Drevesni paradižnik- Tamarillo- Cyphomandra betacea

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Drevesni paradižnik- Tamarillo- Cyphomandra betacea

OdgovorNapisal/-a jan24 » 11 jun 2007, 20:10

Že lansko leto sem kupil semena tamarilla v Avstraliji, vendar niso vzklila; letos pa sem pred kakim mesecom in pol dobil dve sadiki od tinko/a. Sadiki sta že zmerno veliki in imata kar velike liste. Upam da bosta že letos imeli kakšen cvet, kljub temu da naj bi cveteli šele naslednje leto- konec sezone se bo pokazalo. Ali ima še kdo tamarillo doma? Je že komu cvetel ali imel plodove? Ima kdo kakšen nasvet pri vzgoji?

Sedaj so tudi meni vzklila semena iz plodova in imam sedaj preko 60 sejančkov. Če kdo želi enega ali več, jih menjam za katero drugo zanimivo rastlino (po pošti jih ne morem še pošiljati ker so še prekrhki).

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 11 jun 2007, 22:23

Kakšne barve tamarila si pa kupil?Bi bilo zanimivo imeti kakšen rumeni ali vijoličen plod :D .Načeloma velja,da je temno seme iz temno obarvanega ploda,svetlo seme pa iz svetlega ploda...

Jaz sem tudi letos posejala tamarilo in mi je lepo vsklil (jakolic11 :wink: ).Obdržala sem samo dva-en je v velikem loncu,drugi pa za probo v vrtu.Kar lepo se razvijata,le da je tisti v loncu veliko večji in močnejši.

Kar zagotovo vem,je to,da tamarilo ne mara zastajanja vode-torej mora imeti dobro odcedno prst in drenažne luknje,če je v loncu.Ima pa rad konstantno vlažno zemljo in ne mara vetrovnih leg,ker mu veter lahko popolnoma razcefra liste.

Bom pa poročala,če bo letos kaj s plodovi,jaz tudi močno upam.Pa srečno pri vzgoji

p.s.:pepinoti se dobro držijo :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a tinko » 11 jun 2007, 22:52

Kje si ti, moja IVČK? Vsem, katerim sem posredoval tamarilo, lepo raste. Če ga posadijo na gredo, pa se rast nekako nikamor ne premakne. Nekateri so ga odkopali, posadili v lonček in sedaj spet bujno raste. Zalivati ga je potrebno redno, sicer povesi liste (ali pa tako prosi za vodo). Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a tinko » 11 jun 2007, 23:26

P.S. V loncu sem ga zalival z vrha in kmalu so pribodle korenine iz zemlje. Bolje ga je zalivati v podstavek in tako bo pognal korenine proti dnu lončka. Moj tamarilo je visok že nad 30 cm in ima liste velikosti sončničnih listov. Alojz
Zadnjič spremenil tinko, dne 20 maj 2008, 17:40, skupaj popravljeno 1 krat.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jun 2007, 09:07

Čao TINKO!Kako kaj?

Ja,lepo raste vse...Moj tamarilo je visok že preko pol metra,listi so ogromni in vsak list,ki na novo požene,zraste veliko večji kot prejšnji.
Sem pa res brala,da tamarilo ne mara zastajanja vode :? ,tudi sama sem to opazila,ko je dež tako dolgo padal,da se zemlja ni mogla niti malo posušiti.Je povešal liste,čeprav je bil zalit!Torej ta teorija drži.
Zato ga jaz zalivam odzgoraj,vendar takrat obilno,da voda priteče do dna lonca,kjer potem odteče skozi drenažno luknjo.Podstavek imam obrnjen na glavo,da se v njem ne nabira voda,tamarilo je tako tudi na višjem in dobi več sonca.Ta sistem se mi za zdaj lepo obnese.

Pravijo,da v prvem letu lahko pričakujemo tja do 8 plodov na koncu sezone,potem pa je treba rastlino spraviti v mirovanje,kjer odvrže liste.Takrat se ga tudi obreže...Glede tega še nisem prepričana,a bomo sprobali.

No,lepo se imejte še naprej,se kaj tipkamo :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jun 2007, 09:33

Evo,sem našla tisti opis:

'The tree tomato can not tolerate tightly compacted soil with low oxygen content. It requires fertile, light soil. Perfect drainage is necessary. Water standing for even a few days may kill the tree.'

Lahko posredujem še kakšno informacijo v slovenščini.Celoten opis sem dobila od brazilskih proizvajalcev tamarila,ki imajo že veliko let izkušenj s proizvodnjo.

Pri obrezovanju je tako:v naših podnebnih razmerah je bolje rezati spomladi,ker s tem dosežemo bolj zgodnje dozorevanje plodov.Rodi na letošnji rasti...

Več pozneje :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a jan24 » 12 jun 2007, 16:36

Zanimive in predvsem koristne informacije. Vaši tamarilli so že kar precej večji od mojega, vendar počasi se daleč pride :D !

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a tinko » 17 jun 2007, 20:51

Jan24! Tiste male tamarile, ki si mi jih dal, sem začasno posadil na gredo in neki vrag mi jih je popapcal. Ker vem, da imaš veliko sejančkov, mi 3 rezerviraj za simbolično ceno. Moj sejanec ima že okoli pol metra, liste velike do 30 cm. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a jan24 » 17 jun 2007, 21:08

Ni problema glede sejancev. Sedaj bom dva večja sejanca presadil v mešanico bolj primerne zemlje. Glede na uspeh, predvsem s plodovi, ki sem ga dosegel pri pepinu ob presaditvi na vrt, bom morda poiskusil še s tamarilli.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

Tudi jaz si želim tamarilo

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 21 jun 2007, 23:23

Letos spomladi sem brala o tamarilu v neki reviji, vendar naši vrli trgovci z novci niso slišali še nikoli o njem in jih tudi ni mikalo, da bi se za stranko pozanimali o njem. Sedaj presenečena berem, da ga mnogi že imate (nekaj časa nisem obiskala foruma). Ali lahko še jaz pristavim piskrček? Samo kako do njega, sem namreč Štajerka. Bi šlo s hitro pošto? Ali pa vsaj seme? Zelo, zelo rada bi ga imela! Pozdrav!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a tinko » 22 jun 2007, 07:28

Jan ima sejance. Ali te pot nič ne zanese na obalo? Jaz odhajam na dopust. Obrni se na Jana in z veseljem ti bo poslal sadiko. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Kajser » 22 jun 2007, 11:09

Tudi jaz bom očitno postal lastnik Tamarilla! Ker pa sem nekak skregan z angleščino, mi Google s svojimi informacijami prav nič ne pomaga!
Zanima me kako velik lonec naj nabavim, kakšno zemljo, gnojila, vsako sadiko v svoj lonec ali lahko 2 skupaj? Koliko zraste v višino? Ima obliko drevesa al grmovja? Kam z njim čez zimo? Videl pa sem tudi precej receptov, pa me zanima za kaj vse se da porabiti njegove plodove ( :wink: optimist!)
Pozdrav!
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a jan24 » 22 jun 2007, 11:57

Najboljši je tamarillov svež 100% sok narejen iz svežih zmletih tamarillov (hladnih)- lastne izkušnje.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a tinko » 08 jul 2007, 22:37

Moj tamarilo je visok že 65 cm in pridno raste. Še odgovor KAJSERJU. Tamarilo raste podobno kot bi posadil sončnico v posodo. Zato naj raste posamezno. Jeseni ga porežeš in prezimiš v hladnem prostoru. Glede ostalih navodil: spremljaj to rubriko, preglej stare poste in boš z vsem na tekočem. Naj ti bujno raste. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 09 jul 2007, 13:09

tolikokrat sem že videl to temo o drevesnem paradižniku, da sem že pošteno "zrajcan" in sem sedaj končno popustil. firbec me že tako matra, da sedaj moram vprašati naslednje: kolikor razumem je ta rastlina neke vrste trajnica in ni najbolj podobna našemu paradižniku, ane? če to drži me zanima kako se po okusu primerja z "našim" paradižnikom? nekje sem zasledil, da lupina ni najbolj okusna, medtem ko nisem nikjer zasledil kakšen je okus v primerjavi z navadnim paradižnikom. ali je razlika zelo očitna? je po okusu sploh podoben paradižniku? lahko postane nadomestek navadnega paradižnika?
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a tinko » 09 jul 2007, 13:16

Jaz ga še nisem jedel, ker vedno zamudim, ko ga prodajajo. Mislim, da je bolj droben od navadnega. Imam še eno sadiko in še vedno te iščem, da ti oddam bordo rdeči lokvanj. (glede okusa tamarila, ima več izkušenj JAN). Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 09 jul 2007, 13:37

v redu, glede paradižnika bom počakal jana, glede lokvanjev te pa še obvestim, ko bo zacvetela 2. sadika, ki si mi jo dal (še kakšne 2 dni). če bo roza ti prinesem nazaj, ker že ima stranski poganjek, tako da že imam "mladino". ko zacvet te obvestim kdaj se bom oglasil.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a tinko » 09 jul 2007, 13:49

Kako naj ti dopovem, da imam roza lokvanjev še dovolj in da imam dva velika šopa bordo rdečega lokvanja. In enega bi se rad znebil, če si še zainteresiran. Sedaj je v cvetenju in ga laže prepoznam od ostalih. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 09 jul 2007, 14:29

ups, oprosti, moja napaka. hotel sem napisati, če bo bel. kolikor vem si mi omenil, da nimaš belega.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a tinko » 09 jul 2007, 16:30

Ni problema. Za belega mi ni toliko. Še vedno pa bi ti rad oddal rdečega. Ne vem zakaj ravno tebi, mogoče zato, ker ste ti in tvoji kolegi prav posrečena družba. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

Naslednja

Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron