Kdaj se seje paradižnik?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a babaco » 20 jan 2008, 20:13

Od Kinder jajc so dobre.
kaki
babaco
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 27 okt 2007, 19:03
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 20 jan 2008, 22:05

Od Toffifeja so preplitve, ne bi imele rastlinicam kam koreninice rasti. Jaz ti priporočam recimo tisto prozorno plastično embalažo, v kateri poleti jagode prodajajo, zdaj pozimi pa 'okrasne' češnjeve paradižnike ali rukolo (saj veste, o čem govorim?). Prednost teh posodic je še v tem, da imajo že narejene luknjice na dnu, ki so dobre za odvajanje odvečne vode. Je pa res, da moraš v tem primeru pod posodice podstaviti kak podstavek, da ne bo voda tekla po tleh...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 20 jan 2008, 22:08

France Vardjan v knjigi Vrtno zelenjadarstvo navaja, da je pikiranje nujno in sicer za paradižnik dvakrat. Prvič v razdalji 4x4, drugič pa 10x10 cm. Sam nisem nikoli pikiral dvakrat, ker sem tudi z enkratnim pikiranjem dosegel več kot zadovoljive rezultate, bi bilo pa zanimivo, če bi kdo preizkusil obe metodi in objavil rezultate.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

Sajanje paradižnika

OdgovorNapisal/-a Maychika » 21 jan 2008, 10:27

Lep pozdrav,

oglašam se prvič.Nisem vedela, da tako dober forum obstaja.
Rada bi vprašala Petra, ali ostale kaj pomeni, da se da pri sejančkih za paradižnik folijo? :?: :oops:
Maychika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 21 jan 2008, 09:21
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Pepe » 21 jan 2008, 10:55

Tukaj boš dobila vse podrobnosti : http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=4334
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 21 jan 2008, 10:57

Maychika, dobrodošla na forumu! :D

Najprej naj ti odgovorim na tvoje vprašanje:
Ko imaš sejančke paradižnika (in drugih rastlin) na okenski polici, se ponavadi stegujejo proti svetlobi in so zato zviti, zato jih moraš vsakodnevno obračati, kar zna biti nadležno. Če pa za sejančke - torej na tisto stran, ki je stran od okna - postaviš karton, ovit v alufolijo, bo le ta odbijal svetlobo nazaj proti sejančkom in se sejančki ne bodo krivili. Ta nasvet nam je prejšnjo sezono dal Pepe in moram reči, da stvar deluje! Sejančki so rasli pokonci, bili so močni in zdravi. Preiskusi še sama...

Imam pa še en nasvet zate, da ti bo iskanje podatkov na forumu lažje:
Ko boš karkoli rabila vedeti, si v okence na vrhu foruma, ki se imenuje 'Iskanje po forumih' vtipkaj željeno besedo in klikni na gumb išči. Prikazalo ti bo seznam tem, ki vsebujejo iskano besedo in potem boš lahko našla cel kup koristnih podatkov... (npr. če boš vtipkala besedo paradižnik, bo ti prikazalo vse teme, ki vsebujejo besedo paradižnik)

Tako približno deluje iskalnik na forumu, ti ga s pridom uporabljaj, drugače pa, ko boš imela kako vprašanje, brez oklevanja vprašaj, bomo ti pomagali :wink:
Upam, da se boš na tem forumu imela fajn in da si boš nabrala veliko novega in predvsem koristnega znanja. Smo pa kar prijetna družba :lol:

Še enkrat: dobrodošla...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Maychika » 21 jan 2008, 11:10

Hvala lepa za pojasnilo, sedaj mi je jasno zakaj sem imela vse sadike zvite.
Hvala tudi za ostale nasvete, mislim, da jih bom še kaj potrebovala.
Se že počutim lepo med vami. :lol:
Maychika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 21 jan 2008, 09:21
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a peter » 21 jan 2008, 16:28

Ja, tako kot je povedala Ivčk. Če daš alufolijo (lahko daš tudi ogledalo, samo potem pazi v zelo vročih dneh ali kakšen snežno bel karton, papir) za rastlinice, te rastejo dokaj pokonci, drugače pa se ti pričnejo zvijati proti oknu (oz. svetlobi) Maychika.
Upam, da smo ti kaj pomagali in da ti bojo sejančki lepo rastli.

Peaceful, če ti kaj koristi, jaz kupim stiroporaste platoje z veliko luknjic, kakih 80 (dobiš jih v vrtnih centrih in stanejo od 1- 2€) in potem v vsako luknjico posejem eno seme (če katero pač ne sklije, ostane luknjica prazna, zato posejem par luknjic več kot potrebujem rastlinic). To pa naredim zato, ker se pri pikiranju rastlinice zelo zmatrajo (velikokrat stepeš s koreninic skoraj vso zemljo) in rabijo dlje, da pridejo k sebi, ko jih prepikiraš (presadiš v večje lončke ali luknjice).
Lp
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a Pepe » 21 jan 2008, 16:43

Pikiranje je nujno, ker s tem prekineš glavno korenino in sadika nastavi več stranskih korenin.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Maychika » 22 jan 2008, 06:37

Jaz vedno posejem semenčka v nižji plato, podobno kot kalilnik, ko rastlinice vsklijejo in imajo vsaj dva zdrava listka jih prepikiram v lončke, ki jih dobim ko kupim rože. Približno 7 -8 cm. tam posamezna rastlina zelo lepo raste in naredi tudi močne korenine, sem pa imela do sedaj res vse zvite, ker nisem vedela za pomagalo z folijo.Drugača pa imama lepe sadike paradižnika.SEm pa rezmišljala, da bi si letos naredila sadike tudi drugih rastlin npr. solate, paprike in ostalega.Sem še bolj začetnik pri vrtnarjenju, imam pa tudi še ostali vrt (travnik )za zasaditi s kakšnimi grmovnicami idt. joj kok sem se razpisala. To ni več tema za ta naslov.
Maychika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 21 jan 2008, 09:21
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a natka » 22 jan 2008, 10:28

Ivčk je napisal/-a:To z mlekom sem prebrala v neki knjigi o bio vrtnarjenju. Mleko mora biti polmasno in razredčeno pol-pol z vodo ali še boljše z zeliščnim čajem, jaz tu porabim stara zelišča, ki več niso primerna za čaje.
Zelišča so znana po svojih blagodejnih učinkih, tako za ljudi, kot za rastline, zaradi vsebnosti eteričnih olj.


Ivčk ali te lahko vprašam katera zelišča daš zraven mleka? Pa kakšno količino zelišč?

Bi te lepo prosla če napišeš, ker sama ne vem katera zelišča bi zmešala in koliko.

Hvala že vnaprej.
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a peaceful » 22 jan 2008, 11:04

Pa mene še nekaj muči; pikiranje se nanaša izključno na presajanje večih sadik, ki so rastle skupaj, ali se nanaša tudi na posamezne sadike, ki jih ustrezno presadimo v večji medij?

To z zelišči in mlekom bi tudi jaz rad malo podrobneje vedel. Lp!
peaceful
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 nov 2007, 22:18

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 22 jan 2008, 15:33

Morda sem res pozabila napisati, kako je s tem...

Uporabljajo se lahko vsa zelišča, ki jih imamo doma za čaje: od kamilice, mete, melise, žajblja, pelina, citronke, monarde,... pač vse, kar pride pod roke.

Jaz ponavadi zmešam 1 liter polmasnega mleka z enim litrom čaja, ki ga naredim po receptu za navaden čaj: 1 čajna žlička na 2 deci vode, torej na 1 liter vode dam 5 čajnih žličk suhih zelišč (jaz pomešam vsa zelišča, ki jih več ne uporabljam). Vodo zavrem in prelijem preko zelišč, nato pustim, da odstoji 10 minut in precedim. Ko se čaj shladi, ga zmešam z mlekom in voila: škropivo narejeno!

Pikiranje je priporočljivo za vse sadike, tudi tiste, ki rastejo posamezno...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a natka » 22 jan 2008, 22:19

Hvala da si izdala recept.

Naj ti lepo rastejo tudi to leto.
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 22 jan 2008, 23:27

Hej, Natka, saj to ni nobena skrivnost!
Vse, kar deluje, rada delim z drugimi, ker vsakemu prvoščim, da mu rastlinice lepo uspevajo. :D
Hvala za lepe želje, upam da boš tudi ti (in vsi ostali) letos imela dobro sezono :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 09 feb 2008, 17:32

Tole bo nekaj za tiste, ki ste neučakani in sejete paradižnik pozimi. Naredil sem test, posejal paradižnik 15.1. in zdajle si ga lahko ogledate na sliki. Bil je stalno pod lučjo, vsaj šest ur dodatne svetlobe dnevno, pa je ves bogi. Če bi bil sejan dva meseca kasneje, bi bil po štirih tednih vsaj dvakrat večji. Temperature ni težko zagotoviti, dovolj svetlobe za paradižnik pozimi pa je nemogoče. Paradižnik ni sobna rastlina in za rast potrebuje ogromno svetlobe. V ZDA naprimer gojijo pozimi paradižnike v rastlinjakih le v Arizoni, kjer stalno sije sonce in je dan daljši, kot na severu. Toplo priporočam, da paradižnikov ne sejete pred 15.3., verjemite, da boste za potrpežljivost nagrajeni. (lonček na sliki je 7x7 cm)
Slika
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Akasha » 09 feb 2008, 19:12

Hmm,meni se ne zdi tako zelo bogi tale paradižnik. :?:

Pri nas doma smo vedno sejali paradižnike v februarju in tudi letos bom to naredila, čez kakih 10 dni najbrž.
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pepe » 09 feb 2008, 20:49

Seveda jih lahko seješ februarja, ampak zakaj? Rodili ne bodo nič prej, skupen pridelek pa bo manjši. Pa še več dela imaš s sadikami. Niti enega plusa. In če se ti tale ne zdi bogi, potem še nisi videla kakšne morajo biti en mesec stare sadike :wink:
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Akasha » 09 feb 2008, 21:44

Naši se obnesejo čisto v redu (dolgoletna praksa) , tudi, če so po tvojih merilih "bogi"....ehhh :evil: :evil: :evil: :evil:
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a LINDA » 09 feb 2008, 22:22

Mene pa zanima ,če je že kdo uporabil za paradižnike šotne tablete,ki se kupijo v trgovini in kako bi se obneslo?
LINDA
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 18 jan 2008, 20:26

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov