Kdaj in kako se seje čili?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a kloko » 07 nov 2009, 18:26

Brez problema, le dovolj svetlo mora biti. Preizkušeno.

L.p., Kloko
kloko
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 23 nov 2005, 08:24

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 07 nov 2009, 23:36

Kloko , hvala za odgovor!
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 09 nov 2009, 10:01

Jaz imam eno seme iz SriLanke in mi rastline še zdaj "živijo" na balkonu. Je pa res da plodovi zorijo pa ne več, ker je premrzlo. Če bi imel prostor bi jih že septembra dal v stanovanje in bi verjetno bolj delali, če bi jih zadosti zalival...
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

Pollination (opraševanje)

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 02 jan 2010, 16:39

Pozdravljeni ,
zanima me, kako se ročno (s pomočjo čopiča) oprašijo feferoni ?
Kdaj , kolikokrat in kaj vse potrebujem?

Pomagal bi mi tudi kakšen "video vodič" ali povezava do kakšne spletne strani..
Za svoje feferončke sem nabavil kompletno opremo (growbox,žarnico in vse kar potrebujem).

Še eno vprašanje - kdaj lahko začnem glede na to da imam grow box in primerno luč ? Januarja , februarja ali marca?

Hvala za odgovore!
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

OdgovorNapisal/-a COCOON » 03 jan 2010, 20:36

Baje čili najbolje obrodi, ko ima 18 ur svetlobe. Zdaj pa je odvisno od tvoje vrste koliko dni potrebuje, da začne delati plodove.

Najprej povej do kolikšne velikosti jih boš imel v boksu. Če jih misliš imet do konca pol sploh ni važno, kdaj jih seješ. Če pa bi jih hotel na okno postavit, pa glej, da bo v obdobju zorenja plodov dovolj dolg dan. Tisti, ki zrastejo v največji pripeki so ponavadi tudi najbol :oops: spicy :)

Letos sem malo pozno sejal (marca) in sem imel prve plodove komaj začetek septembra.. so pa bili hudoo pekoči, potem je bil še en obilen naval plodov, ki pa so bili verjetno zaradi mrazu in slabega vremena malo pekoči in grenki. Letos moram spet sejat :) ker si jih nisem nič posušil, pa bi si rad naredil chilli olje za solato. Za kaj drugega mi niso bli uporabni, ker so takoj izzvali slinjenje in jokanje :twisted:

- povej do kakšne velikosti misliš imet v boksu?
- koliko dni potrebuje tvoja vrsta do cvetenja?
COCOON
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Slike: 2
Pridružen: 26 dec 2009, 09:00
Kraj: primorska

Chilli

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 03 jan 2010, 21:32

Sejal bom Bhut Jolokia in Dorset Naga feferone... GrowBox je višine 140 cm;žarnica pa 250W 19.500 lumnov (primerna za rast) ..

Kaj pa ročno opraševanje? A veš mogoče kdaj in kako se to dela?
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

OdgovorNapisal/-a COCOON » 04 jan 2010, 09:31

predvidevam, da je žarnica MH (metal halide). Jaz bi naredil tako, da bi to žarnico uporabljal dokler ne začnejo rastline cvetet, potem bi pa to žarnico zamenjal z HPS. Da naredi boljše plodove. Tale žarnica te bo stala cca 10eur na mesec pri elektriki.

Ne vem če se splača sploh na okno stavit, ker imaš v boksu možnost vzgojiti perfektne rastline.

Oprašiš pa lahko z mehkim slikarskim čopičom ko se ceveti pojavijo. Malo podrsaš po enem cvetu z ene rastline po drugih rastlinah malo izmenjuješ in čaraš :) , kot to delajo čebelice, ki skačejo iz cveta na cvet.

še en link za indoor:

http://www.chillisgalore.co.uk/pages/growingtips.html
COCOON
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Slike: 2
Pridružen: 26 dec 2009, 09:00
Kraj: primorska

chilli

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 04 jan 2010, 23:22

COCOON , hvala za odgovore !
Moja žarnica je takšna kot na tej sliki . Gre za CFL 250 W ( 19.500 lumnov ). Naj bi bila varčna žarnica ampak glede na dimenzije-bo držalo tisto kar si napisal-10 eur na mesec elektrike.. Hehe! Sj ni problem.. Bom preživel..
Je pa kar draga zadeva (pri nas stane okrog 60 eur in to še 200 W). Jaz sem jo kupil prek Ebay-a za 27 eur + poštnina.

lp
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

OdgovorNapisal/-a COCOON » 05 jan 2010, 10:00

Ni problema :wink: Te CFL so mal boljše od HID (hps, mh) luči zaradi tega, ker se malo manj grejejo. Za vegetacijo je tale tvoja žarnica super ( sej je 6500K?? ). Za plodove pa ni ravno idealna. Za plod je še vedno boljša hps. Pri isti porabi ima cca. 10.000 lumnov več kot cfl. Glede na to, da hps žarnica potegne še en cel kup opreme (balast, štarter). Lahko probaš z cfl 2700K (za plod). Nekaj bo zihr zrastlo.

-ne pozabi na ventilacijo
-če boš stvari delal profi lahko nabaviš še ultrasonični vlažilnik zraka 23eur je v šparu. (super zadevca)
-pazi na varnost (da se ti kaj ne užge zaradi žarnice, varovalka)
COCOON
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Slike: 2
Pridružen: 26 dec 2009, 09:00
Kraj: primorska

chilli

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 05 jan 2010, 11:08

... Točno tako -moja žarnica je 6500 K in je samo za rast (blue spectar). Obstaja pa tudi za cvetenje (red spectar) . To bom kasneje kupil ..
Glede vlažilca zraka-pa se popolnoma strinjam s tabo -o tem sem že razmišljal. Kar se pa tiče ostale opreme (dušilka , starter) - tega sploh ne rabim. Žarnica katero imam , že ima vgrajeno dušilko. Samo vklopiš v elektriko in že dela (seveda-moraš imeti E40). Prvo sem razmišljal o Cool Tube ampak je zadeva precej draga (komplet : žarnica , cooltube , dušilka in ostalo -stane okrog 200 - 250 eur če je 400 ali 600 W).
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

OdgovorNapisal/-a COCOON » 05 jan 2010, 11:39

poznam te cfl žarnice. Vendar sem hotel povedat, da hps (high pressure sodium žarnica, ki potrebuje balast in štarter in cool tube) bolje izkoristi porabljeno elektriko. Boljši izkoristek w/lumen, za približno tretjino boljši. Se ti pa strošek ostale opreme ne povrne tako hitro, če se sploh.

bo pa tudi pod 250cfl zrastlo.
COCOON
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Slike: 2
Pridružen: 26 dec 2009, 09:00
Kraj: primorska

cfl

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 05 jan 2010, 12:12

..Vem da so boljše ampak kot sem že povedal - pri CFL žarnicah prišparaš do 150 eur..Glede na to da so varčne-tudi pri elektriki nekaj prišparaš.
Bomo vidli kako bo. Upam da bo kaj iz tega.
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

chilli

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 12 jan 2010, 23:54

Kateri substrat priporočate za gojenje feferonov? Kateri je najboljši?
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 05 feb 2010, 18:42

Imam nekaj semen čilija za menjavo oz. za podariti. Menjam za drug čili ali za seme paradajza.

Imam pa čili prinešen iz Sri Lanke, tako da ne vem katera sorta je. Lani sem ga imel v lončkih premera 15 cm po dve rastlini. Bile so majne 25-30 cm rastlinice s 4-6 cm plodovi, ki so sepremenili barvo iz rumene v oranžno in nato v rdečo, ko so zoreli. Večina plodov je bila zelo pekoča, le kakšen je bil malo manj. Zadnje plodove sem pa pobral konec novembra, kljub temu, da sem jih imel na balkonu praktično nezaščitene. :roll:

Kontakt preko ZS. :idea:

LP
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a deeexit » 09 feb 2010, 09:34

letos sem si narocil bhut jolokai, fatalii in neki lemon drop habanero :) Imam kar precej rešpekta...upam, da bom prezivel :)

Drugace pa vsem zelim eno cudovito pikantno sezono ;)
deeexit
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 apr 2008, 11:47
Kraj: Ljubljana

CFL Žarnice

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 21 mar 2010, 16:45

Tukaj so moji feferončki (Dorset Naga in Assam Bhut Jolokia)...
Feferončke sem posadil 10.januarja (če se prav spomnim)..
Tisto kar je rdeče obkroženo naj bi bili cvetovi..Ali je potrebno sedaj zamenjati žarnice ( trenutno je v Growbox-u cfl žarnica za rast ) ? Žarnico za cvetenje sem že kupil ampak ne vem kdaj naj jo priklopim?
Prosim za pomoč-nasvet.

Slike:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

CFL

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 22 mar 2010, 18:24

:?
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

OdgovorNapisal/-a cegiw » 02 apr 2010, 21:41

lepi so
zdravo ivanez
sem nov na forumu in se šele uvajam v butaniko
čiliji izgledajo zelo veliki, kajti jaz sem moja semena vrgel šele na pustno soboto to je sredina ferbruarja sedaj imajo ca 7 cm, vendar so v sobni klimi oz. zimskem vrtu
imam 4 vrste po velikosti od najmanjšega ca 2 cm pa do ca 8 cm . Nimam pojma kakšna sorta je . Na zalogi še imam nekaj semen, katera bi rade volje podaril nekomu ki si spozna na te zadeve
če ti je aktualno javi se
lp
cegiw
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

Chili

OdgovorNapisal/-a Ivanez » 05 apr 2010, 04:54

Moji feferončki rastejo v Grow-Box-u .Imajo idealne pogoje (zato so tako hitro zrasli). Uporabljam tudi "Chili Focus " (gnojilo za feferone).Imam dve žarnici (eno za rast in eno za cvetenje). Ne vem točno kdaj je potrebno zamenjati žarnice-zato sem tukaj prosil za pomoč-nasvet..
Ivanez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 okt 2009, 18:55

OdgovorNapisal/-a barbika » 07 apr 2010, 09:09

Kako se imenuje čili, ki se uporablja v okrasne namene (v balkonska korita)? A je kakšen poseben?
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

cron