Polži na vrtu

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a saškica » 11 apr 2010, 07:06

Ampak eni ste pa res pravi sadisti.Marijav kako lahko živega polža daste v vrečko z vodo nato pa v smeti, da ne govorim o Nataši ki bi jih še na železno palico natikala, pa kam je prišel ta svet.Ljudje božji pa saj niste normalni.Ali se sploh zavedate kaj naredite polžu, koliko časa se muči preden umre.Me res prav zanima koliko uživate pri tem početju.Tudi polži so živa bitja.

Saškica
saškica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 01 apr 2010, 19:39

nasvet

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 11 apr 2010, 09:39

Saškica, predlagam, da presedlaš na kak forum s tematiko iz psihiatrije, ker do sedaj nisi nič govorila o rastlinah. To je rastlinski forum, zato nehaj s svojimi napadi.
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a tiguan » 11 apr 2010, 11:48

Tudi jaz imam že probleme s temi polži, so rjavi in majhni in mi že delajo škodo na vrtu v topli gredi napadajo mlado solato, danes jih pobral.
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

ef

OdgovorNapisal/-a Tomaž Babedraž » 20 apr 2010, 14:08

problemi s polži??? čist enostavn ;) primeš jih in jih zmečeš na sosedov vrt pa se naj on j..... z njimi ;)

mal se hecam

tok tok tok problemi s polži so mi hvala bogu tuji
Blagor ženskam ki so me v življenju zgrešile ;)
Tomaž Babedraž
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 17 apr 2010, 10:36
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a 4kids » 20 apr 2010, 15:59

naberi jih v večjo kanto oz. hobuk,jim daj malo hrane in pokrij da ne pobegnejo,ko pa se jih malo več nabere jih odnesi v gozd km daleč...tko jaz delam
4kids
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 dec 2009, 12:46

sprenevedanje

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 20 apr 2010, 16:12

In kaj pridobiš, če jih odneseš v gozd? Še bolj se razmnožijo in osrečijo koga drugega. Morda pa kdo dela podobno in jih odlaga v tvoji bližini. Kako bi bil zadovoljen? Nehajte se sprenevedati-golazen je treba pač tako ali drugače uničiti. Če bi bili naši, avtohtoni, naj živijo-ampak ti so uvoženi in aklimatizirani in predstavljajo nevarnost za naše biološko ravnovesje.
Zato proč z moraliziranjem, ki pa mu tako ali tako ne verjamem. Prepričana sem, da se nikomur ne da ukvarjati s skrbjo zanje, ampak se jih želi vsak čim prej znebiti. Pa brez zamere (posebno Saškica :lol: )!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 22 apr 2010, 07:24

Stara postaja, se podpišem. In res ne želimo kregarije na tem portalu, zato predlagam, da nestrne prispevke kar ignoriramo. Trenutno pa vidim, da imamo vsi veliko dela na vrtu, zato "Rastline" malo pogrešajo vodo za zalivanje :)))
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 22 apr 2010, 07:26

JOJ, P mi je pobegnil iz "nestrpne"....
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

permakultura

OdgovorNapisal/-a cegiw » 22 apr 2010, 23:43

en lep naraven način odstranitve " golazni "


Indijska raca ali Anas platyrhynchos je tisti sesalec za polže kot sem že omenil. To ni domača žival, katero bi imeli v stanovanju, ampak se lahko zelo navežemo na njih. So nekoliko plašljive.
S pomočjo teh rac so naravovarstveniki prišli do biološkega odstranjevanja polžev.
Bivališče :
Za en parček je dovolj hišica ca 1 x 1 m ali pa tudi hišica od psa: slabo ni, če bi bila izolirana s stiroporom za zimo- ni pa nujno – ni bi bilo slabo. Kot steljo lahko damo žagovino, slamo ali seno.
Bivalna okolica :
Bivalni prosto je potrebno zagraditi, saj bodo drugače pobirale polže tudi pri sosedih. Ograja naj ima vsaj 80 cm višine, da je ne bi preskočili. Zelo pomembno pa je, da imajo majhen ribnik, za plavanje in pitje vode ¨ob svojem obroku ¨. Za en parček je dovolj ribnik ( s folijo globine ca 80 cm in premera 3-4 m )
Prehranjevanje :
Najljubša hrana so jim polži, katero tudi ob mirovanju s svojim vonjem privlačijo k sebi. Polže nesejo k ribniku kjer jih požrejo ob pitju vode, saj brez pitja vode bi se lahko med prehranjevanjem zadušile. To je velik problem pri mladi racah. Prevelika količina polžev lahko tudi povzroči zadušitev ( požrešnost ) zato se ne priporoča, da se zbiranje polžev in hraniti race- naj si same ulovijo hrano.
Glede na to, da polžev ni celo leto, pa race niso zbirčne pač pa so veliki gurmani in ne glede na to, da žro polže je njihov jedilnik zelo pester : namočene žemlje ( suh kruh ) krompirjeve lupine, sadne olupke, razno zelenjavo, testenine…..rabijo pa med hrano tudi pesek za boljšo prebavo. Tudi sveža voda jim ne škodi saj popije ena raca dnevno ca 0,5 litra vode priporočljivo je, da voda ni toplejša od 25 stopinj.
Sesalna kapaciteta :
En parček zadostuje za biološko odstranjevanje polžev približno za 400 m2- kar lepa površina !
Prezimitev :
Zanimivo je, da imajo te race ( verjetno tudi ostale ) v krvi tako rekoč ¨antifriz ¨, kar pomeni, da prenese njihova kri temperaturo do – 15 stopinj. Zimo preživijo 99 % v vodi in le nekaj dno v svoji hišici. V kolikor ribnik zmrzne je potrebno led polomiti ( vsaj 2 m2 , da se lahko gibajo. Če pride do ekstremnih ohladitev se zatečejo v hišico, kjer jih lahko pomagamo tako, da se v plastično ponev – lonec da vroča voda in to je njihov radiator. Skratka niso tako zahtevne

Zanimivost :
Avstrija je dala posebno refundacijo za gojitelje rac, tudi v Nemčiji; tako so nastale farme, katere čez poletje oz. čas polžev posojajo race- zanimiv biznis.
To bi bilo zaenkrat vse, če pa bi še kdo hotel imeti več informacij, pa se še lahko malo sprehodim po spletu !
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

Re: sprenevedanje

OdgovorNapisal/-a lovro » 26 apr 2010, 13:38

Stara postaja, se popolnoma strinjam z vami. S selitvijo polžev se doseže prej neravnovesje na določenem območju kot pa kaj dobrega, sploh če še pred tem poskrbiš, da se dobro okrepčajo, odpočijejo in oplodijo drug drugega.
Vprašanje je še le, katera tehnika odstranjevanja najmanj razburka stanje duha odstranjevalca.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a tiguan » 26 apr 2010, 22:44

Meni so povži pobegnili iz tople grede, najdem samo še kakšnega vsak dan, danes samo 2.
Jih je pa toliko več okol hiše.
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

OdgovorNapisal/-a tiguan » 02 maj 2010, 18:20

lunca je napisal/-a:Mi jih posipamo s soljo


Upam, da ne solite še poleg polžev zelenjavo.
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

OdgovorNapisal/-a saškica » 14 maj 2010, 23:39

No NatašaL in ostali, kako je kaj s polžki? Ali ste se jih že lotili pobijat?
Zate NatašaL zagotovo vem, da boš pri tem zelo uživala, ubogi polžki pa bodo trpeli zaradi tvojega idiotizma.
Upam, da ti bodo polži pojedli vso solato.
Pa še nekaj me zanima, NatašaL, ali se pri tem nagnusnem dejanju tudi sexualno vzburiš?

Lep pozdrav
Saškica
saškica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 01 apr 2010, 19:39

OdgovorNapisal/-a palicnjak11 » 15 maj 2010, 00:51

Soljenje ne pomaga kaj dosti, če so mrtvi polži puščeni tam, ker privabijo nove polže(so namreč kanibali).

Enostavna verzija: nabavite si par tekačic. :P
Zadnjič spremenil palicnjak11, dne 15 maj 2010, 01:02, skupaj popravljeno 1 krat.
lp palicnjak111

Cycas ni palma! :)
palicnjak11
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 88
Pridružen: 10 maj 2009, 15:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a palicnjak11 » 15 maj 2010, 01:02

saškica je napisal/-a:...ubogi polžki pa bodo trpeli...


Ni dokazano, da polži sploh čutijo bolečine, saj nimajo kaj preveč razvite možgane.
lp palicnjak111

Cycas ni palma! :)
palicnjak11
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 88
Pridružen: 10 maj 2009, 15:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tiguan » 15 maj 2010, 17:48

Rdeči polži nos zaščiteni, tako da jih lahko po mili volji uničujete.
Najbolje jih je pobirat in metat v kanglo s soljo in vodo.
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

OdgovorNapisal/-a palicnjak11 » 15 maj 2010, 19:20

tiguan je napisal/-a:Rdeči polži nos zaščiteni, tako da jih lahko po mili volji uničujete.
Najbolje jih je pobirat in metat v kanglo s soljo in vodo.


Tiguan ima prav. So precej invanzivna vrsta in tekmujejo z domačimi vrstami ter jih ogrožajo.
lp palicnjak111

Cycas ni palma! :)
palicnjak11
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 88
Pridružen: 10 maj 2009, 15:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a NatašaL » 16 maj 2010, 19:06

saškica je napisal/-a:No NatašaL in ostali, kako je kaj s polžki? Ali ste se jih že lotili pobijat?
Zate NatašaL zagotovo vem, da boš pri tem zelo uživala, ubogi polžki pa bodo trpeli zaradi tvojega idiotizma.
Upam, da ti bodo polži pojedli vso solato.
Pa še nekaj me zanima, NatašaL, ali se pri tem nagnusnem dejanju tudi sexualno vzburiš?

Lep pozdrav
Saškica


pa saj ti nisi normalna.
Pa ko že zahtevaš odgovor bo le ta primeren vprašanju; seveda se, bradavičke mi skozi majčko pokukajo in mucka mi mokra rata, si zadovoljna?

Pa brez zamere.
Lp Nataša
NatašaL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 21 mar 2010, 06:34

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 16 maj 2010, 20:56

Eh, kar ignorirajmo to Saškico, da nam ne pokvari prijetno vzdušje na forumu......
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a SAVINJČANKA » 17 maj 2010, 14:23

Moram povedati, da so moje lanske gostje (beri račji par, ki se mu je sredi poletja pridružila še majhna rumena četica) opravile dobro delo. Polžev skoraj ni, nekaj malih pa sproti poberem, predvsem na delu, ki meji z neurejeno sosedovo parcelo, tam smo pa že posuli pas pepela.


Saškica, predlagam ti, da poiščeš še debato o zatiranju listnih uši, in nas še tam ozmerjaš z morilci. Lahko pa tudi sporočiš svoj naslov, pa ti bomo z veseljem dostavili svoje polže, če se ti res tako smilijo.
SAVINJČANKA
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 07 feb 2008, 10:22
Kraj: BRASLOVČE

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Polži
    Napisal/-a Akasha » 23 apr 2005, 18:32
    4 Odgovori
    5396 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a bučarka Poglej zadnji prispevek
    02 jun 2005, 15:51
  • Polži NOVO?
    1, 2, 3Pripete datoteke Napisal/-a jozekuch » 14 jun 2011, 09:58
    50 Odgovori
    34601 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a NatašaL Poglej zadnji prispevek
    26 maj 2017, 06:22
  • Jež na vrtu
    Napisal/-a NatašaL » 04 avg 2017, 22:57
    1 Odgovori
    4971 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jozeg Poglej zadnji prispevek
    19 okt 2018, 17:40
  • škodljivec na vrtu
    Napisal/-a prosen » 08 mar 2007, 10:03
    2 Odgovori
    6845 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a muha Poglej zadnji prispevek
    08 mar 2007, 14:12
  • Mravlje na vrtu
    1, 2Napisal/-a šima » 18 maj 2009, 12:01
    29 Odgovori
    57572 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a martink Poglej zadnji prispevek
    05 sep 2010, 21:09

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost