Polži na vrtu

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 20 jan 2010, 13:19

SAVINJČANKA,
a lahko malo napišeš kakšni pogoji morajo biti za race? a imaš navadne?
kje so pa zdaj čez zimo?
Pri nas imamo ribnik pa si želim par račk za poživitev, a me malo skrbi za ribe :roll:

lp, Katarina
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a SAVINJČANKA » 20 jan 2010, 17:42

Ne vem, katere vrste so, imela sem tiste črno-bele.
Postavili smo jim neke vrste hišico, da so imele zavetje, ker nimam na vrtu ribnika, smo jim vkopali manjšo banjico. Ker nimamo vse parcele ograjene, smo okrog hišice postavili še približno dva kvadratna metra ograje za ponoči in takrat, ko ni bilo nikogar doma. Pa še to samo zato, ker je v soseski veliko psov, in kot se je kasneje izkazalo tudi lisice. Ko se enkrat navadijo, ni straha da bi pobegnile.
Kot sem že napisala nekaj postov nazaj, sem mamo z mladički takoj po napadu lisice vrnila k sorodnikom. Tam sedaj uživajo zimo. Ičšejo predvsem kopne dele, tako da so jim očistili sneg z dela trate, da se lahko "pasejo".
Glede ribic ne vem, moraš pa vzeti v zakup, da včasih malce oberejo kakšno rastlino.

Joj, sem se že malo potolažila, da jih nimam več, zadnje dni pa razmišljam, da bi spomladi spet pripeljala en parček. A kaj, ko se preveč navežem na živali, potem pa če gre kaj narobe jokam, kot bi šlo za kakega sorodnika. :cry:
SAVINJČANKA
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 07 feb 2008, 10:22
Kraj: BRASLOVČE

OdgovorNapisal/-a NatašaL » 21 mar 2010, 06:50

Jaz jih solim :D , edino kar je res učinkovito.
Koliko je to humano ali kruto me sploh ne zanima, ker je škoda ki jo naredijo lahko ogromna.
Na vsakega vržem par zrnc soli pa se pol počas speni in crkne.
Baje da pomaga tudi polivanje s kisom, nisem še probala.
NatašaL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 21 mar 2010, 06:34

OdgovorNapisal/-a NatašaL » 27 mar 2010, 06:11

Saj me ni treba po ZSjih napadat in obsojat, če pač polže posolim da crknejo.Rdeča nit vseh je bila, da me sprašujete če ob tej krutosti uživam.
Ja :D , do neke mere uživam, za vsakega ki mu privoščim par zrnc in ga vidim kako se speni si rečem, ti pa že neboš več moje solatke papcov, če je to uživanje ali naslada, pa naj bo.
Jaz mislim da je ta metoda s soljo kar uredu, nekatere jih pobirajo in mečejo v vodo, soseda jih natika na železno palco, ugotovila je namreč, da če jih natakne čisto pri repu in jih pusti v vrtu ima pred drugimi vsaj 3-4 dni mir, zgleda da crkujejo počasi in oddajajo neke glasove in s tem opozarjajo druge, in še bi lahko naštevala, .....

Lp Nataša
NatašaL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 21 mar 2010, 06:34

OdgovorNapisal/-a fresia » 27 mar 2010, 12:58

NatasaL
če polže soliš ok, vendar,... si že kdaj pogledala malo bolje? Tudi osebno sem se pred leti posluževala tega načina, vendar kot sem že pisala pri prejšnjih postih, sem kaj hitro ugotovila, da tako le delam škodo sama sebi. Ko tega škodljivca posoliš, se kaj hitro iz zadka spenijo novi mladički in verjemi, tega nočeš videt, ker je ogabno nad ogabnim :roll:

Poslužujem se naravnih metod. Kot prvo, urejena okolica- redno pletje, košenje trave ip. Potem pa sivka, ki je zelo uspešna, tagetesi, ognjič. Lani sem našla le 3 rdeče škodljivce, ki pa so kar hitro poginili in na srečo niso delali škode :lol:

Res pa je, da je težko, če imaš sosede, ki jim ni malo mar in uživajo v visoki travi, zanemarjenosti,... :lol: Vendar se vseeno da po naravni poti.
Tudi z racami nisem navdušena, sploh pri večjih količinah polžev... Ker kot sem tudi že pisala, race dokaj hitro začnejo izločati žive polže...

Na koncu pa naj vsak presodi sam... :D
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a SAVINJČANKA » 27 mar 2010, 18:33

Fresia, tagetese polži naravnost obožujejo. Negateri jih celo sadijo, da na ta način zvabijo polže stran od vrtnin.
SAVINJČANKA
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 07 feb 2008, 10:22
Kraj: BRASLOVČE

OdgovorNapisal/-a fresia » 27 mar 2010, 20:38

SAVINJČANKA je napisal/-a:Fresia, tagetese polži naravnost obožujejo. Negateri jih celo sadijo, da na ta način zvabijo polže stran od vrtnin.


Dokler sadike ne zacvetijo jih ja obožujejo, ker imajo dobro hrano :) Ko pa zacvetijo se jih pa z veseljem izmikajo... Saj jaz imam takšno izkušnjo :)
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a NatašaL » 28 mar 2010, 04:24

fresia je napisal/-a:NatasaL
če polže soliš ok, vendar,... si že kdaj pogledala malo bolje? Tudi osebno sem se pred leti posluževala tega načina, vendar kot sem že pisala pri prejšnjih postih, sem kaj hitro ugotovila, da tako le delam škodo sama sebi. Ko tega škodljivca posoliš, se kaj hitro iz zadka spenijo novi mladički in verjemi, tega nočeš videt, ker je ogabno nad ogabnim :roll:

Poslužujem se naravnih metod. Kot prvo, urejena okolica- redno pletje, košenje trave ip. Potem pa sivka, ki je zelo uspešna, tagetesi, ognjič. Lani sem našla le 3 rdeče škodljivce, ki pa so kar hitro poginili in na srečo niso delali škode :lol:

Res pa je, da je težko, če imaš sosede, ki jim ni malo mar in uživajo v visoki travi, zanemarjenosti,... :lol: Vendar se vseeno da po naravni poti.
Tudi z racami nisem navdušena, sploh pri večjih količinah polžev... Ker kot sem tudi že pisala, race dokaj hitro začnejo izločati žive polže...

Na koncu pa naj vsak presodi sam... :D



Ja, vem, da jih zadaj ven porine, zato pa je bistvo da ga posoliš čisto zadaj in tako tudi novi crknejo.
Pri nas je problem ker mimo teče majhen potoček, ki je povrhu vsega še lepo v senčki tako da je idealno gojišče za to golazen.Race jih sicer občasno jejo, ampak tudi to ne pomaga.
Mogoče bo letos bolje.
NatašaL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 21 mar 2010, 06:34

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 29 mar 2010, 11:17

Ne bom tukaj o humanosti. Vsak si sam predela svojo karmo.
A si pomislila, da s soljenjem zastrupljaš lastno zemljo?
Predvidevam, da gre za rdečega lazarja, saj črni lazarji se zdržujejo v gozdu in redkokdaj naredijo kako večjo škodo na vrtu.
No, rdeči lazarji pa izhajajo iz Iberskega polotoka in so k nam zanešeni s sadikami iz španskih vrtnarij. In kdo je kriv za to?
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a NatašaL » 01 apr 2010, 18:31

Kata-rina je napisal/-a:Ne bom tukaj o humanosti. Vsak si sam predela svojo karmo.
A si pomislila, da s soljenjem zastrupljaš lastno zemljo?
Predvidevam, da gre za rdečega lazarja, saj črni lazarji se zdržujejo v gozdu in redkokdaj naredijo kako večjo škodo na vrtu.
No, rdeči lazarji pa izhajajo iz Iberskega polotoka in so k nam zanešeni s sadikami iz španskih vrtnarij. In kdo je kriv za to?


Vem ja da se s soljenjem povečuje slanost zemlje, ampak če uporabiš pri vsakem le malo soli (par 10 zrnc), se v zemlji niti ne pozna, crkne pa prav tako in če ga nasoliš po repu pocrkajo tudi novi polžki.

Lp
NatašaL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 21 mar 2010, 06:34

OdgovorNapisal/-a mic » 01 apr 2010, 19:44

Kot zgleda bom morala celotno tematiko prebrati, ker mi imamo tolk polzev, da jih z grablami lahko pograblam. Seveda je zraven tudi potok in gozd, da jim je se bolj udobno. Pa na polze! :wink:
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a saškica » 01 apr 2010, 19:49

NATAŠA!!!!!!

Ti pa si obsedena s temi polži.
Imam občutek da zelo uživaš, medtem ko oni revčki umirajo. Da te ni sram. To je razbrati že iz tega, kjer pišeš da je učinek isti če ga posoliš na veliko ali malo.
Predlagam ti da si svoj ego in pa naslado gradiš na drug način ne pa z izživljanjem nad polžki.

Morm pa obenem napisat da ste super forum, berem ga že kar nekaj časa in izvem veliko koristnega.Ampak zaradi te brutalnosti sem se pa mogla prijavit in tudi o napisat.

Lep p. Saškica
saškica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 01 apr 2010, 19:39

OdgovorNapisal/-a saškica » 02 apr 2010, 04:17

NatašaL je napisal/-a:Saj me ni treba po ZSjih napadat in obsojat, če pač polže posolim da crknejo.Rdeča nit vseh je bila, da me sprašujete če ob tej krutosti uživam.
Ja :D , do neke mere uživam, za vsakega ki mu privoščim par zrnc in ga vidim kako se speni si rečem, ti pa že neboš več moje solatke papcov, če je to uživanje ali naslada, pa naj bo.
Jaz mislim da je ta metoda s soljo kar uredu, nekatere jih pobirajo in mečejo v vodo, soseda jih natika na železno palco, ugotovila je namreč, da če jih natakne čisto pri repu in jih pusti v vrtu ima pred drugimi vsaj 3-4 dni mir, zgleda da crkujejo počasi in oddajajo neke glasove in s tem opozarjajo druge, in še bi lahko naštevala, .....

Lp Nataša


Evo, NATAŠA, nekaj samo zate.
Upam da boš uživala.

http://crush-fetish.net/preview/valerie-crd2/index.html

Lep p. Saškica
saškica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 01 apr 2010, 19:39

OdgovorNapisal/-a NatašaL » 04 apr 2010, 07:26

Uf saškica :D , tale stran je pa prav super :D :D , sem se pa kar dobro nasmejala ko sem videla kaj vse nam pride na misel.
Sicer je pa že iz zgodovine znano da smo ženske lahko veliko krutejše od moških in pri takih oblikah izživljanja nad šibkejšim tudi veliko bolj uživamo.
Prepričana pa sem da tudi ti ob tem neskončno uživaš, če take in podobne stvari iščeš po netu :D :D, še enkrat HVALA :twisted: :twisted:

Zdaj pa dovolj o tem, rajši poiščimo način kako se najlažje znebiti te golazni iz vrta, sezona polžov se namreč bliža.

Lp
Nataša
NatašaL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 21 mar 2010, 06:34

jajčne lupine

OdgovorNapisal/-a cegiw » 04 apr 2010, 22:20

jajčne lupine

pred nekaj dnevi sem bil pri eni starejši gospej samo 77 let ima in ima vrt porihtan v nulo dela vse sama . Ravno ko sem prišel k njej je bila na vrtu in je okoli vrta ca 10 cm širine posipavala lupine jajc. Ko sem jo vprašal ?! ali seje jajca se je nasmejala in povedala iz svojih dolgoletnih izkušen, da še ji ni nikoli kakšen polž požrl pridelek- kajti lupine so pre ostre za polže - mogoče dobra rešitev - zato vsi ki ste jedli dosti šunke in pirhov poiščite lupine
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a NatašaL » 05 apr 2010, 06:51

Vem ja, za jajčne lupine, ampak mi grdo zgleda :( , prav tako malo večji kosi žaganja ali pa oblancev.
Letos jih bom pobirala in pa metala v vedro z vodo, če mi bo moj naredil neko primerno orodje :?: , ostane še pobiranje oz. natikanje z železno palico in nato v kanto za smeti z njimi, ali pa sol ( se jo bom letos probala izogibati), bomo videli kako bo :?: :?:

Lp
NatašaL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 21 mar 2010, 06:34

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 05 apr 2010, 11:14

NatašaL je napisal/-a:Vem ja, za jajčne lupine, ampak mi grdo zgleda :( , prav tako malo večji kosi žaganja ali pa oblancev.
Letos jih bom pobirala in pa metala v vedro z vodo, če mi bo moj naredil neko primerno orodje :?: , ostane še pobiranje oz. natikanje z železno palico in nato v kanto za smeti z njimi, ali pa sol ( se jo bom letos probala izogibati), bomo videli kako bo :?: :?:

Lp



Nataša, mislim, da sedaj že malo provociraš ..........

Živimo v strjenem naselju, obdani z neposrednimi šestimi sosedi. Letos se bom "poskušala" približati eko vrtnarjenju, t.p. da naš vrt z razno raznimi zastirkami ne bo "lep", še posebej ne za pretežno upokojene sosede z "v nulo" urejenimi vrtički ... :lol: .

So pa mi ti sosedje povedali, ko smo se lani preselili, da vsi pobirajo polže (na kakšen način ne vem :? ), da se ne bi razmnožili - tako, da do našega vrta lansko leto ni uspelo priti niti enemu :D
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 05 apr 2010, 18:29

Vsako leto uporabim Ferramol, pa za silo pomaga.
Potresanje polžev s soljo je zanje mučenje, hkrati pa sol menda tudi ni dobra za zemljo.
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 05 apr 2010, 20:56

Tudi jaz imam že nekaj let invazijo rdečih polžev, ki se o zaraščenih grabnih in na nepokošenem travniku fino razmnožujejo in od tam napadajo mojo cca 10 arov veliko njivico. Znašla sem se tako, da okoli njive po vsakem dežju natrosim Ferromol in jih pred "vstopom" ustavim. Grem pa dostikrat tudi malo okoli parcele in pri veliki invaziji jih z orokavičeno roko poberem v vrečko z vodo, jo zavežem in vržem v smetnjak, pa "milost" gor ali dol.
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

lepi in rdeči

OdgovorNapisal/-a cegiw » 05 apr 2010, 21:25

lepi in rdeči-ne se obremenjevat


Kot spremljam to stran vidim, da se napetost vedno bolj povečuje, ker prihajajo rdeči jahači.

Ali se odločiš za permakulturo se pravi race, žabe in podobno ali pa se greš kemično vojno.
Zame je sol - nesmisel saj si ne bom svoje zemlje za vrt uničil zaradi polžev.
Druga varianta so kemična oz. biološka sredstva katere kupiš v semenarnah- niso slaba ampak premalo učinkovita.
Skratka kje je problem narediti iz odpadne pločevine ali malo trdnejše plastike robnik oz. kotnik kateri prepreči dostop ter rdečih zverin in tako si ne rabiš očitat, da si nekaga mučil.
Moje mnenje je : Preveč se obremenjujete s tem in želite doseči najvišji cilj pri pregonu – Narava da in vzame

cegiw
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Polži
    Napisal/-a Akasha » 23 apr 2005, 18:32
    4 Odgovori
    5395 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a bučarka Poglej zadnji prispevek
    02 jun 2005, 15:51
  • Polži NOVO?
    1, 2, 3Pripete datoteke Napisal/-a jozekuch » 14 jun 2011, 09:58
    50 Odgovori
    34590 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a NatašaL Poglej zadnji prispevek
    26 maj 2017, 06:22
  • Jež na vrtu
    Napisal/-a NatašaL » 04 avg 2017, 22:57
    1 Odgovori
    4967 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jozeg Poglej zadnji prispevek
    19 okt 2018, 17:40
  • škodljivec na vrtu
    Napisal/-a prosen » 08 mar 2007, 10:03
    2 Odgovori
    6844 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a muha Poglej zadnji prispevek
    08 mar 2007, 14:12
  • Mravlje na vrtu
    1, 2Napisal/-a šima » 18 maj 2009, 12:01
    29 Odgovori
    57567 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a martink Poglej zadnji prispevek
    05 sep 2010, 21:09

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov