rabim nasvete in pomoč

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

rabim nasvete in pomoč

OdgovorNapisal/-a tadejab » 19 nov 2007, 23:34

Potrebujem pomoč :

kakšno leto je pri meni lepo uspevala tale rastlinica, zadnji mesec gre pa samo navzdol....

Ne bom opisovala težave, se vidi na sliki :

Slika

Slika


Naj povem, da jo zalivam samo z deževnico, nikoli ne gnojim.
Vlažnost zraka je cca 45-50 %, temp. sobna 21-22 C.
Prostor je svetel, morda preveč sončen ?.

Se jo še da rešiti ?

Zraven rastejo orhideje in lepo uspevajo.
Presadila je nisem še nikoli, je to narobe ?

Kako se pa točno imenuje ?
tadejab
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 18 sep 2006, 18:49
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Jure » 20 nov 2007, 09:06

Alpigena, hvala za odgovor. :lol:

Naj dodam še naslednje: vse saracenije nujno rabijo zimski počitek. Na tako toplem mestu, kot je dnevna soba, ne smejo biti. Rastlina na fotografiji brez strahu prenese -30 °C. Tja do marca se bodo vrčki postopoma sušili in propadali, a to je povsem normalno. Saracenije niso rastline iz tropov, tale konkretno raste od severa Kanade do vzhoda ZDA, zato se jih ne da gojiti skupaj z orhidejami.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a tadejab » 20 nov 2007, 12:40

Ok, se da ponovim : zalivam jo lahko samo z deževnico, to že počnem, včasih sicer malo pogoljufam, ne bom več ! Kaj pa voda iz sušilnega stroja ? Verjetno je tudi brez apnenca, tako za prebrodit obdobja brez dežja.
Prezimovanje : nizke temperature prenese, kaj to pomeni, da je lahko tudi zunaj čez zimo ? Sedaj je verjetno prepozno, da jo dam iz tople sobe ven,na mraz kaj pa klet, je hladno, 5-7 stopinj, tudi svetloba je, sicer slabša, pa saj naj jo bi celo porezala, kot sem prebrala.

Naj jo kaj zalivam pozimi ? Če je na hladnem, mislim, ali zunaj ? Lonček ima majhen, se zelo hitro izsuši.
tadejab
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 18 sep 2006, 18:49
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a izolan » 20 nov 2007, 20:34

Čez zimo nerabi stat skozi v vodi, ker lahko komplet zmrne, zalivaš 1x na teden oz. glih toliko da je substrat vlažen. Lahko je komot zunaj, Jure jih ima celo leto zunaj pa prav lepo uspevajo.....moje so se prav prerodile po tej vročem poletju, zdaj so pognale kot nore....

Zdaj lahko jo postopoma privajaš na hladno iz sobe daš na verando potem v klet in nato ven, tako nebo doživela šoka. Postopoma znižuješ temperaturo.

Voda iz sušilnega stroja je vredu, če je stroj kondenzacijski. Da ni nobenih sledi pralnih sredstev in mehčalca.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a tadejab » 20 nov 2007, 20:45

Hvala, začenjam s postopki za rešitev rastlinice.
tadejab
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 18 sep 2006, 18:49
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a izolan » 26 apr 2008, 05:33

tadeja.....kako je kaj z rastlinico, dej povej kaj?
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a tadejab » 05 maj 2008, 08:44

Žal..... ni uspelo..... tam nekje okrog novega leta se je poslovila...
Pa vsem skupaj hvala za nasvete in trud, če ne drugega sem se nekaj novega naučila !
tadejab
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 18 sep 2006, 18:49
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Beka » 14 maj 2008, 08:43

Da ne odpiram nove teme... 15 stopinj je temperatura, ko lahko mesojdeke čez poletje preživijo zunaj (večina; vsaj tako piše na raznih spletnih straneh). Vem, da jih imete nekateri letos že kar nekaj časa zunaj. Zdaj pa vprašanje: a jih ponoči spravite not, ali je recimo tudi minimum 10 stopinj OK in bodo preživele? Zanimajo me vaše izkušnje, ne teorija - to poznam.

Hvala!
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 14 maj 2008, 09:29

jaz bi bila tudi vesela, če bi kdo kaj več povedal, kako skrbi za mesojedke sedaj!
Jaz sem svoje dala pred 14 dnevi na balkon v senco in do sedaj ne zgleda nič narobe, čeprav smo pri nas imeli danes ponoči 10 stopinj!

LP
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Jure » 14 maj 2008, 11:38

Lahko kaj konkretneje napišeš, za katero vrsto gre? Vsaka vrsta ima svoje zahteve, ne gre vse v isto posodo.
Če sklepam po uvodnih besedah, gre za S. purpurea. V večini Slovenije se ta čas pripravlja na cvetenje, če jo gojiš zunaj. Pasti se sušijo ali pa so že posušene. Včasih so v tem času vidni samo cvetni peclji in nič drugega.
Sicer pa ne potrebuje nobene posebne nege ali zaščite, razen seveda oskrbe z vodo, ki jo mora imeti v tem času "do vratu".
Rastline bodo najprej cvetele, nato pa bodo pognale nove sveže liste.

Če gojiš rastlino v stanovanju ali rastlinjaku, je cvetno obdobje skoraj zagotovo mimo. Zdaj bi morali poganjati že novi listi. Če ni tako, če ne raste, bo treba nujno nekaj ukrepati. To pomeni postaviti jo ven na dež in dež in še enkrat dež, nato pa nekam, kjer pogosto dežuje. Z drugimi besedami: voda mora odtekati in izpirati substrat, da ne ostane nič mineralnih snovi, zlasti dušika.
In sonca ne pozabi dodati. Kolikor ga je na dan, toliko in še malo zraven.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a Beka » 14 maj 2008, 12:22

Jaz imam:
- napanthes alata
- sarracenia psittacina in flava
- drosera aliiciae, capensis in capensis alba
- pinguicula agnata

Hvala!!
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 14 maj 2008, 13:05

No jutri je baje "polulana Zofka" in bi naj bil dež, dež, dež..... Jaz ga tako kličem vsak dan kot kak indijanec!

Aha, sonce! jaz pa jih skrivam pred soncem! Sem sklepala tako: 1.šota, 2.mah, 3.vlaga = 4. senca! Očitno narobe! Sem naredila extra zaščito za njih, jo samo odstranim pa bo! Cvetovi poganjajo, bodo vsak čas! Trobente so malo porjavele, pa se že kažejo nove. To je očitno čudež, ker sem jih imela celo zimo v dnevni sobi. In do gležnjev, morda do kolen v vodi. Pa še gnojila sem jih 1x na mesec. Edino kar je bilo ok - pile pa so samo deževnico oz. snežnico.

Hvala Jure!

LP
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a izolan » 15 maj 2008, 02:22

jelkaca je napisal/-a:No jutri je baje "polulana Zofka" in bi naj bil dež, dež, dež..... Jaz ga tako kličem vsak dan kot kak indijanec!

Aha, sonce! jaz pa jih skrivam pred soncem! Sem sklepala tako: 1.šota, 2.mah, 3.vlaga = 4. senca! Očitno narobe! Sem naredila extra zaščito za njih, jo samo odstranim pa bo! Cvetovi poganjajo, bodo vsak čas! Trobente so malo porjavele, pa se že kažejo nove. To je očitno čudež, ker sem jih imela celo zimo v dnevni sobi. In do gležnjev, morda do kolen v vodi. Pa še gnojila sem jih 1x na mesec. Edino kar je bilo ok - pile pa so samo deževnico oz. snežnico.

Hvala Jure!

LP


To kar je Jelkaca naredila, da je gnojila ji že napačno sploh čudno, da ji še uspeva. Najbrž so ti zato svetovali v trgovini.

Jelkaca kakšne trobente pa imaš, sarracenijo ali nepenthes? Trobente kot praviš ti, so se začele poimenovati vse vrčnice, ki se prodajajo v Sloveniji. Tukaj se večinoma pogovarjamo z pravimi imeni (latinskimi).
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a izolan » 15 maj 2008, 02:24

No jaz moje rastline imam zunaj celo leto (Vse iz rodu Sarracenia), Muholovke dam pozimi notri, Rosike pa sem šele pred enim tednom postavil ven na sonce in kar lepo uspevajo in so polne mušic. Sicer tu pri nas na obali pade temperatura ponoči tam nekje med 10 in 15 °C (danes ponoči), pa prav lepo uspevajo.

Moje sarracenije so nekatere že odcvetele (purpurea, catesbei, flava, alata in alata giant 'red tube'), druge pa so začele cvetet (S. x hybrid). Sarracenia rubra ssp. Alabamensis x (wrigleyana x exelensis) pa je sedaj začela pripravljat cvetni popek. Določene sem probal oplodit in zgleda da mi je uspelo.

Sicer je pa res odvisno od temperatur, tako da je velika razlika v temperaturah med Slovensko obalo in kontinentalno Slovenijo.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a izolan » 15 maj 2008, 02:36

Beka je napisal/-a:Jaz imam:
- napanthes alata
- sarracenia psittacina in flava
- drosera aliiciae, capensis in capensis alba
- pinguicula agnata

Hvala!!


Sarracenije lahko daš komot ven na sonce. Z ostalimi pa lahko še malo počakaš. Oz. delaš po občutku.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Beka » 15 maj 2008, 08:42

Takole... 2 dni so že zunaj vse moje rožice in jim ni nič hudega. Zgodaj zjutraj uživajo na sončku, čez dan pa v polsenci. Čakam, da na našem kiviju poženejo veliki listi in potem bodo cele dneve na visele pod soncen (seveda zasenčene).
Sem pa iz Maribora in je sedaj zjutraj minimalno 10 stopinj.
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 27 maj 2008, 16:33

no, me prav zanima, če mi bo uspelo pripopat slike sem gor.

najprej slika moja saracenija 18.aprila:
][/url]http://www4.slikomat.com/08/0527/xqn-DSC001.jpg[url]

potem pa še danes:

[/url]http://www4.slikomat.com/08/0527/4au-DSC001.jpg[url

Se vidi, da je kar propadlo nekaj trobent v tem času, ampak desno pa so dobro vidni novi poganjki, ki prav lepo rasejo.

na napakah se učimo, kaj češ![/url]
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 27 maj 2008, 16:34

pa zakaj se mi slike ne vidijo?
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Kajser » 27 maj 2008, 16:45

jelkaca je napisal/-a:no, me prav zanima, če mi bo uspelo pripopat slike sem gor.

najprej slika moja saracenija 18.aprila:
http://www4.slikomat.com/08/0527/xqn-DSC001.jpg

potem pa še danes:

http://www4.slikomat.com/08/0527/4au-DSC001.jpg

Se vidi, da je kar propadlo nekaj trobent v tem času, ampak desno pa so dobro vidni novi poganjki, ki prav lepo rasejo.

na napakah se učimo, kaj češ!


][/url]http://www4.slikomat.com/08/0527/xqn-DSC001.jpg[url]



[/url]http://www4.slikomat.com/08/0527/4au-DSC001.jpg[url

na napakah se učimo, kaj češ!


malce si pobrkljala s temi [url]ji.......
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 27 maj 2008, 22:20

Slika

Slika

Zdej pa bo.
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

Naslednja

Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov