Paradižnik 2009

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a lera » 26 feb 2009, 15:16

No tudi jaz sem letos bila s setvijo zgodnja kot vsako leto in sem tiste klasične sorte tudi že prepikirala( vem, da tako zgodnje setve ne hvalite ampak vseeno) Sem pa dobila nekaj semen tudi drugih sort in jih bom letos tudi preizkusila( hvala forumaši). te pa sem tudi že posejala. Čakam, da se malo otopli in bom naš vetrolov na stopnicah lepo izkoristila za rastlinjak. Upam, da ne bo prepoln. Takole pa je izgledalo lansko leto:

Slika

Slika

Slika
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 26 feb 2009, 21:30

Nadina, včeraj sem bila v vrtnariji. Pojma nimaš, kako sem ti hvaležna za informacijo, mi ne bo potrebno sejati. So mi dali katalog - če kdo želi, ga lahko skeniram in objavim tukaj - in ni da ni. Rdeče, rumene, črne sorte oblik takšnih in drugačnih.

Samo en problem imam. Preizkusila bi rada kar nekaj sort, prodajajo jih pa po šest skupaj kar je zame preveč, bi bili od 2 do 4 rastline več kot dovolj. Je kdo, ki bi bil pripravljen v skupni nakup in deljenje rastlin?

Pa še nekaj. Imajo paradižnike, za katere piše, da se lahko odreže cel niz (zdaj mi ne pade na pamet slovenski izraz, poganjek s sadeži v glavnem) in obesi, zdržijo pa do februarja. Kakšne izkušnje?
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a nadina » 26 feb 2009, 22:16

Ja, so zanimivi v tej trgovini - tudi feferončki so dobri, pa bučke, pa solate razne...

Garden-ja, izkušnje ima Iva - enkrat sem jo že nekaj spraševala o sortah iz te trgovine in jih je poznala (jasno, a ne Ivčk?).

Morda pa meni zraste "več rastlin kot jih bom posejala" - tedaj se lahko kaj dogovoriva (ti kakšno morda odstopim)?

Kupovala pa jih ne bom, ker bom sejala tooooliko različnih sort, da me moj mož že kar postrani gleda (hehe ....) - seveda mi morajo zrasti lepe sadike, vsaj take kot lani!

Upam, da nisem pozabila vseh Ivčkinih napotkov...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 27 feb 2009, 18:03

Hej, Nadinca, kaj bi pozabila, saj že vse dobro veš :lol:
Garden-ja, jaz bi te lepo prosila, če lahko skeniraš katalog in ga objaviš, ker me firbec matra, kaj vse imajo...
Potem bom ti tudi bolje znala svetovati glede tiste sorte za hranjenje...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 28 feb 2009, 17:05

Ivčk, narejeno. Ime sorte je lepo berljivo, tekst žal slabše. Če želiš podrobno sliko, dodatno klikneš na sliko potem ko je enkrat že povečana.

Katalog:
http://www.moj-album.com/uredi/paradizn ... s=15052635

http://www.moj-album.com/uredi/paradizn ... s=15052632

Bom hvaležna, če boš kakšno sorto komentirala.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 28 feb 2009, 18:21

Hej, Graden-ja, hvala ti za sken. Sem malo pogledala pa vidim, da so to po večini hibridi, nekaj tistih navadnih sort pa poznam bolj po 'slišanju'. Priporočam Nero di Crimea (Black Krim), ki naj bi bil en najokusnejših črnih paradižnikov. Slišala sem tudi že za Pera di Abruzzo, ki naj bi bil odličen. Potem je tukaj še Ponderosa di Giallo, ki sem ga gojila in je bil zelo roden in okusen...
Italjanščina mi pa žal ne gre od rok, da bi ti lahko svetovala kaj več. Vem samo, da je Principe Borghese en najbolj zanič paradižnikov, kar sem jih kdaj probala, čeprav ga zelo hvalijo za sušenje...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a lisicka » 01 mar 2009, 00:53

Čisto ste me zacuprali s temi paradižniki.... Sama sadim vedno le dve standardni sorti: Saint Pierre in češnjevec. Ima mogoče kdo viška kako seme ali dva od katere od teh eksotičnih sort, da poizkusim šokirati mamo? :twisted: Tile črni me najbolj zanimajo kakega okusa so, viseči mi izgledajo pa tako cartkani... Če bi mi lahko katero odstopili, bi vam bila zelo zelo hvaležna. :)
Vsak dan eno koritce smeha vam želi Saša
lisicka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 27 jan 2006, 10:09
Kraj: Il. Bistrica

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 01 mar 2009, 09:47

Ivčk, hvala.
Nero di Crimea sem že sama predhodno dala na listo, ker piše, da ima res poseben okus. Gledala sem še Cuore di Ponente, ker piše, da ima super okus in malo semen, gledala sem narebranega Nuvoli, ker mi je paradižnik take oblike všeč, pri tem pa piše, da je odličen za žar in gledala sem tista dva, kjer lahko baje cele veje pobereš in obesiš in trajajo do februarja. Imaš kakšno izkušnjo s takim načinom hranjenja? Kaj se dogaja s takimi paradižniki, so čisto suhi?

Potem sem, glede na opis, gledala še posamične primerke Cuore Ligure F1 (sladek), Cencara F1. Najbolj pa me zanimata rumen Dolce giallo F1 in Muscato F1, ki naj bi že po imenu bila sladka dateljčka.
Pa še nekaj rastlin klasičnega volovskega srca.
No, vsekakor bo letos pri nas paradižnika veliko več kot prejšnja leta.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 28 mar 2009, 23:26

Nadina, glede na to, da si mi ti povedala, kaj vse imajo pri Marinazu, ti javljam, da je trgovina že bogato založena s sadikami paradižnika, paprike, zelja, melancanov,... sort, da ne veš, kaj bi vzel. Tudi solato za direktno sajenje imajo ravno 3x večjo in bolj kompaktno kot tista, ki jo prodajajo pri nas.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a nadina » 29 mar 2009, 11:19

Garden-ja je napisal/-a:Nadina, glede na to, da si mi ti povedala, kaj vse imajo pri Marinazu, ti javljam, da je trgovina že bogato založena s sadikami paradižnika, paprike, zelja, melancanov,... sort, da ne veš, kaj bi vzel. Tudi solato za direktno sajenje imajo ravno 3x večjo in bolj kompaktno kot tista, ki jo prodajajo pri nas.


Ja, letos mi vse zgoraj našteto raste kot zmešano in mislim, da se bom morala krepko potruditi kam bom vso to 'robo' posadila...

Grem pa ta teden sigurno pogledati kaj tam dogaja, hvala!
Kaj si pa ti že tam kupila?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a vili » 01 apr 2009, 09:33

kot zanimivost.v merkurju prodajajo sadike več vrst paradižnikov,rumeni,beli,temni.....sadike so kar lepe,cena 0,65 eur.l.p.
vili
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 02 feb 2009, 10:52

ananas

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 01 apr 2009, 10:12

Vili, še iščeš seme paradižnika ananas? Imam enega pod tem imenom, je pa debelejši, rumeni. Če hočeš, pošlji naslov na ZS.
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 01 apr 2009, 11:40

vili je napisal/-a:kot zanimivost.v merkurju prodajajo sadike več vrst paradižnikov,rumeni,beli,temni.....sadike so kar lepe,cena 0,65 eur.l.p.


Prvi april!
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 01 apr 2009, 19:23

Nadina, izbrala sem tele sorte: Cuore di Ponente, Pearson, Paki, Belriccio, Cencara, Picadilly in Nero di Crimea. Po par sort še moram, ker vsega niso imeli.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a svetlana5 » 01 apr 2009, 20:22

Prijateljica mi je povedala, da je posadila na balkon sadike paradižnika in da ta odganja mrčes, kot so muhe in podobno, ki zelo rade poleti brenčijo po sobah. Ima še kdo tako izkušnjo? :)
svetlana5
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 15 mar 2009, 16:04
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 01 apr 2009, 20:27

No, pa da še jaz prilimam kako fotkico svojih paradajzkov...
Tukaj so pred pikiranjem:
Slika

Tole pa je sobni rastlinjak poln pikirančkov (boljša slika sledi kasneje):
Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadina » 02 apr 2009, 11:08

Garden-ja je napisal/-a:Nadina, izbrala sem tele sorte: Cuore di Ponente, Pearson, Paki, Belriccio, Cencara, Picadilly in Nero di Crimea. Po par sort še moram, ker vsega niso imeli.

Gardenja, morda bi imela še kakšno sadikico 'čudne' sorte - midve, ki sva že toooliko na vezi s temi sortami?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 apr 2009, 11:26

svetlana5 je napisal/-a:Prijateljica mi je povedala, da je posadila na balkon sadike paradižnika in da ta odganja mrčes, kot so muhe in podobno, ki zelo rade poleti brenčijo po sobah. Ima še kdo tako izkušnjo? :)


Jaz imam vsako leto na balkonu posajene nizke balkonske paradižnike v oritih in tudi jaz opažam, da je v moji spalnici valiko maanj muh kot v drugih sobah. Moram samo še pogruntati, katere rastline bi odganjale komarje, ki jih je vsako leto več...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 02 apr 2009, 12:35

Nadina, te so zame že čudne. :) Do sedaj smo imeli samo volovsko srce in en grappolo, verjetno hibriden, kateremu ne vem niti imena.
Se pa ne branim novih sort, če boš imela kaj viška, se priporočam. Tudi bučarka mi je prijazno ponudila nekaj rastlin tako da se letos res veselim našega pridelka.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a teta Pehta » 03 apr 2009, 13:50

Če se kdo želi pridružiti mojemu naročilu semen paradižnika v tujini za sezono 2010, naj mi piše.

Slika
teta Pehta
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 10 apr 2008, 14:44
Kraj: Ljubljana

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron