Manjši ribnik

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a strobos » 24 jul 2004, 23:11

Pozdravljeni,

tudi sam gradim manjši ribnik oz. bosta dva - voda se bo pretakala iz enega v drugega. Skupna prostornina bo okoli 2m3. Nekje sem bral, da mora biti ribnik globok vsaj 60cm, če želim notri imeti ribe in vsaj 80cm, če hočem imeti koi-e. Zanima me, zakaj mora biti taka globina. Ribnik je drugače v senci, tako, da s pregrevanjem nebo težav. Ali kdo točno ve imena rastlin, ki naj bi bile v ribniku, da bodo lahko ribe normalno živele? Imel bom tudi filter z UV žarnico. Mučijo me še tisti nitrati zaradi katerih je pomembno katere rastline jih kurijo-ali kdo ve katere rastline skrbijo za to?

Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a strobos » 24 jul 2004, 23:27

Aja še to. V tem ribniku bi tudi rad imel postrvi ali pa klene oz. kaj podobnega. Kakšni pogoji morajo biti zanje? V potoku v našem kraju je voda katastrofalna že več let, pa se še vedno najdejo postrvi in kleni v njem.

Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 jul 2004, 00:41

Ojla,

hec okoli globine ribnika je zaradi zime. :wink: Ribe potrebujejo pozimi za preživetje temperaturo okoli 5°C, globja ko je voda manjša je nevarnost, da se celotna temperatura vode preveč segreje (ob sončnem vremenu) in ponoči zopet preveč ohladi, kar povzroči mešaje vode v ribniku in lahko pozebejo vse ribe. Nižja voda lahko tudi cela pomrzne (odvisno od zime). Ribe so v dobi zimovanja otrple in se ne prehranjujejo, vsakodnevno segrevanje in hlajenje vode pa to lahko poruši, v prenizkem ribniku pa je temp. vode ponoči lahko tudi prehladna (pod 5°C) :roll:
O oksigenih rastlinah je bilo že govora-poimensko ti bodo znali bolj drugi pomagati :roll: ali pa če malo pobrskaš še na Akvazinu (boš našel še veliko odgovorov-tudi glede postrvi in klenov).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 25 jul 2004, 10:02

Zdravo

Pošiljam ti imena nekaj rastlin, ki pri nas prezimijo brez problema.
Plavajoče: žabji šejek(hydrocharis morsus-ranae), vodne škarjice(stratiotes aloides- oksigenerator), vodni orešek(trapa natans), lokvanjevka-ščitastolistni plavček(nymphoides peltata), blatnik(nuphar lutea), plavajoči dristavec(potamogeton natans), Oksigeneratorji-rastejo pod vodo: navadni rogolist(ceratophyllum demersum), kodrasti dristavec(potamogeton crispus), kot sem že omenila škarjice, rmanec(myriophyllum aquaticum)...
Plitka voda: trpotčasti porečnik(alisma plantago-aquatica), pravi kolmež(acorus calamus), navadna streluša(sagittaria sagittifolia), porečnik(alisma parviflora), močvirska kačunka(calla palustris)...
Šaši, ločja in trave: črni šaš(carex nigra),paostrični šaš(carex pseudocyperus), dolgolistna ostrica(cyperus longus) močvirska sita(eleocharis palustris), navadno ločje(juncus ensifolius), sivozeleno ločje(juncus inflexsus glaucus), vodna preslica(equisetum fluviatilis)...

Za prvo silo boš imel dovolj,
pa lep pozdrav

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 25 jul 2004, 10:05

joj, čisto sem pozabila na perunike in seveda prekrasne lokvanje, pa saj te sigurno poznaš a ne.

Tamara :oops:
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a pepelka » 25 jul 2004, 15:43

ima kdo mogoče kaj viška vodnih rastlin??
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a strobos » 25 jul 2004, 22:31

Sem gledal po akvazinu, pa nisem nič našel o postrvih in klenih. Mi lahko prosim kdo da direkten naslov?

Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 26 jul 2004, 12:57

Vidim, da vas ribniki kar precej zanimajo. Pošiljam vam nekaj zlatih pravil, ča jih boste upoštevali skoraj garantiram, da ne bo večjih problemov.
1. ribnik naj bo največje možne velikosti in globine glede na prostor in finance, verjemite mi, še tako velik se vam bo čez nekaj časa zdel premajhen,
2. najmanj 1 tretina ribnika mora biti zasajena z rastlinami,
3. ribnik naj bo večji del na soncu, da bodo rastline dobro delale,
4. če je pravilno zasajen, ne rabite nikakršnega filtra, ker se voda sama čisti, če je porušeno ravnovesje v ribniku in se alge prekomerno razmnožijo vas noben filter ne reši še manj pa kakšni pripravki proti algam, ki so samo trgovska finta in so primerni samo za akvarij,
5. kupite si pretočno črpalko s čimvečjim pretokom vode,
6. najbolj primeren čas za gradjo je pomlad, saj se tako rastline čez poletje vrastejo in ni problemov, sedaj je za saditev že malo pozno, ker se rasline v drugi polovici poletja pripravljajo na počitek, pa tudi v trg. centrih se prodajajo v glavnem spomladi,
7. v ribniku naj bo za začetek čim manj rib saj se same nenormalno namnožijo,
8. če želite imeti bistro vodo, v ribnik ne naselite koiev, le ti so raslinojedci in grozljivo kalijo vodo,
9. zlatih ribic po možnosti NE hranimo, saj odvečna hrana in prekomerni ribji iztrebki najbolj od vsega onesnažijo vodo,
10. na kvadratni meter površine bi naj bilo vsaj 5 oksigeneratorskih rastlin-brez njih ni čiste vode saj v tekmi za hrano izpodrivajo alge,
11. ne delajte si prehudih kaskad ali kakšnih velikih vodometov saj je izguba vode zaradi njih enormna.
Takole, zaenkrat bo dovolj, morda me boste upoštevali moram pa priznat, da imam občutek, da je za večidel uporabnikov tega foruma beseda trgovca v Baumaxu zakon. Pa brez zamere.
Zgradili boste namreč zelo občutljiv ekosistem in do samih prebivalcev le tega ni pošteno, da se ne odpravite v knjižnico in najprej dobro preštudirate literaturo , saj so že majhne napake lahko usodne za njihovo življenje.

Lep pozdrav

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a strobos » 26 jul 2004, 22:45

Tamara,

hvala za napotke. Delno se jih bom držal - imel bom kar nekaj rastlin in drugače bo še kar po pravilih - le to ne, da sedaj ni pomlad :(.
Še vedno pa iščem podatke za postrvi in klene oz. te ribe, ki so v naših potokih - ali ve kdo za kakšen direkten naslov?
Aja, glede rastlin mi je pa gospod, ki se s temi stvarmi ukvarja več let, svetoval rogolist, vodno kugo in rmanec.

Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 27 jul 2004, 12:14

Ni nič narobe, da si se gradnje lotil sedaj si boš-kot pri nas pravijo-delo naprej spravu, samo zadeva ne bo tako dobro zaživela kot spomladi. Kar se pa postrvi tiče(kolikor vem so ribe tekočih vod) pa se meni zdi, da moraš zanje narediti pretočen ribnik. To ne pomeni, da se voda pretaka iz enega nivoja v drugega, ampak moraš zanje imeti ves čas dotok sveže vode in odtok umazane-vsaj tako imajo narejeni v eni od ribogojnic v naši bližini. Se ti ne zdi da je za tako velike ribe 2 kubika vode premalo? V našem ribniku imamo cca 15 kubikov pa mi zadeva ne deluje primerno za tako vrsto rib. Kar se pa klenov tiče pa se mi zdi, da živijo bolj na dnu, kar pomeni, da ti bodo pri iskanju hrane kalili vodo. Ne me pa čisto za besedo prijeti, ker se morda motim. Tvoj znanec ti je v zvezi z rastlinami dobro svetoval samo poleg oksigeneratorjev boš moral posaditi še kaj drugega, da ti bo čistilo vodo.

Veliko uspeha pri gradnji

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a strobos » 28 jul 2004, 12:24

Kaj pa je še tisto drugo, ki mi bo čistilo vodo?
Jutri se bom najbrž odpravil v knjižnico, mi lahko priporočate kako literaturo?
Kako pa je s tistimi čistilci-neke ribe se mi zdi?

Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a strobos » 28 jul 2004, 18:17

:( Sem bil danes v Tukanu in tam nimajo več oksigeneratorjev. Imeli jih bodo spomladi drugo leto. Sem bil tudi v Florini, tam imajo vse kar obstaja, samo tistega nimajo, kar bi jaz rabil :( . Kje bi še lahko kupil te rastline?
Aja, za čiščenje alg so baje zelo primerni jesetri, ki jedo alge s površine folije v ribniku.
Povedali so mi tudi, da bom za v ribnik potreboval še neko tekočino, da bo voda vredu in pripravljena za ribe. Tisti testerji stanejo od 1200 do 2000 SIT.

Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 jul 2004, 23:09

Ojla,

vsak vnos kemikalij poruši že načeto vspostavljeno ravnovesje in po trenutnem bum efektu se stanje vode ponovno poslabša. Najbolje je pustiti naravi svojo pot in počakati kak teden predno se v ribnik naseli še ribe.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a anka » 29 jul 2004, 08:56

Hojla!
Klavdija velcome, pogrešala sem te.
Če imate možnost kje videti včerajšno ponovitev oddaje Na vrtu poglejte, bilo je polno uporabnih predlogov pri oblikovanju ribnika
anka
anka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 71
Pridružen: 06 apr 2004, 12:52
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 29 jul 2004, 14:26

Ja so pa res uporabni, če želiž kup denarja stran vreč.

Strobos, vse rastline čistijo vodo. Zgoraj sem ti napisala katere so primerne.
Med drugimi lahko ob robu posadiš čeni šaš(carex nigra), super čisti vodo. Redno pa je treba odstranjevati odmrle delce, ker se zaradi gnitja število hranilnih snovi poveča in alge to takoj izkoristijo.

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a pepelka » 29 jul 2004, 14:28

ja
Zadnjič spremenil pepelka, dne 11 apr 2005, 18:25, skupaj popravljeno 1 krat.
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 29 jul 2004, 14:39

Anka,
Nisem bila pozorna se opravičujem , zadnja oddaja je bila malce boljša, jaz sem mislila tisto v kateri so gradili ribnik, ta je bila po mojem mnenju čista komercijala

Lp
Tamara

P.s.
Narod, lepo prosim ne uporabljat kemije- čisto vsi prpravki so do neke mere škodljivi.i
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a pepelka » 29 jul 2004, 20:37

normalno, da se ne sme pretiravat s kemijo, ampak do neke mere so pa čisto ok. sploh pa je težko v letu ali manj narediti tako okolje, da bi se lahko izšlo brez kemije. (npr kot pomoč pri zatiranju preveč razbohtelih alg)
v dveh letih pa se po moje mora toliko stabilizirat okolje, da smo lahko čisto brez pripravkov.
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 jul 2004, 22:19

Ojla pepelka,

se strinjam, da se ribnik nekako sam stabilizira...ampak vsakič, ko vanj vliješ (vsuješ) kemični pripravek, se začeto ravnovesje poruši do nule :roll: Kako potem pričakuješ rezultat v 2 letih, če si pred kratkim vsula pripravek not?
Alge se lahko (tudi je bolj priporočljivo) pobira ročno, razen tam kjer so ribniki večjega premira, tam pa si pomagamo z kakšno mrežo na daljšem kolu.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a pepelka » 30 jul 2004, 07:07

v pol leta sem uporabila preparat enkrat. prej so ribe umirale, sedaj je vse ok.

vsak po svoje
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost