Ureditev skalnjaka

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Ureditev skalnjaka

OdgovorNapisal/-a asus » 20 apr 2005, 20:03

Čeprav je nekaj na to temo že bilo napisanega me zanima, kaj bi bilo najpametneje posaditi na skalnja, ki je na južni strani hiše in je praktično ves dan obsijan s soncem. Homulnice, netreski, rmani, iglaste plamenke,pelin, grobelnik.. A obstaja še kaj drugega?

LP Miha
asus
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 18 jan 2005, 20:32

Re: Ureditev skalnjaka

OdgovorNapisal/-a Kitty » 21 apr 2005, 05:48

asus je napisal/-a:.. A obstaja še kaj drugega?

LP Miha


Sedumi, floksi, saksifrage, kotule, diantusi, portulak. Take stvari sem jaz zdaj naselila na našega. Poleg tega pa še en mini borovček, en kraški brin, eno tiso in en mini rdeč javor. Ampak moj skalnjak je res velik. In blazinice so vse še zelo majhne. In za prvo spomladansko cvetenje sem jeseni potaknila vanj kar nekaj raznih čebulic. Pa celo velikonočke, zvončnico in ameriški slamnik.

Bye, Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a CARMEN » 21 apr 2005, 14:54

Jaz se pa že dve leti neuspešno borim s plevelom v našem skalnjaku. Razrasla se je trava, ki ima zelo razvejane in dolge korenine, razmnožuje pa se z delitvijo, tako da puljenje povzroča še bujnejšo rast. Sredstev za zatirtanje plevela si ne upam škropiti, ker imam mačke in jih ne bi rada zastrupila. Ali kdo ve za kakšen neškodljiv preparat?
CARMEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 06 nov 2003, 10:03

OdgovorNapisal/-a lara » 21 apr 2005, 18:05

glede plevela (družinske sreče) tud mene zanima, kako se je znebit, k tko raste u rastlinjaku zdej!

Kej napište kako se znebit tega smotanga plevela! :? :oops:

Lp, Lara
lara
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 24 mar 2004, 16:53
Kraj: Stična, Hoče

OdgovorNapisal/-a asus » 21 apr 2005, 21:10

Oj Lara!

Lepo si to napisala kaj gre vse na skalnjak,samo mene zanimajo bolj pritlikave zadeve ker je moj kup kamenja bolj majhen, ameriški slamnik se mi pa zdi da zraste kar precej velik.

Lp Miha
asus
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 18 jan 2005, 20:32

OdgovorNapisal/-a lara » 21 apr 2005, 21:40

ja,...sej imaš prav, čisto sem zgrešila tole mojo prejšno objavo, se opravičujem,... :oops:

Sorry! :oops:
lara
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 24 mar 2004, 16:53
Kraj: Stična, Hoče

OdgovorNapisal/-a Kitty » 26 apr 2005, 15:24

asus je napisal/-a:Lepo si to napisala kaj gre vse na skalnjak,samo mene zanimajo bolj pritlikave zadeve ker je moj kup kamenja bolj majhen, ameriški slamnik se mi pa zdi da zraste kar precej velik.
Lp Miha


Ja, moj skalnjak je tako velik, da imam na njem tudi brin, borovček, javor in še o čem razmišljam. Priporočam ti sedume in nizke flokse, če hočeš, da kaj tudi cveti.

Bye, Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a Marian » 29 sep 2005, 15:58

Hay

Tudi jaz imam vrt z skalnjakom ki je obrjen na južno stran in celi dan pripeka sonce,tako da moram kar nekaj postoriti da ga obdržim dokaj lepaga. Jaz imam v zgornjem pasu konbinacijo lavendel vrtnica,v samem skalnjaku pa imam vse živo od trajnic do enoletnic.Na robu imam še mali zelišćni vrtiček za kuhinjo,sicer pa je to stvar okusa.Imam tudi rododendrum in azelejo katera mi kljub sončni legi uspevata.Flox je rastlina katera ne sme manjkati,meni se je letos kar lepo obrastel(skalnjak sem postavil lani)
Sicer ti pa predložim slikico pa sama poglej

LP
Marian
Marian
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 feb 2005, 19:22
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a malena » 26 apr 2006, 12:50

Zdravo!
Hotela sem ti samo predlagat eno novo varianto, kako združit rože s slapom ali fontano, oblika je taka ko pri skalnjaku, zasaditve so možne pa na milijon načinov. Pa voda teče dol! V živo zgleda fenomenalno!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
malena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 13 dec 2005, 10:32
Kraj: Celje

mali skalnjak

OdgovorNapisal/-a Eta » 15 jun 2006, 22:23

Moj skalnjak je zelo majhen, zato imam posajeno bolj nizko rastlinje. Poleg različnih netreskov, homulic in mahov imam še nekaj supinic planik (kupljenih, da ne bo pomote), ki se zelo prijetno vklopijo med naravne skale. Ali je možno v kakšni vrtnariji dobiti tudi encijane? Potrebujem malo popestritve.

LP
Eta
Užij dan!
Eta
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 31 maj 2006, 18:43
Kraj: Žvabovo

Encijan

OdgovorNapisal/-a muha » 16 jun 2006, 09:49

Da se ga dobiti bodisi na tržnicah ali v večjih centrih za prodajo okrasnih rastlin. Lahko ga kupiš tudi pri Golob-Klančič, imajo celo več različnih vrst, od katerih nekatere cvetijo spomladi, druge pa poleti in jeseni. Našla ga boš pod imenom "gentiana...." oz. slovensko svišč.

Če vse ostalo odpove, ti ga lahko pošljem jaz, a raje šele jeseni. Imam tistega, ki cveti spomladi, razmnoževanje pa se je bolje izkazalo jesensko.

Lp

PS: bi te pa na nekaj opozorila. Pri Golob-Klančič navajajo, da je spomladansko cvetoči Kohov svišč najraje v polsenci, senci, vlagi ali celo mokroti. Moj je po vsem sodeč prav ta, a najlepše uspeva tisti grmič, ki je izpostavljen celodnevnemu soncu na peščeni odcedni zemlji, a tik ob skali. Res ga je pa treba ob suši večkrat zaliti. Tisto, kar je v senci in vlagi, le životari!!
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica


Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost