kako pa kaj vam gre? :)
Tale vročina prav ubija, si še trave ne upam pokositi, ko sem videla, kako jo je sosedu požgalo :? Naj bo 7 cm, ko bo pa dež pa kosit :):)

Upam, da se hladite kje v senčki z prijetno pijačko 8)
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 12 jul 2010, 22:17

Tudi moji paradižniki so letos izjemno lepi, zelo polni in zdravi. Zalivam jih tudi jaz v tej vročini vsak 3. ali 4. dan, gnojim pa ne, ker sem jih spomladi obilno pognojila s preperelim hlevskim gnojem. Pa enkrat sem jih poškropila po tistem dežju in mrzloti proti plesni z Ridomilom gold, kasneje pa še z naravnim pripravkom iz alg. Imam več sort, vendar se letos ponovno prvi obarva volovsko srce in ena sorta češnjevcev. Ja, pa tudi meni je vroččččččččče in se ravno hladim z mineralno vodo...
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov