Drevesni paradižnik- Tamarillo- Cyphomandra betacea

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a zupka » 22 dec 2007, 20:08

tanja1 je napisal/-a:v Mercatorjevih centrih sem videla, da prodajajo sadež tamarilo. Sedaj me pa zanima, ali se da iz semen, ki bi jih našla v tem sadežu vzgojiti Tamarilo in kako se to naredi.


V sadežu, ki bi ga, oziroma ga boš kupila v Mercatorju, so semena podobna kot pri navadnem paradižniku. Razlika je le v tem, da jih je zelo veliko in da so črne barve. Ta semena pobereš iz sadeža, jih spereš ter posušiš. Posejeješ in. V zelo kratkem času ti bodo skalile sadike, katere moraš razsatiti v večje lončke. Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a jan24 » 22 dec 2007, 20:26

Jaz sem tudi poiskusil zadevo s semeni ravno iz Mercatorja. Semena so množično začele kalit šele drugi mesec po sejanju. V osmih mesecih je preživela le še ena sadika od desetih.
Imam pa več sadik- od semen iz Mercatorja, od kupljenih semen (Avstralija), od semen iz Indonezije in člana foruma. Vse sadike so se pomešale :)...

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a zupka » 22 dec 2007, 20:39

Jaz sem sejala semena iz sadeža kupljenega v Marcatorju. Kalilo mi je v 10 dneh. Kaljivost je bila 100%. 10 semen - 10sadk. Zamočila pa sem kasneje, ker jih nisem prav čas presadila. Primanjkovalo mi je prostora, ker sem imela isti čas preveč sejančkov različnih rastlin. Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 22 dec 2007, 21:23

Hvala zupka. Ga grem takoj jutri kupit. Pri kateri temperaturi pa moram imeti vse skupaj, da vzklije. Ali so še kakšne posebnosti, ki jih moram upoštevati?

Lp

Tanja
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a zupka » 22 dec 2007, 21:45

Jaz sem tamarilo posejala letos januarja. Posejala sem ga v cvetlični lonček, katerega sem pokrila s prozorno vrečko, katero sem odstranila vsake dva dni za eno uro. To sem počela zato, da se mi ni razvila plesen na vlažni zemlji. Lonček je stal na okenski polici pod katero je bil radiator. Ko je tamarilo vsklil, sem odstranila vrečko, da se sadike nebi "pretegnile" oz. zdivjale. Zemlja pa je bila stalno vlažna, ne pa pretirano mokra. Sigurna sem, da ti bo uspelo. Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 22 dec 2007, 23:40

zupka še enkrat ti hvala za izčrpne napotke. Sem enkrat namreč probala Mango, pa mi ni uspel. Nekje na netu sem našla napotke, pa sem vse tako naredila, pa vseeno ni uspelo. Mi je pa uspelo vzgojiti 5 ličijev. So bili že čisto spodobni tam nekje 15 cm in potem je prišla zima, pa sem jih dala v klet z ostalimi rožami, kjer je kar precej temno in hladno, pa so šli vsi po gobe. Enega sem dala sosedi pa je tudi njej crknil, ker ga je utopila. Potem sem nekje prebrala, da liči pri nas zelo počasi raste in da bo šele čez kar precej let imel plodove, pa mi je bilo malo lažje pri srcu, ker so šli po gobe. Imam pa jagodičnik (Arbutus unedo), ki sem ga vzgojila iz semen pa mi krasno dela. Sem ga postrigla v jeseni, pa mi odganja polno mladih vej. Sedaj je star 2 leti pa še ni cvetel, a vem da enkrat bo in tega se zelo veselim. Tamarilo pa vidim, da kar hitro raste in zato sem se odločila, da ga poskusim vzgojiti sama. Nekako sem še posebej ponosna na tiste rastline, ki jih sama vzgojim.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a zupka » 23 dec 2007, 00:11

Popolnoma te razumem. Tudi sama veliko sejem in vzgajam rastline iz semena, pa čeprav bi bilo marsikdaj enostavneje kupiti gotovo rastlino. Najbolj pa sem razočarana, ko mi semena ne kalijo iz katerega koli razloga. Ali so slabe kvalitete, ali pa naredim kaj narobe.
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Kajser » 05 jan 2008, 21:04

Jaj, jaj, jaj! Po vsej verjetnosti sem eno pokidal! :cry: Kakšnih 10 dni nazaj sem s približno litrom vode zalil Tamarillo! Rezultat;Slika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 05 jan 2008, 22:09

Kajser,čimprej odreži tisti črni del,ki ti gnije,da se gniloba ne bo širila naprej!!!Potem poberi vse odpadle liste s površine in rahlo zrahljaj zemljo,da bo odvečna vlaga lahko hitreje izhlapela.Pomagaš si lahko tudi s tem,da lonec za dva dni postaviš v toplo sobo,da se tudi koreninska gruda hitreje izsuši,vendar ga potem čimprej daj nazaj na hladno...Mislim,da se ga še da rešiti :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Kajser » 05 jan 2008, 22:29

O hvala, hvala, hvala x1000 :wink:
Takoj zjutraj!
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 05 jan 2008, 23:17

Ne veseli se prehitro,boš se raje zahvaljeval,če bo uspelo...
Čeprav res mislim,da bi moralo izsuševanje pomagati :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jan 2008, 13:21

Moj tamarilo je že en mesec nazaj odvrgel vse liste in se spravil v mirovanje. Zalivam ga zelo redko oz. ko se zemlja popolnoma posuši, pa še takrat zelo skromno. Popki so zelo napeti in nekaj jih poganja, vendar ne rastejo intenzivno. V treh tednih so zrastli za borih nekaj milimetrov, tako da predvidevam, da rastlini pogoji za mirovanje ugajajo.

Poleti sem predčasno odrezala vrh (za probo) in zdaj je na odrezanem mestu ogromna koncentracija popkov, kar pomeni da se bo spomladi drevo tam razvejalo. Imam blage probleme z listnimi ušmi, ki pa jih redno zatiram.

Danes sem šla gledat moj tamarilo v prezimovališče (svetlo negreto stopnišče z temp. okoli 5-7 stopinj) in me je dočakalo presenečenje! Novi vrh je zrasel za dva centimetra,pognal par malih lističev in ima CVETNE POPKE!!! Tega nisem pričakovala in sem zelo vesela, glede na to da nikomur še ni cvetel in plodil, zato upam da bo meni uspelo. Vsekakor bom poročala, kako se stvari odvijajo naprej...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jan 2008, 13:22

Aja, Kajser, ti je uspelo rešiti tisto rastlinico?
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Kajser » 12 jan 2008, 14:59

Ivčk je napisal/-a:Aja, Kajser, ti je uspelo rešiti tisto rastlinico?


Tamarilčku sem odrezal vrh...razrahljal - prekpal zemljo, prestavljal ga nisem ker ga nimam kam...Sem pa posodo podložil (zračni most)
Jaz mislim da bo! Upam! :roll:
SlikaSlikaSlika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jan 2008, 15:33

Kajser, bilo bi dobro, da ga še malo skrajšaš, vsaj do tistih suhih listkov, ki se vidijo na fotki ali celo do zdravega popka malo nižje. Če ti ne uspe ti jaz spomladi prispevam mojo rezervno sadiko! :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadobudnez » 12 jan 2008, 15:52

Ivčk, a si popolnoma prepričan da so cvetni popki? Upam da so. Še nikoli nisem prezimil mojega tamarila ker sem mislil, da ne mara hladnega ozračja in da zato takoj odvrže liste. Letos mi je prvič uspelo da ga nisem preveč zalival in ni odvrgel listov! Tudi raste ne tako da mogoče bo meni tudi pognal popke. Imam pa še enega in ga bom dal na hladno. Upam, da bo kaj z njim:)

Vam poročam kako se bo izšlo.
nadobudnez
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 09 nov 2007, 19:02
Kraj: radovljica

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jan 2008, 18:24

100 % so cvetni popki, le da so še zelo majhni in stisnjeni v gručo. Izgledajo kot šopek bucikinih glavic na peceljčku :lol:

Sem šla še enkrat preverit in ob natančnejšem pregledu odkrila, da ima vrh celo dve cvetni vejici. Res upam, da se bo stvar obnesla. Bom čimprej nekako probala prilepiti slike. Saj vem, da vsi znate lepit slike na tak ali drugačen način, jaz pa sem pretrmasta, da bi se naučila :twisted:

Saj bom prilimala...
Zadnjič spremenil Ivčk, dne 12 jan 2008, 18:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jan 2008, 18:31

Evo, tu sta dve fotki:

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jan 2008, 18:39

Tak pa je bil moj tamarillo poleti:

Slika

Velikost lista:

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a jan24 » 12 jan 2008, 19:35

Tako pa zgleda tamarillo, ki prezimuje kar na vrtu...

Slika

Ostale sem pospravil v toplo gredo in imajo še liste. Ta je pa vsajen zunaj. Upam da bo preživel do pomladi...

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov