Kdaj se seje paradižnik?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kajser » 13 apr 2009, 19:39

Ivčk je napisal/-a:Zgoraj našteto dobro premešamo, nato v to mešanico dodamo še pol jušne žlice naribanega navadnega otroškga mila (to je tisto brez dodatkov, ki se dobi v lekarni ali drogeriji).


Kaj navadno tekoče milo ne bi bilo OK?
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 13 apr 2009, 19:43

Pepe je napisal/-a:Še ena pomembna izboljšava:
Najprej v polovični količini pogrete vode raztopimo milo. Potem vlijemo olje in močno pomešamo, da milo raztopi olje. Če se olje ni povsem raztopilo, dodamo več mila. V drugi polovici vode raztopimo sodo in oboje zmešamo.
Pri tem postopku se faze ne ločujejo, ni potrebno stalno pretresanje in kar je najpomembnejše, škropilo je homogeno in rastlino dobro omoči, škropilka pa se ne paca z oljem.
Ivčk, tebi pa hvala za tako preprost in predvsem učinkovit recept :D


Ma, Pepe, ti si zakon!! Tole bo res rešilo težave z homogenostjo. Je pa res, da je škropivo izjemno učinkovito, jaz ga ne dam več iz rok, ker mi sezono podaljša za kaka dva meseca. Pa seveda, ni za kaj :wink:

Stabka, lahko uporabiš tudi otroško milo iz DM-ja ali Mullerja, je prav tako učinkovito, v lekarnah sem tudi jaz lani slučajno naletela na tisto navadno milo in čeprav so lani imeli precejšnjo zalogo, ga letos več nimajo...

Kajser, iskreno ne vem, ker je v receptu bilo napisano izrecno trdo milo in ker škropivo deluje, jaz ne bom niti probala s tekočim. Pa v tekočem milu je vse preveč nekih dodatkov, kar na plodovih paradižnika ravno ni dobrodošlo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a su3 » 05 sep 2009, 18:45

Pozdravljeni, imam eno vprašanje, in sicer, na steblih paradižnikov in samih plodovih so se pojavile črne lise, ki grejo kar naprej po vseh ostalih sadikah.
Kaj bi lahko to bilo? Paradižnikov nisem špricala z nobeno stvarjo, glede na to da je bilo pri nas letos precej dežja,bi lahko bila kriva vlaga.....


vsem ki mi kakor koli pomagajo hvala
su3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 01 jan 2009, 17:15

OdgovorNapisal/-a Pepe » 05 sep 2009, 19:40

Takoj izruvaj vse rastline, zapri jih v vreče in ravnaj z njimi kot z radioaktivnim odpadom.
Ne hecam se! Imaš krompirjevo plesen, ki je v nekaj dneh smrtna za paradižnik in se zelo hitro širi in je glavni krivec za propad večine slovenskih paradižnikov.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a su3 » 07 sep 2009, 12:12

Hvala za odgovor!

Letos paradižnikov ne bom več rešila,
kako naj ravnam naslednje leto,da do tega nebi prišlo?
Po izruvanje paradižnika moram tudi zemljo kaj razkužit,al ni potreba.
če je s čim naj to naredim?


lp
su3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 01 jan 2009, 17:15

OdgovorNapisal/-a Pepe » 07 sep 2009, 14:04

Zemlje ni potrebno razkužiti, ker spore ne preživijo zime. Za naslednje leto se priporoči tazgornjim ali pa paradižnike pokrij.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 07 sep 2009, 21:40

Da ne bo kdo narobe razume, tudi če paradižnike pokriješ (npr. rastlinjak) ni 100%, da ne dobih krompirjeve plesni.
Ta bolezen se prenaša po zraku, res pa je, da za napad potrebuje vlago. Vlažno pa je lahko tudi v ne dovolj zračnem rastlinjaku, kjer so sadike prenagosto posajene in se ne osušijo dovolj hitro.
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 21 sep 2009, 08:28

Evo, tema za vse, ki bi si želeli vzgojiti svoje rastlinice! Ko boste prebrali to, boste vedeli (skoraj) vse kar morate vedeti za vzojo paradižnika.
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Sanel » 24 sep 2009, 08:26

Ivčk je napisal/-a:jaz pa svoje posejem šele v začetku marca.

Seješ semena v začetku marca ali jih sadiš v zemljo?
Kdaj potem semena dajaš v lončke, če sadiš v zemljo na prosto začetek marca?
Sanel
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 24 mar 2007, 19:49
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Pepe » 24 sep 2009, 08:38

Sanel, pri nas je začetek marca zemlja lahko še zmrznjena. Paradižnik sadimo ven okoli prvega maja. Pa tudi pri vas na primorskem ga sigurno ne sadite na prosto marca.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 24 sep 2009, 10:30

Sanel, posejem, ne sadim :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a su3 » 05 nov 2009, 12:09

Pozdravljeni,
zanima me če ima kdo izkušnje s temi vrstami paradižnika:

Black russian tomato
Russian persimmon tomato
Arbuznyi tomato
Yellow pear tomato
Tigerella

te imam namen sejati naslednje leto!

Pa še jajčevec
Snowy white eggplant( podolgovat)

Imam tudi Tomatillo purple, ta se seje kot paradižnik al ima kakšne druge zahteve

lp
su3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 01 jan 2009, 17:15

OdgovorNapisal/-a COCOON » 22 feb 2010, 23:04

zanima me ali je paradižnik fotosenzibilna vrsta? Po domače povedano: ali začne delati plodove, ko pride do ugodnega razmerja med dnevom in nočjo ali je časovno odvisno delanje plodov.

Zanima me, ker sem kot nekateri pravijo prezgodaj sejal in (niso še vzklili) in če spada paradižnik med fotosenzibilne vrste ni problema ker ga imam pod lučkami in lahko vzdržujem poljubno razmerje svetloba/tema. Če pa ni bom pa verjetno na novo sejal, saj sem si pustil polovico semen od vsake vrste.

LP
COCOON
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Slike: 2
Pridružen: 26 dec 2009, 09:00
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a power3 » 03 mar 2010, 01:05

Pozdravljeni!
Zanima me, ali bi imel kdo kakšno seme paradižnika odveč od kakšne zanimive in okusne sorte.
power3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 24 jan 2006, 17:45

OdgovorNapisal/-a Maj27 » 03 mar 2010, 08:46

Jaz sem paradižnike posejal že 9.2.2010 evo še ena slikca od predvčerešnjem:

Slika

Vzkalilo mi jih je okoli 146 nevem pa koliko mi jih bo preživelo
pikiranje. :roll:

Sedaj kali v sobi kasneje bo v rastlinjaku (ko bo bolj topel) :D
LP Maj
Maj27
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 24 nov 2009, 21:34
Kraj: Jesenice

OdgovorNapisal/-a lera » 09 mar 2010, 08:50

Jaz sem včeraj posejala še nekaj vrst paradižnika, pa pomoje ni prepozno kaj mislite vi?
Glede na vreme mislim da ne.

Bom pa še nekaj kasneje posejala paradižnik kar na prosto in na sonce,

lani se mi je to ful obneslo.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 09 mar 2010, 08:53

Tale tema je že zelo dolga, kaj ko bi nadaljevali v novi z naslovom PARADIŽNIK 2010?
Tako bo bolj pregledno...

Lera, ni prepozno, jaz svojih še nisem sejala in jih tudi ne mislim še kak teden. Zunaj je tako, da bo pomlad še morala malo počakti, sadike pa tudi...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Re: Kdaj se seje paradižnik?

OdgovorNapisal/-a mymoon » 11 maj 2011, 11:35

Traja celo dopoldne da človek prebere tole temo, vendar je vredna vsake sekunde. Hvala Ivčk in Pepe za take izčrpne informacije!
No tudi sam sem letos prevzel nalogo da bo paradižnik moja skrb na vrtu (volovsko srce, in še 3 druge za katerih nimam nobenih imen, bom pa prilepil slike ko bodo dozoreli, da probamo ugotoviti vrsto).
Včeraj so šli na vrt, situacija je pa sledeča: 2 paradižnika ob kol in 50cm razmaka med koli, 100cm razmaka med vrstami. Ob vsak kol sem še zakopal eno plastenko z vratom v zemlji (1,5-2 litra z odrezanim dnom, odstranjen zamašek), preko katere jih mislim kasneje zalivati.

No ker sem se šele danes lotil prebirati to temo, sem videl da bi bilo fino na dno dati še nekaj zdrobljenih jajčnih lupin, za kar je sedaj prepozno. Sedaj pa s čim gnojiti paradižnike, nočem kupovati nobenih gnojil, zato pridejo v poštev samo naravni zvarki.
Imam namočenih še nekaj kopriv (1kg na 10litrov), zadeva že stoji kake 3 tedne, je to še uporabno kot gnojilo? Lahko to precedim, dam v plastenke, in potem ko bom potreboval zmešam v razmerju 1:10 ali raje 1:20?
Lahko bi gnojil tudi s kokošjim gnojem, vendar se mi zdi to s koprivam še najbolj praktično, glede na to da vsebujejo precej kalcija in magnezija.

Bio sodin fungicid (hvala Ivčk za recept, in Pepetu za navodila za lažjo pripravo, sodo pa nabavite v eurospinu, kjer je 500g 0,49eur) je že pripravljen, sem jih včeraj zvečer že za preventivo poškropil, predvsem pa zato ker sem pozabil oprati plastenke, in so hitro prišle mravlje na obisk. Neverjetno hitro so omagale, vendar vidim da so danes že nazaj. Ali lahko mravlje kaj škodujejo paradižniku?
Kakšne so kaj izkušnje s sodinim fungicidom in ušem?

In še zadnje, kakšne lončke uporabiti za sajenje paradižnika po pikiranju? Sedaj uporabljamo lončke od kisle smetane (0,5 litra), vendar so zelo nepraktični, in zasedejo precej prostora.
Gledal sem kvadratne 7x7x8cm (0,24 litra) ali pa 7x7x6,5cm (0,21 litra), bo to dovolj za eno sadiko? Mogoče še kakšen nasvet kje v sloveniji kupiti take lončke, da ni treba naročati iz tujine.


Hvala in lep dan vsem skupaj!

Update: Na enem so se listi začeli čudno zvijati, zgoraj dobivajo rumene lise, na spodnji strani pa je opazit nekakšne bele pikice/jajčeca. Kaj čem naredit, ven vržt take in nove not?
Slika
mymoon
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 06 dec 2006, 00:24
Kraj: Gorenjska, ~550 n.m.

Re: Kdaj se seje paradižnik?

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 11 maj 2011, 23:03

Če so škodljivci, potem ni problem v rastlini, ampak v njih. Znebi se jih! :wink:
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj se seje paradižnik?

OdgovorNapisal/-a BrankecT » 17 jan 2014, 22:05

Pozdravljeni berem to o sajenju paradižnikov in vzgoji zraven so prilepljene slike, ki pa se jih ne da videti samo neka ikona je namesto slike. Kaj je narobe, da jih ne vidim ali je forum že prestar oz. so slike zbrisane?
BrankecT
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 apr 2013, 21:45

Prejšnja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov