Kdaj se seje paradižnik?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Kdaj se seje paradižnik?

OdgovorNapisal/-a tamika » 14 jan 2008, 09:42

Pozdravljeni!

Lani sem od prijaznih članov foruma prejela različna semena paradižnika. Ker bom letos prvič paradižnik posjala doma, me zanima kdaj je najprimernejši čas za to? In pa seveda ... kakšno zemljo moram kupiti? .... v kakšnem prostoru morajo biti sejančki?

Lp, Tamara
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

Re: Kdaj se seje paradižnik?

OdgovorNapisal/-a nejco2 » 14 jan 2008, 10:13

Jaz bom papriko sadil marca in to v zemljo za pikirance,baje da se kupi nalašč za to.Najbolše je da kupiš platoje za sejance in daš po eno seme v luknjo,vse skupaj pa na svetlo in toplo mesto.
LEP POZDRAV JeRnEj
nejco2
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 nov 2007, 13:08
Kraj: krško

OdgovorNapisal/-a tamika » 14 jan 2008, 10:19

Platoji za sejance - to so takšni rjavi skupaj povezani lončki?? (kot bi bili iz šote) Je to to?
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Pepe » 14 jan 2008, 10:26

Najprimernejši čas za setev je okoli 20. marca. Zgodnejše sejanje nikakor ni priporočljivo, razen če imaš rastlinjak. Če so sadike prevelike, paradižnik kasneje slabše raste in rodi. Sej v zemljo za sejanje, prepikiraj, ko naredi prvi par pravih listov. Pikiranje je obvezno, ker tako naredi močnejši koreninski sistem, ne sej posameznih semen v platoje. Ponavadi je to dva tedna po sejanju. Pikiraj globje, kot so rasli, lahko do kličnih listov. Sejančki naj bodo na sobni temperaturi s čim več sonca, po pikiranju so lahko na malenkost nižji temperaturi, svetloba je še vedno bistvenega pomena. Aprila jih je priporočljivo v toplejših dneh (nad 18°C) čez dan prestaviti na prosto. Sonce jih ne bo ožgalo. V zemljo jih posadiš, ko se zemlja ogreje na 15°C, ponavadi je to kmalu po prvem maju. Posadiš jih spet kakih 10 cm globje, pretiravati pa ni treba, ker je zemlja pri površini toplejša. Lončke zaliješ pred presajanjem, po presajanju pa le, če je zemlja povsem suha, kar pa ponavadi ni. Ne pretiravaj z zalivanjem, paradižnik dobro prenaša sušo, v mokri zemli pa hitro zboli. Toliko zaenkrat.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a tamika » 14 jan 2008, 10:33

Super odgovor!

Zdaj mi je precej bolj jasno, kako in kaj.
Če pa še kaj ne bom vedela, pa bom vprašala!

Lp, T.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 jan 2008, 13:45

Jaz jih sejem v začetku marca (tam okoli mojega rojstnega dneva :D ) v zemljo za pikiranje zelenjave (Compo). Ne kupujem že gnojenega substrata, ker potem sejančki prehitro zrastejo in radi zdivjajo.

Slika

Sejem jih v mini rastlinjake s posamičnimi luknjami zaradi večje preglednosti, ker imam ponavadi vsaj 30 sort in jih prav tako kot Pepe pikiram, ko imajo prvi par pravih listov. Tile so pripravljeni na pikiranje:

Slika

Pred sajenjem sadike vsaj en teden utrjujem na prostem in sicer pod balkonom, da jih ne ujame kakšna pozna slana, čeprav se mi to do sedaj še nikoli ni zgodilo. Ponoči jih zaščitim s kopreno, da jih ne zebe...

Slika

Ven jih posadim takrat, ko je vreme najbolj primerno, vsako leto je drugače, vendar okvirno od 15.04. - 15.05. Ob en kol vedno posadim po dve sadiki, ker imam mjhen vrt in se mi ta sistem najbolje obnese, pa še rezervno sadiko imam, v primeru da mi druga propade, tako da ni nikoli noben kol prazen...

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 jan 2008, 14:23

Se mi kar milo stori, ko gledam tako lepe sadike :D . Takih ne moreš kupiti.
Ali na tej zadnji pravilno vidim, da je bila pošpricana s cuprablauom?
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 jan 2008, 14:53

Ja, takih sadik se ne da kupiti :D

Pozabila sem napisati, da sadike vedno pred sajenjem (ko so še v lončkih) pošpricam s cuprablauom, vendar le takrat za osnovno zaščito. Pozneje z bakrenimi pripravki ne špricam več. Videla sem že zrele plodove, ki so bili tako močno pošpricani, da se jim ni videla barva!!! Takih pa res ne bi jedla. BLJAK

Le v primeru zelo deževne sezone 1x špricam z Antracolom, pa še to izjemoma, drugače pa se poslužujem kar polmastnega mleka zmešanega z zeliščnim čajem. Ta dela čudeže :lol:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a peter » 15 jan 2008, 17:21

Paradižnik sejem v sejalne platoje (dobiš šotne ali iz stiropora) zadnji teden februarja ali prvi teden marca (kako je pač s časom). Če boš sejala tudi papriko, feferone, melancane, potem jih posejaj kak teden ali dva prej. Definitvno pa imej platoje, dokler ti seme ne sklije na toplem (jaz jih imam v sobi pri polici blizu okna) in zmerno zalite. Zemlja, ki jo uporabim pri setvi je zemlja posebej namenjena pikiranju rastlinic (sedaj jo dobiš npr. v Baumaxu 20 l za 1,99 € - sem jo imel lani in bil zelo zadovoljen z rastjo rastlinic v njej).

Ko sejančki dobijo prvi pravi listič, jih tudi jaz prepikiram v malo večji plato. Rastlinice posadim malo globje, do kličnih lističev. Tak plato postavim na stopnišče, kjer je svetlo in malo hladneje (18 stopinj), da ne podivjajo.

Kasneje, proti koncu aprila kak teden čez dan odpiram okno, nato pa jih dam na balkon, da se malo privadijo preden jih posadim na vrt v začetku maja.

Aha, še tole. Za plato dam alufolijo, da se mi rastlinice ne zvijajo - zelo dober nasvet nekoga na tem forumu!

Lp, peter.
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 jan 2008, 17:57

Vidim, da ste nekateri kar neučakani s sejanjem :wink: . Če paradižnik seješ dva tedna prej, rodi le 3-4 dni prej, končni pridelek pa je lahko za tretjino manjši. Idealno je 8 tednov pred sajenjem. Stare sadike dajo manjši pridelek, take s cvetovi pa so za na kompost! Tu se paradižnik zelo razlikuje od paprike, pri kateri je v našem podnebju zaželjeno, da že sadika nastavi drugo etažo cvetov, katere pa je potrebno vse potrgati. Torej paprike lahko sejemo zgodaj, paradižnika pa nikakor (razen za vzgojo v rastlinjaku seveda).
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 jan 2008, 18:58

Takole so izgledale moje sadike po sajenju (30.05.2007):

Slika

In, ja, to je moj majceni zelenjavni vrt :(
Tu se vidijo le tri grede, skupaj jih je pet, vendar je prostora zelo malo (v spodnjem desnem kotu slike je moj zeliščni vrtiček, narejen iz velikih rečnih prodnikov).

Slika

Tu pa so moji paradižniki petnajstega julija, nekateri so že zoreli in bili obrani :lol:

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 jan 2008, 21:00

Te slike bi morali videti tisti, ki sadijo paradižnike 20cm narazen, potem pa na sadiki, ki je že sredi poletja vsa rumena, pridelajo pet plodov. Tako se sadi paradižnike! Listi sosednji rastlin se med seboj ne smejo dotikati. Vmes pa lahko posadiš karkoli in je izkoristek vrta večji! Jaz prisegam na nizek fižol, ki je ravno zrel, ko mu začne paradižnik delati več sence.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 jan 2008, 21:18

Zelenjave ponavadi ne slikam, ampak sem vseeno izbrskal eno sliko, na kateri je črni paradižnik. Slikan je okoli prvega avgusta 2006. Malo več džungle okoli njega, kot pri Ivčk :wink: .
Slika
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 jan 2008, 22:00

Vauu, ta pa je poln!!! Bravo,Pepe! Tista džungla pa nič ne škodi, moji so bili morda malce preveč obrezani, ker sem hotela videti razliko med različnimi načini vzgoje...
Ja, bistvo boja proti bolezni paradižnikov je vsekakor večja razdalja sajenja. Prvič, ker se klice ne morejo prenašati z rastline na rastlino, ker se te ne dotikajo. Drugič, ker imajo več zraka in svetlobe in vlaga lažje izhlapi. Pa še rodijo bolj, ker imajo dovolj zemlje in s tem tudi veliko hranil na razpolago...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 jan 2008, 22:33

Sosedje so o meni spredli cel urbani mit, da gnojim paradajze z nevemčim in moram stalno razlagati recepte, ampak oni kot oni, mislijo da je nek čudežni recept, ključ pa se skriva v trdem delu. In potem enostavno niso več zainteresirani in razpredajo naprej svoje o čudežnih gnojilih. Recept pa je enostaven, da bolj ne bi mogel biti - kar daš, to dobiš.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a jan24 » 15 jan 2008, 22:40

...
Zadnjič spremenil jan24, dne 16 jan 2008, 17:57, skupaj popravljeno 1 krat.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a zupka » 15 jan 2008, 23:15

Tudi jaz se bi rada pohvalila s paradižnikom. Tako polnega in zdravega nisem imela še nikoli. Res pa je, da je bil kasen.

Slika

Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 jan 2008, 23:26

Jan, vprašanje sploh ni neumestno je vedno bolj aktualno tudi za pridelovalce v notranjosti Slovenije. Paradižnik kot rastlina je sicer zelo odporen na sušo, vendar plodovi ob neenakomerni namočenosti pokajo (da o vršni gnilobi ne govorimo, ampak primorci ste tu k sreči potegnili debelejši konec). Pokanje lahko delno odpravimo z izbiro sorte z debelejšo lupino, ki je ponavadi žal manj okusna. Vsekakor je v zemlji potrebno zagotoviti neko količino vlage in izvedba tega je prepuščena domišliji pridelovalca. Organske snovi so vsekakor prva izbira, med umetnimi pa zelo priporočam agrogel, sam imam zelo peščeno zemljo in sem zelo zadovoljen z njim. Konec koncev pa Izraelcem v puščavi raste vse in ni hudič, da v Kopru ne bi rastel paradajz s kapljičnim namakanjem, katerega izvedba niti ni tako komplicirana.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 jan 2008, 23:38

Zupka, to je pa prva liga! Še kakšno tako sliko pa se mi bo zmešalo. Bom kar takoj posejal par semen, da jih malo pobožam in povoham. Tisti, ki gojite paradižnike že veste zakaj :wink: .
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 16 jan 2008, 11:00

Zupka, ta je pa res lep! Imaš še kako fotko dozorelih plodov? Slikice paradižnikovih rastlin in njihove lepe rasti so vedno dobrodošle :wink:
Zadnjič spremenil Ivčk, dne 16 jan 2008, 11:04, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Naslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov