Difenbahija

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Difenbahija

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 12 jul 2003, 18:57

LP

Jaz bi pa vprašal, če je to res tako strupena rastlina, pa kolikšen ima odstotek sevanja, in če je to nevaren odstotek sevanja človeku.

Potem pa bi še vprašal, ker je pri nas doma pognala dva čudovita cveta, če se iz teh cvetov lahko kaj razvije, ali kasneje samo propadeta? :?:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a Galadriel » 27 okt 2003, 13:03

Na to se ne spoznam toliko kot strokovnjaki na forumu, ampak mogoče ti bom vseeno v pomoč.
Glede sevanja ne vem, ker o tem nisem še ničesar zasledila.
Strupen je sok te rastline (tisto belo).
Difenbahija pa načeloma ne cveti. V knjigi piše, da starejše difenbahije včasih poženejo cvet. Tega pa vrtnarji odstranijo takoj, ko ga opazijo.

Upam, da nisem česa narobe napisala.

Lp
Galadriel
Galadriel
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 24 okt 2003, 19:33
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 31 okt 2003, 15:05

Ojla,

čeprav je vprašanje že malo "staro", pa vseeno. Sok je izredno strupen tako za otroke, kot za domače ljubljence. Povzroča slabost, bruhanje in srbečico. Glede cvetenja je pa tako, moja Dieffenbachia je lani cvetela, potem pa ni več razvijala novih listov. Rastlina je imela samo en vrh, ki se je po cvetenju počasi list za listom sušil. Spomladi sem skoraj odmrli vrh odrezala in rastlina je na 4 koncih po steblu pognala nove vrhove. Odrezan vrh sem potresla z pepelom, da sok ni iztekal. Sedaj vem, da je treba takoj ko nakaže, da bi utegnila cveteti, cvet odrezati (cvet ni nič posebnega). Očitno cvet zavira nadaljni razvoj rastline (logično, saj bistvo vsega je razmnoževanje) in ko ga rastlina naredi je njeno poslanstvo opravljeno.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 31 okt 2003, 19:09

Zanimivo. Nisem še zasledil, da bi difenbahija cvetela. A očitno cvet preveč izčrpa rastlino in se ga ne izplača, sploh če ni nič posebnega, kot praviš, Klavdija. Drugače pa so soki mnogih rastlin strupeni in se ne čudim, da tudi sok difenbahije.

Da bi pa rastlina sevala oz. celo škodovala človeku, to pa težko verjamem. Kvečjemu sem zasledil, da naj bi (vsaj kaktusi) celo pobirali sevanje.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 13 jan 2004, 23:34

Aja, BoGo, ti pa res pametno razmišljaš! :wink:
Tudi meni je moja difenbahija zacvetela in začela po tem propadati tako kot Klavdijina. Pa sploh nisem povezala propadanja s cvetom, čeprav se mi je zdelo skrajno čudno, zakaj mi rastlina štrajka. Čeprav cvet ni bil nič posebnega, sem bila v sedmih nebesih. Je le fajn videt nekaj posebnega tudi na svojih gojenkah. Sedaj pridno vzgajam naprej mladičke propadle difenbahije, ki še pa niso cveteli.
Ampak hvala za nasvet. Zdaj vsaj vem, za kaj se gre pri tej stvari. :lol:
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 13 jan 2004, 23:37

Opravičilo Klavdiji !

Sem tako na hitrco brala, da komaj zdaj vidim, da je bilo pametno razmišljanje tvoje :oops: . Hvala, danes sem se spet naučila nekaj novega o svoji rastlinici.
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 14 jan 2004, 04:02

Ojla,
ni panike, vsi se vsak dan kaj novega naučimo, ne?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a andrejchy » 08 dec 2008, 13:18

Mene pa zanima, kako se da difenbahijo razmnožit? Mam eno difenbahijo....zelo mi je lepa in bi jo rad še mal razmnožil....sam nisem ravno poznavalec rastlin ;) Počas se bom kej naučil....če bo kdo kej povedal ;)
andrejchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 dec 2008, 13:15

OdgovorNapisal/-a Cintika » 08 dec 2008, 13:44

Za difenbahijo je značilno, da se lahko razmnožuje. V bistvu odrežeš potaknjenec od matične rastline, ga daš v vazo oz. posodo z vodo, da ti požene korenine, ko pa požene korenine jo presadi v substrat.

Zelo rada se korenini, tako da si boš zelo hitro prišel do novih rastlinic.
Cintika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 nov 2008, 16:00
Kraj: Okolica Celja

OdgovorNapisal/-a andrejchy » 08 dec 2008, 14:07

Aha...najlepša hvala za odgovor....sam sem bolj lajik, tko da niti ne vem kaj je potaknjenec :) Jest sm ene 14 dni nazaj odrezal mlad list z deblom in ga dal v vodo....sam ne vem...list je še lepo zelen (torej še živi)....popil je že pol lončka vode....korenin pa še nima :)

Ko odrežem potaknjenec, kolk časa pol to rab, da zraste korenina?
A pri drugih rastlinah se to dela podobno?
andrejchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 dec 2008, 13:15

OdgovorNapisal/-a Cintika » 08 dec 2008, 14:28

Potaknjenec je del stebla s listi. Difenbahija je dokaj "žejna" rastlina, tako, da ji je treba vodo redno dolivati.

Korenine požene kar hitro, samo do dneva natančno ti pa nebi vedela povedat, odvisno od rastline.

Kar veliko sobnih rastlin se razmnožuje na ta način, lahko z listnim potaknjencem ( list + listni pecelj)- Npr. vijoličo, lahko daš v vodo koreninit ali pa kar posadiš v substrat.

To je samo primer, obstajajo še drugi..... :wink:

Veliko sreče pri razmnoževanju!!! :lol:

P.S.: Imam kar nekaj sobnih rastlin, katere lahko razmnožim in če želiš dopolniti svojo zeleno zbirko me kontaktiraj na ZS
Cintika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 nov 2008, 16:00
Kraj: Okolica Celja


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost