gojenje gob (ostrigarjev) na štorih

Diskusija o gobah, ki jih lahko vzgajamo.
Šampinjoni, Ostrigarji, Šitake,..

Moderatorji: dusanh, ljzavodrib5

gojenje gob (ostrigarjev) na štorih

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 17 feb 2004, 18:55

Gojenje ostrigarjev na štorih podrtih dreves je izredno preprosto saj poleg štora(ne preveč trhlega) sveže podrtega drevesa(bukve, hrasti, topoli..)potrebujemo še micelij ostrigarja, kos polivinila in dobro voljo ter kanček strpnosti.

Najbolje je da zgornjih cca5 cm štora odžagamo z motorno žago (žaganje shranimo). Po odžagani površini potresemo micelij , dodamo sveže žaganje in vse skupaj pokrijemo z od štora odžaganim kolutom lesa.

Celoten štor pokrijemo s polivinilom+listjem in na straneh zasujemo z zemljo (preprečimo izsuševanje, pripekanje soncain in dostop živalim predvsem polžem kateri obožujejo micelij).

Pridno počakamo par mesecev, da micelij preraste štor in nabere dovolj energije za obrod.

Če smo micelij nanesli na štor spomladi in je imel celo toplo poletje časa za preraščanje, bodo prve gobe pognale že v začetku jeseni.
Iz štora bodo poganjale toliko let dokler ga popolnoma ne razgradijo (tudi do pet let in več).

Na tak način nezaželen štor spremenimo v humus pa še nelej let se lahko mastimo z doma pridelanimi gobami.

:roll: Andrej :roll:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 18 feb 2004, 01:13

Ojla,

mene pa zanima cena micelja in če se ga da pri tebi nabavit (mala količina) :?:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zoyba » 18 feb 2004, 10:15

Živjo Andrej!

Tudi mene zanima kje je mogoče nabaviti micelij. Imam namreč v gozdu ob hiši kar nekaj svežih štorov bukve pa bi jih rad koristno uporabil. Pa še v napoto ne bodo čez leta

lp
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 18 feb 2004, 18:37

Seveda vama lahko zrihtam micelij (cena cca 1000sit/liter).

Za štor premera 50 cm ga porabite cca tri pesti (več ga potresete po štoru hitreje se bo 'prijel').

pokličeta me lahko na tel 031 893-262

Ponavadi ga nimam na zalogi, tako da me pokličite teden ali dva prej.

:roll: Andrej :roll:
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 23 mar 2004, 11:24

Zdravo!

A bi se gojenje ostrigarjev obneslo tudi na podrtih (bukovih...) hlodih? Hvala za odgovor. LP Maja
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 23 mar 2004, 12:04

Seveda, pomembno je samo, da niso trhli.

Ponavadi se jih goji na tanših hlodih, katere je lažje prenašati in so hitreje preraščeni, pri debelejših je čas preraščanja daljši.

Ponavadi se pri debelejših priporoča uporaba micelija na pšenici.


Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 12 okt 2004, 00:24

Tale ostrigar je potreboval dobre štiri mesece za preraščanje hloda in obrod.
Micelij sem nasul na kos kartona, nanj položil hlod, na hlod nasul novo plast micelija, ga pokril s polivinilom in zavil s folijo za živila. Vse skupaj je izgledalo dokaj neugledno, dokler niso pognali tile velikani, mljask, mljask.

Pa naj še kdo reče, da se gojenje na štorih ne izplača.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 26 okt 2004, 17:19

ENA DIVJA RAZLIČICA BUKOVEGA OSTRIGARJA.
MICELIJ SEM NANESEL NA HLOD (ZAREZA PREKRITA S FOLIJO) LANSKO JESEN IN POGNALI SO PRED PARIMI DNEVI (PO ENEM LETU).
IZ TEGA SLEDI, DA JE POTREBNA PRI GOJENJU GOB POTRPEŽLJIVOST, ŠE POSEBNO ČE PREPUSTIMO GOJENJE MATERI NARAVI.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 28 okt 2004, 19:54

IN DVA DNI KASNEJE
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Vladko » 10 feb 2005, 11:49

Pozdravljeni.

Na vrtu imam "predzimske" štore oreha, slive ter jablane.

Nedavno pa sem nabavil micelij ostrigarja ter šitake na lesenih palčkah. Ali je kateri od teh štorov primeren za omenjeno vrsto gob?

LP
Vladko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 09 feb 2005, 17:50

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 11 feb 2005, 05:55

Za slive in jablane nisem preprican, videl pa sem ostrigarje rasti na orehovih storih. Misli, da je odvisno od sorte ostrigarja, ce bo rastel ali ne. Nekateri so zbircni in ne marajo smolnatega lesa, drugim je pretezno vseeno.

Sitake so bolj zbircne in po mojih izkusnjah imajo raje bukovino in hrastovino. Za omenjeno vrsto lesa ti ne vem povedati,sem micelij letos nanesel na orehove veje in se cakam na rezultate.

V vsakem primeru pa je najbolje ce uporabis micelij na psenicnih semenih, katerega potreses po celotni povrsini stora in ima zaradi tega vecjo moznost da se prime.

Mislim, da ti bo moj oprijatelj z veseljem pripravil ostrigarja, kateri raste na orehu, ce ga poklices na tel 031 893 262

Katero sorto pa imas ?
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Vladko » 11 feb 2005, 14:08

ljzavodrib5 pozdravljen.


hvala za odgovor

Micelj sem kupil na Madžarskem bolj iz radovednosti. Po nekaj dnevih križarjenja po internetu in obisku knjižnice pa me je zadeva čisto prevzela in bom poleg navdušenega nabiralca postal tudi navdušen pridelovalec gob (upam da občasno tudi s pridelkom :D ).

Micelij ostrigarja, ki sem ga kupil je Pleurotus ostreatus, oz bukov ostrigar.


lp
Vlado
Vladko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 09 feb 2005, 17:50

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 15 feb 2005, 07:54

Kot berm je se eden noter padu. Gojenje gob je res nekaj izredno zanimivega, vendar na koncu vedno uspe, potrebno je le upostevati nekaj parametrov, (katerih naprimer nismo navajeni od gojenja rastlin).

Jaz sem trenutno v Laosu, pred nekaj tedni pa sem obiskal nekaj univerz na Tajskem. Ko sem videl kako gobe gojijo tukaj sem, se se bolj zagrel. Stvar je popolnoma enostavna in ljudje tukaj nimajo osnovne sole, pa jim biznis vseeno laufa. Gojijo gobe na rizevi slami, zaganju in deblih hrasta. Ko pridem v Slovenijo bom objavil slike, od tukaj je stvar malo bolj zakomplicirana in draga.

Glede tvojega ostrigarja ti ne znam svetovati, ker ne vem njegovih lastnosti, vendar pa mislim, da je najbolje, da poizkusis (seveda ce stori niso trhli - v tem primeru bi jaz cepke zabil v kaksno bukovo vejo premera cca 20 cm ter jo cez zimo postavil v klet).
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Vladko » 15 feb 2005, 12:33

Ja, zgleda, da sem res "not padu", hehe.

Bom probal, kot si rekel, do takrat pa vse najlepše in najboljše v Laos.

lp
Vlado
Vladko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 09 feb 2005, 17:50

OdgovorNapisal/-a tinko » 18 okt 2005, 23:33

Andrej! 30. avgusta sem cepil bukov ostrigar in šitake na bukove, hrastove, jesenove, akacijeve veje in debla ter štore, ki so nastali ob podiranju teh dreves. Micelij se je lepo prerastel, na nekaterih vejah se je pojavila zelena plesen. Proti plesni sem se boril z večjim zračenjem debel, ki jih imam tu v Kopru kar na prostem. Ker pred mesecem še nisem prebral odgovora, da plesen ne škodi in ne prodira v globino, sem vrečko z žaganjem in vcepljenim micelijem vrgel na kompost. Pred tednom dni sem opazil na stotine majhnih gobic, velikih okoli pol centimetra. Sedaj sem jih dal k deblom in pazim nanje kot največji zaklad. Gobice so sedaj velike dva centimetra. NAJPOMEMBNEJŠE PRI VSEM TEM PA JE DEJSTVO, DA SO MI OSTRIGARJI NA ŽAGOVINI POGNALI ŽE PO MESECU IN POL !!! Dobra reklama za tvoj micelij. LP Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 20 okt 2005, 14:17

Čestitam za uspeh!!!

Sem dolgfo čakal na rezultate in komentarje glede mojega micelija. Večina ljudi se porazgubi in o njih ni ne duha ne sluha.

Uspeh drugih je zame najboljša motivacija, drugače nima smisla delati.

Po mojih izkušnjah hrast ni najboljši za ostrigarje. Izredno počasi preraščajo. Je pa najbolje debla imeti zunaj v senci čez celo leto, saj le tam res poženejo zdrave in kvalitetne gobe (če seveda ni polžev in miši, katere lahko pojejo micelij).
Meni v kleti poženejo le redko cele gobe. Mislim, da je vzrok pomankanje vlage v lesu.
Za šitake pa je klet po mojih izkušnjah bolj primerna (prav tako hrastov les) saj debla namakam v vodi. :lol:


Hvala za komentar, pa še kaj sporočite, kako kaj dela micelij na deblih.


:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Zavod za naravoslovje
mycolab.eu@gmail.com
http://www.zanaravo.com
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a tinko » 20 okt 2005, 21:31

Rad ekspermentiram, zato sem se poigral z micelijem obeh vrst gob. Pozabil sem povedati, da sem uporabil tudi les sliv. Moram pa povedati, da ostrigarju zelo ustrezajo jesenovi štori in je zelo "agresiven" na njih. Micelij je hitro prerasel zgornjo površino. Sedaj prodira proti tlom po vseh odrgninah in poškodbah štora. Menim, da pomladi štori ne bodo več "živi" in ne bodo več odganjali listja. Toliko za danes. Se javim, ko bo kaj zanimivega. Fotk nimam. Imam fotoaparate iz prejšnjega tisočletja. LP Alojz P.S. Pomladi bom še nabavil micelij, da bom videl, kako se obnese preraščanje vej in debel preko poletja in kakšen bo obrod jeseni. Ne količinsko, pač pa kvalitativno.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a tinko » 24 okt 2005, 21:37

Danes sem pobral prve ostrigarje. Res samo pet gobic s klobuki do 10 cm, nekaj pa je le. Letošnja vlažna jesen prav lepo prispeva k rasti gob. Na deblih se tudi lepo prerašča micelij. Micelij šitak pa je tudi že prilezel izpod parafina kjer so vstavljeni mozniki. Na šitake bom lažje počakal, saj so me ostrigarji presenetili in me "obiskali" že po mesecu in pol. LP Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper


Vrni se na Gojenje gob

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost