Paradižnik 2009

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Tumbling Tom

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 18 feb 2009, 10:36

Rumba, omenjeno seme sem našla v kmetijski trgovini (Polje-dom kidričevo), kjer prodajajo semena več semenskih hiš, morda ga najdeš tudi v kaki drugi trgovini. Če ne, lahko pogledam, če ga še imajo in ti pošljem. LP
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a bučarka » 18 feb 2009, 13:17

Mi je prav všeč, da se naša skupnost paradižnikarjev tako širi. :D

Glede Marmande: Nimam prav nič proti tej sorti, jo bom še gojila (ja, ok...letos bom itak vse :D ).

Je kdo že poskusil Super marmande? Sem že imela seme in sadike, pa mi jih je poznomajska slana vzela.

Hellfrucht naj bi bil hibrid, ja.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 18 feb 2009, 14:42

Ja, paradajzarjev je vse več, a ne, Bučarka? Tudi ti bi si morala nick počasi spremeniti v Paradajzarka :lol:
Mi boš na jesen poslala kak plod sorte 'Marmande', da vidim, če mi bo okus všeč, jaz ga namreč še nisem probala, mnenja na netu pa so deljena :D

Katka, ni za kaj :wink:

Hellfrucht definitivno NI hibrid, jaz sem ga gojila dve leti zapored iz lastnega semena, pa je ven prišel isti. Je pa podoben grapollo paradižniku iz trgovine, tudi po okusu. Bljak :twisted:

Rumba, semena od Tatiane boš dobila najkasneje v dveh tednih, tako da približno veš, kdaj jih pričakovati...

Stara postaja, ti si zakon :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a bučarka » 18 feb 2009, 14:54

Ups, sem mislila Hildares in ne Hellfrucht.

Stara postaja pa je itak že "naša". :wink: :lol:

Mah, nick naj bo kar tak... če ne me ne bi več prepoznali, dej. :wink: Če bi si ga menjala, pa bi si dala recimo Pomo-dorra. :lol: Priznam, ta je bolj primorska, oz. obalna fora.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

paradajzomanija

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 18 feb 2009, 15:12

Ja hvala, Ivčk in Bučarka !
Upam, da se Rumba oglasi, Tom jo že čaka pri meni!
P.s.; pa še vprašanje: danes sem kupila (Zato paradajzomanija) seme nizkega Heinz 1370-determiniran nizki! Pa me zanima, saj me je sram vprašati, ali je ta determiniranost sortna lastnost ali "privzgojena" s križanjem eni generaciji (F1). Nima oznake za hibrid, torej F1.
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Pepe » 18 feb 2009, 15:13

Glede sorte Marmande: pred leti sem imel par sadik, potem pa ga nisem več sadil. Ne da bi bil slab, vendar je precej boljših sort. Motilo me je, da je manj roden in da ima zelena ramena, okus je nekje v sredi, še vedno pa je okusnejši od arlete in podobnih brezokusnežev.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 18 feb 2009, 15:22

Stara postaja, omejena rast je enostavno lastnost sorte, je pa izbrana skozi generacije križanj in odbire. To lastnost so izbirali predvsem za strojno pobiranje paradižnikov za industrijsko predelavo, ker determinantne sorte ponavadi rodijo naenkrat (vsi plodovi dozorijo hkrati), zato se dajo tudi strojno pobirati ...
Heinz ni hibrid...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a rumba » 18 feb 2009, 15:26

stara postaja, zlata si! Grem na z.s. :P
Ivčk, hvala za info. Torej bom lahko sejala že čez dva tedna. Jupi!
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _katka_ » 18 feb 2009, 19:02

Pepe je napisal/-a:še vedno pa je okusnejši od arlete in podobnih brezokusnežev.


Hi, hi, se mi zdi, da bom še veliko brezokusnežev posadila, preden bom imela vse te sorte porihtane v glavi. Sicer pa, bodo drugi poskusni zajčki - jaz surovih paradižnikov ne jem. Bi pa delala domačo "polpo", pa kakšen okusen droben za na žar... Kuhanih se ne branim.
_katka_
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 26 jan 2009, 09:51
Kraj: Vipavska dolina

OdgovorNapisal/-a orhy » 18 feb 2009, 19:14

katka,
tudi popečeni na tržaški, z gorgonzolo in pršutkom niso slabi :wink: :D poizkusi!
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a lera » 18 feb 2009, 20:00

jaz hainza sadim vendar mu damo vedno oporo ker se mi drugače ful razveja in ma en kup poganjkov pa pride veter in mi ga položi plodov pa je potem tudi manj. Skratka po mojih izkušnjah pa je kar dober. Sem pa lansko leto bila zadovolnja z volovskim srcem. Še vedno pa je zame najboljši paradižnik novosadski jabučar, ker je trpežen in tudi rodi dobro.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a bučarka » 18 feb 2009, 20:04

lera, pa si že poskusila kakšne druge? :wink:
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a lera » 18 feb 2009, 20:21

ja tako je - mož želi volovsko srce, posadila sem tudi moneymaker( v vrečki je bilo 12 semen vzklilo jih je 6 pa še kar draga semena so bila) in myrto ki pa je bil kar o.k. pa še eden za katerega ne vem kako se reče bom pogledala na vrečko. Kot sem že rekla se mi najbolj obnese novosadski jabučar. Probala sem tudi še eno domače seme (?) ampak saj paradižnik je bil okusen vendar je dolgo trajalo, da je dozorel ker je bil precej velik. Pelatov pa ne sadim več, ker ves paradižnik kar ga je viška vkuham sproti. Pa nič ne kompliciram samo narežem ga na manjše kose solim skuham v velikem loncu toliko da se raspusti pa hajd v kozarce te pa potem dobro prekuham kar pomeni da vrejo cca 1/2 ure nato jih pustim v loncu da se ohladijo in jih dam v kartone in v klet. Se 100% obnese. Je pa fajn ker kozarec odpreš ga pogreješ skuhaš makarone in imaš kosilo. Če pa delam filane paprike pa kozarec odprem vzamem palični mešalnik zmiksam in imam omako brez koščkov.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a lera » 19 feb 2009, 16:34

Sedaj sem pogledala; sorta saint pierre

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a nadina » 19 feb 2009, 17:12

Lera, kaj je sedaj Saint Pierre ali novosadski jabučar?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a bučarka » 19 feb 2009, 17:38

Lera, obstaja še veliko ...oz. ogromno drugih sort na trgu (tudi na slovenskem - glej linke iz prejšnjih vpisov), ki so bolj okusne. O "naših najpriljubljenih" smo govorili tudi v temi o sortah paradižnika. Če imaš še kaj prostora na vrtu, ti vsekakor svetujem, da preizkusiš še kaj novega. Mogoče pa vam bo všeč.
:wink:
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a sasok » 19 feb 2009, 17:45

Lep pozdrav še z moje strani!
Ker bo torej kmalu pomlad in bo čas za sejanje paradajzov sem malo pobrskal kaj je ostalo semen! Semena so nekatera še originalno zaprta (ni blo časa vsega posejat :lol: ), so pa nekatera že tudi starejša oz. stari 2 leti. Imam torej nekaj viška semen:
"Hellfrucht"
"Red cherry"
"Red pear"
"Ponderosa"
in "Zlatava"
Tako da če kdo želi lahko kaj zamenja, posebaj me zanima kak črni paradižik, morem pa še 1x povedat, da semen ni nekaj veliko.
Lp
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a lera » 19 feb 2009, 18:52

Ker sem pisala malo zbegano se opravičujem. Sorte ki jih sadim:
Novosadski jabučar - zelo trpežen in kar enostaven tudi kar dobro rodi
Saint pierre - nič posebnega letos bom pač porabila še lansko seme
Volovsko srce - želja moža pa tudi lani se je najdlje obdržal
Hainz 1370 - obvezna opora je še kar uredu
bom pa verjetno še enkrat probala moneymaker

Bistvo mi je da imam paradižnik takrat ko je sezona in pa da naredim tudi nekaj omake. Sploh pa sem privrženec tega, da se najej sadja in zelenjave takrat ko je zrelo pri nas in da seveda stvar utrgaš direktno z drevesa ali pa vrta ker je takrat najboljšega okusa. Če pri nas kdo pobere recimo breskve ali hruške in jih da v klet da bodo kao hladne tisto enostavo vržemo potem na gnoj oz. kompost. Smo pač malo vaški posebneži kar se tega tiče.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a rumba » 26 feb 2009, 11:11

stara postaja, najlepša hvala za semena!!!

Imam pa še eno vprašanje glede sejanja. Namreč, smo doma v bloku, paradižnik bom imela v koritih na terasi. Nimam pa nobenega prostora, kjer bi bila malo nižja temperatura, zato se bojim, da ne bom sejala prezgodaj in mi bodo na toplem sadike čisto podivjale. Ali bi bilo bolje, da še malo počakam?

LP
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

kdaj sejati?

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 26 feb 2009, 11:23

Rumba, me veseli, da si dobila semena (poslano navadno!).
Jaz sem sicer že sejala, vendar ti priporočam, da si pozorno prebereš Pepetove prispevke pod "Kdaj se seje paradižnik", njegove izkušnje so, da se seje sredi marca (če se prav spomnim).
Lep pozdrav vsem "paradajzofilom"!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron