Kokosova palma

V to skupino spadajo rastline, ki po svoji rasti spominjajo na palme.
Cycas, Kokos, Beaucarnea (Slonova noga), ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Kokosova palma

OdgovorNapisal/-a Bertolin » 08 maj 2003, 15:41

A ima kdo kaj izkušenj z vzgojo kokosove palme v loncu? Moja je kmalu po nakupu začela dobivati rjave liste in se v nekaj mesecih posušila.
Bertolin
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 maj 2003, 15:37

OdgovorNapisal/-a tomih » 08 maj 2003, 16:04

Kokosove palme, kolikor je meni poznano, niso prav obstojne pri nas. Zato so tudi relativno poceni.

Mogoče ima kdo kakšne bolj obetavne izkušnje.

T.
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Ipkiss » 08 maj 2003, 16:35

Živjo,
kokosova palma kake posebne nege ne potrebuje, zadosti svetlo rastišče, ki pa ni na neposrednem soncu, zmerno zalivanje enkrat tedensko, pa liste je potrebno od časa do časa obrisati z vlažno krpo. Aja, voda nikakor ne sme zastajati v lončku. S tako nego zdrži vsaj nekaj let, za vedno pa res niso. Srečno
Ipkiss
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 08 maj 2003, 16:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 09:18

LP :wink:

VELIKOST: C. nucifera zraste v tropih do 30m, v stanovanju pa do 3m. C. weddwliana zraste največ 120cm. Prodajajo pa 30-40cm visoke primerke. Celih 20 let traja da zraste do svoje polne velikosti.

HITROST RASTI: Raste počasi, le nekaj centimetrov na leto.

ČAS CVETENJA: Ne cvete. V stanovanju ne razvije orehov.

VONJ: Nima vonja.

SVETLO0BA: Potrebuje veliko svetlobe, zato je lahko neposredno na soncu, če listi niso mokri.

TEMPERATURA: Pozimi okoli 18 in poleti 21 stopinj celzija.

ZALIVANJE: Poleti mora biti zemlja zelo vlažna, zalivamo najmanj 2x na teden. Pozimi manj, odvisno od sobne temperature. Verjetno bo 1x na teden dovolj, nikdar pa se ne smejo korenine popolnoma izsušiti.

GNOJENJE: Poleti, ko rastlina raste, dodajamo vsake tri tedne pol merice tekočega gnojila.

VLAGA: Ta rastlina ima zelo rada vlažno ozračje. Postavimo jo na vlažen pesek ali v večjo posodo, vmesni prostor pa zapolnimo z vlažno šoto.

ČIŠČENJE: Rosimo z mlačno vodo. Ne uporabljamo listnega loščila.

OZRAČJE: Ni občutljiva, vendar lahko zaradi suhega, toplega zraka v zimskem času listi porjavijo in propadejo.

VRSTA ZEMLJE: Glineni kompost št. 2, dodamo pa še za eno četrtino cele količine zdrobljene šote.

PRESAJANJE: Spomladi 1x na leto, ko je rastlina še mlada. Če uspe, da rastlina doraste, je ne presajamo več, jo pa redno gnojimo in ji menjamo vrhnji sloj prsti.

REZ: Ni potrebna, razen rezanje odmrlih listov.

RAZMNOŽEVANJE: Z orehom ali s semeni in to spomladi pri temperaturi 24 stopinj in visoki vlažnosti. Sajenje je delo za strokovnjaka.

ŽIVLJENSKA DOBA: Najtežavnejše je prvo ali drugo leto. Če rastlina v tem času preživi, bo še dolgo rasla.

Drugače pa je to precej zahtevna rastlina, ki potrebuje skrbno nego.

Upam, da sem kaj pomagal! :?:

Lep pozdrav! :wink:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a Meli » 23 apr 2007, 17:25

Tole je sicer že stara tema, pa vendarle:
Sama sem imela približno 7let staro kokosovo palmo, ki je izjemno dobro uspevala v čisto običajnem prostoru. Ni bilo neposredne sončne pripeke, prst je bila konstantno vlažna in 1x mesečno je dobila gnojilo. Cca vsake 2 meseca je pognala nov list.
Ko jih je imela že 7 (najstarejši listi so se sčasoma posušili in potrebno jih je bilo odrezati), sem jo preselila v drugo stanovanje.
Pogoji za rast so bili na prvi pogled praktično identični, vendar je palma kljub presaditvi v svež substrat v 2 mesecih propadla. Domnevam, da jo je uničila sprememba v zračni vlagi - zdi se mi, da je bila ta v novem prostoru precej nižja.

LP,

Meli
Meli
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 23 apr 2007, 17:17


Vrni se na Palme

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost