Drevesni paradižnik- Tamarillo- Cyphomandra betacea

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kajser » 28 feb 2008, 01:02

Cleia je napisal/-a:Jaz bi pa prosila koga, če ima za podarit kaj semen tamarillota, ker bi tudi sama poskusila z vzgojo...

Hvala!

8) Cleia


No, jaz bi se iskreno zahvalil Ivčk-ici za danes prejeta semena Tamarilčka & Co! :wink: Upam da mi uspe! 8)
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 28 feb 2008, 15:17

A potem si jih dobil :wink:
Super, potem jih samo posej kot seješ paradižnik in čakaj. Naprej bodo pa rastli sami :D

Cleia, napiši mi ZS...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 06 mar 2008, 14:54

Danes je moj tamarillo končno zacvetel :D
Za zdaj je odprt le en cvetek, še dva popka pa se bosta odprla v naslednjih dneh. Cvetek ima izredno všečen vonj, ki pa mene osebno spominja na trobentice (ja, tudi trobentice znajo dišati :wink: )

Tu sta dve fotki, na prvi se vidijo tudi še neodprti popki (vse skupaj sem jih naštela krepko preko 100!!!)...

Slika

...tu pa je cvetek od blizu (je rahlo rožnate barve in v živo izgleda, kot da je narejen iz svetlečega usnja) :

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a santo » 06 mar 2008, 15:38

Iva,

imaš mogoče še kakšen semenček??

lp
Janko
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 06 mar 2008, 15:45

Bom pogledala, imam sicer še nekaj malega, večino sem že razdala. Daj mi še enkrat pošlji svoj naslov na ZS...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a santo » 06 mar 2008, 16:10

...ZS že na poti.

lp
Janko
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 06 mar 2008, 16:28

Semen imam še dovolj na zalogi, sem pozabila, da sem vmes kupila še nekaj plodov in si shranila svežih semen...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Kajser » 07 mar 2008, 12:47

Bravo ivči! Pišeš zgodovino! Dej prosim opiši malce prostor - pogoje v katerem te osrečuje Tamarillo
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 mar 2008, 14:41

Kajser, zgodovino verjetno ne pišem, sem se pa zelo razveselila tega prvega dišečega cvetka :D

Pozimi je tamarillo bil na svetlem negretem stopnišču, ko pa je začel odganjati popke in liste sem ga, zaradi strahu, da mi ne bi vsi popki odpadli, prestavila v toplo kuhinjo z dvemi okni (južno in zahodno), kjer temperatura nikoli ne pade pod 18 stopinj. Čez dan pa je precej toplo, tja do 23 stopinj (kuhinjo zelo grejem zaradi mojega malega dinozavrčka - baby kopenske želvice, ki tam prebiva zdaj pozimi).

Slika Slika Slika

Morda mu je zdaj celo malo pretoplo, ker zelo hitro poganja liste, vendar bo ob prvih lepih dnevih že okusil malo sonca. Ponoči ga nameravam seveda nositi noter vse do maja, ko bo spet krasil moj vzhodni balkon. Upam, da bo takrat na njemu že kakšen zelen plodič :D

Je pa trenutno izredno občutljiv na zalivanje, ko me en dan ni bilo doma, ga je moj 'pametni' oče šel zaliti in od takrat se še ni opomogel, ima kar še povešene liste, kot da bi bil uvel. Še vedno lepo poganja, vendar ga bom zalila šele takrat,k o se substrat popolnoma isuši in bo rastlina kazala prve znake žeje...

Zdaj pa že razmišljam o tem, da bi si zasejala še nekaj semen, da dobim novo, 'lepšo' rastlino, ker mi bo tale, če bo tako hitro rastel, postal prevelik za prenašanje...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a anibas » 07 mar 2008, 18:53

ja ivčk,ali imaš kaj odveč semena tamarillo-bi bila zelo vesela-lahko menjam za sadike paprike kozji rog-mi vsako leto bujno rodi ali kakšen kaktus :lol: :lol:
Uporabniški avatar
anibas
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Slike: 3
Pridružen: 03 feb 2007, 16:52

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 mar 2008, 19:30

anibas, napiši mi svoj naslov na ZS (za to ga imamo) :wink:
vse se da zmenit...
Zadnjič spremenil Ivčk, dne 07 mar 2008, 22:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Kajser » 07 mar 2008, 22:00

Ivčk je napisal/-a:Kajser, zgodovino verjetno ne pišem, sem se pa zelo razveselila tega prvega dišečega cvetka :D


Po do sedaj napisanem v tej temi sklepam da boš prva pri nas s cvetovi, oziroma plodovi, zato pač....... :wink:
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 mar 2008, 22:57

Kajser je napisal/-a: Po do sedaj napisanem v tej temi sklepam da boš prva pri nas s cvetovi, oziroma plodovi, zato pač....... :wink:


Morda res, ne vem pa, kako gre kaj drugim z njihovimi tamarilloti, pa me zelo zanima. Naj še nekdo prilima kako slikico, da lahko rastline primerjamo. :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a rok.k » 08 mar 2008, 12:34

Živjo, so tudi mene pošteno začele zanimati tele rastlineice, ko vidim, kako lepo uspevaj tudi pri nas. Ivčk koliko je star tale tvoj drevesni paradižnik, ki cveti. Če bi imel še kdo kakšen semenček viška, ga odkupim, oz zamenjam.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Cleia » 08 mar 2008, 14:38

Hej, rok.k! Meni je Iva poslala semena in ti lahko pošljem flance odvečnih, ker bom sejala vse, zame so pa dovolj tam dve tri rastline (pri nas so nori na paradižnik, jaz ga ne maram)...koliko bi jih pa ti rad?

8) Cleia
Lepe pozdrave iz trenutno sončne moje bajte 8)
Uporabniški avatar
Cleia
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 07 feb 2008, 21:50
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a rok.k » 08 mar 2008, 14:43

Jz bi največ dva semena, ker če zraste tako veliko ne rabm več rastlin.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a betina » 08 mar 2008, 17:01

meni pa se je moj tamarillo posušil pa ne vem zakaj.

Cleia še imaš kakšen sejanček odveč?
tudi jaz bi imela 1 ali 2...
v zameno ti lahko pošljem kako seme buče velikanke ali čilija...
betina
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 13 okt 2007, 19:41

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 09 mar 2008, 19:06

Cleia, zelo lepo od tebe, da želiš podariti rastlinice naprej, vendar so sejančki tamarilla precej krhki, zato bi težko prestali pot, razen, če bi jih ne vem kako močno zaščitila :?
Pa še to, praviš, da nisi nora na paradižnik, jaz pa ti lahko povem, da tamarillo nima podobnega okusa paradižniku, zato ti bo morda celo všeč :wink:
Rok, moj tamarillo je bil posejan lani 10. marca, torej bo jutri praznoval prvi rojstni dan :lol:
Imam pa še dovolj semen, ZS-ji...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Cleia » 10 mar 2008, 23:07

Betina in rok.k! Zdajle čakam, če kaj ven pride...Se bomo potem zmenili, če rečemo, da jih od 10ih 8 ven pride, lahko vsak od vaju dobi 3...v redu? Ja, Ivčk, hvala za opozorilo, bi jih zelo zaščitila, imam izkušnje s sejančki...

Sicer pa...jaz poskusim vse, zato bom tudi tamarillo...pa bomo videli, ne?

8) Cleia
Lepe pozdrave iz trenutno sončne moje bajte 8)
Uporabniški avatar
Cleia
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 07 feb 2008, 21:50
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 11 mar 2008, 11:31

Pri tamarillu je le lupina izredno grenka, zato je neužitna, pa tudi semena ni dobro prežvečiti, ker so ravno tako grenka, drugače pa je okus kar zanimiv. Mislim pa, da mora doma vzgojen plod imeti vsaj 10x boljši okus od kupljenega plodu.

Cleia, če imaš izkušnje s pošiljanjem sejančkov, potem kar naprej :wink: :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost