Rože v pisarni

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Rože v pisarni

OdgovorNapisal/-a Andrej » 27 okt 2003, 11:52

Lep pozdrav vsem! Sem nov na tem forumu in prav tako zacetnik kar se tice vzgoje rastlin. Potrebujem nasvet s kaksnimi rastlinami bi lahko polepsal svojo pisarno v katero pride tudi dovolj svetlobe.

Vsem hvala za nasvete!
Andrej
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 27 okt 2003, 10:25

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 okt 2003, 16:26

Ojla,

Lažje bi ti bilo svetovati, če navedeš vsaj kakšne rastline želiš:
cvetoče, večje, manjše, želiš kakteje, samo necvetoče rastline, na katero stran imaš obrnjena okna, bodo rastline samo na policah ali imaš kak kot prazen za njih?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 okt 2003, 21:52

Za pisarno bi verjetno boljše bile kake nezahtevne rastline, meni osebno bolj v pisarno pašejo necvetoče. Tipičen primerek za mnogo pisarn je sploh fikus. Se pa strinjam s klavdijo, da je potrebno malo več informacij (koliko prostora imaš, ali imaš okensko polico,...)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Andrej » 28 okt 2003, 09:26

Hvala za prve nasvete :) :D

Pisarno imam veliko cca 3x2 metra. Imam okensko polico in veliko okno tako da je dovolj svetlobe, predvsem dopoldanskega sonca. Roze bi lahko imel na polici, kaksno pa bi zelel imeti tudi na tleh, oz. na podstavku.

Poleg necvetocih bi rad imel se kaksno cvetoco. naj povem tudi da v pisarni nimam prevec toplo, ker v vrocini ne morem delat :roll:

Pa se eno vprasanje: kako se v takem prostoru obnese orhideja?
Andrej
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 27 okt 2003, 10:25

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 09:52

glede orhideje nisem ravno prepričan, če je notri hladno, lahko pa poskusiš. O vzgoji orhidej je že bilo nekaj napisano na tem forumu. Če ji lahko zagotoviš take pogoje, potem valda lahko. Drugače za na tla kakšen fikus ali pa draceno, na oknu imam pa jaz nekako najraje kaktuse. Seveda je to moja osebna izbira, kaj več o drugih ti ba bo vedel kdo drug svetovati.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

ureditev pisarne

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 28 okt 2003, 13:32

Lep pozdrav!
Rastlin za pisarno je lahko kar veliko. Za v pisarno bi od cvetočih rastlin predlagal grm hibiscusa, flamingovec, ki zelo popestri sobe, od necvetočih pa: različne vrste fikusa (navadni fikus, ficus benjamin, fikus lirata ipd.), difenbahijo, morda kakšno vzpenjalko, kakšno draceno in juco, na okensko polico bi lahko dal kaktuse, ki bi ravno tako lepo uspevali,
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 14:02

Ojla,

orhideje bi ti odsvetovala, pa tudi kaktusi mi niso ravno primerni, mogoče kakega za v bljižino računalnika (po feng šuju odpravlja negativno sevanje). Po Feng šuju niso primerne rastline z špičastimi listi (samo v vednost-škoditi ne more) Predvsem bodi pozorn na to, da pisarne ne spremeniš v rastlinjak, zato si omisli veliko korito v kotu in mogoče nizke cvetoče rastline za na okno (Afriške vijolice, majhne Kalanhoje...). V korito lahko posadiš večji Ficus Benjamin, pisano listno Schefflerijo, ob vtnožje pa lahko dodaš kako praprot. Zasaditev je takšna, da povdari različne oblike in strukture listov. Vmes lahko, če imaš še prostor, dodaš Anthurium, ki se bo barvno ujemal z cvetočimi rastlinami na polici.
Za vse rastline velja, da potrebujejo vlago, zato bi mogoče bilo fino razmisliti o vlažilniku (prav lepi so v prodaji, mala posoda v kateri se pretaka voda z pomočjo vodne črpalke, so tudi okras prostoru).
Veliko uspeha ti želim!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 14:25

No, idej je nešteto, s klavdijo in borutom se zelo strinjam. Mogoče se mi zdi edino difenbahija malo prevelika za to pisarno (oz. se lahko preveč razraste).

Ko boš imel pisarno porihtano z rastlinami, a bi poslikal in objavil sliko?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Andrej » 28 okt 2003, 15:21

Hvala vsem za koristne nasvete :wink:

Ko si bom porihtal pisarno jo bom zagotovo fotografiral, da mi boste potem se ocenili, ce sem dobro izbral 8)

Mi zna mogoce se kdo odgovoriti na vprasanje, kaksno je pravilo kdaj in pri katerih rozah prsimo liste?
Andrej
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 27 okt 2003, 10:25

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 16:43

Kolikor vem, pršenje listov prija najbolj tropskim rastlinam, ki so vajene visoke zračne vlage. Jaz moje (madagaskarska palma, hamadoreja <- tudi lepa za v pisarno in nezahtevna, in dracene) poškropim 1x do 2x dnevno. Kdaj se pač spomnim. Madagaskarska palma mi najbolj kaže pomanjkanje pršenja, ker se začnejo vrhovi listov sušiti.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 18:37

Ojla,

moj predlog za zasaditev korita vsebuje rastline, ki so hvaležne za vsako pršenje, tudi 3x dnevno, saj vse ljubijo vlago. Afriških vijolic pa se ne sme pršiti, zaliva pa se jih samo v podstavek.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 00:37

Kolikor se mi zdi, vsaki rastlini, ki ima gladke (ne puhaste ali kake drugačne liste, ki so namenjeni za extra zadrževanje vlage) liste, ne škoduje, kvečjemu paše pršenje.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 02:13

Ojla,

načeloma ja-to je splošno pravilo, so pa izjeme tako na eni kot na drugi strani.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Andrej » 29 okt 2003, 09:30

Kaksno rastlino pa mi priporocate, da bi jo postavil na omaro in da bi listi rasli navzdol. Imam namrec visok strop v pisarni in je na omari dovolj prostora, ne bi pa rad, da se mi gor nabira samo prah......

lp Andrej
Andrej
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 27 okt 2003, 10:25

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 12:57

Ojla,

če imaš omaro na svetlobi, potem mislim, da bi ti lepo delale vse vrste Scindapsusa, lahko je tudi Chlorophytum (zelo enostavna, gomoljčki v zemlji dovolijo tudi občasno zanemarjanje), vzdržljive so tudi vsi bršljani (Hedera) mogoče bi lahko poizkusil (glede na to da nimaš prav toplo) tudi z voščenko (Hoya carnosa). Paziti moraš, da ne boš pri vsakem odpiranju ali zapiranju omare rože premikal.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 23:01

Nekako se mi zdi zelo zahvalna in hitro rastoča Scindapsis oz. Pothos. Zelo znan in meni zelo všeč.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 23:14

Ojla,

saj visečih je res veliko. Ko si ravno Scindapsis izpostavil, me zanima če si ga mogoče videl kje posajenega in speljanega okoli opore? Enkrat sem jih tako posajene videla v Seminarni, potem sem še sama tako naredila z njim in je čisto zbezljal. Listi so bili veliko večji in bolj na gosto so izraščali. Samo prostor moraš imeti, jaz sem mojega oddala kolegici, ki ima zimski vrt.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 23:34

Res? Ja, videl sem že kar nekaj Scindapsisov tako napeljanih okoli opore. Prav o tem je potekala debata pod temo Potos (sinonim za scindapsis). Torej je vzrok za večje liste dejansko pokončnost? Očitno gravitacija naredi svoje, da se rastlina bolj raztegne. Drugače pa le poglej pod temo potos, da vidiš, saj sem objavil primer mojega potosa, ki me spremlja že iz študentskih let, letos pa je prav podivjal, ko sem ga presadil.

Razmišljal sem, da bi ga s pomočjo bucik in bele niti napeljal celo po stropu... Napredek bo dokumentiran v dotični temi.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 23:39

Ojla,

sem pogledala sliko (lep je full!), ideja da bi ga napeljal po stropu je tud uredu, samo...Kako ga boš pa presajal?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 30 okt 2003, 00:02

Presajanje bo res velik projekt. Mogoče ga celo ne bom spravljal dol, ampak odstranim polico ali razrežem posodo, če bo manj dela ;)

Tolažim pa se s tem, da sem ga sedaj presadil po petih letih, torej imam vsaj 4-5 let časa za premislek ;)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Naslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost