Dateljnova palma

V to skupino spadajo rastline, ki po svoji rasti spominjajo na palme.
Cycas, Kokos, Beaucarnea (Slonova noga), ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Dateljnova palma

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 16 jul 2003, 15:54

Pozdravljeni.
Iz koščic dateljnov so mi zrastle palmice , katere rastejo v vazi z drugo rastlino.visoke so že ca.40-50 cm.Sedaj bi jih rad presadil v nove vaze.Na kaj moram paziti?
Poskusil sem že enkrat prej vendar se palma ni "primila" je odmrla v novi vazici.Kdaj je najprimernejši čas za presaditev palmic v nove vaze?
Hvala
lp :)
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 01 avg 2003, 19:21

izvoli, tukaj imas stran kjer je opisan postopek od same priprave semena do presajanja

http://www.personal.u-net.com/~treetops/dateseed.html
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a mateja » 19 feb 2004, 13:31

Pozdravljeni!

Tudi sama sem se odločila slediti navodilom, ki s opisana na zgoraj navedeni www strani. In res so koščice v pesku pognale...nekaj. sedaj pa sem v dilemi. Ne vem namreč, ali je tisto, kar je pognalo, korenina in jo je treba zakopati v zemljo, ali pa je morda kalček, ki naj bi gledal iz zemlje!!??
Če ima kdo kakšne izkušnje s tem, ga lepo prosim za pomoč!
Hvala lepa in lep pozdrav
Mateja
mateja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 16 sep 2003, 09:39

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 19 feb 2004, 14:12

Mateja zdravo!
Tudi jaz sem poskusil posaditi dateljevo palmico. Jaz sem naredil malo drugače, kot piše v internetnem navodilu, ampak je v bistvu isto.
V majhen lonček daš zemljo za presajanje, zapičiš več pešk not (če se kakšna ne prime), toliko globoko, da so približno 2 cm cele v zemlji, rahlo zaliješ na tistem mestu, daš lonček na svetlo in toplo mesto (okenska polica nad radiatorjem) in čakaš. Sčasoma, če imaš srečo, požene iz zemlje ena ali več ploščatih bilk. Palmice so se prijela.
Opomba:
Naj te opozorim, da boš kar nekaj let čakala na pravo palmo. Dokler odganja posamezne liste ni nič. Šele po nekaj letih se list razdeli na tri dele. V glavnem je najbolje, če hočeš pravo palmo, da greš v sezoni naprimer v Bauhaus in tam kupiš mladico za približno (zavisi od velikosti) 3000 sit.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 feb 2004, 14:12

Ojla,

prvo ti naredi korenino, zato takrat koščico nežno posadiš v zemljo.
Ko je koščica že v zemlji, pa naredi kalček in se iz njega razvije list, pa še en list...in tako naprej do košate palme.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sandi » 17 maj 2004, 21:49

Ojla!

Pri presajanju pazi na korenino, je ena sama in če jo poškoduješ, je konec z rastlino. Zato je najbolje posaditi v globji lonček. In jo čimbolj pozno predsadit.

Sandi
Naj cvetijo Kaktusi!
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

Splosna navodila.

OdgovorNapisal/-a tindra » 25 sep 2004, 17:52

Vsim najprej lep pozdrav. Jaz sem si letos v Splitu v cvetlicarni kupila ze cca. 50 cm visoko palmico in to za samo 25 kun (tako veliko dobim v bliznji cvetlicarni pri nas za 10.000SIT). No, kupila sem si jo, ker je odrasla in posledicno ogromna tako zelo lepa, da se ji nisem mogla upreti. Vendar, bi jo zelo rada vsadila ven, na prosto. V cvetlicarni mi je celo rekla, da zdrzi tudi -10°C. Torej ker zivim na primorskem, je verjetno to mogoce. Raste pa zelo zelo pocasi. Poletja so tukaj odlicna. In sedaj, ko jo imam se v loncu, je v enem mesecu ocitno zrasla in se olepsala. No, zanima me kaj splosnih navodil. In to, zakaj je pod temo "notranje rastline" ? A ne priporocate, da jo vsadim na prosto? Je pa baje to zelo nezahtevna palma? Kako z gnojili? No, splosno me zanima karkoli o tej cudoviti rastlini. najlepsa hvala.
Zavedajmo se božanskosti zivali in rastlin! Ne ubivajmo jih, ampak bolj spostujmo naravo!
tindra
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 25 sep 2004, 17:44

OdgovorNapisal/-a petrca » 07 jul 2006, 15:30

Pozdravljeni,

z Djerbe sem prinesla 2 mali dateljnovi palmici in bi ju rada posadila v lonec. Zanima me, kakšno zemljo potrebuje?
petrca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 jul 2006, 15:29
Kraj: LJ

Datljeva palma

OdgovorNapisal/-a muha » 08 jul 2006, 10:45

Moja palma, vzgojena iz koščice pojedenega datlja iz Mercatorja, raste v običajni dobri zemlji za lončnice - že kakih 10 let. Izgleda,da se čisto dobro počuti, le kar najprej bi hotela večji lonec, ker ima OGROMNO korenin. Zato je za Primorsko, kjer so zime bolj mile, veliko bolje, da jo posadite zunaj, kjer bodo korenine lahko vrtale in vrtale v globino, kamor po svoji naravi tudi očitno težijo. Ostali jih moramo žal prezimovati v znotraj zidov. A po moje to ni palma za notranje prostore, razen za kake velike sale. Pozimi moram liste čisto povezati, če ne smo vsi, ki hodimo mimo, popikani od ostrih konic listov. Če ne bi bil to "domači pridelek" mojih otrok, bi se raje odločila za kako drugo palmo.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a robinho » 09 dec 2006, 22:44

Živjo!

Mene pa zanima koliko časa rabi datelj, da pride vn iz zemlje oz da požene?

Tukaj vas je kar nekej ki jim je uspelo vzgojit dateljnovo palmo, pa me zanima če tudi kej obrodi?

Ali lahko nekdo še enkrat opiše postopek kako vzgojiti datelj?

Hvala
robinho
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 09 dec 2006, 22:39
Kraj: Madrid

OdgovorNapisal/-a maksim » 23 jul 2007, 12:56

Pozdravljeni.
Sem ljubitelj eksotičnih rastlin in jih imam kar nekaj doma. Med njimi tudi nekaj dateljnovih palm, pri katerih pa sta
se pojavila dva problema. Prvi je prosto za prezimovanje (večja od palm ima liste v dožono čez 2 m), drugi problem
pa je še večji, sa bi bilo treba palme kar naprej presajati zaradi hitrorastočih korenin, ki izrivajo rastline iz posode.
Seveda sem pri velikosti posod omejen zaradi prostora, predvsem pa zaradi teže, saj je treba palme pomladi in jeseni seliti
na prosto ali v raslinjak, ker živim v severni Sloveniji.
Če pozna kdo nasvet za zmanjšanje rasti korenin, se mu iskreno zahvaljujem.

Lep pozdrav
ljubitelj exotičnih raslin
maksim
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 jul 2007, 12:14

OdgovorNapisal/-a Pepe » 23 jul 2007, 13:01

Ko so moje dosegle maksimalno velikost lonca, jim enostavno vsake tri do štiri leta temeljito skrajšam korenine in posadim nazaj v isti lonec s svežo zemljo. Tisto leto sicer bolj malo rastejo, drugače pa jim ni hudega.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a maksim » 23 jul 2007, 13:15

Pepe je napisal/-a:Ko so moje dosegle maksimalno velikost lonca, jim enostavno vsake tri do štiri leta temeljito skrajšam korenine in posadim nazaj v isti lonec s svežo zemljo. Tisto leto sicer bolj malo rastejo, drugače pa jim ni hudega.

Hvala za nasvet. Bom poskusil na eni. Zanima me edino ali lahko to storim zdaj ali šele pomladi, predno jo spet preselim na prosto.
Hvala za odgovor.
ljubitelj exotičnih raslin
maksim
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 jul 2007, 12:14

OdgovorNapisal/-a Pepe » 23 jul 2007, 13:49

Jaz korenine vedno skrajšam spomladi, samo po moje jih lahko tudi zdaj.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 23 jul 2007, 15:38

danes bom šel v trgovino po datlejne in sprobal če mi vzklije kakšna palmica ;). bom poročal.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a cv3tk0 » 23 jul 2007, 21:55

HellHavoc je napisal/-a:danes bom šel v trgovino po datlejne in sprobal če mi vzklije kakšna palmica ;). bom poročal.




boš moral dati idealne pogoje in še to vprašanje.
jaz sm že probal , tko za provat ma ni blo 0. sam so bli tud pogoji bolj primerni ničli.
cv3tk0
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Slike: 0
Pridružen: 11 avg 2006, 21:42
Kraj: vipava

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 24 jul 2007, 08:16

bomo poskusili ;). bom probal vse skupaj spremljati s fotografijami in bom na koncu napisal poročilo. če bo seveda kaljivost.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a muha » 25 jul 2007, 06:18

Moja "mularija" je koščice potikala kar v korita z lončnicami. Seveda smo lončnico potem morali porezati, ker je koreninica mlade palme zelo krhka in bi jo ob ločevanju lahko uničili. Nekaj jih je zraslo na kompostu, nekaj na vrtu, kamor sem potresla kompost. Presajanje teh (hvalabogu :wink: ) ni uspelo. Od koščice do poganjka pa traja kar zelo dolgo, tudi par mesecev, vmes že pozabiš, kam si jih posadil.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a ns » 27 avg 2007, 13:45

HellHavoc
Kar nekaj koščic mi je kalilo. Če ti ne kali nobena lahko dobiš kakšno palmico.
Po presajanju pa se mi zdi da se je rast skoraj ustavila. Mi zna kdo povedat kako hitro oziroma počasi raste ta palma.
ns
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 20 jun 2005, 12:42
Kraj: Ob morju

OdgovorNapisal/-a Pepe » 27 avg 2007, 13:54

Počasi. Prvo leto v najboljšem primeru nastavi drugi list. Prej boš imel brado kralja Matjaža kot pahljačaste liste.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

Naslednja

Vrni se na Palme

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Kokosova palma
    Napisal/-a Bertolin » 08 maj 2003, 15:41
    4 Odgovori
    31843 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Meli Poglej zadnji prispevek
    23 apr 2007, 17:25
  • Cykas palma
    Napisal/-a helenar » 30 sep 2003, 10:40
    3 Odgovori
    8616 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a sočnice Poglej zadnji prispevek
    28 avg 2004, 22:24
  • kanarska palma
    1, 2Pripete datoteke Napisal/-a JELKA » 06 okt 2003, 11:55
    28 Odgovori
    25646 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Klavdija Poglej zadnji prispevek
    31 okt 2003, 23:36
  • Neznana palma
    Pripete datoteke Napisal/-a baribari » 16 okt 2004, 17:38
    6 Odgovori
    7534 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a kostelka Poglej zadnji prispevek
    15 mar 2005, 21:45
  • gorska palma
    Napisal/-a fruto » 05 mar 2005, 00:01
    0 Odgovori
    4305 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a fruto Poglej zadnji prispevek
    05 mar 2005, 00:01

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost