Kdaj se seje paradižnik?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Leont-i » 10 feb 2008, 03:52

:!:
Zadnjič spremenil Leont-i, dne 19 apr 2008, 10:14, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Leont-i
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 jan 2008, 12:06

OdgovorNapisal/-a babaco » 10 feb 2008, 07:29

Odlično napisano Leont-i. Paradižnik zakrkne in se potem zlepa ne premakne, če so še hladne noči in hladna zemlja. Jaz ga prvič sejem 15. marca, drugič pa 30. marca. Ko pa zori je med prvo in drugo serijo dan ali dva razlike.
kaki
babaco
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 27 okt 2007, 19:03
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a Pepe » 10 feb 2008, 08:51

Linda, šotne tabletke za paradižnik ne pridejo v poštev, ker ga je potrebno pikirati, kar pa je v tem primeru neizvedljivo. Pa tudi sicer ne vem kaj bi z njimi profitiral.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a peaceful » 10 feb 2008, 17:29

Torej, tudi s sejanjem paradižnika v sobi pod lučmi naj začnem čim kasneje? Bolje to, kot pa prestare in prevelike in uboge rastline, kajne?

Tak je moj namen. Posejati veliko semen v eno samo posodo. Imeti pod lučmi. Po prvem paru pravih listov presejati v novo večjo posodico. Spet vse skupaj. Imeti še nekaj časa pod lučmi, nato pa presejati v posamezne lončke in dati ven, da se utrdijo. Nato pa presajanje v vrt.

Termin sejanja bom pa še določil. Še ne vem točno.
peaceful
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 nov 2007, 22:18

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 10 feb 2008, 17:40

Moja soseda vsako leto poseje paradižnike že v januarju in se hvali, kako bo imela 'ta predcajtne', jaz pa svoje posejem šele v začetku marca. Ven jih sadiva istočasno in njeni so ob sajenju visoki pol metra, imajo cvetove in so precej pretegnjeni, a zanjo so to najlepše sadike, kar jih je kdaj videla. Moje sadike pa so visoke 'le' 20cm in niti približno še ne cvetijo.
Pa pride sredina julija, ko se mi soseda pohvali, da so jedli prve domače paradižnike, jaz pa se ji nasmejim in ji povem, da sem jih jaz jedla že dva tedna nazaj :lol:

Toliko o tem, da se splača zgodaj sejati. 8)

Sploh pa ne vem, kaj ona počne z vsemi tistimi sadikami cele ŠTIRI MESECE, ko pa je meni že šest tednov odveč, ker so vse okenske police 'predolgo' polne...

Bodite potrpežljivi :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 10 feb 2008, 17:45

Peaceful, dober načrt, le da bi jih jaz na tvojem mestu prepikirala takoj vsakega v svojo posodico, čeprav nekateri priporočajo dvakratno pikiranje. Tudi sama jih včasih pikiram dvakrat, a moram priznati, da do sedaj nisem opazila nobene opazne razlike v kvaliteti sadik. Torej, naredi po svoje, škodi sigurno ne. Posej pa res šele marca...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a peaceful » 10 feb 2008, 17:50

Prepikiral bi jih v skupno posodico, ker bi tako lahko imel večje število sadik pod lučko. Ko pa bi jih presadil v lončke bi pa jih tako postavil na prosto...
peaceful
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 nov 2007, 22:18

OdgovorNapisal/-a Pepe » 10 feb 2008, 18:30

Peaceful, a nimaš nobenega okna, kjer sije sonce? Pol ure sonca je več od celega dneva pod lučjo. Pod lučjo jih imej le, ko zunaj ni dovolj svetlo. Jaz svoje prenašam kot mačka mlade z ene strani hiše na drugo in lovim dragocene sončne žarke. Najlepše pa seveda uspevajo, ko jih imaš lahko čez dan zunaj. Lani je bil april cel tak in so bile sadike konec aprila že skoraj prevelike, čeprav sem jih sejal 15. marca. Če jih seješ okoli 20. marca lahko vzgojiš lepe sadike tudi brez luči. Jaz sem jih najkasneje sejal 10. aprila in so bili v začetku maja res majhni, ampak so se do sredine junija povsem izenačili s tistimi sejanimi prej.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a peaceful » 17 mar 2008, 22:27

Tako. Jaz bom sejal šele aprila innič prej. Imam pa nekaj konkretnih vprašanj.

Nekje sem zasledil, da naj bodo pikiranci v čim manjših lončkih, da naredijo dobro koreninsko grudo. Spet drugje pa, da naj nikoli ne dopustimo, da se naredi koreninska gruda.

Kateri nasvet naj pri večini sadik upoštevam? Nekako mi je drugi nasvet veliko bolj všeč. Slišal sem, da če so lončki majhni, rastlina razume to kot znak za cvetenje. Je to res? Če je temu tako, potem gotovo ne želimo presajati v zemljo maja ali junija rastline, ki so delno že v fazi cvetenja, saj takrat v naravi še ni dovolj kratek dan, da bi rastline ostale na cvetenju. Dodaten šok, če prav razumem, ko mora rastlina preklapljati nazaj na "rastno" obdobje in potem, ko je čas za to, spet na cvetenje.

Še nekaj za stare mačke. Kdaj približno začne paradižnik tvoriti cvetove?

Lepa hvala za odgovore!
peaceful
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 nov 2007, 22:18

OdgovorNapisal/-a Leont-i » 17 mar 2008, 22:48

:!:
Zadnjič spremenil Leont-i, dne 19 apr 2008, 10:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Leont-i
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 jan 2008, 12:06

OdgovorNapisal/-a babaco » 24 mar 2008, 09:12

Očitno ni strokovnjakov. Morda pa se jim ne zdi vredno povedati.
kaki
babaco
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 27 okt 2007, 19:03
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 24 mar 2008, 09:43

peaceful je napisal/-a:Tako. Jaz bom sejal šele aprila innič prej. Imam pa nekaj konkretnih vprašanj.

Nekje sem zasledil, da naj bodo pikiranci v čim manjših lončkih, da naredijo dobro koreninsko grudo. Spet drugje pa, da naj nikoli ne dopustimo, da se naredi koreninska gruda.

Kateri nasvet naj pri večini sadik upoštevam? Nekako mi je drugi nasvet veliko bolj všeč. Slišal sem, da če so lončki majhni, rastlina razume to kot znak za cvetenje. Je to res? Če je temu tako, potem gotovo ne želimo presajati v zemljo maja ali junija rastline, ki so delno že v fazi cvetenja, saj takrat v naravi še ni dovolj kratek dan, da bi rastline ostale na cvetenju. Dodaten šok, če prav razumem, ko mora rastlina preklapljati nazaj na "rastno" obdobje in potem, ko je čas za to, spet na cvetenje.

Še nekaj za stare mačke. Kdaj približno začne paradižnik tvoriti cvetove?

Lepa hvala za odgovore!


Pikirance NI dobro saditi v majhne lončke. Računaj, da boš rastlinice po pikiranju imel v istem lončku še vsaj mesec dni. Torej, če bo lonček premajhen, se bo notri nagnetlo preveč korenin, ki ne bodo mogle opravljati svoje funkcije zaradi premalo substrata (kaj naj pa uboge revice , razen vode, sploh črpajo??). Če je to ta koreninska gruda, naj si jo kar imajo. Take sadike jaz nikoli ne bi kupila, ker bi rabila dolgo časa, da po presajanju v vrt pride k sebi.

Bistvo pikiranja je v tem, da mlada rastlinica naredi dovolj MOČNE korenine, da bo potem lažje črpala hranila, se branila pred sušo itd.
Zato je priporočljivo pikirančke posaditi v malce večji lonček (8-10cm premera) in to s kvalitetnim substratom. 'Koreninska gruda' ni nujno da je popolnoma prepredena s koreninami (pri presajanju), jaz sem najbolj zadovoljna, ko pri izlončeni sadiki vidim od tretjine pa tam nekje do polovice koreninic, nikakor pa ne več. Take sadike se bodo najhitreje in najbolje prijele, ko jih enkrat posadimo.

Imaš tudi prav, da rastlina premajhen lonček doživi kot stres, zato se nanj odzove s prezgodnjim cvetenjem. Taki cvetovi morajo nujno stran! Če bi pustili, da tak cvet dozori v plod, bi se znalo zgoditi, da rastlina hitreje zboli in velikokrat tudi odmre, ker je vso energijo dala v tisti plod (za semena), nima pa več energije za braniti se pred patogeni. Da o tem, da se muči z ukoreninjanjem in rastjo, ko jo presadimo, ker nima energije, sploh ne govorim.

Najbolje je naravi pustiti, da naredi po svoje. Zdrava rastlina bo zacvetela takrat, ko bodo pogoji za njo najbolj ugodni. S tem se ne obremenjuj preveč. Grmičasti (determinantni) tipi paradižnikov zacvetijo prej kot nedeterminantni ('večno rastoči'). Praviloma pa velja, da se cvetovi pojavijo, kot je povedal že Leont-i, šele nekje po sedmem listu, lahko pa še pozneje, če pogoji niso ugodni oz. prej, če so pogoji preveč stresni.

PS: Babaco, upam, da je tole bilo dovolj 'strokovno' :wink: Nekateri pač nimamo časa pisati tako dolge poste vsak dan. Za to si moraš vzeti veliko časa in koncentracije, da potem ne kvasiš bedarije...
Zadnjič spremenil Ivčk, dne 24 mar 2008, 11:00, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Kajser » 24 mar 2008, 10:42

babaco je napisal/-a:Očitno ni strokovnjakov. Morda pa se jim ne zdi vredno povedati.


Pošlji mu vabilo za na mačji forum! Tam so strokovnjaki.....
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a babaco » 24 mar 2008, 11:02

Jaz sem na več forumih, ampak takega napihnjenca nisem srečal nikjer,pa hitro kaj pojej, da ne boš tečen.
Sicer pa jaz nisem postavil nobenega vprašanja
kaki
babaco
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 27 okt 2007, 19:03
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 24 mar 2008, 11:05

Dajte no nehat. Nič ni bilo mišljeno slabo. Pač odgovora dolgo ni bilo, ker nihče ni imel časa odgovoriti.
Kakršnekoli provokacije bodo samo pripeljale do sporov. Prosim, da se vsi lepo pomirite, ker je tole zelo koristna tema in bi jo bilo škoda zaklepati :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 24 mar 2008, 11:07

Sploh pa smo zdaj vsi po vrsti tečni, ker je vreme grdo, namesto da uživamo v sončku na svojih vrtovih. Verjetno le pogrešamo zemljo za nohti.

Mejmo se radi, kot imamo radi svoje rastlinice...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadina » 24 mar 2008, 11:22

Ahoj, Iva!

Ja, mi smo imeli zjutraj celo nekaj sonca, sedaj pa...

Kako kaj tvoji paradižniki? Moji bodo kmalu "rodili" - se hecam! So pa lepi in naslednji teden jih selim že ven iz steklenjaka (prav?).

LP
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a lizl » 24 mar 2008, 11:49

Pozdravljeni, vaš forum redno berem, včasih postavim tudi kako vprašnje. Zdajle sem si ogledala Ivin album paradižnikov in je prava paša za oči. Tudi sama sem si letos nabavila kar nekaj semen paradižnikov, nekaj jih še dobim. Sorte, ki jih imam letos si nameravam spraviti za seme. Iva, zanima me ali se ti sorte ne križajo. Poskusila bom spraviti tudi seme, ki je hibrid, upam, da bo nastalo kaj uporabnega. Kam pa potem spraviš seme, ali je temperatura kaj pomembna?

Vnaprej se zahvaljujem za odgovore,
lep pozdrav, AB
lizl
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 11 apr 2007, 10:28

OdgovorNapisal/-a peaceful » 24 mar 2008, 14:38

Iva, super odgovor. Vreden čakanja!!! Nekako si potrdila moje tihe dvome glede teh čudnih stresnih pogojev, ki bi jih naj priskrbeli. Ne hvala!

oj lizl. Tudi sam sem imel tovrstna vprašanja in bom ti bom podal kar Ivč-in odgovor, da ji ne bo potrebno še enkrat pisati:

Če bi želel shraniti lastna semena paradižnika, moraš paziti predvsem na razdaljo sajenja, ki naj bo vsaj 50cm. Med sabo se ne križajo ravno radi, ker so samooplodni. Po mojih izkušnjah je vso seme, ki ga shranjujem, vedno dajalo enake potomce.

Če pa želiš biti 100% prepričan, da boš dobil popolnoma sortno čisto seme, obstaja zelo enostavna metoda za to. Ko opaziš, da se paradižnik pripravlja na cvetenje, enostavno čez tisto cvetno vejico (tik preden se cvetovi odpro) povezneš navadno majhno polivinilasto vrečko, ki jo zavežeš in s tem preprečiš vstop žuželkam. Ko se cvetovi odpro, vrečko vsakodnevno rahlo stresaš, da pride do samooprašitve.
Ko opaziš prve majhne plodiče, lahko vrečko odstraniš. Za konec to cvetno vejico nekako označiš (jaz uporabim rdečo nitko volne, ki jo narahlo zavežem okoli cvetnega stebla), da boš jeseni vedel, katere plodove pobrati za shraniti semena. In, to je to.
Semena iztisneš v majhno stekleničko in jih fermentiraš tri dni, nakar jih izpereš in posušiš na keramičnem krožniku. Potem semena shraniš v papirnate vrečke, da lahko dihajo. Taka ostanejo kaljiva po 7 let in več...


Glede vremena, ravno kar sem bil na sprehodu, malo višje v gozdovih in nič ne prekaša sončka in snega skoraj do kolen. Vreme je, in ni ne grdo in ne slabo, pač vreme je, hehehehe.

Še enkrat hvala za vse odgovore!
peaceful
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 nov 2007, 22:18

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 24 mar 2008, 19:26

Peaceful, vesela sem, da sem ti lahko pomagala :wink:
Pa tudi, da si ti pomagal meni :lol:

Lizl, ti kar pridno spravljaj svoja semena, ker ni večjega užitka, kot ko vidiš, da so iz tvojih lastnih semen ven pokukale lepe zdrave male rastlinice.
Vendar izbiraj le zdrave in rodne rastline za shranjevanje semen, le tako si lahko zagotoviš najbolj kakovostno seme in posledično tudi kakovostne rastline.

Najbolje je ročno oprašiti paradižnike na sredi rastne sezone (torej ne pobirati semen iz prvega ali zadnjega plodu, ki dozori), ko so pogoji za njihovo rast najprimernejši, zato bo tudi seme bolj 'živo'...

Uspešno 'paradižnikovo' sezono ti želim, tako kot vsem drugim :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov