Utrinki iz mojega skalnjaka

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Utrinki iz mojega skalnjaka

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 27 jul 2008, 17:49

Slika
Delosperma
Slika
Delosperma
Slika
Monarda
Slika
Encijan
Slika
Slika
Geranium
Slika
Astra alpina
Slika
Anacyclus
Slika
Planinka
Slika
Heuchera
Slika
Slika
Portulak
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a turururu » 27 jul 2008, 20:20

Kaj naj rečem drugega kot čudovito. Zares lepo.
Lep dan!
turururu
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 13 mar 2008, 20:19
Kraj: radovljica

OdgovorNapisal/-a anita15 » 03 maj 2009, 20:41

Kako si zadovoljna z monardo. Bakker prodaja visoke 1,5 in nizke 0,40. Imela bi obe zaradi kombinacije. Kje si jo ti kupila?
l.p.
Anita
anita15
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 08 feb 2008, 17:32
Kraj: Rog.Slatina

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 04 maj 2009, 22:14

Pozdravljena anita15,

meni se zdi, da sem jo lani kupila v Avstriji. Se je od lani tako zelo razrasla, da vsakemu, ki pride na obisk podarim cel šop mladičev s koreninami in mislim, da bom morala počasi začeti metati kar ven, ker mi bo drugače zadušila ostrožnik, Anchuso, Echium in še kaj. Če hodiš kaj v Ljubljano mi povej, pa ti prinesem cel šop mladičev. Drugače je pa čudovita rastlina in zelo lepo diši. Bi jo pogrešala, če jo ne bi imela.

Lp

Tanja
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a orhy » 05 maj 2009, 12:07

Tanja prekrasen skalnjak imaš, kar seveda pomeni pridne roke in izbran okus. :P :D
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a anita15 » 05 maj 2009, 15:47

Tanja, sem že najdla vrtnarijo, kjer jo prodajajo. Zanimiva je ta kombinacija raslin, ki ih omenjaš. Glede nabave še malo oklevam, ker bi jo posadila na južno lego, suho rastišče. Za monardo pa baje priporočajo vlažna tla. Če tebi uspeva na suhem rastišču, jo takoj kupim.
Če bom pa v LJ, bi pa najraje prišla pogledat tvoje rože. To je pa že druga zgodba.
l.p.
Anita
anita15
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 08 feb 2008, 17:32
Kraj: Rog.Slatina

OdgovorNapisal/-a linana » 05 maj 2009, 16:34

:D
Zelo lepe so.
Bi pa nekaj vprašala. Tale delosperma, a jo imaš pozimi kar zunaj? Jaz jo imam namreč v koritu na balkanu in jo pozimi dajem v hodnik.
LP lina
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 05 maj 2009, 21:17

anita15,

jaz imam tisti kot na sliki zelo vlažen. Zato ta lega ustreza tudi ostrožniku. Pravzaprav ima moja lega skoraj cel dan sonce in zadevo z vlažno zemljo sem rešila tako, da sem enostavno pred rastline dala štor, ki skrbi, da se zemlja nikoli ne izsuši. To je ves hec. Poskusi še ti zakriti monardo s kakšno drugo nižjo rastlino, skalo ali korenino, saj ima sicer rada sonce, vendar se zemlja ne sme izsušiti.
Anita ti kar pridi na obisk k meni. Se zmeniva po ZS-ju.

linana,

Delosperme imam zunaj v skalnjaku tudi pozimi, samo da pozimi čez njo poveznem kakšno večjo prozorno posodo, zaradi zimske vlage.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a anita15 » 06 maj 2009, 09:02

Tanja, hvala za nasvet. Ko bom kaj sama krenila proti LJ pa se ti javim, hvala za povabilo.
Anita
anita15
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 08 feb 2008, 17:32
Kraj: Rog.Slatina

OdgovorNapisal/-a linana » 06 maj 2009, 18:47

:D
Tanja hvala, jo bom tudi jaz posadila ven. Mogoče bo potem lepša.
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a bfrenk » 25 maj 2009, 12:54

Pozdravljeni,
sem nov uporabnik tega foruma, super zadeva.

Imam pa eno vprašanje glede skalnjaka.Na gornjih slikah sem videl, da je cel skalnjak posut s kamni.Nekaj podobnega sem si uredil doma, posadil sem rastline, postavil kar nekaj velikih kamnov.Teren je zelo strm, v bistvu je skoraj škarpa.Ker je kar precej izpostavljen soncu, je zemlja takoj suha in razpokana.Zanima me, koliko debel sloj kamna imate posut po skalnjaku.Premišljeval sem že, da bi prazen prostor posul z okrasnim lubjem, pa mi pravijo, da bo lubje močan veter raznosi vsepovsod, močno deževje pa spralo na dno.Kaj predlagate ?

Hvala za nasvete in lep pozdrav.
bfrenk
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2009, 12:08

OdgovorNapisal/-a fresia » 25 maj 2009, 13:06

Če imaš strm teren, ti bo tudi kamenje odneslo. Sploh ob večjih nalivih. Preizkušeno in neučinkovito. Zemlja kjer imam skalnjak je zelo slaba, u bistvu je bil nasip samega proda. Uporabila sem rastline, ki se lepo razraščajo in ljubijo močno sonce čez cel dan. Ob strani sem posadila pas sivke in so bombastične vonjave in tudi razrašča se enkratno. Sedaj ko pa je dež že veliko spral, so ostale le še skale, ki sem jih namestila in kamenčki, ker teren je res adijo 8)
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a bfrenk » 25 maj 2009, 15:04

Torej ni druge rešitve, kot veliko posajenih rastlin ? (ali pa veliko skal) :?
bfrenk
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2009, 12:08

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 25 maj 2009, 22:26

Pozdravljen bfrenk,

kako strm pa je zares tvoj teren? Na slikah je kalcit, torej oster apnenčasti pesek, ker ga večina alpskih rasline potrebuje. Tudi v gorah se pesek ne spira kar tako, ker je teren oblikovan tako, da ga vedno zadrži kakšna ovira kot je korenina, skala, druga rastlina ali drevo. Pri zelo zelo strmem terenu moraš postaviti veliko večjih skal, za skalo zemljo in potem pesek. Zadevo oblikuješ s skalami nekako terasasto, da oblažiš prehud padec in med skale posadiš rastline. Če je teren zares strm, skoraj navpičen pa te skale položiš zelo na gosto eno pred drugo. Ker rastejo nekatere alpske rastline skoraj v samem pesku sem jaz na zemljo posula zelo droben (skoraj moka) apnenčasti pesek, ki se ga na sliki ne vidi in na koncu dodala večjo granulacijo. Pesek za alpske rastline ni okras temveč nujno potreben, da se zemlja preveč ne ogreva (ker alpske rastline tega ne marajo), da imajo dovolj apnenca, ki ga nujno potrebujejo in da se zemlja preveč ne izsuši. Pri tem je tudi pomembno, da je svetel pesek, ker ne akumulira toliko toplote. Najboljši je takoimenovan tampon pesek, ki se ga dobi v vseh kamnolomih, kjer pridobivajo pesek za gradnjo. 1 tona stan 10 EUR in če greš v kamnolom dobiš par vreč zastonj. Podjetja, ki imajo takšen pesek (tampon) so CALCIT d.o.o., Mineral, Grasto in še jih je. Vsi so na netu.

Lp
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a bfrenk » 26 maj 2009, 11:16

Priložil bi nekaj fotk, da se vidi brežina, pa jih ne znam naložit :(
bfrenk
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2009, 12:08

OdgovorNapisal/-a bfrenk » 26 maj 2009, 13:01

Evo, naložil sem nekaj fotk : :D


Slika
Slika
Slika

Slike so bolj slabe, ker so posnete s telefonom, ampak vidi se breg in naklon.
bfrenk
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2009, 12:08

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 26 maj 2009, 22:50

Pozdravljen bfrenk,

sploh ni tako kritičen naklon kot si ga najprej opisal. Zdi se mi zelo lepo zasnovan skalnjak in s peskom bo še bolj naraven. Ti kar lepo natresi oster pesek, vendar večjo granulacijo tam 1-2 cm, ga malo pritisni ob zemljo in boš videl, da se ti ne bo spiral. Samo okrogel in preveč droben pesek ne sme biti. Okoli javorja pa ne smeš dati apnenčastega peska, ker ga ne mara. Okoli javorja ti priporočam, da potreseš na debelo lubje iglavca, da se mu ne bo zemlja izsušila in mu sonce ne bo pregrevalo korenin, ker še nima dovolj velike lastne krošnje, ki bi delala senco koreninam. Še kašno nizko blazinasto rožico, kakšen netresk in skalnjak bo prečudovit.

Lp

tanja
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 26 maj 2009, 22:53

Tukaj pa nekaj letošnjih utrinkov iz mojega skalnjaka

Papaver alpinum
Slika

Phyteuma orbiculare
Slika

Gypsophila cerastioides
Slika

Delosperma congestum
Slika

Edraianthus pumilio
Slika

Slika

Slika

Silene acaulis
Slika
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a orhy » 27 maj 2009, 08:14

Oj, si srečka, kako si ga krasno uredila. Slika Slika
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 27 maj 2009, 18:57

Takšen pa je bil moj mini skalnjak pred kakšnim mesecem.

Slika

In čeprav je mali, me že čaka kar nekaj dela na njem: razredčiti moram nekaj rastlin, zamenjati odcvetele tulipane z nečim drugim :?: ter ponekod dodati manjkajočo zemljo.

Nekih posebej izbranih rastlin v skalnjaku še niti nimam. Posadila sem pač to, kar mi je primernega prišlo v roke. In zato še vedno kaj odstranim ter kaj drugačnega dodam. V teh dneh se pa bodo najlepše razcvetele planike.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor


Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Ureditev skalnjaka
    Pripete datoteke Napisal/-a asus » 20 apr 2005, 20:03
    10 Odgovori
    11690 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a muha Poglej zadnji prispevek
    16 jun 2006, 09:49

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron