Ribniki in vodni vrtovi

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 25 jan 2006, 12:24

Pri nas je vse zmrznilo :cry: , kar se pa rogolista tiče sta pa dve vrsti - mehkolistni in trdolistni, verjetno imaš slednjega.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a matic » 29 mar 2006, 15:29

Ribniki se počasi prebujajo, led se je verjetno že vsem stopil...
Kako so kaj zimo preživele ribice? Pri meni je umrla ena odrasla ribica in ena zabeležena mladica (v bistvu sem jo evtanaziral ker jo je napadla plesen)...
Ali že kaj hranite ribice?
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a strobos » 04 apr 2006, 18:22

Pozdrav,

na žalost je tudi pri meni poginil en koi krap. Sicer pa je bila prejšnji teden temperatura vode dobrih 10 stopinj in sem že hranil ribice. Imam pa probleme z velikimi žabami. Ne vem od kod, kdaj in kje so se našle. Do zdaj smo jih evakuirali že čez 30...

Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a izu » 04 apr 2006, 19:39

Kaj pa narediti z njimi? Če imate prostor, ter voljo, bi bilo dobro, da naredite ograjo, kakršne delajo v akciji žabe na cesti
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a AQUARO » 04 apr 2006, 19:55

Ribe se že lahko hranijo, a previdno z odmerki hrane, kar pomeni, da mora hrana, ki jo vržete v ribnik v roku 2 min izginit, oziroma jo morajo ribe pojesti.
Žabe so spomladi velik problem, saj hodijo odlagat ikre v vodo, a brez strahu, če so v ribniku ribe, ne bodo paglavci (mlade žabice) dolgo živeli.
Roby
AQUARO
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 02 apr 2006, 10:02
Kraj: Radizel

OdgovorNapisal/-a tinko » 04 apr 2006, 21:36

Moja mlakuža z dvema kubikoma vode je bolj naravna. Nima pretočne črpalke in je verjetno nikoli ne bom montiral, da ne porušim ravnotežja, ki se je ustvarilo v nekaj letih. Nekaj pomladi sem ponoči pobiral žabe in jih nosil v ribnik. Prav tako sem vsako leto prinašal na kilograme mresta. Sedaj so žabe že avtohtone in prihajajo same zalegat. Paglavci pojejo veliko alg in sčistijo mlako. Pride dan, ko se spusti na stotine žabic usodi naproti. Tudi krastača je reden gost. Meni to kar odgovarja. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 06 apr 2006, 07:54

Tudi pri nas se v ribniku počasi prebuja življene.
Žabice so že naredile mrest, ribice so zimo, kljub debeli ledeni odeji, dobro preživele. Do sedaj smo našli samo dve poginuli ribici, pa še ti dve sta bili zelo majhni. V močvirski gredi so se počasi začele odpirati rosike(Drosera rotundifolia) prav tako kaže, da so preživele masnice( Pinguicula alpina), drugače pa so kot ponavadi prve alge, pa ni hude sile.

Tudi nas žabe prav nič ne motijo, še sosedje so se navadili :D (upam, da bo tako tudi ostalo). Drugače pa so zame najlepše zelene rege, ki so pri nas postale že pravi družinski člani.

Lep( na žalost deževen) dan vsem skupaj

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a AQUARO » 06 apr 2006, 10:37

Za vse ljubitelje žabic, si lahko ogledate na tem linku
http://www.vecer.si/blog/RIBNIK
več različnih vrst žabic, ki so bile slikane ob ribniku v bližini MB.
Slike so objavljene spodaj pod izbor za miss ribnika
Roby
AQUARO
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 02 apr 2006, 10:02
Kraj: Radizel

OdgovorNapisal/-a metulj » 06 apr 2006, 18:40

Tudi jaz ne vidim razloga zakaj bi bile žabe velik problem. Sama sem prav vesel,da v mojem ribničku domuje rega, v njem pa se parijo tudi krastače. Zaskrbljeno sem opazovala, če bodo ribe pojedle vse paglavčke vendar pa jim na srečo niso teknili. Tudi če je katere po nesreči katerga zajela v usta ga je izpljunila in on je mirno plaval naprej.
Mislim, da bi morali biti veseli, če bi si naš vrt za dom izbrala krastača. V Angliji obstaja dolga tradicija vrtnarjev postavljanja hišk krastačam. Tako jih skušajo privabiti na svoj vrt, saj pojedo res ogromo škodljivcev. Krastača lahko živi tudi 30 let in ima stalno bivališče. Predstavljajte si koliko škodlivcev v tem času poje??? Pa tako zeloo lepe zlate učke ima....

Naj živijo žabe :P

LP
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a tinko » 06 apr 2006, 20:51

Pred letom mi je prišel v roke članek, da krastače nevtralizirajo strupe. Nekako takole: pojejo zastrupljene škodljivce, strup pa v telesu razgradijo. Ker imam čebele, je krastača vsak večer zapustila ribnik in se odpravila pobirat mrtvice. Nekajkrat sem jo odnesel v ribnik in vedno se je vračala po isti poti in celo skozi isto okence mreže pri psu. Toliko v podporo nekaterim koristnim prebivalcem našega planeta. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ttoman » 10 apr 2006, 08:10

Ojla, folk.

So long no see :D
Tole z žabami je zanimiva zadeva. Lani (1. leto z njenimi prebivalci) smo se ob prihodu prve najprej zgražali: "Ja a sedaj bodo pa žabe okupirale ta deviški, prekrasen ribnik?!" Z rdečico sramu :oops: priznam, da smo jih kakih 6 komadov prenesli nekako 2 km stran k vodi. No, ker žabice niso kar tako in se niso dale (prihajale so jasno nove - "od kje hudiča se jemljejo??!!"), smo se jih "morali" navaditi. Najprej smo bili na "Grrrr!", potem na "No, ja!", sedaj si pa že ne prestavljamo, da spomladi ne bi regale :lol:. Res pa moram priznati, da gre vseeno večino mresta na kratko potovanje, ker sosedje s 100 ali več podmladka ne bi bili preveč zadovoljni. Nekaj smo jih pustili v vodi, pa bomo videli, kako bo. Imamo večinoma krotice, kasneje spomladi in čez celo leto sta se pa lani okrog potikali še 2 sekulji. Krotice ob koncu parjenja odidejo nad mrčes in polže.

Ribe so preživele vse (8 staroselcev in kakih 40 podmladka od lani). Letošnje mladice bomo morali začeti oddajati, da ribnik ne bo postal premajhen. Če ima torej kdo problem s "podnaseljenostjo", naj pove. Pogoj pa je, da ima DOVLJ VELIK in ČIST ribnik.

Na koncu pa še bližnjica na spletni album izdelave ribnika. Če sem ga objavil že v kakem prejšnjem postu, se iskreno opravičujem.

LP, Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a AQUARO » 10 apr 2006, 17:46

Malce sem pogledal tvoj ribnik in moram priznati, da je zelo atraktiven in poln idej, zato te vabim z prijavo na nagradni izbor za najlepši ribnik, ki ga organiziram na spletni strani www.akvarij.com
Seveda ste pa vabljeni tudi vsi ostali!!!
Roby
AQUARO
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 02 apr 2006, 10:02
Kraj: Radizel

OdgovorNapisal/-a cajo » 10 apr 2006, 19:33

Zdravo!

TTOMAN KJE SI DOMA?

Jaz imam v svojem ribniku vidno premalo ribic!
Sem mislil, da se bodo letos drstile, pa so očitno še premlade!?

Evo nekaj sličic ribnika, negujem ga s srcem, prepričan sem, da tvojim ribicam ne bo hudega!

AJD!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP cajo
cajo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 25 apr 2005, 12:35
Kraj: jesenice

OdgovorNapisal/-a ttoman » 11 apr 2006, 07:28

Ojla

Cajo, se bomo zmenili, samo najprej mi morajo ribice "naklepat" nove mladice :oops: Nekje sem "ujel", da se začno drstiti pri nekako 3h letih? :shock: Sem prav ujel?

Aquaro: Joj, ne me narobe razumeti. Poznam sicer Tvojo stran in sem lani tudi spremljal dogajanje, vendar mi nekako ni do tekmovanj. Rad pokažem, rad pomagam, če kdo rabi kak nasvet, delim mnenja z drugimi, vendar brez "pompa". Konec koncev je to moja oaza miru in sproščanja. Vseeno hvala za povabilo in upam, da bo letos še večji izbor, kot lani :)

LP, Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a AQUARO » 11 apr 2006, 14:07

Tomaž ni problema, spoštujem tvojo odločitev!
Zlate ribe se drstijo že pri starosti enega leta, čeprav na to vpliva ogromno dejavnikov. (kvaliteta ribniške vode, pogoji za rast, velikost ribnika, hrana,....) Sigurno pa že imajo pri dveh letih prve mladice, v kolikor so v ribniku zagotovljeni vsaj osnovni pogoji.
Ob tem še naj povem, da so prvi "porodi" malce manj uspešni in številčni, ko pa je riba bolj izkušena, je pa v ribniku vse več mladic. Navadno preveč!
Roby
AQUARO
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 02 apr 2006, 10:02
Kraj: Radizel

OdgovorNapisal/-a andrejh » 18 apr 2006, 17:53

dan. tudi jaz bom delal vodni vrt in me zanima kje je možno dobit skale (ampak tiste ki so malo zelene) ?

lp
andrejh
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 18 apr 2006, 17:47

OdgovorNapisal/-a ttoman » 20 apr 2006, 11:48

Ojla, Andrej.

Jaz sem jih dobil v kamnolomu pri Kropi na Gorenjskem (če se pelješ po avtocesti proti Bledu, boš levo opazil veliko kamnolomsko "rano" v hribu). Sorry, nisem pogledal s kje si, pa malce bolj na dolgo razlagam. Mislim, da zelene skale minirajo samo 2x na leto (spomladi in jeseni) in niso ravno na "razprodaji" :?

LP, Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 22 jun 2006, 08:39

No a ne boste nič več napisali?
Pa ravno sedaj ko delam lasten ribnik??? :(
Dajte no - slišat hočem nove dolgodivščine koi-ev, poslušat poročne ponudbe vaših žabcev in uživat v slikah vaših ribnikov...
Kje pa naj dobim kaj pametnih informacij če ne tukaj? :D

Aja - majčkeno vprašanjce...
Nekdo mi je rekel, da v ribniku, ki ima stalen dotok vode lahko preživijo le ribe, ki so tega navajene - recimo postrvi, nikakor pa ne morejo preživeti razni koi, zlate ribice in podobno, ker pritok sveže vode uničuje ravnotežje ribnika. A ma kdo kakšne informacije o tem? Pa vprašanje je čisto teoretično - nimam pritoka vode... :D :D :D
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a matic » 22 jun 2006, 09:33

Ne verjamem, voda je verjetno stalno iz enega in istega vira, verjetno nekje iz narave, kjer se pa parametri ne spreminjajo tako hitro, da bi onemogočali vzpostavitev ravnotežja. Razen, če ti v ribnik teče cel hudournik...

Evo, stanje pri meni: dobil sem dva potočna škržka, upam da še enkrat letos dobim pezdirke. Sem pa s školjkama vnesel neko bolezen- od 11 rib mi jih je 5 umrlo in še ena se čudno obnaša. Rastline rastejo ko zmešane, male ribice prav tako.
Igram se z idejo o še enem ribniku- pravemu koi ribniku. Edina negativna stran je cena- že samo premaz za beton bi stal najmanj 130.000 tolarjev, verjetno pa še več.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 23 jun 2006, 08:05

Hm... vprašanje...

Iz kakšnega kamna ste vi gradili svoje potočke (če ga seveda imate) in kje ste ga dobili.
Sama razmišljam o pohorskem lomljencu (da bo ploščato), vendar je problem, ker ga v Kranju ne morem dobit. Da bi pa po njega hodila na štajersko se mi ne splača. Saj ga potrebujem le za izdelavo kaskade, kar je izredno malo.
A mi zna kdo povedat kje ga lahko dobim? Ali pa če imate kakšen drug predlog... :?
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov