Sorte paradižnika

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kajser » 15 jul 2009, 22:14

Hvala bo verjetno kar držalo. Mislim da je votel zelen, me pa sedaj skrbi kako bom vedel kdaj bo zrel... :? :P :idea:
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a nadina » 15 jul 2009, 22:45

Kajser, tisti votel bo rdeč (zelen je malce drugačen - vsaj tista sorta, ki jo imam jaz) - jaz sem ga dobila od iste forumašice kot ti.
Imena pa ne vem, Cintika?

Moj je precej velik, je pa precej občutljiv - kar nekaj sem jih potrgala, ker so bili spodaj črni (pomanjkanje kalcija). In taka občutljivka je le še sorta...
So pa zanimivi!
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a nadina » 15 jul 2009, 22:47

Da ne bo pomote - ne poznam imena tegale votlega rdečega lepotca.
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a ficko » 15 jul 2009, 22:47

Pepe je napisal/-a:
Kajser je napisal/-a:Zadnje neurje mi je "odpihnilo" označbe teh 2h paradižnikov...

Jaz jih vedno sejem in sadim po abecedi. Trotl ziher sistem. Vedeti moraš le sorte, ki si jih sejal.


Pepe, Trotl ziher sistem :lol: :lol: tole si je pa koristno zapomnit za prihodnje leto, če bo izvedba sajenja dto dopuščala :lol:
Rastline so zakon!
ficko
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 21 jun 2008, 17:47
Kraj: okolica Grosuplja

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 16 jul 2009, 06:54

Kajser je napisal/-a:Hvala bo verjetno kar držalo. Mislim da je votel zelen, me pa sedaj skrbi kako bom vedel kdaj bo zrel... :? :P :idea:


Če je votel zelen, je to sorta Green Bell Pepper, v tem primeru zrelost prepoznaš po zelenih progah na oranžkasti podlagi in po tem, da se plod ob pritisku rahlo vdre...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 16 jul 2009, 11:44

Pepe je napisal/-a:Bloody butcher sem letos sadil prvič in me je izredno presenetil. Sejal sem ga 15.2., na prosto (v sod) je šel prve dni aprila. Nadpovprečno topla pomlad je pripomogla, da sem prvi zrel plod utrgal 1.6.. Malo je večji od ostalih zgodnjih paradižnikov, okus pa me je za prvi paradižnik sezone fasciniral. Kot bi jedel pravi poletni paradižnik, celo sladkorji so izraziti. Poleg tega je tudi zelo mesnat, ima skoraj samo meso in zelo malo semen. Skratka zelo priporočam! Slike so žal narejene z mobilcem, ker čakam na nov fotoaparat.
Slika


Prišel je čas, da sklenem ugotovitve glede Bloody butcherja.
Okus - včeraj sem naredil solato iz več sort in je BB občutno izstopal po okusu, okusnejši je od črnih, slajši od grozdastih.
Po rasti je poldeterminanten - poganjek zraste meter in pol, potem pa se s cvetnim nastavkom neha, zato je treba stranske poganjke puščati, jaz sem delal napako, ker sem jih rezal. Jih pa ni veliko, zato se ni bati, da bo postal širok grm in se bo dalo vse privezati k enem kolu.
Plodovi so po obliki in velikosti zelo različni, od pinkponk do teniške žogice, v glavnem sploščeni in rebrasti. Rodnost je zelo visoka in če ne bi rezal stranskih poganjkov, bi se pridelek na sadiko izenačil s kasnejšimi sortami.
Prihodnje leto prav gotovo ne bom imel le ene sadike :)
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadina » 16 jul 2009, 12:36

Evo, tale zelen je Green Bell Pepper, rdeč pa?

Slika

Slika

Sem pripela dve fotki, ker ni dobro razvidno, da je rdeč precej večji od zelenega - sta pa oba zanimiva...

Moj mož je rekel, da so rdeči paradajzi paprike :roll:
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Pepe » 16 jul 2009, 12:41

Ma daj Nadina, a zdaj nam boš pa paprike za paradajze prodajala :lol:
Šalo na stran, na kakašen način pa so najbolj uporabni in kakšen okus imajo?
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadina » 16 jul 2009, 12:53

He, he, Pepe, isti si kot moj mož ...

Kako jih uporabljati - ja to je težava zame - nisem (še?) najbolj vešča v kuhariji. Lansko leto sem jih polnila ne vem več s čim in pekla v pečici, pa nismo bili najbolj navdušeni.

Sedaj jih bom naredila kot polnjene paprike (moževa ideja) in ta vikend morda dobim kako idejo od prijateljev vegetarijancev ?

Morda pa ima kdo kako dobro idejo?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 16 jul 2009, 21:53

nadina je napisal/-a:He, he, Pepe, isti si kot moj mož ...

Kako jih uporabljati - ja to je težava zame - nisem (še?) najbolj vešča v kuhariji. Lansko leto sem jih polnila ne vem več s čim in pekla v pečici, pa nismo bili najbolj navdušeni.

Sedaj jih bom naredila kot polnjene paprike (moževa ideja) in ta vikend morda dobim kako idejo od prijateljev vegetarijancev ?

Morda pa ima kdo kako dobro idejo?


Enkrat sem k riževi solati naredila polnjene paradižnike po tem receptu, pa so obiski z veseljem pojedli. Seveda takrat nisem imela votlih paradižnikov.

Paradižnike prerežeš na pol,,jim pazljivo odstraniš semena s sluzjo , malo posoliš in obrneš navzdol,da se izloči odvečna voda.Medtem narediš nadev.Tunino iz konserve malo zmečkaš,dodaš malo olja iz konserve, majonezo,gorčico,kuhano jajce nasekljaš in umešaš,malo peteršilja,obvezno bazilika,kapre,olive,poper,sol (in se kaj po lastni fantaziji ali pa ne).S tem napolniš polovice paradižnikov in okrasiš z olivo in daš v hladilnik.

Letos končno imam votle paradižnike in če mi ne bodo preden dozorijo, propadli, jih bom ponovno pripravila po tem receptu. Seveda pa jih bom naredila tudi v solati.
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a nadina » 21 jul 2009, 15:52

Pepe - sem pripravila votle paradižnike kot polnjene paprike (če že zgledajo kot paprike, a ne?) in bila prepričana, da se bodo paradižniki razkuhali - PA SE NISO!!! :o

Ker so 'votli', potegneš ven le sredico s semeni vred, ki se drži stene na 3 koncih in to je to. Simple!

Bili smo navdušeni, edinole eni so precej veliki, da zasedejo 3/4 krožnika, ampak tole sorto bomo še sadili :D .

Sedaj je pa na vrsti Plamenkin recept - hvala! (upam, da bodo kaj manjši paradajzki, sicer jih bom rezala na 1/2 , na 1/4, na 1/5 ?).
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Sanel » 24 jul 2009, 22:46

Ime: Rumeni BOSANSKI


Kot obljubljeno bom predstavil rumeni paradižnik, ki ga v družini več kot 20 let vzgajamo.

Tokrat samo skozi slike, drugič tudi s komentarjem oz. izkušanji.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Sanel
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 24 mar 2007, 19:49
Kraj: Koper

Pozdravljen/a Pepe guru za paradižnike

OdgovorNapisal/-a novinka » 19 sep 2009, 17:58

[quote="Pepe"][quote="Pepe"]Bloody butcher sem letos sadil prvič in me je izredno presenetil. Sejal sem ga 15.2., na prosto (v sod) je šel prve dni aprila. Nadpovprečno topla pomlad je pripomogla, da sem prvi zrel plod utrgal 1.6..

Kako bi dobila semena teh čudežnih paradižnikov: Bl.butcher, Momotaro, Stupice, Golden Sweet, Osu Blue, Jersey Devil, Old German, Kimberly, prek interneta nekako ne maram in še ne znam.
Predvsem mi je pomemben okus.
Kako pa prilepiš fotke (zelo lepe so) direkt v forum?
Vsem lep pozdrav!
Mira
novinka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 18 sep 2009, 22:41
Kraj: Dragomer

OdgovorNapisal/-a nadina » 21 sep 2009, 07:40

Sanel, lepe fotke!
Vidim, da ga ne obtrgujete - ali kako se temu reče - vidim namreč 'zalistnike'? Ga vzgajate kot determinantnega?

Novinka - nekje na forumu imaš opisan ves postopek lepljenja slik- sama sedaj res ne utegnem (kasneje, če ti ne pomaga že kdo drug!).
In pazi, da ne bodo slike prevelike, potem se ti dogaja iso kot sedaj v tej temi (poforumu - Sanel, si bil to ti?)...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a nadina » 21 sep 2009, 07:41

Sabel, nisi bil ti...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

Prejšnja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost