UREDITEV POSESTVA

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

UREDITEV POSESTVA

OdgovorNapisal/-a caramela » 11 jan 2006, 16:38

Pozdravljeni!

Z možem kupujeva zapuščeno posestvo približno 100x200 m (cca 2ha). Ker je posestvo sredi gozda, je seveda delno zaraščeno z grmovjem, delno je trnje, nekaj pa samo visoka trava. Posestvo bi želela ograditi z živo mejo (verjetno bukev ali gaber), v prihodnosti pa tam postaviti še hišo in na stara leta živeti v miru sredi gozda.
Na posestvu bova posadila predvsem grmičke in nekaj velikih dreves ter malo sadnega drevja, prostor pa bo tudi za skalnjak, okrasne rastline ter mali vrt. Ker pa so se na to posestvo navadile hoditi gozdne živali (srne, zajci,...) me zanima, ali jih živa meja zadrži, ali pa bodo veselo smukale mlade poganjke.
caramela
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 06 feb 2005, 16:37
Kraj: slov. bistrica

ureditev posestva

OdgovorNapisal/-a tinko » 12 jan 2006, 10:02

Živa meja zajca in jazbeca ter lisice ne bo zadržala. Srna preskoči ograjo do 1,5 m. Največ škode je ponavadi na radiču in jagodah. Predlagam, da počakata z dodatnim ograjevanjem, dokler ne vidita, ali škoda nastaja. Sicer se pa že dobijo pripravki, ki odvračajo divjad. Preizkušeno! Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a rok.k » 12 jan 2006, 15:20

Jaz bi postavil pred (primer)gabrovo ograjo mrežo, saj potem čez nekaj časa gaber zakrije mrežo.
Tako imam urejeno doma zaradi psa pa se je do sedaj obneslo.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a izu » 12 jan 2006, 15:52

Oprostite,če bom spet začel s soliti pamet s svojimi naravovarstvenimi nasveti!

Večkrat se sprašujem,po reku katerega sem se sam izmislil: "Zakaj se mora narava prilagajati nam,ne mi njej?"S tem sem mislil na to,da mislim da bi bilo dobro premisliti,kako živeti skupaj z divjadjo,ne pa njo odganjati,oziroma ji preprečevati vstop!Glede na to,da je parcela v gozdu,in da mislita na stara leta hoditi tja,mislim,vsaj jaz bi tako naredil,da bi iz gozda prinesel par sadik lepih dreves,katere bi meni ustrezale,jih posadil,ter potem oblikoval,ter pač oskrboval!Ker mislilim,da misliš na parcelo,ki je malo globlje v gozdu,kjer nimaš sosedov,pomoji logiki nebi bilo potrebno ograje,oziroma če bi že kaj,bi že nasadil kakšno vinsko trto,da bi imel se jaz korist od nje,čeprav sem zgoraj dejal,da bi prinesel iz gozda sadike,vendar tukaj lahko zamižimo.Glede na to,da bosta bila tam ko bosta starejša,sem seveda pomislil,da si bosta zaželela vrt,kar bi bil problem, ker bi prišla divjad in vama zobala dobrote!Nevem točno,kako bi to rešil,vendar se lahko nekaj spomnim,samo v tako kratkem času pa spet ne :D

Upam da sem vsaj malo pomagal,in kaj dosegel...

Lp
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

ureditev posestva

OdgovorNapisal/-a tinko » 12 jan 2006, 18:11

Rok, podobno sem razmišljal tudi jaz, vendar je ograja drag projekt in bi se ga lotil potem, ko bi ugotovi, da je škoda po divjadi prevelika. Ograjo bi postavil na zunanji strani zasaditve. Izu! Mati ZEMLJA se je do sedaj znebila vsake kuge pa se bo tudi človeka, sem nekje prebral. Kar delamo z njo (in s figo v žepu za poznejše rodove) bi nas morala zdesetkati na npr. sto milijonov, če hoče sama preživeti vsaj malo ohranjena. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a caramela » 12 jan 2006, 21:33

Vesela sem vaših odgovorov. Naj povem, da bova z možem tam čisto bio, se pravi nobenih škropiv, umetnih gnojil,... Posadila bova nekaj avtohtonih rastlin (mini botanični vrt), ter sadik starih sort sadnega drevja. Ker vem, da so pri nas doma srne in zajci pojedli vse, kar jim je dišalo, ne želim, da se to ponovi, vsaj toliko časa, da bodo rastline toliko zrastle, da jih živali ne bodo dosegle. Eden od vzrokov za željo po živi meji je tudi ta, da imamo pse, ki so sicer tolerantni do divjadi, ne vem pa, kako bi se obnašali, če bi jim pred nosom tekla srna, nas pa ne bi bilo zraven. Zadnjič sva bila z možem namreč tam in je srna prišla skoraj do naju, nekaj časa smo se gledali, potem pa je zbežala.
caramela
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 06 feb 2005, 16:37
Kraj: slov. bistrica

OdgovorNapisal/-a izu » 12 jan 2006, 21:43

Aha!Sem upal na to,in zdaj tudi vidim da upi niso odveč!Mislim da se da zelo lepo živeti skupaj z naravo!Ta živa meja meni še vedno ne da miru!Kot praviš je en razlog pes,vendar ali bo pes živel še toliko časa?Ali se splača narediti živo mejo,zaradi psda kateri bo preganjal srne,ko bi lahko vsak dan gledala kako se srne pasejo pri tebi na dvorišču?Jaz osebno mislim,da ni potrebno žive meje, drevesa se pa zaščiti s kako mrežo,kasneje pa kakšno drugo zdravilo!Še nekaj sem se spomnil glede vrta!Na vrt se da vsaditi par rastlin,katerih vonj preganja nekatere živali.Pomislita kaj v tej smeri!

Lp in hvala za poslušnost :P
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

ureditev posestva

OdgovorNapisal/-a tinko » 12 jan 2006, 22:33

Upam, da vaju nismo sedaj še bolj zbegali z odgovori. Po moje pa so kužki mali člani družine in bodo prisotni z vama. Če ne tej, pa njihovi potomci. V tem primeru bi bil še najbolj primeren Rokov nasvet. Mi pa naj se ne bi vtikali z našimi odgovori v vajin način življenja. Kako bi pa bilo, če bi se našel skrajnež in rekel:" Zakaj pa je sploh treba ograjevati in zidati v neokrnjeni naravi?" IZU, v teh pogledih ti ne dam vedno prav. Skrajnost mogoče ni najboljša. CARAMELA! Veselo na delo, knjige v roke, preglej tudi objave UREDITEV ZUNANJIH PROSTOROV, kjer smo zadnje čase veliko odgovarjali na to temo. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper


Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov