Mravlje na vrtu

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Mravlje na vrtu

OdgovorNapisal/-a šima » 18 maj 2009, 12:01

Pozdravljeni.

Pregledal sem celoten forum, pa nikjer nisem našel, kako se znebiti mravelj na vrtu.
Letos jih imam zelooo zeloo veliko, naštel sem 20 mravljišč.

Lani jih nisem posebej preganjal, letos pa sem opazil, da so mi pojedle sadike zelja. Je to sploh možno, pogledal sem obglodane liste, pa nisem zasledil nobenih drugih škodljivcev.

Prosim za nasvet, kako se jih znebim iz vrta.
Lep dan še naprej.

S.
http://oglar.moj-album.com
šima
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 16 jan 2009, 16:10
Kraj: vuzenica

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 18 maj 2009, 12:23

Ne vem, če bo pomagalo v tvojem primeru, ampaj jaz jih odganjam tako, da na mravljišče in njihove poti posipam mleti cimet, ki jim smrdi, zato odidejo. Upam, da se bodo tudi 'tvoje' mravlje odselile.

Druga opcija, za katero sem slišala, nisem pa jo še isprobala (in jo tudi verjetno ne bom, čeprav zanjo biti mravlje prav nadležne), pa je ta, da mravljišče zaliješ s kropom :roll:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a šima » 18 maj 2009, 13:57

Bom poizkusil s cimetom, mogoče jih preženem, za krop bom pa še počakal, da bo cvetača in blitva malo večja :wink:

Krop verjetno nebi pomagal, ker sem poizkusil odkopati mravljišče, pa je zelo zelo globoko, in " centra" mravljišča nisem našel.

Kako so pa kaj učinkoviti tile razni posipi za mravlje Biotip ali nekaj podobnega.
Ima kdo kaj izkušenj?
Lep dan še naprej.

S.
http://oglar.moj-album.com
šima
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 16 jan 2009, 16:10
Kraj: vuzenica

OdgovorNapisal/-a Pikica* » 19 maj 2009, 08:51

Tudi jaz imam letos ogromno mravelj na vrtu, še nikoli do zdaj , vsa ta leta jih je bilo le za vzorec, letos pa jih je po celem vrtu za znoret.Mravljišče jim vsakič razkopljem a ne pomaga, zadnjič sem vse prekopala, sem mislila da bo kaj pomagalo, pa spet nič. Danes pa bom poskusila s cimetom, upam, da bo kaj pomagalo.
Pikica*
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 22 apr 2009, 10:59
Kraj: v lepotah belokranjske narave...

OdgovorNapisal/-a Pepe » 19 maj 2009, 09:06

Tudi jaz sem se dolga leta neuspešno boril z mravljami, potem pa sem lani v Obiju kupil Celaflor Ameisen mittel in zmagal. Potreseš okoli mravljišča in naslednji dan ni nobene mravlje več. To so male sladkorne krogljice s strupom, ki ga mravlje odnesejo v mravljišče in se vse zastrupijo. Žal pa letos to zadevo zaman iščem, ker jo je v Obiju zmanjkalo, drugje jo pa tudi ni. Našel sem jo sicer na nemškem ebayu, ampak tam ni ravno poceni.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a ..... » 19 maj 2009, 10:51

bi se še jaz priključila tej temi z enim drugim vprašanjem.

na jagodah imamo čist drobčkene mravljice (na eni jagodi jih je ponavadi cel kup), ki pa pridno papcajo jagode. polže smo porihtali, obstaja še kaj proti mravljicam?? nekih mravljišč blizu ni.

nimamo jih v vrtu, tako da kakšna zasaditev rastlin poleg ni možna, so namreč v škarpnikih.

hvala za pomoč.
.....
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 44
Pridružen: 29 maj 2005, 22:40
Kraj: okolica Mb

OdgovorNapisal/-a začetnica » 20 maj 2009, 07:08

tudi pri meni je letos neverjetno veliko mravelj. Lansko leto so se mi smukale samo okoli zelja, letos pa so po poplnoma celem vrtu. Poiskusila sem z vsemi naravnimi pripravki (cimet, kvas in sladki sirup, okoli vrta sem posadila sivko,...) Izgleda je tako številčna mravljišča na naraven način nemogoče uničiti.
Danes grem v kmetijsko zadrugo in bom kupila nekaj res močnega in poskusim vrt rešit, kar se še rešit da...
Pozdrav s Koroške!! Začetnica
začetnica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 09 mar 2008, 08:31
Kraj: slovenj gradec

OdgovorNapisal/-a labia » 20 maj 2009, 08:42

za uničit maravljišča uporabljam pecilni prašek, ki se posuje na mravljišče, pred tem mravljišče malo razkoplješ (5cm), da se jih veliko pojavi in začnejo tekati. po nekaj dneh mravelj več ni. pecilni prašek se da kupiti tudi 1kg v diskontu tuš pri BTC- ljubljana in sploh ni tako drag, kot 20 gr vrečke. se ne spomnim dobro ampak ene par eu je 1kg. za eno ali do 5 mravljišč pa zadošča ena mala vrečka 20 gr, če so to manjša mravljišča. da pa se uporabiti soda bikarbona, ker je sestava v bistvu enaka. pol kg v eurospinu je cca 3 eu.
lp labia
labia
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 23 maj 2008, 08:04
Kraj: na dolenjskem

OdgovorNapisal/-a šima » 20 maj 2009, 15:03

začetnica je napisal/-a:tudi pri meni je letos neverjetno veliko mravelj. Lansko leto so se mi smukale samo okoli zelja, letos pa so po poplnoma celem vrtu. Poiskusila sem z vsemi naravnimi pripravki (cimet, kvas in sladki sirup, okoli vrta sem posadila sivko,...) Izgleda je tako številčna mravljišča na naraven način nemogoče uničiti.
Danes grem v kmetijsko zadrugo in bom kupila nekaj res močnega in poskusim vrt rešit, kar se še rešit da...


Upam, da najdeš kaj učinkovitega.
Jaz sem na zadrugu pokupil že vse vrste posipov, vendar učinka ni nobenega.
Ko posujem, tam, jer imajo mravlje luknjo, je pa naslednji dan kakšnih 20 cm stran nova luknja.
Če najdeš kaj učinkovitega........., upam da boš poročala.
Lep dan še naprej.

S.
http://oglar.moj-album.com
šima
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 16 jan 2009, 16:10
Kraj: vuzenica

OdgovorNapisal/-a šima » 24 maj 2009, 16:56

Pepe je napisal/-a:Tudi jaz sem se dolga leta neuspešno boril z mravljami, potem pa sem lani v Obiju kupil Celaflor Ameisen mittel in zmagal. Potreseš okoli mravljišča in naslednji dan ni nobene mravlje več. To so male sladkorne krogljice s strupom, ki ga mravlje odnesejo v mravljišče in se vse zastrupijo. Žal pa letos to zadevo zaman iščem, ker jo je v Obiju zmanjkalo, drugje jo pa tudi ni. Našel sem jo sicer na nemškem ebayu, ampak tam ni ravno poceni.



BRAVO PEPE :P :D
Nabavil sem tale Celaflor, sicer sem moral v Avstrijo po njega, in res dela čudeže.
Ne duha ne sluha o mravljah.
Pa tudi cena ni pretirana 7 €, ga je pa toliko, da bo za 2 leti.

Posipal sem okoli lukenj, kjer so bile mravlje, in res danes ni nobene mravlje več.

Tako da če kdo rabi, se lahko zapeljem čez mejo kupim, in pošljem.
Lep dan še naprej.

S.
http://oglar.moj-album.com
šima
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 16 jan 2009, 16:10
Kraj: vuzenica

OdgovorNapisal/-a McBobo » 01 jun 2009, 15:22

Na svojih jagodah sem opazil, da so jih začele žreti mravlje. Slišal sem, da se jih da pregnati z pelinovim čajem. Kje dobiti pelin oz. kak nadomestek? A se ga da kje kupiti že posušenega?
McBobo
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24 okt 2005, 08:44
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a izu » 01 jun 2009, 16:43

Okoli bajte skopljite rov, notri nasujne žveplovo kislino, na vsake dva meseca pa vse poškropite z kislino ki vam bo pri roki. Tako boste rešili sebe in cel planet!
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a McBobo » 01 jun 2009, 18:58

izu je napisal/-a:Okoli bajte skopljite rov, notri nasujne žveplovo kislino, na vsake dva meseca pa vse poškropite z kislino ki vam bo pri roki. Tako boste rešili sebe in cel planet!


Kva se pa teb dogaja?
McBobo
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24 okt 2005, 08:44
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a izu » 01 jun 2009, 19:46

Nekak ne razumem, da hočete zatreti vse, kar vam ni pogodu. Morate malo bolj živeti s naravo. Ne pa uničit kar leze in gre. Jaz imam tudi mravlje, vse vrste. Od velikih črnih, menda gozdnih mravelj, do srednjih črnih, pa tudi čisto male rdeče sem našel. Pa kaj če mi lezejo k čebelam v panj. Vržem jih ven, da se ne zaredijo, ne pa kaj drugega, Nikakor jih ne zastrupljam.

Pa k pamet!
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a uroš » 01 jun 2009, 20:02

Pepe je napisal/-a:Tudi jaz sem se dolga leta neuspešno boril z mravljami, potem pa sem lani v Obiju kupil Celaflor Ameisen mittel in zmagal. Potreseš okoli mravljišča in naslednji dan ni nobene mravlje več. To so male sladkorne krogljice s strupom, ki ga mravlje odnesejo v mravljišče in se vse zastrupijo. Žal pa letos to zadevo zaman iščem, ker jo je v Obiju zmanjkalo, drugje jo pa tudi ni. Našel sem jo sicer na nemškem ebayu, ampak tam ni ravno poceni.


Tudi sam sem poizkusil prašek z imenom Celaflor in vam lahko povem da je učinkovit. Obleganje mravelj se je zmanjšalo za 90 %. Imel sem jih povsod še največ pa na mojih predragih jagodah in paradižnikih.

Hvala Pepe.
uroš
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 10 apr 2009, 18:51
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a McBobo » 01 jun 2009, 22:56

izu je napisal/-a:Nekak ne razumem, da hočete zatreti vse, kar vam ni pogodu. Morate malo bolj živeti s naravo. Ne pa uničit kar leze in gre. Jaz imam tudi mravlje, vse vrste. Od velikih črnih, menda gozdnih mravelj, do srednjih črnih, pa tudi čisto male rdeče sem našel. Pa kaj če mi lezejo k čebelam v panj. Vržem jih ven, da se ne zaredijo, ne pa kaj drugega, Nikakor jih ne zastrupljam.

Pa k pamet!


Tukaj te ne razumem ravno najbolje? Meni mravlje uničujejo jagode, jaz pa naj jih pustim na miru? Za koga potem sadim in se matram? Potem je ceneje, če jih kupim v trgovini.
Nikakor jih pa ne mislim zatirati vsepovprek, ampak samo tam, kjer delajo škodo; in to je pri meni v jagodah. Sem pa za naraven način zatiranja (bio zadevščine) ne pa s strupi, če je le možno.
McBobo
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24 okt 2005, 08:44
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Kaka » 02 jun 2009, 09:44

Celaflor Ameisen mittel sem v petek kupila v Kaliji v Celju.
Za sedaj sem ga uporabila na okenski polici kjer prihajajo mravlje v stanovanje. Upam, da bo delovanje uspešno.
L.p.
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a fotografka » 02 jun 2009, 14:59

Pelin bi se dal kupiti verjetno na kakšni stojnici z domačimi čaji na tržnici ali morda med bio izdelki v večji trgovini, drogeriji... Nekateri ga imajo kot zeleno rastlino kar doma v vrtu.

Če pa pomaga ali ne - prvič slišim, da bi deloval na mravlje. Pelin na "šnopsu" zelo učinkovito pomaga pri želodčnih težavah daleč od doma. Preverjeno. :lol:
fotografka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 03 mar 2009, 13:05
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a McBobo » 02 jun 2009, 21:39

Tole sem kopiral iz spodnje povezave:

Pelinov pripravek:Grenko trpki pelin(Artemisia absinthium)deluje podobno kot navadni vratič,kakor ima podobni vonj.300 do 500g sveže rastline ali 30g posušene učinkovine zadostuje za 10l vode.Vsekakor lahko naredite iz tega pripravek,čaj ali oparek(glejte pripravek iz preslice).Za zadnji recept zavrite vodo in potem škropite po plevelu.Čaj pustite zoreti 10-15 minut.Potem ga odcedite in po ohladitvi le tega lahko uporabite.Pelinova mešanica poškropite spomladi nerazredčenega.Prežene listne uši,stebelno rjo na ribezu,robidove pršice,gosenice in mravlje.Pelinov čaj v juniju/juliju razredčimo v razmerju 1.3 in uporabimo zoper robidove pršice.

http://www.svet-je-lep.com/phorum/read. ... 893&t=2744
McBobo
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24 okt 2005, 08:44
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a začetnica » 04 jun 2009, 13:48

šime, poročam
kupila sem razne pripravke (kapljice, ki se razrečijo v vodi, spreje, posipe,..), žal, samo za nekaj centimetrov so se prestavile in mirno živijo svoje življenje naprej.
mislim, da se bom sprijaznila.
za enkrat pustijo solato rezivko in paradižnik, to sta dve od mojih najljubših povrtnin, na miru.
tudi pri začimbah in zeliščih jih ni videti, oz. jim ne škodijo....
Pozdrav s Koroške!! Začetnica
začetnica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 09 mar 2008, 08:31
Kraj: slovenj gradec

Naslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost