kanarska palma

V to skupino spadajo rastline, ki po svoji rasti spominjajo na palme.
Cycas, Kokos, Beaucarnea (Slonova noga), ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

kanarska palma

OdgovorNapisal/-a JELKA » 06 okt 2003, 11:55

Pozdravljeni

V Semenarni Lj. sem med kaktusi zasledila tudi KANARSKO PALMO in jo kupila, vendar pa nima nobenega drugega imena.
Prosila bi, če ima kdo kaj več podatkov o tej rastlini.

Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 06 okt 2003, 13:27

Pozdravljeni!
Mislim, da gre za palmo, ki se ji latinsko reče Phoenix canariensis ali Kanarska datljeva palma in domuje na Kanarskih otokih.
Tudi sam sem kupil to palmico, ki mi je bila zelo všeč in cena ni bila previsoka. Toda sem kmalu žal ugotovil, da nimam prostorskih razmer (precej se razraste) niti ustreznega prezimovališča. Zato sem jo "posodil" v Portorož, kjer na sončni terasi in morski klimi zelo lepo uspeva.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JELKA » 07 okt 2003, 08:51

Pozdravljeni

Je res še palmica in še nima listov, temveč kot nekakšne dolge iglice,
mogoče se bodo iz tega razvili list ali pa sploh nima pravega imena.
Bom mogla še malo počakat, da bom vidla kaj bo iz nje zraslo.

Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 07 okt 2003, 09:37

Na sliki je palmica, ki jo lahko kupite v Sloveniji npr. pri Mercatorju v Šiški, ki stane približno 7000 sit. Jaz sem jo kupil lani v Bauhausu, kjer je bila večja izbira. Te palme prodajajo samo v sezonah.
Poldi

Odraslo palmo pa si lahko pogledate na internetu:
Phoenix canariensis
Phoenix canariensis Hort. ex Chabaud. Synonymy: None, Distribution: Canary Islands. Common names: Canary Island date palm, Conservation status: Unknown. ...
www.plantapalm.com/vpe/photos/Species/ phoenix_canariensis.htm - 5k - Posnetek
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Pachipodium lamerei

OdgovorNapisal/-a izi » 07 okt 2003, 09:59

Jelka ,
nekdo je verjetno nekaj zamešal. Po tvojem opisu bi bila to madagaskarska palma ali Pachypodium lamerei. Priložil sem sliko 2 m primerka, ki je olistan na vrhu in cveti.

Pahipodiji spadajo v družino pasjestrupovk in so bližnji sorodniki aleandra. P. lamerei ni zahtevna rastlina. Zaliva se jo ne pregosto, potrebuje zimski počitek. Ko odvrže liste, je to čisto nekaj normalnega. Ko začno rasti novi, jo začnemo zalivat.

LPI
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 07 okt 2003, 10:47

Lahko, da je prišlo do kakšne pomote. Mislim pa, da če je kupila KANARSKO PALMO ni kupila MADAGASKARSKE PALME. Naj Jelka presodi sama.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JELKA » 07 okt 2003, 11:26

Hvala obema

Na lončko piše KANARSKA PALMA vendar ji ni niti malo podobna in mislim da so jo narobe imenovali. Bom malo počakala, da vidim kaj bo zraslo.

Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 07 okt 2003, 12:36

Po razgovoru sodeč, s prodajalko v vrtnem centru na Šmartinski, res ne gre za Datljevo palmo, kajti že cena ni prava. Takoimenovana "kanarska palma" stane 800 sit in bi po opisu prodajalke, imel Izi bolj prav.
Vseeno pa mislim, da ime "Kanarska palma " ni pravilno, zato bi bilo zanimivo videti sliko.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 07 okt 2003, 14:01

Izi, zares prelep primer madagaskarske palme. Me pa zanima, če mogoče kdo ve, kako doseči, da se tako razveja na vrhu? Moja je sicer še mala (cca 40 cm), samo dobro je vedeti vnaprej...
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Pahipodij

OdgovorNapisal/-a izi » 07 okt 2003, 21:06

Ko je zadosti velika. Ta primerek je velik 2 m in čez. Pri meni se veji en zelo majhen primerek, nekaj letni sejanček.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

Palma Kanarskih otokov

OdgovorNapisal/-a Jure » 08 okt 2003, 11:16

Jelka je napisala:
V Semenarni Lj. sem med kaktusi zasledila tudi KANARSKO PALMO in jo kupila, vendar pa nima nobenega drugega imena.


Zmešnjava je popolna. Prava rastlina s tem imenom je tako kot pravi Leopold, Phoenix canariensis, v Kaliji pa je naprodaj Senecio klainia . Ta nima ničesar skupnega s palmami. Rastlina spominja po obliki na palme samo do višine kakih 15 cm, nato pa jim niti slučajno ni več podobna, niti nepoznavalec tega več ne more zamešati. Vzrok za tako ime je trik prodajalcev.
Raste pa res na Kanarskih otokih.

Madagaskarska palma ni ena sama, celo več jih je. Nič sorodstvenega nima s pahipodiji, spet gre za prodajni trik.


BoGo:
Me pa zanima, če mogoče kdo ve, kako doseči, da se tako razveja na vrhu?

Palme se načeloma ne razvejajo. Če jim odrežemo oziroma poškodujemo rastni vrh, ne brstijo, nimajo takega tkiva. Če obstaja kakšna izjema, je to velika redkost.
Po obliki podobne rastline cikasi pa lahko brstijo, ampak to niso palme.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

Senecio kleinia (ni palma Kanarskih otokov)

OdgovorNapisal/-a Jure » 08 okt 2003, 11:22

Še kar dobro sliko sem našel na http://www.delectus.agava.ru/senecio.htm

Lp Jure
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

Madagskarska palma

OdgovorNapisal/-a izi » 08 okt 2003, 11:24

Zdaj je zmešnjava še večja. Po opisu, ki ga je dala jelka, ima njena palma bodice in ni olistana. Kleinia nima bodic. Smatram, da je jelka opisala Pachipodium lamerei, ki jasno ni palma ampak sočnica, vendar jo imenujejo madagascarska palma. Pahipodij se lahko veji, kot tisti na sliki, ki je bil slikan v botaničnem vrtu Mare i murta v Blanesu na Costa Bravi v Španiji.
Mislim, da bo tole malo zmanjšalo zmešnjavo, ki je nastala po vseh teh prispevkih.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

Še enkrat

OdgovorNapisal/-a izi » 08 okt 2003, 11:28

Še enkrat sem prebral post od Jelke. Ne piše o bodicah ampak o kao iglicah. Tako da lahko pozabimo na pahipodij. Jure ima verjetno prav, da je govara o Kleiniji.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a JELKA » 08 okt 2003, 12:32

Pozdravljeni

Dobro sem vas namučila, vendar se je splačalo. Našla sem sliko in imenuje se SENECIO KLEINIA in ima Jure kar prav.
Vsem še enkrat prav lepa hvala.

Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 okt 2003, 23:58

Ojla Jelka,
zanima me kje si našla sliko, zdej ste pa še mene spravili v dilemo.
Moja ki naj bi bila Madagascarska palma, nima nobenih bodic po "steblu", liste tudi odmetava, samo... tudi od daleč ni podobna tisti na Juretovem predlogu slike. Kaj bi pa to lahko bilo?
Žal še nisem podprta z fotkami-enkrat bom (v kratkem).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 00:07

Če nima bodic, ali je to potem sploh madagaskarska palma? Kolikor vem, je to njihova značilnost (poleg listov)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 00:08

Če nima bodic, ali je to potem sploh madagaskarska palma? Kolikor vem, je to njihova značilnost (poleg listov).

Moram pa priznati, da mi je izredno lepa rastlina! Klavdija, če pa imaš še verzijo brez bodic, pa se priporočam, če boš kdaj imela kakšen potaknjenec. Če ne, pa mi prosim povej, kje si jo dobila.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 00:29

Ojla,
če se prav spomnim ravno v Seminarni na Dolenjski cesti (že kako leto tega), bila je čisto malena, pa še ena redkih označenih rastlin je bla! Tolažim se, da je mogoče premajhna (he,he...vsaka tolažba je dobra) za bodice. Upam, da je vsaj daljna sorodnica M. palme! Če se razmnoži-pa, ni blema-dobiš!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 00:33

Super. Hvala. Sicer sem enkrat v Baumaxu v LJ kupil majhno madagaskarsko palmico, ki pa čisto spodaj ni imela bodic kakšen cm ali dva, naprej pa ima bodice.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Naslednja

Vrni se na Palme

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov