Kdaj se seje paradižnik?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Pepe » 17 feb 2009, 16:06

Še par tednov, pa bo čas za sejanje. Spomnil sem se še dveh podrobnosti, ki jih tu še nisem zasledil:
- sejančki so bolj krepki, če so izpostavljeni vetru. To ne pomeni, da jih damo ven na burjo, ampak pomaga že ventilator 10-20 min. dnevno, isti efekt pa dosežemo tudi, če jih večkrat na dan pobožamo.
- za zgodnejši pridelek mora biti zemlja revnejša. Sicer bo končni pridelek manjši, bo pa zato zgodnejši. Torej gnojimo pozne sorte bolj, zgodnje manj ali pa celo nič, če imamo dobro zemljo.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Leont-i » 20 feb 2009, 12:45

Kakšna neumnost. Je kar res, da je ta forum postal
LADJA NORCEV in ni čudno, da je veliko članov odšlo.
Uporabniški avatar
Leont-i
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 jan 2008, 12:06

OdgovorNapisal/-a lera » 20 feb 2009, 12:55

Nisem verjetno čisto dobro razumela in tudi nisem že od vsega začetka tukaj na forumu. Za kaj se sploh gre? Ali ni ta forum zato, da napišeš svoje izkušnje in da pač malo poklepeteš o rastlinah? :oops: Kot sem že enkrat napisala je pač tako, da se celo življenje učimo in na koncu še butli umremo. :idea:
Pa brez zamere, sicer pa to verjetno ne sodi med paradižnike ali kako? vsak pač goji svoje rastline po svojem načinu ampak vseeno pa je fajn slišat tudi kako drugim ratajo obilni pridelki na različne načine.

Pa še enkrat prosim, da mi nihče ne zameri nisem na nikogar osebno mislila. :D Samo fajn mi je če lahko z nekom, ki ima tudi rad rastline pogovarjam o tem.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Pepe » 20 feb 2009, 13:15

Leont-i je napisal/-a:Kakšna neumnost. Je kar res, da je ta forum postal
LADJA NORCEV in ni čudno, da je veliko članov odšlo.

Kaj je neumnost?
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a bučarka » 20 feb 2009, 13:18

Prosim moderatorje, da brišejo off topic vpise.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

priporočilo

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 20 feb 2009, 14:17

Ej, ej, vzemite se v roke! Priporočam vam, da zasejete dobro voljo in strpnost, pa niti kalilnika ne potrebujete, le srce in razum na pravem mestu. Zunaj sije sonce, veselimo se pomladi, ki bo prišla in si ne grenimo življenja! Pa lep pozdrav vsem!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 20 feb 2009, 15:52

bučarka je napisal/-a:Prosim moderatorje, da brišejo off topic vpise.

Se strinjam, prav tako prosim da se tale tema NE ZAKLENE, ker bi jo bilo škoda...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadina » 20 feb 2009, 16:37

Tema naj kar ostane taka kot je, saj sem se lansko leto tudi z njeno pomočjo uspešno 'prebila' skozi sezono paradižnikov!


Tistemu, ki ni všeč, si pa lahko izbira druge teme! Če že želi, pa naj tudi komentira, kar vsak pač počne na svoj način (nam ostalim pa malo zabave tudi ne škodi, a ne?).
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a stabka » 26 feb 2009, 17:26

Kot začetnica v vzgoji paradižnikov iz semen me zanima če mi lahko kdo pove zakaj pride do padavice sadik paradižnika? Večkrat sem že slišala za to ne vem pa vzroka. Je to zaradi preveč oz.nepravilnega zalivanja?...Te dni bom sejala prvič in bi se rada izognila nepotrebnim skrbem glede tega.
Pa še vprašanje glede vode za zalivanje...Je deževnica ogreta na sobno temperaturo v redu?

Pa še pohvala sodelujočim na forumu...res ste super saj že dva meseca stalno prebiram vaše poste in moram reči , da sem čist" notri padla " glede vzgoje paradižnikov :wink: res poučno in zanimivo branje
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 26 feb 2009, 18:33

Stabka, do padavice sadik pride zaradi slabega oz. nerazkuženega substrata in/ali lončkov. Če uporabiš kvalitetno zemljo za sejančke in vse lončke, setvene pladnenjčke in sploh vso opremo vezano na sejanje razkužuješ, do tega pojava sigurno ne bo prišlo. Nima pa to veze z zalivanjem...

Tudi ni tako zelo pomembno s kakšno vodo zalivaš sejančke, nič jim ne škodi niti voda iz pipe, če pa že imaš deževnico na voljo, toliko bolje, ker vsebuje veliko več mineralov in manj klora...

Aha, ti pa priporočam, da semena, ko so enkrat v zemlji, ne zalivaš temveč pršiš z navadno razpršilko. Je pa res, da je potem treba zemljo pogosteje pršiti. Tako boš preprečila nepotrebno gnitje semen, kar se pogosto dogaja pri preobilnem zalivanju. Ko pa se enkrat pojavijo rastlinice, 'prešaltaš' na zalivalkico, med dvemi zalivanji naj se zemlja ne izsuši čisto do konca (to pride na vrsto šele po pikiranju).

Pa če rabiš še kak nasvet, kar vprašaj ti bomo z veseljem pomagali...
Srečno s setvijo :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a stabka » 26 feb 2009, 20:30

Hvala lepa za hitri odgovor Iva
:P

Sklepam da novih kupljenih stiroporastih platojčkev ni potrebno razkuževati ali pa se motim?
Bo preveč vlage v platoju, če pokrijem dokler ne vzklijejo z prosojno pvc folijo?
Bolje vprašati kot kasneje obžalovati :wink:
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 27 feb 2009, 17:58

Hej, Stabka! Novih platojčkov in lončkov ti seveda ni treba razkuževati. Semena lahko pokriješ s plastično folijo, dokler ne vzklijejo, vendar jo moraš vsak dan tudi malo odkriti, da se substrat malce prezrači, da ne bi semena morda splesnela (kar se zelo redko zgodi, tako da ne skrbi). Ko semena skalijo, folijo obvezno odstrani...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a stabka » 27 feb 2009, 19:12

Sejano po navodilih,zalito (poškropljeno), pokrito, sedaj pa čakanje na mladičke... :wink:
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 27 feb 2009, 19:27

Pohvalno :wink:
Vsekakor javi, ko semenčka skalijo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Šeki » 01 mar 2009, 20:59

A so škatle za jajca lahko tudi primerne za setev paradižnikov? In še eno vprašanje, ali se ravnate po setvenem koledarju za setev paradižnikov?
LP
Šeki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 15 nov 2007, 19:35
Kraj: brežice

OdgovorNapisal/-a Maychika » 02 mar 2009, 12:31

Šeki, jaz nisem neka silna znalka v pridelavi paradižnikov, ampak imam izkušnjo s šotnimi lončki, ki je slaba. Lani sem dala sadike v šotne lončke in sem imela celo rastno dobo problem. Enkrat so bili presuhi, pa sem jih potopila v vodo, so bili premokri. Najbolj se mi obnesejop še jogurtovi lončki, ker lahko nadziram vlago z vrha. Embalaža od jajc se mi zdi malo prenizka in kartonasta, bi se tudi preveč izsuševala, ali pa razmočila.
Ne vem, če sem ti kaj pomagala,ampak take so moje izkušnje.
Maychika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 21 jan 2008, 09:21
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Šeki » 02 mar 2009, 16:47

zanima me za fazo od sejanja do pikiranja. za tisto obdobje če so škatle za jajca primerne, ker nočem kupovati škatel iz stiroporja za sejanje...
Šeki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 15 nov 2007, 19:35
Kraj: brežice

OdgovorNapisal/-a nadina » 02 mar 2009, 18:06

Šeki je napisal/-a:zanima me za fazo od sejanja do pikiranja. za tisto obdobje če so škatle za jajca primerne, ker nočem kupovati škatel iz stiroporja za sejanje...

Če morda misliš na tiste plastične škatle za jajca, potem bi, po moje, lahko vanje sejal (vsako posodico še preluknjaš, da se voda ne zadržuje) in še super je, ker lahko pokriješ!
Prepikiraš pa v posodice cca 9x9.
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Pepe » 02 mar 2009, 21:31

Šeki je napisal/-a:zanima me za fazo od sejanja do pikiranja. za tisto obdobje če so škatle za jajca primerne, ker nočem kupovati škatel iz stiroporja za sejanje...

Pa kje piše, da moraš kupovati stiroporaste škatle? Sej v stare copate, važno, da bodo imeli sejančki optimalne pogoje!
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a orhy » 02 mar 2009, 23:42

pepe, zdaj pa je gotovo že čas, da se poseje paradižnikovo seme, kajne? :oops: :D
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost