neznani zajedalec

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

neznani zajedalec

OdgovorNapisal/-a vrtičkarski začetnik » 07 maj 2007, 11:42

Pred časom sem "naflancala" solato, ki se je do nedavnega kr dobro držala. zadnjih nekaj dni pa opažam da se posamezne sadike posušijo ker imajo pojedene koreninice. Mi lahko kdo pove kateri zajedalec bi to lahko bil in kako, če sploh se ga znebim?
Hvala!
vrtičkarski začetnik
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 07 maj 2007, 11:38

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 07 maj 2007, 12:16

lahko bi bil voluhar. poglej, če so pod zemljo kakšni rovi, ki jih ta žverca naredi. če je temu tako, potem ga lahko preženeš s karbidom (v rov daš malo karbida, poliješ z vodo in zasuješ z zemljo). drugače pa voluharju smrdijo čebulice navadnih narcis. posadi v bližino in z malo sreče se bo odselil. še ena šansa so mački. kupiš enga mucka, ki ti bo veselo lovil volharje in ostalo golazen. pri nas doma imamo dva mačka in nikoli nimamo ne krta ne voluharja, nč.
nekje sem zasledil, da delajo za voluharje vodne bazene. v zemljo pokoplješ posodo in vanjo naliješ vodo. voluhar je baje zelo rad čist in ko gre k vodi da bi se v njej okopal ne more več ven. seveda, če je bazenček dovolj globok.
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 07 maj 2007, 12:22

zdajle sem še malo brskal po netu in našel tale zanimiv članek: KLIK!

opomba: datoteka je v .pdf obliki, zato ja ogled potreben Adobe Acrobat reader. če ti ga ne uspe namestiti, si lahko okrnjeno različico (brez slik in malo pofakižena oblika) ogledaš s klikom na tole: KLIK!
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a muha » 07 maj 2007, 12:29

Še bolj verjetna se mi zdita bramor - sliko lahko najdeš na najdi.si - koreninica je pregriznjena.
in struna - zlatorumen 2 - 3 cm dolg črviček brez nog - kot delček zlate žičke - v koreninico zavrta rov.
Ekološki boj je trd in dolgotrajen (z iskalnikom poišči, kaj je bilo o tem doslej napisanega na forumu), za strupe se mi pa zdi, je že malce prepozno, upoštevaje karenčno dobo.
Je pa še čas, da solato poseješ, bo bolj gosta in se ne bo toliko poznalo, če jih bo škodljivec nekaj zredčil. Sploh pa strune po mojih opažanjih raje napadajo poflancane sadike, kot direktne sejančke.

No pa še link:http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=4382&highlight=strune
http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=2973&highlight=voluhar
http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=1751&highlight=bramor
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a vrtičkarski začetnik » 07 maj 2007, 13:43

Najlepša hvala za namige! Kar takoj se bom lotila identificirat in eliminirat golazen, ki se je upala lotit moje solate :). Upam da bo uspelo!
vrtičkarski začetnik
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 07 maj 2007, 11:38

OdgovorNapisal/-a bambi » 07 maj 2007, 14:51

Tudi nam strune papcajo flance, zato je mama naredila pasti (prebrala v eni knjigi):

kozarec za vlaganje odznotraj namažeš z oljem in daš notri košček krompirja in potem vse skupaj zakoplješ v gredo, ampak tako, da je vrhnji del poravnan s površino, da lahko vidiš notri. V to naj bi se potem ujele strune, ker jih krompir privlači, zaradi olja pa ven ne morejo. Če drži ali ne bom pa še poročala.
bambi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 16 apr 2006, 09:05
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a peter » 08 maj 2007, 11:20

Meni se je to dogajalo ves čas s flancami zelje in cvetače. Rešil sem ga tako, da odslej zmeraj sejem v stiroporaste platoje in potem presajam flance z zemljo vred (podobno kot paradižnikin paprika). Zraven tega seme veliko lepše klije kot na gredi in potem je okroh koreninic kar nekaj zemlje in zelenjava se lepše in hitreje prime.
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a podvinci1 » 16 maj 2007, 07:47

Mislim da so kar strune. Tudi jaz jih imam na vrtu, ampak ko sadim sadike, jih zmeraj zalijem s posebnim pripravkom-škropivom, ki ima karenco 7 dni. Po sedmih dneh pa rastlinice že tudi toliko zrastejo da jim več ne morejo do živega, drugače pa še enkrat ponoviš zalivanje.
podvinci1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 02 jan 2007, 19:11

OdgovorNapisal/-a naett » 31 jul 2007, 22:12

Podvinci1 lahko prosim zapišete ime škropiva proti strunam? Do sedaj je bil mir, zdaj pa so začele padati sadike solate, radiča in komarčka kot za stavo. 100% sem, da so strune, ker sem jih nekaj našla na "kraju zločina".
Lep dan še naprej!
naett
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 31 jul 2007, 21:43
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 11 maj 2009, 20:50

Lahko kdo napiše, kako se znebim strun? Hvala.
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a lera » 12 maj 2009, 17:10

Te nadležne živalce so tudi pri meni. Solato sem flancala vsak dan po cca 10 kom. Ampak vsak popoldne ko sem solato pač preverjala sem tisto ki je bila malo uvela izpulila in malo pobrskala naokoli in v 99% našla strune, ki sem jih potem najprej s kamenčkom dajala na pol kasneje pa sem samo prijela in potegnila narazen iz samega besa. Sedaj imam solato naflancano na eni gredi kot da bi jo flancala postopoma oz. če povem iskreno nič kaj lepo za videti. Sedaj se je zadeva nekako umirila saj sva jih z možem res ogromno pobila. Raznih zatiralcev v obliki praha ali škropiva pa jaz ne maram, ker kako je mogoč pa strunce oz. tudi kaj drugega pogine zame pa naj bi bilo nestrupeno ker je recimo karenca dan ali dva. Jaz bom kar vztrajala pri pobiranju pa čeprav so mi požrle tudi sadiko feferona. Smo pa pri nas res dosledni, zjutraj jih tašča pobije popoldne mož zvečer pa še jaz. Ni hudič da se jih ne bomo znebili.
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a orhy » 12 maj 2009, 19:26

Poizkusi dati v zemljo kakšen gomolj krompirja - baje imajo strune krompir rade. Se bodo tam številneje zbrale ob krompirju in mogoče bo delo hitreje opravljeno.
Menda so tudi številnejše tam, kjer je v bližini travnik.
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a nadina » 12 maj 2009, 22:06

Tudi na jabolka menda 'padajo'...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola


Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov