Ribniki in vodni vrtovi

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

ribniki in vodni vrtovi

OdgovorNapisal/-a tinko » 18 nov 2005, 09:36

Kolikor je meni znano, je rak prebivalec in kazalec čiste tekoče vode. Torej čiste, bogate s kisikom. Kjer je možnost postaviti ribnik ob naravnem studencu, se bo tudi rak obdržal. Rake sem videl tudi pri izvirih čisto majhnih studenčkov. Račja kuga je raka zdesetkala, ostal je v potokih, ki niso imeli direktnega izliva v večje vode. Pri nas je ostal v potokih ponikalnicah. Kaj več v knigi o sladkovodnih ribah in rakih. Pred "spanjem" mojega ribnika sem ga dobro očistil odvečnih vodnih rastlin. Kar za dve samokolnice jih je bilo. Pomladi bom moral narediti generalko in vse na novo zasaditi. Za kakega novočenega ljubitelja vodnih vrtov se bo tudi kaj našlo. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

Čisčenje rastlin ?

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 18 nov 2005, 11:19

Pozdrav Tinko,
pred spanjem ribnika si očistil odvečne rastline , to je v redu , vendar ne razumem zakaj boš potem moral spomladi vse na novo zasaditi ?
Upam , da nisi odstranil vseh rastlin ampak samo odmrle dele le teh.

Če bi ribnik zasajal vsako leto na novo potem nikoli ne dosežeš cilja -naraven izgled ribnika .

Upam , da sem te narobe razumel . Vem pa da veliko nadobudnežev ribnike čisti kot dnevno sobo - spirajo kamenje , menjavajo vodo kot v hišnem akvariju in podobno. Obvezen dodatek je vrtni palček.

Še enkrat vsem - vrtni palček je sramota za vsak vrt.

Upam , da sem koga zbodel in, da me bo ....

LP

Andrej
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

Ribniki in vodni vrtovi

OdgovorNapisal/-a tinko » 18 nov 2005, 13:48

Res sem se malo nerodno izrazil. Moj bazenček je del skaljnjaka in ima 3 kubične metre vode. Lani sem se znebil rogoza, ker se je preveč razbohotil. Poleti sem odstranil 10 cm debelo gmoto, sestavljeno iz šotnega mahu, vodne mete in neke plazeče trave. To gmoto sem razrezal na pol m dolge kose, pa sem jih še težko odstranil. tehtali so do 50 kg.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a tinko » 18 nov 2005, 13:58

Nadaljujem. Bazenček je star šest let. Uporabil sem folijo. Več let sem prinašal žabe in mrest. Žabe so sedaj že stalnica, priselil se je tudi kačji pastir. Lokvanji in druge rastline so prenaseljene, na dnu je debela plast smrdljivega blata. Vem, da bo uničenih nekaj vmesnih oblik preobrazb živali, a obnova je potrebna. Poleg tega bom vgradil črpalko. Tu bi potreboval kak nasvet.
Zadnjič spremenil tinko, dne 18 nov 2005, 14:10, skupaj popravljeno 1 krat.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a tinko » 18 nov 2005, 14:06

Nekaj mi nagaja, da ne uspem poslati odgovora v enem kosu. Kar se palčkov tiče. se popolnoma strinjam. Pri petdesetih še vedno prisluhnem kakšni pravljici, palčki pa naj gredo nazaj v knjige. Slovenski vrtovi so dovolj čarobni in pravljični sami po sebi. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 18 nov 2005, 22:13

Vsaka čast in tako naprej.

lp

Andrej
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 23 jan 2006, 09:11

Ful dolg časa se nismo "tipkali" na ribnikih. Upam, da je še kdo aktiven tukaj :?

Skratka, uspelo mi je skup zmetat slike gradnje ribnika od začetka do konca. Če koga zanima, naj klikne na spodnji spletni naslov.

LP, Tomaž

http://community.webshots.com/album/369270791NjVitp
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 23 jan 2006, 10:19

Pohvalno Tomaž,

bo za marsikoga koristna infomacija :)

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

ribnik

OdgovorNapisal/-a tinko » 23 jan 2006, 11:39

Bravo, Tomaž! Tole pa mora ostati nekaj časa na prvih straneh foruma. Se pa zna zgoditi, da bomo kar množično romali do tebe. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ttoman » 23 jan 2006, 12:03

Če vera začne pešat, bo pa ribnik v turistično blagajno prinašal :lol: :lol: :twisted:
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a strobos » 23 jan 2006, 15:55

Pozdrav še od mene po dolgem času. Mene pa predvsem zanima, kako ste poskrbeli za zdravje vaših ribic-predvsem koi krapov čez zimo. Kot vemo, se največkrat zgodi, da kakšen koi krap pogine čez zimo, če niso pogoji dovolj dobri oz. če nismo poskrbeli za kakšno preventivno zdravilo pred zimo.
lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a ttoman » 24 jan 2006, 08:00

Ojla, Strobos.

Huda je tale zima, ja :(
Moji kojčki so bili jeseni "rudeči, debeli in veseli", sem jim pa prej enih 3x dal med hrano malenkost česna. Sedaj pozimi sem malce pokukal kozi luknjo v ledu in je bila "flota" videt kar OK.

Mogoče kot zanimivost. Uspelo mi je dno oz. podvodje ribnika "nasaditi" z oksigenimi "smrečicami", ki jih koji pustijo popolnoma pri miru. Sedaj ne vem, če ne bom mimo počil (za rastline sem :roll: ) ampak prva rastlina, ki sem jo dal noter, je bla videt bolj nežna in ribe so to veselo popapcale. Z zlatkami vred. Sedaj imam eno očitno bolj "grobo" zadevo. Videti je tako, kot tale Ceratophyllum demersum (glej sliko). Koji je preverjeno ne poskusijo. Mate kaj pojma o tem?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 jan 2006, 11:23

Na sliki imaš navadni rogolist, morda pa gre tukaj za vodno smrečico(Hippurus vulgaris) , vendar le ta raste v bolj plitkih vodah.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ttoman » 24 jan 2006, 12:02

Ej, ne vem, saj pravim. Kupil sem lani spomladi v Obiju v Kranju (bolj zahec kot zares - za ponoven test glede papcanja) in nič ni pisalo gor, kaj naj bi to bilo. Iz globine 1.5m so zrasle, kot bi jim gorelo pod petami (do poletja so prilezle iz dna do gladine). No, jeseni so ribice že veselo vijugale med njimi. Enkrat, ko je posijal sonček v vodo in so bile ribe zelo mirne, je bilo vse skupaj videti, kot novoletni grm s pisanimi bunkami :lol:

P.S.: Nopy, ni Hippurus vulgaris, sem malce pogledal slike po netu...
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 jan 2006, 12:16

Hm, kaj pa vodna kuga?

Malce pobrskaj po netu :wink:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

rogolist

OdgovorNapisal/-a tinko » 24 jan 2006, 12:51

Na sliki je navadni rogolist - Ceratophyllum, kar piše tudi pod sliko, če jo malo povečaš. Meni se tako razbohoti, da ga moram jeseni odstranjevati z grabljami. Smrečica - Hippuris raste v bolj plitvi vodi. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ttoman » 24 jan 2006, 14:06

OK, recimo, da mam navadnega in tega mi ribe ne grickajo (vključno s koji). Najprej sem pa dal noter enega, ki je bil podoben temu, vendar s krajšimi in bolj "mehkimi" listki (iglicami) in tistega so pohamsale v enem tednu. Bom pa letos naredil eno fotko z moje mlake, pa bom pol dal na ogled (če bo letos sploh kaj drugega, kot zima, hehe).
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

Grebenika in zlatica

OdgovorNapisal/-a tinko » 24 jan 2006, 14:16

Tako na pamet bi rekel, da so ti popapcale hottonio palustris ali pa ranunculus aqatilis. Teh dveh rastlin tudi jaz nimam več. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a strobos » 24 jan 2006, 23:33

Imate zdaj čez zimo vklopljene črpalke ali imate one za zrak vpihovat oz. ali uporabljate kakšne kisikove tabletke?
Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a ttoman » 25 jan 2006, 11:26

Jaz zimsko črpalko, ki toliko kroži vodo, da ostane luknja v ledu.

LPT
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron