Gojenje gob s pomočjo peroksida

Diskusija o gobah, ki jih lahko vzgajamo.
Šampinjoni, Ostrigarji, Šitake,..

Moderatorji: dusanh, ljzavodrib5

OdgovorNapisal/-a fast » 20 mar 2004, 14:05

Tudi v Bauhausu sem videl instant pripravljene šampijone.

Mene pa sicer zanima, če se je kdo ukvarjal z gojenjem s pomočjo peroxida.
Angleško snov sem našel samo je preobširna,pa tud nisem expert v angleščini,tako da če bi mi kdo znal na hitro povedat kaj o tem?
fast
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 17 mar 2004, 22:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 20 mar 2004, 16:45

Kolikor jaz vem namakanje substrata v raztopini peroksida nadomesti toplotno obdelavo le-tega. To velja samo za substrat katerega imamo namen inokulirat (okužit) z micelijem in ne substrata za pripravo micelija(agar, pšenica...), katerega je potrebno sterilizirati v vsakem primeru.
V tem je glavn keč, kot je meni znano.

Jaz sem ga uporabljal za pršenje po pokrivni prsti za uničevanje pajčevinaste plesni. Substrata še nisem pripravljal na tak način (na splošno ne maram kemije in se jo poskušam povsod izognit). Substrat raje kuham, je bolj naravno in ceneje.

V vsakem primeru vam priporočam, da peroksida ne kupujete v lekarni ampak v Chemo-tu ali Mavrici, ker je veliko cenejši

Kje pa ste dobil literaturo?

Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a fast » 21 mar 2004, 00:22

Andrej hvala za odgovor.

Morda ve še kdo kaj o tem ,morda bo kdo prebral zadevo na netu, bom dodal link in bo kaj povedal če bo prevedel,ampak tema je res obširna.

http://www.mycomasters.com

In kolikor sem jaz razbral peroksid uporabljajo tudi za pripravo agarja in ne samo za substrat, s tem da kulturo vzgojiš pa na drugem mediju,katerega potem daš v agar s peroksidom.Skratka če dobro obvladate angleščino se vam vsekakor splača pogledat in prebrat,kajti kolikor sem sam razbral je to zadeva, ki bistveno olajša in med drugim tudi poceni vzgojo gob,ker ni potrebno zagotavljati sterilnosti,ne potrebuješ zračnih filtrov in tudi kakšna nerodnost v zvezi z nehigieno(takšno in drugačno),ki sicer zelo negativno vpliva na razvoj gob,praktično naj bi peroksid omogočil ravno to da ne potrebuješ sterilnega okolja in si v bistvu gobe lahko gojiš v kuhinji ali kjer koli.
Čeprav tudi sam nisem ljubitelj kemije,je pa včasih to nujno zlo in tu se sigurno strinjava.Če si boste prebrali mneja uporabnikov peroksida na strani katetere link sem dal,boste ugotovili, da je vsaj nekaj ljudi zelo zadovoljnih,pravijo celo da se gobam izboljša okus.Kar je pa najpomembnejše vsaj za mene je prostor,ker bi si težko našel prostor samo za gojenje gob (ljubiteljsko),bi mi pa ravno peroksid to omogočil.

Tudi pripravo kakega materiala za vzgojo gob bi si olajšal,namreč moj namen je gojiti Shiitake,Maitake in Reishi in morda še kaj,katere naj bi lahko gojil na deblih,kateri so lahko tudi daljših dimenzij (1m),kar bi težko steriliziral v ekonomu.
Skratka sem bolj začetnik zato se ubadam še z začetniškimi težavami,sem pa prebral precej zadev zlasti o Shiitake,Maitake in Reishi in zadeve so si zelo nasprotujoče,vsak svetuje po svoje,vsak uporablja svoj način.Vsekakor se pa ne mislim ukvarjati z vzgojo kulture,ker mislim, da je prezahtevno in tudi ponudba pri sosedih in v europi je kar pestra in kmalu tudi ne bo več večjih ovir pri uvozu.Če pa se s temi gobami kdo ukvarja pri nas, bi se prav rad pogovoril z njim.

Vprašanj imam cel kup in sicer sem videl, da se sedaj prodajajo kulture(trosi) v inekciji ,in recimo da želim gojiti Shiitake,ali lahko trose inukuliram (cepim) direkno na pripravljeno deblo ali moram najprej vzgojiti micelij na žitu,žaganju,....,pa potem ko se micelij razraste cepim na deblo?

Stane
fast
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 17 mar 2004, 22:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a fast » 21 mar 2004, 02:36

Andrej,zdaj sem precej gradiva na forumu predelal tako da sem nekaj odgovorov našel,predvsem to kje dobiti Shiitake,tako da se morava čim prej dogovoriti.Še vedno me zanima ali lahko cepim kulturo (tekočo) direkno na deblo ali je obvezna uporaba preraščenih moznikov?
Kako pa je pri vas s kulturami Maitake,Reishi,se da dobiti?
Imate še kakšno eksotično vrsto gob?
Pa tudi liter ali dva miceljna ostrigarja bi imel.Sem jih že gojil in so bili domači navdušeni nad njimi.

Stane
fast
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 17 mar 2004, 22:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 21 mar 2004, 23:29

Spore katere ste videli na internetu, so največkrat namenjene pripravi kulture na sterilnih medijih in kasnejši selekciji.

Seveda je možno tekočo kulturo (spore) nanesti direktno na hlod. Kot je meni znano je rast v tem primeru počasnejša kot pri uporabi kulture, na pšenici, žaganju, moznikih...pa še možnost okužbe je po mojem mnenju večja (saj nimajo gobje spore nobene prednosti pred sporami kontaminantov-edino več jih je).



Prednost kulture je tudi v tem, da gre za en osebek, za katerega vemo kakšne pogoje rabi, in je že dve fazi naprej v razvoju gobe (klitje spor in združevanje haploidnega micelija) in ima zato prednost pred uporabo spor.

Če ste začetnik bi vam svetoval gojenje ostrigarjev in šitak na hlodih (ostrigarji so izredno agresivni in neobčutljivi ter privajeni na naše podnebje, šitake so že bolj občutljive) saj pri tem postopku ni potrebna nikakršna sterilizacija.

Možno je položiti klobuk ostrigarja na sveže odžagan hlod za toliko časa, da na odžagano mesto spusti spore, nato ma mesto zaščitimo pred izsuševanjem. Spore bi morale vzkliti in prerasti štor.

Seveda vam lahko pripravim tudi kulture drugih gob:

Agrocybe aegerita-slo (gojena)
Agrocybe aegerita (topolovka)
Coprinus comatus (tintnica)-slo
Ganoderma lucidum (reishi)
Hericium abietis (bradovec)
Hypholoma capnoides slo
Hypholoma sublateritium slo
Lautiporus sulphureus
Lentinus edodes (šitake)
Piptoporus belulinas slo
Planetopsis finicola slo
Pleurotus eryngi (kraljevi ostrigar) slo
Pleurotus ostreatus (ostrigar)slo
Pleurotus tuberregium
Polyporus tuberraster (luknjičar)
Stropharia rugosoanulata (strniščnica)
Trametes hirsuta slo
Trametes versicolor slo
Tremiscus helvelloides slo

Andrej
gregori_andrej @hotmail.com
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a patrioti » 22 mar 2004, 15:27

Ravno danes sem se s kolegom pogovarjal o peroksidu.

On je dobil literaturo od nekega američana, vendar lahko šele jutri kaj več povem o tem.
Pravi da je peroksid prava zadeva, saj odpade kuhanje in razpade na vodik in kisik, tako da ni nevaren.

Če pa gledaš iz ekonomskega vidika pa sam postopek ni dosti cenejši, je pa veliko bolj enostaven.


Sicer pa ne vem zakaj bi se zafrkaval s pripravo substrata etc.


Kupiš stebričke (substrat) in stvar je rešena.
patrioti
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 11 feb 2004, 11:01
Kraj: kk

OdgovorNapisal/-a fast » 22 mar 2004, 21:29

Ja vem ,kupiš stebriček/humus pa je,samo vedno oziroma za vse gobe ne gre tako,nekatere rastejo na deblih.

Saj moram sam tudi še predelat čtivo katerega link sem tudi objavil.
Predvsem se ne vem kakšne koncentracije uporabljat,kdaj uporabljat in to.

Sporoči če bo frend kaj konkretnega rekel,saj veš več glav več ve.

Stane
fast
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 17 mar 2004, 22:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a patrioti » 23 mar 2004, 14:18

fast

Kolega je dobil literaturo s te spletne strani, ki jo omenjaš.

Vendar postopek ni tako enostaven.
Prvo moraš zatreti encime, ki "žrejo" peroksid s kislino :wink:

Najbolje, da sam preštudiraš.

On še ne bo šel v to, ker ima v pripravi novo tehnologijo, pri kateri so donosi 100% in je v uporabi v eni sosednjih držav.
Je pa problem v surovini, ki je v Sloveniji ni oz. je v majhnih količinah.
patrioti
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 11 feb 2004, 11:01
Kraj: kk

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 23 mar 2004, 18:08

Kaj pomeni, da so donosi 100%. Nikoli še nisem slišal za kaj takšnega.

Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 24 mar 2004, 11:47

Rush Waynova metoda uporabe peroksida je verjetno ena najboljsih pogruntavscin pri gojenju gob. Peroksid se ne uporablja namesto toplotne obdelave substrata ampak kot dodatek PO STERILIZACIJI, ki prepreci okuzbo in omogoca delo s kulturami tudi v domaci kuhinji in brez filtriranega zraka. Ko sem se zacel ukvarjati s tem mi ni uspelo skoraj nic, dokler ga nisem zacel uporabljati in sem omejil njegovo uporabo sele ko sem si nabavil HEPA filter.
Stos je v tem, da peroksid unici bakterije in prepreci kalitev trosov nezelenih vrst gliv, micelij (vecine) gliv pa se je nanj sposoben prilagoditi in proizvaja encime, ki peroksid razgradijo. Kulture na peroksidiranem agarju sicer rasejo pocasneje, a okuzb skoraj ni.
Uporablja pa se ga tako, da po sterilizaciji agarja in zita dodas par ml 3% peroksida - pri tem je treba pazit, da je temperatura substrata pod 50C sicer bo ves peroksid razpadel. Metoda ne ucinkije pri pripravi substrata na osnovi lesa, ker le-ta vsebuje encime, ki peroksid unicijo. Sicer pa je peroksid ena najmanj skodljivih kemikalij ker razpade na kisik in vodo - drugace je recimo z varikino, ki se tudi uporablja v podobne namene in pri kontaktu z lesom producira rakotvorne dioksine.
Zadnjič spremenil zeronio, dne 24 mar 2004, 11:55, skupaj popravljeno 1 krat.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a zeronio » 24 mar 2004, 11:54

ljzavodrib5 je napisal/-a:Kaj pomeni, da so donosi 100%. Nikoli še nisem slišal za kaj takšnega.

Andrej


Mogoce je imel v mislih "biological efficency", ki se izraza v procentih in pomeni koliko mokrega substrata se pretvori v gobe.
Ce bi merili koliko suhega substrata gre v suhe gobe seveda nikoli ne bi mogli prit do 100% tako pa je mozno tudi preseci stotko.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a patrioti » 24 mar 2004, 13:01

ljzavodrib5 je napisal/-a:Kaj pomeni, da so donosi 100%. Nikoli še nisem slišal za kaj takšnega.

Andrej


Verjamem :D

Več pa ne povem, da ne zajebem kolega, ki se s tem profesionalno ukvarja :wink:
patrioti
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 11 feb 2004, 11:01
Kraj: kk

peroksid

OdgovorNapisal/-a grega13 » 09 sep 2004, 05:21

peroksid uporabljajo ker pomaga pri razgradnji lignina (hrana za nekatere gobe), drugač pa ni nič blazno naprednega in še naprej raziskujte in odkrivajte nove agarje!
lep pozdrav...
grega13
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 09 sep 2004, 05:14

OdgovorNapisal/-a izu » 06 jan 2009, 21:13

Hej!

Ali lahko kdo zrihta spore kakšnih šitak ali podobnih jedilnih gob? Da bi jih sam vzgojil iz spor.


Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt


Vrni se na Gojenje gob

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron