Moja difenbahija 'joka'

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Moja difenbahija 'joka'

OdgovorNapisal/-a Galadriel » 24 okt 2003, 19:41

Živjo!

Moja difenbahija (podtaknjenec) je stara približno leto in pol. Že nekaj časa opažam, da se na konicah listov pojavljajo prozorne kapljice. Izgleda, kot da moja rastlina joka. Poleg tega listi na koncu nekoliko rumenijo. Kaj to pomeni in kaj naj storim?

Za nasvet se vam najlepše zahvaljujem.

Lp
Galadriel
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 24 okt 2003, 19:33
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 24 okt 2003, 22:08

Hojla, Galadriel. O podobnem simptomu smo že govorili v drugi temi, kjer so se kapljice nabirale na koncih lista potosa. Mogoče ti bo kaj pomagalo.

http://www.rastline.com/viewtopic.php?t ... ight=potos
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a kamencek » 24 okt 2003, 22:51

Pozdravljen, Galadriel!

Ker pravis, da listi na koncih rumenijo, bi bilo moznih vzrokov lahko vec. Odkrijes jih lahko sam, ce malce pomislis v kaksnih razmerah bi tvoja Dieffenbachia rasla v naravi (tropih): visoka vlaznost zraka, senca (raste v podrastju, drevje preprecuje direkten dostop sonca), visoke temperature zraka, rahlo kisla sotno-humusna prst, ki se hitro namoci, vendar tudi hitro posusi (odcedna tla).
Ker pa omenjas tudi kapljice na koncih listov, upam sklepati, da si jo premocno in prevec pogosto zalival in si s tem poskodoval njen koreninski sistem.
Predlagam, da malce spremenis zalivalni rezim in da jo obcasno poprsis s prsilko (prsis lahko veckrat dnevno). Zalivaj jo pa enkrat tedensko, pa se to v razumnih mejah.

lp,

Robi
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Galadriel » 25 okt 2003, 11:01

Lonček stoji pri oknu, ki je obrnjeno skoraj čisto proti vzhodu, tako da je direktna svetloba samo zjutraj.
Poleti sem jo zalivala približno 3krat na teden. ampak ta rastlina je zelo zrasla, medtem, ko drugi podtaknjenec, ki ga zaliva moja mama nima toliko listov.
Galadriel
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 24 okt 2003, 19:33
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 okt 2003, 22:25

Ojla,
moje izkušnje so, da v rastni dobi, ko rastlina pospešeno raste, porablja tudi več vode, zdaj pa se bo verjetno malo umirila, zato tudi odvaja odvečno vodo skozi liste. Glede na to, da ti rumenijo listi, je možno, da so ti pričele gniti korenine. Preveri jih in rožo presadi v nov substrat.
Ti mogoče rumeni spodnji list ali ti rumenijo vsi?
Če ti rumeni samo spodnji list, je to normalno, saj rastlina sčasoma oblikuje ene vrste steblo, samo da ne oleseni, zato vsake toliko spodnje liste odtrgaš.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 25 okt 2003, 23:14

Klavdija, je podoben postopek mogoče tudi pri draceni (s trganjem spodnjih listov)?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 02:03

Ojla,
ja, dracena raste in ponavadi ji sorazmerno spodnji listi rumenijo, steblo pa leseni. Podobno je še pri Nolini (Beaucarnea) in rodu Cordyline (zelo podobne Dracaenam). Razlika med Dracaeno in Cordyline je najbolj določljiva po barvi korenin, prve imajo skoraj oranžne, druge pa bele korenine.
Dokler nisem pogruntala katero vrsto Ficusa elastica imam, me je tudi panika zagrabla, ko mi je odvrgel list. Potem sem pa ugotovila, da se mi bo razvejal. Tudi pri Dieffenbachiji, je možno da naredi več "vej".
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Galadriel » 27 okt 2003, 12:56

Samo še nekaj glede mojega podtaknjenca :D

Nekaj spodnjih listov je res odpadlo, ampak glede na število novih listov to ni problem.
Torej moram zmanjšati zalivanje in jo občasno pršiti. Ali je res pravi čas za pregledovanje korenin in morebitno presajanje.
Ali je uporaba tekočega gnojila priporočljiva ali ne?

Mislim, da bo to počasi vse. Hvala za vso vašo pomoč.

Lp
Galadriel
Galadriel
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 24 okt 2003, 19:33
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 okt 2003, 16:20

Ojla Galadriel,

če je problem v zakisani zemlji ali koreninah, potem jaz nebi čakala na pravi čas za presajanje.
Tekoča gnojila, se načeloma uporabljajo v rastni fazi, se pravi od pomladi do jeseni. V tem obdobju se Dieffenbachijo zaliva z gnojili za necvetoče rastline.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a maurina » 03 nov 2003, 18:33

Klavdija - glede rumenih listov na spodnjem delu difenbahije - jih je torej treba odtrgati - pri moji sem jih opazila zadnje dni in sem glih tuhtala, da je verjetno to nekaj fizioloskega. Kako naj ravnam z njimi?
Pa glede fikusa benjamina (izkoristila bom priloznost za vprasanje)- imam jih vec vrst, podarjenih:
eden je s spletenimi stebli in je bil mogoce 1,5 mesca na rahlem prepihu, odvrgel pol listov, sedaj sem ga spravila v okrevalisce (se nedokoncana kopalnica s stresnimi okni, zelo svetla in prijetno topla - radiator pa ni vkljucen). Tam sem imela ze drugega benjamina, ki menda ni se odvrgel nicesar :) Ima pa svetlejse liste.
Tretji je dvobarven, bolj nizke rasti in ga je moz dal bolj dalec od svetlobe. Za sedaj mu zgleda to nekako ustreza.
Cetrti je visok in temen, stoji pa nekje ob vhodu, vendar tam naj ne bi bilo prepihov. In res - listov ne mece dol.
Torej sklepam, da oni revez, ki jih je odmetal dol, jih je zaradi (res rahlega) prepiha? Drugace jih zelo malo zalivam (1x na teden, malo) in vsak dan prsim.
No, ne spada glih v to temo, ampak me ti fikusi kar begajo - se mi zdi, da nikoli ne ves,ali se bodo obnesli.
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a maurina » 03 nov 2003, 18:34

Klavdija - glede rumenih listov na spodnjem delu difenbahije - jih je torej treba odtrgati - pri moji sem jih opazila zadnje dni in sem glih tuhtala, da je verjetno to nekaj fizioloskega. Kako naj ravnam z njimi?
Pa glede fikusa benjamina (izkoristila bom priloznost za vprasanje)- imam jih vec vrst, podarjenih:
eden je s spletenimi stebli in je bil mogoce 1,5 mesca na rahlem prepihu, odvrgel pol listov, sedaj sem ga spravila v okrevalisce (se nedokoncana kopalnica s stresnimi okni, zelo svetla in prijetno topla - radiator pa ni vkljucen). Tam sem imela ze drugega benjamina, ki menda ni se odvrgel nicesar :) Ima pa svetlejse liste.
Tretji je dvobarven, bolj nizke rasti in ga je moz dal bolj dalec od svetlobe. Za sedaj mu zgleda to nekako ustreza.
Cetrti je visok in temen, stoji pa nekje ob vhodu, vendar tam naj ne bi bilo prepihov. In res - listov ne mece dol.
Torej sklepam, da oni revez, ki jih je odmetal dol, jih je zaradi (res rahlega) prepiha? Drugace jih zelo malo zalivam (1x na teden, malo) in vsak dan prsim.
No, ne spada glih v to temo, ampak me ti fikusi kar begajo - se mi zdi, da nikoli ne ves,ali se bodo obnesli.
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 nov 2003, 18:51

Ojla,

ja listi se na difenbahiji kar odluščijo od "debla" (če so popolnoma rumeni), lahko pa jih odrežeš tudi sama (pazi na strupen sok :!: ) in se bo tisti del, ki se še drži stebla posušil in odpadel sam.
Glede benjamina pa mislim, da se bo na svetlem in toplem (ne pod 15°C)opomogel. Vsaka sprememba okolja (klime) povzroči odmetavanje listov, zato ne skrbi 8) .
Zdaj čez zimo jih ne gnoji, pa malo zalivaj (1x na teden je vredu)predvsem, pa pazi da odvečna voda lahko odteče (če lonec stoji v vodi-korenine gnijejo). Pršiš jim pa lahko tudi večkrat na dan.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a maurina » 04 nov 2003, 09:13

O, super, hvala!
Jaz prsim skoraj vse svoje loncnice vsak dan. Po internetnem zalivalcku pa to ni predvideno, tako da sem bila malo v dvomu - ceprav rastline ne kazejo, da bi jih to motilo.
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a maurina » 12 nov 2003, 11:50

Zivjo!
Sedaj ko pridno prsim vse svoje difenbahije (od ene zelo velike do cisto majhnih), zalivam bolj zmerno in itd., opazam, da so se na vecini (eni srednje veliki, ki je nisem presajala, in vec majhnih, od katerih sem jih vecino presadila prejsnji teden) zaceli pojavljati rumeni medezi na posameznih listih (ca. 30% celotne povrsine lista). No, s tistimi posusenimi listi, ki so spodaj pri deblu se ne obremenjujem. Veliko takih pa je kar na sredi debla, med ostalimi. Kje sem spet zgresila?
Velika difenbahija pa je pred kakim mesecem trpela zaradi prekomernega zalivanja in ji je segnil en mlad list. Potem sem zalivanje razpolovila. Sedaj sem opazila, da ji pocasi na ca. 30% povrsine konice en list rjavi. List je nekje sredi ostalih, ni ne spodj ne med novimi.
Lp
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a CARMEN » 12 nov 2003, 12:13

Tudi moja difenbahija joka, ko jo zalijem. To je normalno, vse difenbahije to počnejo. Vse moje sobne rastline zalivam enkrat na teden, pozimi včasih enkrat na dva tedna. Pršim jih ne nikoli, včasih jih stuširam v tuš kabini ali na balkonu. Nobene rastline nimam na prepihu, na direktnem soncu ali v bližini radiatorjev. Vse zelo lepo uspevajo.
CARMEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 06 nov 2003, 10:03

OdgovorNapisal/-a BoGo » 12 nov 2003, 12:13

Mogoče so ji v obdobju prekomernega zalivanja segnile korenine. Zato sedaj počasi propada tudi drugi list. Glede rešitve nisem stoodstoten. Mogoče bi vedel kdo povedati kaj več.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 nov 2003, 23:31

Ojla,

rastline si ravnokar presadila (kakšne so bile pa korenine?) in rabijo nekaj več časa, da si opomorejo (saj ti tudi propadati niso začele po 1 tednu!), verjetno so korenine res nagnite, zato rabi rastlina čas, da odžene nove. Zalivaj malo in prši (Carmen-diffenbachia je tropska rastlina, tam pa je velika zračna vlaga in deževje!) ter bodi potrpežljiva - ne zalivaj, če zemlja ni rahlo vlažna na konici prsta, ki ga potisneš v zemljo.
Upoštevaj vsa navodila, pa poročaj čez kak mesec, ko se bodo začeli odpirati novi listi.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a maurina » 13 nov 2003, 09:48

Ves kaj, v bistvu se mi zdi cudno, da imajo te rumene - nasusene liste vse difenbahije, tudi tista, ki je nisem presajala. Sedaj jih bolj malo zalivam.
Korenin nisem dosti gledala, ker so imele gor se zemljo iz prvotnega lonca (se izpred enoloncnice) in jih raje nisem nadlegovala. Po presajanju sem jih zalila, a potem sedaj zacnem z normalnim rezimom?
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 13 nov 2003, 11:05

Ojla,

ja potem če misliš, da niso krive korenine, je lahko vzrok še okužba (virusna, glivična) ali pa "podnajemniki". Eno rastlino (najbolje tisto za katero te najbolj skrbi) temeljito stuširaj in jo loči od odtalih. Opazuj, če se bodo na njej pojavile kake "pajčevinice", kake pikice... Možna je tudi okužba, za odpravo teh težav pa ti priporočam obisk kake specijalizirane "rastlinske" lekarne, ki jo veliki centri imajo (Semenarna). najbolje je da z seboj neseš pokazati list okužene rastline, pa ti bodo znali svetovati.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a maurina » 13 nov 2003, 11:51

a naj te rastline oddaljim od drugih vrst, ki se mi zdijo zdrave? A je mozno, da so bile napadene le difenbahije?
Hvala za nasvete!
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

Naslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost