Kdaj se seje paradižnik?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 mar 2009, 11:52

Vau, pepe, tale je pa res lepa. Ne vem, morda pa drugo leto res probam s temi lučmi, namontirala bi jih pa na tisti prenosni rastlinjak, tako da bi se dale po potrebi odstraniti. Misliš, da bi se obneslo?
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 mar 2009, 18:23

Seveda bi se obneslo, pri tebi pa sploh, ker veš kaj sadike potrebujejo. Led luči imajo eno veliko prednost - se ne segrevajo in pod njimi ni pretoplo, so pa zelooo svetle, čeprav nam modra svetloba malo čudno izgleda.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 mar 2009, 18:37

Uuu, to je pa dobro, da se ne segrevajo. Kje bi pa najceneje prišla do njih? Zdaj me že res firbec matra, kako bi vse skupaj speljala, si me na hitro zasvojil :lol:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a stabka » 15 mar 2009, 18:44

Mene pa nekaj zanima glede teh modrih lučk...nam e-bay sem videla tudi rdeče in mešane, v čem je razlika? Ali so paradižniki ves čas pod lučkami ali se le dodaja svetlobo, da se podaljša "dan"?
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 mar 2009, 18:49

Imam dva panela, vsakega sem kupil pri drugem prodajalcu na ebayu. Treba je malce posurfati in poiskati trenutno najugodnejšo ponudbo in to na ebay.co.uk in ebay.de, iz amerike je poštnina predraga. Eden me je prišel 49, drugi pa 45 € s poštnino vred, zna se zgoditi, da je za drugega poštnina zastonj.
Stabka, modra svetloba je za rast, rdeča za cvet. Za sadike je torej modra. Z lučmi jim podaljšam dan, od cca. 8h-16h so na okenski polici.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadina » 15 mar 2009, 19:52

Pepe, daj ti meni povej, ali imaš te luči zato, ker nimaš cel dan svetlobe ali zato, ker je pozimi dan tako kratek?

Sama imam zimski vrt na južni strani - hiša je obrnjena proti jugu (pasivna solarna hiša) in sonce , kadar je, sije od jutra do večera -
Ali torej svetuješ, da bi bilo dobro, da si tudi jaz nabavim te luči?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 mar 2009, 22:23

Oboje. Vi primorci ste na boljšem, ker imate več sonca, če pa imaš še okno obrnjeno na jug za marčevsko setev paradižnikov res ne rabite dodatne luči. Že dolgo planiram selitev na jug :wink:
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadina » 16 mar 2009, 09:13

Pepe, dobrodošel!
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a rumba » 16 mar 2009, 10:42

No, ta vikend sem tudi jaz z vašo pomočjo prvič posejala moj prvi paradižnik. Hvala vsem za izčrpne in nazorne opise!
Ali naj imam sedaj lončke na sončni okenski polici? Ali lahko mladim rastlinicam škoduje direktno sonce? Se opravičujem, če ste to že pisali, očitno sem to med vsemi novimi informacijami pozabila. :oops:
Se že veselim, da mi pokukajo iz zemlje. :D
LP,
Mojca
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pepe » 16 mar 2009, 15:26

rumba je napisal/-a:Ali lahko mladim rastlinicam škoduje direktno sonce?

Ravno nasprotno, škodi jim pomanjkanje sonca.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a rumba » 16 mar 2009, 15:30

Hvala! Torej jih bom lepo sončila. :D
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a šima » 28 mar 2009, 17:05

Pozdravljeni.

Končno mi je uspelo prebrati vseh 31 ali pa 32 strani te teme o paradižnikih.
Lepo, res sem dobil VELIKO koristnih informacij, ki jih kot začetnik zelo potrebujem.
Res iskrene pohvale vsem skupaj, posebej Pepe-tu, (on že ve zakaj :lol: ), in pa Ivčk-i, za njene strokovne "članke" in nasvete.
No tudi kar nekaj drugih je napisalo dobre nasvete, samo si nisem zapomnil vseh nickov.
Torej, kot sem že nekje omenil sem nov na forumu in v vrtičkarstvu.
Lani sva se z punco preselila iz stanovanja v hišo, in pričela z vrtnarjenjem.
Imela sva 5 različnih sort paradižnika, od teh 2 rumena.
Odlično so pričeli z rastjo, in ko so pričeli roditi, jih je pobrala plesen, in so se posušili.
Za letošnjo sezona sem posadil semena včeraj, sedaj pa pričukujem, kako bodo vzklila.
Seveda bom tudi vsako fazo fotografiral in bom tu pa tam kaj tudi pokazal.

Že v naprej se vam zahvaljujem za nasvete, ker jih bom verjetno ogromno potreboval :roll:

Še enkrat vas vse lepo pozdravljam, in veliko uspeha pri vrtnarjenju.

S.
Lep dan še naprej.

S.
http://oglar.moj-album.com
šima
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 16 jan 2009, 16:10
Kraj: vuzenica

OdgovorNapisal/-a su3 » 02 apr 2009, 16:45

Pozdravljeni, sem nova na tem forumu,
in moram se vam zahvalit, z vašo pomočjo sem prvič vzgojila majhne paradižničke.

Najlepša hvala, brez vaše pomoči nebi šlo

lp
su3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 01 jan 2009, 17:15

OdgovorNapisal/-a Pepe » 10 apr 2009, 08:12

Ivčk je napisal/-a:Bio sodin fungicid

Za ta vsesplošni fungicid potrebujemo;
- 4,56 litra vode (zaokrožimo na pet :wink: )
- 1 jušno žlico sode bikarbone (ne polna žlica, temveč zravnana)
- 2 in pol jušne žlice kateregakoli rastlinskega olja.

Zgoraj našteto dobro premešamo, nato v to mešanico dodamo še pol jušne žlice naribanega navadnega otroškga mila (to je tisto brez dodatkov, ki se dobi v lekarni ali drogeriji). Vse skupaj dobro premešamo in prelijemo v škropilko. Škropivo je pripravljeno.

Med škropljenjem redno stresamo škropilko, da se sestavine med seboj ne bi ločile. Rastlino temeljito poškropimo z zgornje in spodnje strani listov, poškropimo pa tudi tla pod (okuženo) rastlino. Postopek ponavljamo na vsakih sedem dni.

Ta fungicid uporabljamo za zatiranje antraknoze (Collectotrichum spp.), zgodnje oblike paradižnikove plesni (Alternaria solani), paradižnikove plesni (Phytophthora infestans) in pegavosti (Septoria lycopersici in Pseudocercospora fuligena Syn. Cercospora fuligena) ter tudi sive plesni - pepelovke (Leveillula taurica/Oidiopsis taurica).

Pogruntal sem eno izboljšavo tega recepta, ki jo bom letos preizkusil. Namesto navadnega olja bom vzel nimovo olje (neem), ki ima med drugim tudi fungicidne lastnosti. Vseeno pa upam, da ga bo potrebno uporabljati čim manj :D
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a orhy » 10 apr 2009, 09:15

Pepe je napisal/-a:
Ivčk je napisal/-a:Bio sodin fungicid

Za ta vsesplošni fungicid potrebujemo;
- 4,56 litra vode (zaokrožimo na pet :wink: )
- 1 jušno žlico sode bikarbone (ne polna žlica, temveč zravnana)
- 2 in pol jušne žlice kateregakoli rastlinskega olja.

Zgoraj našteto dobro premešamo, nato v to mešanico dodamo še pol jušne žlice naribanega navadnega otroškga mila (to je tisto brez dodatkov, ki se dobi v lekarni ali drogeriji). Vse skupaj dobro premešamo in prelijemo v škropilko. Škropivo je pripravljeno.

Med škropljenjem redno stresamo škropilko, da se sestavine med seboj ne bi ločile. Rastlino temeljito poškropimo z zgornje in spodnje strani listov, poškropimo pa tudi tla pod (okuženo) rastlino. Postopek ponavljamo na vsakih sedem dni.

Ta fungicid uporabljamo za zatiranje antraknoze (Collectotrichum spp.), zgodnje oblike paradižnikove plesni (Alternaria solani), paradižnikove plesni (Phytophthora infestans) in pegavosti (Septoria lycopersici in Pseudocercospora fuligena Syn. Cercospora fuligena) ter tudi sive plesni - pepelovke (Leveillula taurica/Oidiopsis taurica).

Pogruntal sem eno izboljšavo tega recepta, ki jo bom letos preizkusil. Namesto navadnega olja bom vzel nimovo olje (neem), ki ima med drugim tudi fungicidne lastnosti. Vseeno pa upam, da ga bo potrebno uporabljati čim manj :D

pepe, kakšno pa je to olje - "nimovo olje" in kje ga kupiti ?
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a Pepe » 10 apr 2009, 09:24

Nimovo olje (Azadirachta indica) je vsestransko koristno, za nas vrtnarje pa sploh. Kot škropivo odganja škodljivce čisto na naraven način - jih ne ubije, temveč povzroči, da ne jedo rastlin in se nehajo razmnoževati, zato po določenem časi izginejo. Kot plus ima pa še fungiciden učinek in to nameravam letos preizkusiti na paradižnikih.
Kupil sem ga na www.ebay.co.uk. Glede na cene škropiv pri nas je zelooo poceni, 250 ml me je prišlo manj od 10 €, ta količina pa zadostuje za 50 litrov škropiva.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a stabka » 10 apr 2009, 17:45

LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Pepe » 13 apr 2009, 17:54

Pepe je napisal/-a:
Ivčk je napisal/-a:Bio sodin fungicid

Za ta vsesplošni fungicid potrebujemo;
- 4,56 litra vode (zaokrožimo na pet :wink: )
- 1 jušno žlico sode bikarbone (ne polna žlica, temveč zravnana)
- 2 in pol jušne žlice kateregakoli rastlinskega olja.

Zgoraj našteto dobro premešamo, nato v to mešanico dodamo še pol jušne žlice naribanega navadnega otroškga mila (to je tisto brez dodatkov, ki se dobi v lekarni ali drogeriji). Vse skupaj dobro premešamo in prelijemo v škropilko. Škropivo je pripravljeno.

Med škropljenjem redno stresamo škropilko, da se sestavine med seboj ne bi ločile. Rastlino temeljito poškropimo z zgornje in spodnje strani listov, poškropimo pa tudi tla pod (okuženo) rastlino. Postopek ponavljamo na vsakih sedem dni.

Ta fungicid uporabljamo za zatiranje antraknoze (Collectotrichum spp.), zgodnje oblike paradižnikove plesni (Alternaria solani), paradižnikove plesni (Phytophthora infestans) in pegavosti (Septoria lycopersici in Pseudocercospora fuligena Syn. Cercospora fuligena) ter tudi sive plesni - pepelovke (Leveillula taurica/Oidiopsis taurica).

Pogruntal sem eno izboljšavo tega recepta, ki jo bom letos preizkusil. Namesto navadnega olja bom vzel nimovo olje (neem), ki ima med drugim tudi fungicidne lastnosti. Vseeno pa upam, da ga bo potrebno uporabljati čim manj :D


Še ena pomembna izboljšava:
Najprej v polovični količini pogrete vode raztopimo milo. Potem vlijemo olje in močno pomešamo, da milo raztopi olje. Če se olje ni povsem raztopilo, dodamo več mila. V drugi polovici vode raztopimo sodo in oboje zmešamo.
Pri tem postopku se faze ne ločujejo, ni potrebno stalno pretresanje in kar je najpomembnejše, škropilo je homogeno in rastlino dobro omoči, škropilka pa se ne paca z oljem.
Ivčk, tebi pa hvala za tako preprost in predvsem učinkovit recept :D
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a stabka » 13 apr 2009, 18:15

Mene pa samo nekaj zanima...v lekarni sem vprašala za otroško milo brez dodatkov dišav pa so me samo debelo gledali....ali mi lahko kdo pove točno določeno(firmo-vrsto) katero milo je dobro za ta bio-fungicid
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Pepe » 13 apr 2009, 18:49

Vsako milo je dobro, jaz uporabljam tistega najcenejšega za pranje.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov