Paradižnik 2009

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Pepe » 06 sep 2009, 19:49

lera je napisal/-a:Pozdravljeni,

ali imate še paradižnike na vrtu? Kako vam pa kaj delajo?



Delajo kot nori, momotaro je car! Pa ne boste verjeli, da ima še liste do tal. Res pa je, da letos ni tako okusen, kot bi moral biti. Letošnja sezona je bolj polovična, ampak glede na začetek se ne pritožujem. Prihodnje leto pa 14 novih sort, uf....
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 07 sep 2009, 21:37

Pri meni je paradižnika še vedno toliko, da ga komaj pojemo.
Zadnji mesec smo ga veliko podarili, skuhane pa je veliko mezge in sataraša. Veliko smo pojedli tudi paradižnikove juhe, z rižem. Solata pa vsaki dan. Sem tudi uporabljal sodino škropivo, mogoče res pomaga ;-)
Sicer pa imam večino v rastlinjaku, nekaj pod napuščem, ostalo pa v vrtu. No, tam je bolj kot ne še samo paprika.

Trenutno še obilno rodijo:
- Green grape (zeleni češnjevec, letos ga imam prvič in je zelo roden, obilen in zelo dober; mi pa je na začetku (še pred zorenjem) nagajal, je imel polno pikic)
- Oxheart (stari dobri...)
- Mexico (ogromni paradižniki, tudi 800 g ali več)
- White beauty (
- Black plum (črni češnjevec)
- Yellow lemon (ali Plum lemon) - obilno rodi, a ni tako dober
- Momotaro
- kar dobro rodi še vedno Stupice, ki je sicer bil najbolj zgoden

ps: Ali se lahko iz zrelega melancana doma pridela seme za naslednje leto? Pa iz paprike tudi ?
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 07 sep 2009, 22:35

Iz paprike sem lani pridelala semena.
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a dinksi » 07 sep 2009, 23:34

Letos imam zelo lepe malancane. Enega lepega, velikega sem si pustil za semena. Po moje bi moglo kaj vzklit.
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 08 sep 2009, 08:50

Mene pa zanima na kakšne načine se da pospešiti zorenje plodov? Se mi zdi da že celo sezono nekako zelo počasi rdečijo (za primer, pred 14 dnevi je dozorel še zadnji češnjevček iz prve etaže plodov :? ), pa bi rad sedaj malo pospešil zorenje, preden mi megla prinese bolezen...
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a barbika » 08 sep 2009, 09:04

Plamenka je napisal/-a:Iz paprike sem lani pridelala semena.


Jaz pa s semeni, ki sem jih shranila iz plodov paprike, nisem uspela vzgojit sadik. Sploh ni vzklilo, pa sem ga pobrala iz zrelih kupljenih paprik. Ne vem kaj sem narobe delala?
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 08 sep 2009, 09:24

No, tudi pri meni je bila kaljivost bolj slaba. Vendar so bili isti problemi tudi pri enih kupljenih semenih.
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a labia » 15 sep 2009, 10:54

Med_Ica je napisal/-a:Mene pa zanima na kakšne načine se da pospešiti zorenje plodov? Se mi zdi da že celo sezono nekako zelo počasi rdečijo (za primer, pred 14 dnevi je dozorel še zadnji češnjevček iz prve etaže plodov :? ), pa bi rad sedaj malo pospešil zorenje, preden mi megla prinese bolezen...


Plodove oberemo ( morajo pa biti vsaj rahlo rdeči, da so pričeli spreminjati barvo - za popolnoma nezrele to ne velja), damo v papirnato vrečko ( ki jo zapremo), pustimo na sobni temperaturi in v nekaj dneh bodo paradižniki dozoreli. Če želimo še bolj pospešiti zorenje damo v vrečko še eno banano. Plodovi namreč sproščajo plin, ki pospeši zorenje. Ko so zaprti v vrečki je koncentracija plina višja in zorenje bistveno hitrejše. Zato je zmotno mišljenje, da damo paradižnike na sončno okensko polico, kjer bodo sicer tudi dozoreli ( se obarvali) vendar bistveno počasneje.
lp labia
labia
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 23 maj 2008, 08:04
Kraj: na dolenjskem

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 15 sep 2009, 11:45

labia je napisal/-a:Plodove oberemo ( morajo pa biti vsaj rahlo rdeči, da so pričeli spreminjati barvo - za popolnoma nezrele to ne velja), damo v papirnato vrečko ( ki jo zapremo), pustimo na sobni temperaturi in v nekaj dneh bodo paradižniki dozoreli. Če želimo še bolj pospešiti zorenje damo v vrečko še eno banano. Plodovi namreč sproščajo plin, ki pospeši zorenje. Ko so zaprti v vrečki je koncentracija plina višja in zorenje bistveno hitrejše. Zato je zmotno mišljenje, da damo paradižnike na sončno okensko polico, kjer bodo sicer tudi dozoreli ( se obarvali) vendar bistveno počasneje.
lp labia


Ja, plodove pred zmrzaljo poberemo in potem lepo zorijo, je pa res, da kvaliteta in okus z vsakim dnem padata.
Konkretno v tem primeru sem mislil kaj lahko postorim že na vrtu, da bi pospešil zorenje. Tako sem potrgal vse vrhove in poganjke (ki so že tako ali tako zrasli do strehce nad paradajzki) in pa tudi cvetne nastavke, ker itak ne bodo dozoreli in je še veliko plodov na sadikah. No, bomo videli kaj bo, samo da ne bodo začeli plesneti...
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 17 sep 2009, 21:30

Takole zgledajo moji paradajzki te dni:
6 sadik...
Slika
in dva klona iz stranjskih poganjkov...
Slika
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 20 sep 2009, 15:07

Poglejte si ta dva primerka! Lepo rasteta...
Slika
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 20 sep 2009, 15:35

Ali je to paradižnik ali fižol? In katera sorta? Vau.....
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 21 sep 2009, 08:14

Paradižnik! Sorte ne poznam, lahko pa vprašate za seme lastnika v Trnovem blizu gostilne Pod vrbo... :wink:


Pa še tale čalnek sem našel: http://www.rtvslo.si/okolje/z-urinom-do ... ine/212768

OPOZORILO: ne jemljite vsega dobesedno in za sveto! Morali bi dobiti originalni članek, da bi lahko kaj konkretnega rekli...
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a barbika » 21 sep 2009, 09:11

To se pravi človeški urin in lesne delce. Jaz si tolmačim tako, da bi n.pr. žagovino namočila v urin in pustila čez zimo, da malo zgnije in potem gnojila s tem pripravkom paradižnike.
Malo neokusno, morda pa uspešno???
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

OdgovorNapisal/-a Šeki » 28 okt 2009, 13:35

da se pohvalim, moj češnjevec še vedno cveti in zori. sicer vem da ne bo več veliko dozorelo, ampak je še kar lepo zelen, nič ne zgleda da bi začel umirati. ko pridem domov jutri ali v petek poslikam :)
Šeki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 15 nov 2007, 19:35
Kraj: brežice

OdgovorNapisal/-a Šeki » 30 okt 2009, 16:39

[img][img]http://www.shrani.si/t/1n/qy/qFrqM9T/1/picture-001.jpg[/img][/img]


[/img]Slika[img]


[/img]Slika[img]


[/img]Slika[img]
Šeki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 15 nov 2007, 19:35
Kraj: brežice

Prejšnja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov