Ribniki in vodni vrtovi

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a ttoman » 16 avg 2005, 14:27

Sej...
Sam jest sem tolko neumen, da jo grem kupit... :oops:

Lahko izdaš, kje jo nabereš?

LPT
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Miša » 16 avg 2005, 23:43

Meni je v tem zadnjem tednu kar porumenela. Imam pa hiacinte in solato, poskusila bom prezimit, pa kar bo - bo. Jim bom kar stekleno posodo na hodniku zrihtala, menjavala vodo, dodavala kakšno gnojilo, pa bomo videli. Na žalost imam še en nerabljen akvarij z pokrovom, pa žal zaradi pokrova ne pride v poštev.
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 avg 2005, 01:19

Ojla Miša,

po mojem bi bil pa ravno tisti akvarij z pokrovom bolj primeren. Ni potrebno do konca natočiti vode-ampak le do polovice, vključiš še pumpo in luči-tako boš lažje prezimila, saj bo temperatura vode in zraka enaka in konstantna, pa tudi osvetljitev bo bolj primerna.
Za Hijacinto sem nekje slišala, da lažje prezimi, če je posajena v zemlji-pa še nisem preverila oz. še nisem przimovala na tak način (plavajoča v vodi mi je lani spomladi propadla).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a strobos » 17 avg 2005, 13:16

Meni vodna solata super uspeva-celo preveč, je vedno živozelene barve in ogromna. Nabiram jo kar nekaj kilometrov(30 do 40) od mojega doma, tako, da preračunaj, če se ti splača-koliko denarja boš dal za gorivo in koliko bo vredna solata. Ker ti imaš do mene veliko kilometrov-bližina Atomskih Toplic, Podčetrtka.
LPB
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a Miša » 17 avg 2005, 16:47

Pri akvariju je pumpa vezana na isti kabel, kot luč in grelec. Če je do polovice voda, ne dela pumpa. ne da pa se je izklopit, ampak le brenči v prazno.
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 avg 2005, 19:53

Ojla Miša,


Ah škoda. :roll: Mogoče pa lahko daš pumpo ležat, al pa lahko vsaj 10cm pod rob natočiš vode?
No če ne gre pač ne gre. :?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Miša » 12 sep 2005, 10:41

So se še komu pojavile zelene alge? Moje rastejo z veliko hitrostjo zadnja dva tedna. Jih kar pobiram ven. Drugače pa je voda čista, ribice pa se veselo množijo.
Spomladi sem imela tudi obdobje zelenih alg, vendar so izginile takoj, ko so se prebudile rastline, sedaj pa je rastlin ogromno, in ne vidim vzroka za porast alg.
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 12 sep 2005, 12:46

Verjetno misliš nitaste alge, ki so res bolj pogoste spomladi in jeseni, ko rastline ne rastejo tako intenzivno in ne porabljajo hranilnih snovi. Ponavadi niso škodljive razen v primeru, da jih zanemarimo in se nam preveč razrastejo. Tudi pri nas jih je nekaj, ampak ne pomaga nič drugega kot mehansko odstranjevanje. Ni vzroka za preplah.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

Razmnoževanje spomladi

OdgovorNapisal/-a cajo » 26 sep 2005, 22:50

Živjo druščina!!!

Ne vem, če ni še prezgodaj, ampak vprašal bi vas kaj veste o razmnoževanju zlatih ribic?

Zanima me, kakšno podlago potrebujejo za odlaganje iker. Menda svoje ikre (tako kot krapi) odlagajo na vodne rastline (npr. trsje).
Ali pa ikre odlagajo v pesek - NE VEM!!!

Kakšna globina mora biti - je to v zelo niski vodi?

Kdaj je njihov paritveni čas, je to večkrat na leto?

Ali jedo svoje mlade? Ali koi jedo mlade ribice? Bi navadni krap jedel mladice?

Ali je dobro v času, ko opaziš mlade ribice (če bodo), izklopiti pretok vode in filter, da bi se mikroorganizmi čim bolj namnožili za hrano ribicam?

Kako velika mora biti zlatka, da je rodna?

Vse me zanima od A do Ž??

NAPIŠITE PROSIM SVOJA MNENJA IN IZKUŠNJE.

HVALA! :mrgreen:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP cajo
cajo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 25 apr 2005, 12:35
Kraj: jesenice

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 27 sep 2005, 13:06

Zdravo Cajo,

eh, za zlatke ni straha, se množojo kot nore - men se zdi, da kar naprej.
Ponavadi je težava v tem ker jih je preveč in ne premalo tako, da se pri vzgoji ni potrebno kaj posebej truditi, še posebaj z ugašanjem filtra ne.
O samem razmnoževanju in njihovih paritvenih navadah pa ti bodo kakšni akvaristi bolje odgovorili.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 sep 2005, 15:29

Ojla Cajo,


kot prvo upam da veš kaj je to za ena rastlina, ki jo imaš v ozadju :roll: , če imate kake otroke ali domače ljubljenčke na dvorišču jim stik z rastlino(predvsem semeni) prepreči-so smrtno nevarna :!: .

Glede zlatih ribic, je pa tukaj veliko podatkov-vse kar te zanima in še kaj: http://www.akvazin.com/diskusije/default.cfm?Nit=42
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a matic » 30 sep 2005, 20:55

Tu je povezava na moj opis zlate ribice, kjer je na kratko opisano tudi razmnoževanje.
(Klavdija, imam male gupije 8) -nekaj dni stare, le samec mi je umrl pred 2 mesecema? :D zgleda, da lahko shranijo semensko tekočino, ps: saj si ti, ne?)
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Miša » 27 okt 2005, 10:56

Malo spi forum. Ali smo že vsi profiji in ni vprašanj ali smo pa že malo leni.
Dajmo malo informacij, kako je bilo to leto...

Jaz sem imela izbruh nitastih alg, ki so se pojavile konec avgusta - začetek septembra, ko so rastline ustavile rast. Sedaj je pa voda kot solzica. Čista, prozorno - rjavkasta, takšna kot mora bit. Ribice so se že umirile. Hranim jih ne (pravzaprav sem jih letos zelo slabo, so si same našle hrano). So debele in velike. Letos sta preživela le dva mladiča - na žalost ali na srečo, ker če bi vsi uspeli, bi bila gneča v ribniku. V bistvu komaj čakam pomlad, ko se bo začelo spet prebujat življenje v ribniku. Razen žab (saj so mi kar všeč) le GLASNE so. Jaz imam pa rahel spanec. Letos sem imela kar dva meseca, ko nisem skoraj nič spala, saj so razgrajale na vso moč. Ena se je hotela kar udomačit, saj nam je vedno hodila v dnevno sobo (je kakšne 3m od ribnička).
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a matic » 27 okt 2005, 14:36

Hehe, pa smo res zaspali.

Jaz celo leto nisem imel problemov za algami, zdaj na koncu so mi začele zginjati še tiste po foliji. Voda itak čista tako, da bolj ne bi mogla bit.
Meni je pa preživeli približno 50 mladic, tak da je že zdaj gužva, kakšna šele bo. Rabi kdo mlade zlatke :D ?
Še vedno ostajata dve neznanki.
1. Žabe: čez poletje jih je polno, ponoči jih vidim okoli pet na našem vrtu, pa se nobena ne ustali pri nas. Vse grejo naprej. Sem jih tudi nosil nekaj časa, pa nič ne pomaga. Imamo mačke, ampak žabi imajo polno skrivališč okoli skljnjaka.
2. Plavajoče rastline sploh ne uspevajo. Solata in hijacinta nekako sragnirata ali počasi propadata, leča pa zgine v roku parih dni. (?) Verjetno je kaj tu v vodi, kar jim ne paše.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Miša » 28 okt 2005, 07:27

Lečo pojejo ribe, saj je to za njih poslastica. Meni je pa vodna solata ponorela, prav tako hiacinte. Sedaj prez zimo, pa kar izginja. Moram je kaj pospravit, mogoče bo zdržala do drugega leta.
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

zelena voda

OdgovorNapisal/-a jakolic11 » 28 okt 2005, 10:45

doma mamo betonirani ribnik nekje 3x2 m in globine od 10 do 70 cm v njem imam nekaj kojev,školke, zlate ribice ki se vsako leto pridno množijo (drstijo) :D :) in 2 linja rastlin imam bolj malo le ob robu nekaj močvirske trave ter 1 lokvanj. vsakolietni problem ki se pojavi so alge, ko menjam vodo mi v roku 14 dni postane kalna kasneje pa se razmnožijo zelene in rjave mzave alge. :evil: :cry: :( :(
poskušal sem že kot so mi svetovali v trgovini z kemokalije :evil: te pa so čistočo podalšale kvečjemu za 1 teden. :evil: :!:
prosil bi vse ki imate kakšen predlod kako rešitei zadevo :D
:!: :) :!:
hvala :D
jakolic11
Expert
Expert
 
Prispevkov: 102
Pridružen: 27 okt 2005, 12:47
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a matic » 28 okt 2005, 14:07

Miša, imam plitvino, do katere ribe nimajo dostopa, pa tudi tam ne uspeva.
Jakolic, preveč rib v premajhnem ribniku (sploh je tak ribnik premajhen za koie). Nikar ne uporabljaj kemikalij. Raje si naredi en res ornk filter, pa zasadi čimveč rastlin, hitrorastočih.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a jakolic11 » 28 okt 2005, 18:41

najprej hvala za odgovor maticu :)
koje in linja sem že preselil v večji ribnik (20x40m) :D :lol: katere rastline pa so najbolj priporočlive (plavajoče, obvodne, ali plavajoče) :?: :!: zaniam me tudi ali ima kdo kakšne boljše iskušnje z potočnim rakom v vrtnem ribniku (jas sem ga imel notri 1 leto potem pa je neenkrat poginil :cry: :
jakolic11
Expert
Expert
 
Prispevkov: 102
Pridružen: 27 okt 2005, 12:47
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a matic » 28 okt 2005, 18:56

Rastline so najboljše podvodne- predvsem kuga, trdi rogolist. Poleg tega so priporočljive tudi plavajoče za senco.
Glede raka pojma nimam, bi ga pa imel, če bi bilo mogoče :D .
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a strobos » 17 nov 2005, 23:54

Pozdrav,

kako kaj pripravljate vaše ribnike na zimo?
Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost