Kdaj se seje paradižnik?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Pepe » 03 mar 2009, 07:56

Ne pred 15. marcem. Razen. če imaš rastlinjak.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 05 mar 2009, 09:11

Pred cca. 10 dnevi sem posejal prva semena (paprike, melancane, zeleno, artičoko, gazanije...). Uporabil sem zemljo za pikiranje iz Kalie.

Nekaj jih je že prišlo ven, nekaj še ne.
Skrbi pa me, da se mi na povrhju zemlje pojavlja plesen (bela, vatirana).

Lončki so kupljeni lani v Kalii, torej rabljeni eno sezono. Letos sem vse umil z mlačno (ne vročo) vodo.

Zalivam z vodo iz pipe. Lončke imam ob oknu v sobi, kjer je cca. 20, 21 stopinj.

Zakaj se pojavlja plesen ? Ali lahko sejančke vseeno uporabim (pikiram) ali bo ta plesen vplivala na njihovo nadaljno zdravje?
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a črka » 05 mar 2009, 11:14

Mene pa zanima, koliko sadik pikirate v en lonček? Npr. moja soseda je v majhen lonček (10cm premera) dala po tri sadike paprike. Kaj pa npr. paradižnik, po koliko sadik pikirate?
črka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 29 mar 2006, 11:59

OdgovorNapisal/-a Pepe » 05 mar 2009, 11:37

Semena naj bodo med sabo oddaljena približno centimeter in pol. Važno je, da niso preveč na kupu in preveč narazen.

Ups, sem spregledal, da je vprašanje za pikiranje in ne sejanje. Pikira se vsako rastlino posebej. Paprike sicer nekateri sadijo po dve skupaj, vendar to po mojih izkušnjah nima smisla, ker je končni pridelek enak, je pa več dela in stroškov s sadikami.
Zadnjič spremenil Pepe, dne 05 mar 2009, 15:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Pepe » 05 mar 2009, 11:39

nadebudnez je napisal/-a:Zakaj se pojavlja plesen ?

Zato, ker je površina zemlje stalno vlažna. Med zalivanji se mora posušiti. Če ti sejančkov ne pobere padavica, ne bo nič narobe z njimi.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a bučarka » 05 mar 2009, 14:04

Ko prepikiram gre 1 sadika v 1 lonček, izjemoma kakšne drobne dam po 2, če dvomim v njihovo sposobnost preživetja.

Paradižnike sem začela sejat v ponedeljek, pa še nisem končala. Upam, da bom med vikendom vse zaključila. Še kakšno last minute papriko in jajčevec bom posejala.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a stabka » 05 mar 2009, 20:19

Ta super forum me je pozimi tako prevzel, da sem postala navdušena glede vzgoje paradižnikov.

Pa so prikukali na plan moji sejančki paradižnikov :P

Sadike izgledajo močne, zanima pa me kako hitro vse to raste, saj je v dveh dneh odkar so pokukali na plano zraslo na 2,5 cm višime. Jih imam v pretoplem prostoru ali je taka rast normalna?

Iva še enkrat zahvala za semenčka, ki so skora 100% kalila :wink:
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 05 mar 2009, 22:21

Stabka, ni za kaj :wink:

Sejančki paradižnika rastejo izredno hitro, moji so visoki že kakih pet centimetrov in začeli so se pojavljati prvi pravi listi. Do pikiranja (torej, pravih listov) kar naj bodo na toplem, po pikiranju pa jih le prestavi na hladnejše mesto, da ti ne 'zdivjajo'. Sami sejančki pogosto zgledajo precej pretegnjeni a naj te to ne moti preveč. Ko jih pikiraš, jim pač stebla vkoplješ dovolj globoko...
Pikirančki pa naj ti nikoli ne zdivjajo, ker se taka situacija kasneje malce težje spravi v red. Zato pač hladnejši prostor in dovolj svetlobe.

Sem pa zelo vesela, da si tako navdušena ad paradižniki, po moje niti ne veš, kako veselje te šele čaka, ko boš na krožniku prvič imela celo mavrico barv in okusov, potem boš šele zasvojena :lol:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a stabka » 05 mar 2009, 22:33

So pa žejni tile mladički, vsak dan jih pršim :P in si jih ogledujem.

Malo za šalo malo za res, pa si pišem evidenco o sortah setve, kalitve in kasneje upam, da bo čas tudi ostale podrobnosti do končne ocene okusov, ki mi bodo v naslednjih letih ob izbiri prišle prav..

Jutri pa me čaka čiščenje lončkov, razkuževanje...Pa me še nekaj zanima. Ali je dovolj če lončke po razkuževanju z razredčeno varekino dobro splaknem z vodo ali je bolje če jih operem še z kakim detrgentom?
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 05 mar 2009, 23:04

Seveda so žejni, saj zelo hitro rastejo. Če opažaš, da se ti zemlja res prehitro izsuši, jih lahko že zaliješ z zalivalko, čeprav jih jaz kar vztrajno pršim vse dokler jih ne prepikiram, saj ni tako težko, sproti pa si jih še dobro ogledam, da o vonju sploh ne govorim (diši po dobri poletni paradižnikovi solati) :D ...
Ti si kar pridno zapisuj čimveč podatkov o določeni sorti, ti bo prav prišlo. Pa ne pozabi tudi vse fotografirati :wink:
Po razkuževanju z razredčeno varikino je čisto dovolj, če lončke samo dobro izpereš (uporabi kar tuš, bo šlo zelo hitro)...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a stabka » 05 mar 2009, 23:19

Hvala Iva za hitri odgovor :wink:
Slikala bom in kasneje kaj zanimivega tudi objavila :P
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a nadina » 06 mar 2009, 09:49

Ivčk, hvala za nasvete!

Sama sem dala vse skozi (to kar daje sedaj Stabka) že lansko leto, sem si tudi zapisovala vse mogoče, slikala, pa še vedno rada preberem tvoje nasvete, ki mi pridejo zelo prav!

Sem prejšnji petek sejala prvi 'kos' paradižnikov in s kepo v želodcu čakala kaj bo.
No, sedaj so prikukali ven, ne še čisto vsi, a vem, da moram počakati (lansko leto sem bila neučakana in ker sem mislila, da ne bo več nič zrastlo, so se mi potem štirje sejančki med seboj pomešali, ker so zrastli pač malo kasneje, zaspančki!).

So pa tudi moji sejančki pretegnjeni kot gliste in če ne bi še enkrat brala Ivčk, bi imela spet strahove...

Upam, da mi letos spet zraste tooooliko lepih sadik, tako kot lansko leto.
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Pepe » 06 mar 2009, 12:20

nadina je napisal/-a:So pa tudi moji sejančki pretegnjeni kot gliste...

Če seješ paradižnike pred sredino marca potrebujejo dodatno luč 4-5 ur dnevno.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Pepe » 06 mar 2009, 19:27

Dve sadiki sem posejal predčasno za rastlinjak:

Slika

Spredaj so prepikirane lobelije. Prihodnji vikend pa akcija sejanja paradižnikov!
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 mar 2009, 14:47

Pepe, če bi Nadina, ki je primorka, sejala paradižnike sredi marca, bi s tem izgubila kar poln mesec pridelovalne sezone :?

Se pa strinjam, da je za 'celince' to najprimernejši datum setve. Saj moji (pa verjetno tudi Nadinini) sejančki niso ravno kot gliste, luči pa ne uporabljam, ker imam že tako preveč dela in stroškov, da bi se še s tem ukvarjala. Imajo čisto zadosti svetlobe na južnem oknu...

So pa malce bolj 'suhcani', a se jim stanje popravi takoj po pikiranju in imam potem res krasne čokate sadike, ki jim ni para, saj veš tudi sam iz lanjskih fotk. Nikoli niso pretegnjene, a saj v tem je bistvo, da so sadike kvalitetne ob sajenju...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a jan24 » 07 mar 2009, 15:15

Jaz sem paradižnike sejal danes in sicer v toplo gredico, neogrevano. Če bi jih sejal prej mi najvrjetneje do sedaj sploh še nebi pognali. Lani so bile sadike, ki so bile najkasneje sejane ravno najmočnejše in na videz tudi najlepše.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Pepe » 07 mar 2009, 18:44

Ivčk je napisal/-a:Pepe, če bi Nadina, ki je primorka, sejala paradižnike sredi marca, bi s tem izgubila kar poln mesec pridelovalne sezone :?

Ti kar kolutaj z očmi :roll:, ampak v dalmaciji, ki je še toplejša od naše obale sejejo paradižnike sredi marca kar na vrt, jih malo pokrijejo in okoli prvega maja posadijo. Prvi pridelek je v drugi polovici junija, zahvaljujoč predvsem soncu in toploti.
Pa še nekaj - povsem zmotno je mišljenje, da XY dni prej sejanje pomeni XY dni prej pridelek. En teden marca je en dan junija, potem pa računaj :?
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadina » 09 mar 2009, 09:35

Ja, lansko leto smo jedli paradižnike prvi teden junija - Stupice...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 09 mar 2009, 10:26

Pepe, saj me poznaš, jaz ne kolutam z očmi, samo napisala sem svoje mnenje...
Samo zakaj pa potem vsi pravijo, da se pri primorcih sezona začne mesec dni prej? Ker se jim prej zemlja segreje in je prej primerna za obdelavo. Torej, če imaš mecec dni prej na voljo tudi lepe sadike, jih lahko tudi posadiš mesec dni prej, vsaj po moji logiki. Saj ne pravim, da bi tiste, sejane v marcu (in celo na prosto), bile kaj slabše, morda bodo res celo boljše, samo bolj odrasle sadike prej zacvetijo.

No, saj nima veze. Jaz recimo vsako leto zamudim s setvijo paprik, pa jih imam zelo pozno, prepričana sem, da bi z zgodnejšo setvijo (vsaj v mojih razmerah) imela krepkejše sadike, ki bi prej zarodile. Vsaj upam tako, ker bom to drugo leto tudi probala. Je pa res, da moraš potem sadikam zagotoviti boljše pogoje in tako kot ti praviš, tudi dodatno svetlobo :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 mar 2009, 11:34

Včeraj so šla semena paradižnikov v zemljo. Takole pa izgleda paradižnik sejan (za rastlinjak) pred enim mesecem:
Slika

Led luči delajo čudeže, sadika je kratka in čvrsta, brez dodatne svetlobe bi izgledala popolnoma drugače. Pod lučjo je 5-6 ur dnevno.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov