Paradižnik 2009

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a nadina » 08 feb 2009, 14:50

Prva agrarija tik za mejo - če tu štartaš naprej proti tunelu imaš prvi ovinek v levo in na levi strani spodaj so trgovine in tudi ta druga agrarija, ki se jo lepo vidi s ceste (nato prideš po desnem zavoju do tunela oz malo prej do razcepa v levo in čez hrib...) .

Tista za tunelom je pa majhna trgovinca. Kje je pa še tretja agrarija, ki jo ti poznaš, pa ne vem?

Sama tja ne zahajam, ker v prvi agrariji dobim vse za naše živali (pse in mačke), pa tudi z drugimi stvarmi so dobro založeni.

Sem pa, kot sem rekla, lansko leto šla v tole agrarijo pogledat, če imajo kaj posebnega...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Pepe » 08 feb 2009, 15:16

Punce, kaj ko bi za chat odprle novo temo, v tej je že šest strani, paradižnikov pa ni niti za eno stran :evil:
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadina » 08 feb 2009, 15:37

Pa dobro, Pepe, lahko greš tudi ti v kakšno od teh agrarij, ali ne?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 08 feb 2009, 17:49

Pepe, chat bi bil, če bi jo vprašala kako je danes ponoči spala. Tako pa mi razlaga, kje imajo paradižnike, ki niso ravno standardni. Verjamem, da bi znalo zanimat še kakšnega drugega Primorca. Mene bi, če ne bi bila v tej temi že udeležena.

Nadina, mi ni čisto jasno se bom pa zbrala in malo v mislih premislila. Bi bilo pa lažje, če bi poznala ime trgovine ali pa naslov. :wink:

Tretja je pa tista, ki je v industrijski coni, vanjo zaviješ z ulice Travnik. Od Žavelj naprej greš po dvopasovnici proti Trstu in tam, kjer je BMW, zaviješ desno na ulico Travnik, greš do konca, zadnja ulica levo, nekje proti koncu je na desni strani vhod - je pa Agrarija zamejskih Slovencev, kot nek koperacijski center, imena pa ne vem.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a nadina » 09 feb 2009, 09:55

Aha, poznam tudi tisto.
Ta, za katero pa ti ne veš, ti podrobneje opišem na ZS...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a bučarka » 09 feb 2009, 14:19

To sem našla včeraj.... Moram priznat, da sem se motila. V Sloveniji je namreč na voljo veliko več sort paradižnika (in to eko!):

http://www.mkgp.gov.si/fileadmin/mkgp.g ... objava.pdf

Večino dobavlja podjetje Amarant (www.amarant.si), vendar na njihovi strani te ponudbe nisem našla. Bi bilo za vprašat.

Tudi buč imajo presenetljivo veliko.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 09 feb 2009, 18:27

Vidiš, Pepe, zdaj pa tisti, ki ga bo zanimalo, katera je ta druga agrarija, ne bo izvedel. :wink:

Mene pa še nekaj zanima. Lani je Semenarna dala na trg dve sorti češnjevca, eden je rdeč, drugi rumen, oba grmičasta.
Je kdo preizkusil? Kakšna sta po okusu in konsistenci?
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a emkey » 09 feb 2009, 20:06

Dejstvo je, da je tole debatiranje v zadnjem delu precejšen offtopic. Bralci foruma verjetno lahko izvedo, kje je teh 36 agrarij, vendar ne v topicu paradajz09.

Eto, še en brezvezen post :lol:
emkey
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 04 jun 2007, 08:56
Kraj: Spodnji F*kovci

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 09 feb 2009, 20:26

Glede na to, da so bile agrarije povezane s paradižniki, v tej drugi agrariji naj bi namreč imeli sadike ne ravno vsakdanjih paradnižnikov, to ni offtopic. Tiste, ki so doma na Primorskem in ne v Spodnjih Fukovcih in iščejo sadike paradižnika, to zanima!
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a nadina » 11 feb 2009, 16:20

Garden-ja je napisal/-a:Glede na to, da so bile agrarije povezane s paradižniki, v tej drugi agrariji naj bi namreč imeli sadike ne ravno vsakdanjih paradnižnikov, to ni offtopic. Tiste, ki so doma na Primorskem in ne v Spodnjih Fukovcih in iščejo sadike paradižnika, to zanima!


Naj samo dodam, da imajo v tej trgovini sadike 33 različnih vrst paradižnikov (te so v prospektu naslikane in zraven imate podrobnejši opis vsake sorte posebej), tistih sort brez opisa (jih je za še par vrstic) ne bom niti omenjala.

Prav tako imajo različne sorte feferonov - od npr. najbolj pikantnega na svetu (da se ne mučim z imeni) do raznoraznih buč, kumaric , solat......

Zanimiva trgovina, ni kaj!
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 15 feb 2009, 19:50

Zanima me ali je 8 sadik paradižnika dovolj za eno povprečno štiričlansko družino? Prvič imam vrt, pa se mi ne sanja kakšne količine naj sadim.
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 feb 2009, 20:56

Hm, morda je malo premalo. Jaz bi na tvojem mestu dala po 3-4 rastline na osebo, da bo paradižnikov dovolj. Pri nas jih imamo 80, pa nas je pet. Je pa res, da na koncu sezone nekaj pridelka tudi razdamo ali predelamo (vkuhamo). Je pa lepo imeti vsakdan svež paradižnik na voljo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 16 feb 2009, 08:47

čarodejka je napisal/-a:Zanima me ali je 8 sadik paradižnika dovolj za eno povprečno štiričlansko družino? Prvič imam vrt, pa se mi ne sanja kakšne količine naj sadim.

Odvisno od sorte in pridelka :wink:
Mi smo tudi štirje in imamo v povprečni sezoni 16 rastlin dovolj za sproti in celo zimo, pa ga pojemo veliko. Nekatere sorte so sposobne roditi tudi 10 kg na rastlino, v optimalnih pogojih seveda.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a _katka_ » 18 feb 2009, 09:30

Lep pozdrav!
Letos bom prvič poskusila z vzgojo sadik paradižnika. Prebila sem se čez vseh 29 strani lanske teme in dobila res veliko informacij.
V dilemi sem glede sort. Kupila sem, kar je pač v trgovini na voljo:
- Marmande
- Hildares
- Hellfrucht
- Red cherry
Sem že brskala za opisi, pa razem Marmande nisem našla nič. Če kdo pozna kakšno "mojo" sorto, bi prosila za opis.

Za letos sem verjetno že prepozna za nakup preko interneta?
_katka_
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 26 jan 2009, 09:51
Kraj: Vipavska dolina

OdgovorNapisal/-a Harka » 18 feb 2009, 09:49

_katka_ : Moje osebno mnenje je, da še nisi prepozna za nakup prek neta.

Tudi če bo trajalo več kot mesec dni da ti dostavijo semena. Jaz sem namreč lani šele aprila vstavila semenčka v zemljo, sicer v lončke vendar direktno ven, pa so prav lepe sadike nastale in samo z mičkeno zamudo smo tudi mi jedli prav slastne paradižnike.

Pozdravček
Harka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 19 apr 2007, 11:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bučarka » 18 feb 2009, 09:54

En nasvet pri iskanju opisov sort na netu. Najprej: GOOGLE. Nato pa k imenu sorte vedno dodajte TOMATO. Ne pozabite tudi, da imate tudi google images, pa različne napredne funkcije iskanja. Tako se sigurno najde. Pa tudi pogovori ljudi v kakšnih forumih (tujih seveda) so fajn, saj izmenjujejo svoja mnenja in izkušnje.

Če vam ne gre tuj jezik, pa imate na voljo tudi google translator.

S tem receptom je uspeh zagotovljen. :wink:

_katka_ pri nakupu pač poglej, koliko časa običajno rabijo, da ti pošljejo pošiljko. Pa še en mejl jim za vsak slučaj prej pošlješ, da boš sigurna. Eni so zelo hitri, drugi pa pravi polži in slednje pač skenslaš.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a bučarka » 18 feb 2009, 10:07

OBVESTILO:

Eni gospe sem obljubila seme črnega paradižnika (verjetno kar Black russian) in še ostalih sort. Rekla sem tudi, da ji bom poslala konec februarja. Nimam več zs-ja, pa tudi njenih podatkov ne. Se ji iskreno opravičujem. Prosim, pošljite mi še enkrat vaše podatke, da vam pošljem seme.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 18 feb 2009, 10:14

Katka, na netu je ogromno informacij, je pa res, da moraš znati vsaj angleščino, morda tudi nemščino. Tukaj sem ti našla nekaj sličic tvojih sort, zraven so še linki do njihovih opisov. Nekaj sem jih tudi opisala za lažje razumevanje:

Hellfrucht:
http://www.samenhaus.de/product_info.ph ... ckung.html
Slika
Tegale sem že gojila in je navaden paradižnik tipa Grapollo (torej to, kar se dobi v trgovini). Nič posebnega, rodi dobro, plodov je dovolj, okus je navaden. Jaz ga ne bom več gojila...

Red Cherry:
http://www.reimerseeds.com/red-cherry-tomato-large.aspx
Slika
Tudi tega sem že gojila in se mi dopade. Rodi solidno, okus je sladkast in majhnih okroglih plodov je veliko.

Hildares:
Na netu se ga skoraj ne najde, nekje navajajo da je hibrid, ima rdeče okrogle plodove in je zgodnja sorta, torej po moje podoben sorti 'Arletta'

Marmande:
http://tomatobasics.com/Marmande
Eni ga hvalijo, drugi ga ne marajo, čisto odvisno od človeka, tu ti ne znam priporočiti, če naj bi ga gojila ali ne...

Kot ti je predlagala že Harka, ni še prepozno za kakšno naročilo preko interneta, kjer je izbira sort res neskončna, okusi pa prav tako...
Bučarka ima prav, kar se iskanja po netu tiče, tako sem jaz našla vse te slike in linke do sort, ki sem jih tukaj prilepila. Probaj, ni težko :wink:

No, morda smo ti vsaj malce pomagali...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a rumba » 18 feb 2009, 10:19

Pozdravljeni!
Tudi jaz sem nova v svetu paradižnikov. :D Letos bom prvič poskusila sama vzgojiti sadike. Včeraj zvečer sem jih naročila preko neta pri gospe Tatiani. Odgovorila mi je v roku pol ure, danes bodo semena šla že na pošto. :lol:
Žal pa nisem uspela dobiti semena sorte Tumbling Tom. :cry: Ali ima mogoče kdo od vas kakega odveč?
LP
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _katka_ » 18 feb 2009, 10:31

Hvala vsem za odgovore.
Saj z internetom in angleščino sem precej domača. S sortami paradižnika pa še ne. Bo počasi bolje. Ivčk, hvala za linke.
_katka_
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 26 jan 2009, 09:51
Kraj: Vipavska dolina

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron