Balkonske rože in njihova zasaditev

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a rok.k » 14 apr 2010, 13:18

Koliko rastlin pa običajno posadiš v korito?
Sam bi posadil v korito naprimer tri viseče rastline in eno (dve) pokončno, odvisno od tega kako požrešne so glede vode in prostora. Kot pokončno rastlino bi posadil pokončno moljevko (cveti modro, listi belo zeleni) ali pa belo begonijo zmajeva krila, ki je bol kompaktne rasti kot rdeča,morda kakšno travo (stipa), mleček.
Za viseče rastline bi pa poleg skevole (modre) posadil naprimer modre skevole belo bršljinko, v ozadju pa bel mleček.

Možnosti je res veliko (odvisno je tudi kakšno barvno kombinacijo želiš), vendar ne vem kako se te rastline obnašajo na primorskem.

Sam bi na tvojem mestu glede na to da že imaš modrovijolične in bele skevole posadil korita v belo modri kombinaciji in v zasaditve nebi dodajal še kakšnih drugih barv.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Rdečka » 16 apr 2010, 12:03

Zanima me kako se obnesejo koprive na soncu-katero lego potrebuje?
Rdečka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 23 mar 2010, 12:04
Kraj: Bela krajina

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 16 apr 2010, 12:38

Rok.k vidim, da si iz Medvod- se mi, da vsako leto občudujem tvoj balkon, če je to tam bliz Arome.
Ali si imel zlato kasijo?
Jaz bi dala bršljanke in kasijo v isto korito na Z. Kako gre to skupaj? Ali potrebuje veliko vode?
Ubistvu bi rada na zahodni strani take rože, da mi jih ne bi bilo treba zalivati vsak dan.
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 16 apr 2010, 12:48

Slika

Zelo všeč mi je ta kopriva in viseči javor. Kako pa se reče teli koprivi?
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

OdgovorNapisal/-a rok.k » 16 apr 2010, 20:18

Rdečka: Kopriva zelo lepo uspeva na sončni legi

Cacti25: kasija je zelo zelo žejna rastlina, če nima korit z vodno rezervo, ter le te dobro pritrjene na balkon, je raje ne sadi. kopriva na vozu je viseča kopriva, saj se malo preveša. Abutilon je pa pisanolistni abutilon.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 16 apr 2010, 20:57

Na teh oknih sicer so korita z vodno rezervo, ampak so zelo izpostavljena vetru in dežju tako, da potem kasija ne pride v poštev. Kaj pa abutilon? Ta ni tako zahteven glede vode, kajne?
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

OdgovorNapisal/-a rok.k » 16 apr 2010, 22:51

Ja, abutilon ni tako zahteven glede vode, vsaj ta pisanolistni ne, medtem ko je tisti drugi, ki zraste v dolžino kakšen meter in pol kar požrešen glede vode. Ta pisanolistni pa se lepo poda v zasaditve z bršljinkami.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 19 apr 2010, 19:12

rok.k je napisal/-a:OOOO, so pa res ogate rože, a so med rdečimi zmajevimi krili posajena tudi rožnata?


ja...

Drugače pa moram pohvalit tudi tvoje fenomenalne zasaditve
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a NadjaF » 19 apr 2010, 19:59

Pozdravljeni!
Prebrala sem vašo temo in imam tudi jaz kot vsako leto vprašanja,s čim naj zasadim balkonska korita.
Lani sem prvič videla korito,zasajeno z "miškami"-Cuphea.Ali ima morda kdo izkušnje s temi rožami? Izgledala so res nekaj neobičajnega in posebnega.
Pa še nekaj sem zasledila v novem katalogu PVD.Sunsatia Granada.Morda kakšne izkušnje?
Pa zaenkrat hvala za morebitne nasvete!
Nadja
NadjaF
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 19 apr 2010, 19:51

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 apr 2010, 23:12

Miška je res zanimiva rastlina, ima hitro in močno rast. Sam je nebi sadil v balkonske zasaditve, v gredi al koritu pa bi bila zagotovo lepa popestritev. Je pa res nezahtevna rastlinica.

Sunsatija je zelo lepa rastlina, a njena lepota ne traja dolgo. Nekje do druge polovice julija je zagotovo ena izmed lepših rastlin, nato pa njeno cvetenje počasi usiha, ter postaja dokaj neugledna rastlina. Morda je z to novostjo kaj drugače. Splača se ti posaditi eno ali dve rastlinici da vidiš kako bosta uspevali, pa se potem drugo leto odločiš?
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a tincamarinca » 20 apr 2010, 12:18

Pozdravljeni, čas je že da začnem razmišljati o letošnji zasaditvi. Lani sem zasadila v korita spredaj viseči abutilon, dvojne bršljinke, zadaj pa zmajeva krila in perjanko. Glede na to, da nisem preveč vešča v gojenju rož so mi kar dobro uspele. Letos bi sicer zasaditev malo spremila, vsekakor pa bi dala zmajeva krila, saj se mi zdi da so precej trpežna in nezahtevna.
A ima mogoče kdo kakšno idejo!? A ja, pa še to, rože so večinoma časa na soncu, izpostavljene vsem vremenskim neprilikam.
tincamarinca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 30 apr 2009, 09:54

OdgovorNapisal/-a rok.k » 20 apr 2010, 17:24

Če želiš enako bogato zasaditev, potem lahko med de zmajevi krili posadiš koprivo, med dve bršljanki pa moljevko. Namesto rdečih zmajevih kril lahko posadiš rožnata in ta kombiniraš z rožnatimi bršljankami, med roza zmajeva krila daš vijolično koprivo, med bršljanki pa vijolični batata, pa imaš vijolično rožnato zasaditev.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a tincamarinca » 21 apr 2010, 08:05

rok.k, hvala za predlog, malo sem razmišljala o rumeno - rdeči kombinaciji, pa ne njadem primerne rože

Kaj bi pa predlagal za korito eno ima popoldansko drugo pa samo zjutraj sonce, sta pa obe bolj v zavetrju?!
tincamarinca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 30 apr 2009, 09:54

OdgovorNapisal/-a Rdečka » 21 apr 2010, 11:03

Mene pa zanima kako se obnese konbinacija miljon zvončkov in batata?
Rdečka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 23 mar 2010, 12:04
Kraj: Bela krajina

OdgovorNapisal/-a Rdečka » 22 apr 2010, 10:30

Rože so posajene-miljon zvončkov in lila batata.Imam pa en velik problem.V pravkar posajene rože se naš maček zelo rad vsede.Tako da sem morala korita z rožami pospravit gor na balkon kjer ne more do njih.Ampak to še ni vse,vsako leto ko dam rože na okna(imamo pritlično hišo)se tudi rad vsede.Tako da skoraj celo poletje sedi v rožah.Kaj naj naredim,da nebo sedel v mojih rožicah?
Rdečka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 23 mar 2010, 12:04
Kraj: Bela krajina

OdgovorNapisal/-a rok.k » 22 apr 2010, 12:05

Živjo, glede na to da imaš v koritih viseče rože, bi mogoče šla v gozd natrgala kratke vejice robide s trni in jih položila po zemlji. Tako sem naredil tudi jaz na cvetlični gredi kamor je hodil ležat naž kuža, enkrat je še probal, potem pa se je odvadil in po nekaj časa sem tudi robide umaknil in deluje.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 22 apr 2010, 12:31

Jaz sem mojo drhal (pes, mački), odvadila na podoben način hoje in poleževanja v zeliščihin rožah. Ko sem obrezovala vrtnice, sem najbolj trnate (debele) položila po gredi in Črt je kmalu ugotovil, da stik ni prijeten!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Rdečka » 28 apr 2010, 21:19

Hvala za odgovre.Upoštevala vaša navodila,do sedaj vse vredu,upam da bo tako tudi ostalo.
Rdečka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 23 mar 2010, 12:04
Kraj: Bela krajina

OdgovorNapisal/-a zabi » 29 apr 2010, 12:44

Pozdravljeni!

Glede na raven debate, sem jaz popolna novinka na tej temi. Bi pa seveda potrebovala vaš nasvet. Letos razmišljam, da bi korita kar odnesla v kak vrtni center in jih prosila da mi naredijo zasaditev. A ker nikdar ne vem, kako pripravljeni so za kakšne drugačne pristope, raje vas povprašam za nasvet. Mogoče bo Rok.K. znal svetovat.

Imamo balkon, ki je pokrit (delno rože gledajo ven), obrnjen na vzhod, kar pomeni da ima precej sonca tja do 13.00 ure. Razmišljam o ne preveč zahtevni zasaditvi (če slučajno ne moremo vsak dan zaliti, da ne bod rože umrle). Imamo pet korit (60cm), razmišljam pa o zasaditvi, ki bi imela "travniški" videz. Torej nekaj kar ni preveč urejeno, enotno in sterilno, prav tako ne bi bilo dobro da je treba odstranjevati kakšne cvetove oz. da odpadajo, ker smo v bloku. Lahko so viseče, stoječe samo ne plezoče :D

Kar se tiče barvne usklajenosti -- lahko je precej pisano, nimam nobene posebne želje, da bi bile samo določene barve. Lahko je seveda vmes tudi nekaj strukturnih rastlin in zelišč (sivko in rožmarin že imamo v loncu).

Najbolje bi bilo, da mi kar kdo napiše kako naj vse te različne rastline (ni nujno, da je vsaka drugačna ker si predstavljam da bi to bilo precej težko) pokombiniramo v korita - glede na število korit in velikost, bi verjetno v vsako pasale po 3 rastline? Pa prosim imejte v mislih, da ne bi želela zapraviti celega premoženja :wink: (pa da teh vrst rož ne prodaja samo en vrtni center v Sloveniji (sem pa drugače iz MB)

Upam, da nisem preveč zahtevna a po poravici povedano je moje znanje o posameznih balkonskih rožah precej skopo -- ko mi v vrtnem centru začnejo razlagati o imenih in podobnem, se mi zdi kot da nismo z istega planeta :lol:

Hvala za pomoč že vnaprej in lep sončni pozdrav iz Maribora.
zabi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 29 apr 2010, 12:28

OdgovorNapisal/-a NadjaF » 29 apr 2010, 19:54

http://pvd.kalpot.com/index.php?s=bb543877

Kar nekaj zanimivih zasaditev...tudi jaz sem letos najprej "študirala"
dva tedna...in šele potem bomo videli,če bo uspelo.Mislim,da če kombiniraš koprive,trave,krompirjevke...pa kakšno cvetočo,ne moreš zgrešiti.Bo pa Rok svoje povedal...mi sprašujemo,on odgovarja...
lep pozdrav,nadja

[/url]http://pvd.kalpot.com/index.php?s=bb543877[url][/url]
NadjaF
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 19 apr 2010, 19:51

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Ime rože
    Pripete datoteke Napisal/-a okip32 » 14 feb 2006, 11:25
    4 Odgovori
    4495 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a okip32 Poglej zadnji prispevek
    17 feb 2006, 12:24
  • Ime rože
    Napisal/-a Zup » 30 maj 2008, 11:06
    3 Odgovori
    5423 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Zup Poglej zadnji prispevek
    31 maj 2008, 11:06
  • Rože v pisarni
    1, 2Napisal/-a Andrej » 27 okt 2003, 11:52
    28 Odgovori
    23648 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a sasok Poglej zadnji prispevek
    16 avg 2009, 21:03
  • Pisarna in rože
    Napisal/-a Pupy » 20 okt 2005, 12:11
    3 Odgovori
    6452 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a stara Poglej zadnji prispevek
    05 nov 2005, 21:41
  • ROŽE ZA V KOPALNICO?
    Napisal/-a INES.REBEKA » 09 avg 2006, 22:26
    3 Odgovori
    6051 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a INES.REBEKA Poglej zadnji prispevek
    10 avg 2006, 23:02

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov