Cykas palma

V to skupino spadajo rastline, ki po svoji rasti spominjajo na palme.
Cycas, Kokos, Beaucarnea (Slonova noga), ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Cykas palma

OdgovorNapisal/-a helenar » 30 sep 2003, 10:40

Živjo! Ali mi kdo ve pomagati, kaj je narobe z mojo Cykas palmo? Premer gomolja je cca 9cm in premer listov (krošnje) cca 70 cm . Imam jo cca leto in pol in v tem času ni pognala nobenega novega lista. Zalivam jo redno, vendar pustim, da se zemlja med zalivanjem presuši. V zadnjem času je porumenelo nekaj listkov/iglic (cca 5) in se bojim, da bo palma počasi a gotovo shirala. Kakšna je pravilna nega? Hvala za pomoč, Helena
helenar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 12 sep 2003, 11:04
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 08 okt 2003, 17:00

prepisala oz povzela(kar se nege tiče) sem samo kaj mi piše v knjigi...žal nimam odgovora na tvoje vprašanje, vseeno upam da ti bo pomagalo razjasnit stvari. lp Maja

Latinsko ime: cycadaceae(cikadovke).
Slovensko ime:cikas, sagova praprot, praprotna palma, palmovec...

To so tropske, palmam podobne enodebelne lesnate rastline. Za sobo je primerna le, če je prostor velik, zračen in ogret da je temperatura vedno okoli 18 stopinj, poleti pa je lahko znatno višja. Ni prava lončnica sčasoma postane prevelika in sodi k posodovkam. Prenašajo suho ozračje vendar rastejo hitreje v vlažnem. Raste od aprila do avgusta. poleti potrebuje občasno prho da se spere prah. Bolezni nima, pač pa ji škodijo voskaste uši in kaparji, ki so zelo trdovratni, saj jim v tesnih listih komaj pridemo do živega. škropimo z ultracidom(strup!). V presuhem zraku ob pomanjkanju vode dobi ožgane listne robove. Ne mara sonca!
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a helenar » 10 okt 2003, 10:27

Hvala, Maja!
Po opisu okolja sodeč bi morala biti moja palma med srečnejšimi ... Kaj pa vem, bom poskusila z malo več zalivanja in občasnim pršenjem. Še enkrat hvala za pomoč,
lp
Helena
helenar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 12 sep 2003, 11:04
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sočnice » 28 avg 2004, 22:24

Živijo

Jaz imam dve cykas palmi. Pozimi jidvi imam v hiši spomladi pa jidvi prestavim na balkon. Tam potem ostaneta celo leto. Zalivam jidvi po potrebi in do zdaj sta vsako leto obe pognali nov venec listov. Da ne mara sonca mi ni znano kajti moji vsekakor ugaja.
sočnice
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 07 avg 2004, 13:24
Kraj: Gornja Radgona


Vrni se na Palme

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov