Bramor :(

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Bramor :(

OdgovorNapisal/-a Akasha » 28 mar 2005, 19:50

Kako uspešno zatirati bramorje na zelenjavnem vrtu? Naredijo nam veliko škode,najbrž jih privablja hlevski gnoj,s katerim gnojimo :?
Mesurol ne pomaga kaj dosti...
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

Bramor

OdgovorNapisal/-a boyki » 22 apr 2005, 22:37

:P Ja bramorji in ostali škodljivci. To so nadloge ja - kupiš spomladi sajenčke solate, zelja... in ko čez teden dni pogledaš na gredo, je polovica rastlin suhih. Popade te jeza in po moje bolj se jeziš več energije imajo, da ti nagajajo. Jas se borim z njimi nenasilno. Mogoče imam srečo, da so moji vrtovi bolj v divjini, kjer še vlada ravnovesje, predvsem pa je veliko miru, da to lahko deluje.
Tako so na vrtu prisotni divji obiskovalci - kanja, kače, sosedove mačke, ježi in sove.
Bramorji imajo kar nekaj sovražnikov - škorci... Drugače sem proti pobijanju, saj imajo pravico živeti kot vsa bitja na našem planetu. Mlajši bramorji so vegeterijanci, starejši so pa menda mesojedci, kateri pospravijo veliko raznih živalic.
Če najdem še ostale naravne sovražnike bramorja se oglasim.
:idea:
boyki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 15 mar 2005, 01:16
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a Akasha » 23 apr 2005, 18:24

Se bojim,da pri nas bramorji zmagujejo.. In glede na ogromno skodo,ki jo naredijo(imamo kar njihove luknje po vrtu na gredah,toliko jih je :( ,nimam ravno sočutja do njih,žal.

Najbrž jih privablja tudi gnoj,s katerim gnojimo.. Samo komposta nimamo dovolj..
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a muha » 01 jun 2005, 14:47

en nasvet bio zatiranja(iz knjige) - bramorjev, hvala bogu, nimam, so že strune dovolj.

v njihove rove, ki so tik pod površjem, zlijemo malo jedilnega olja, pomešanega z vodo. V juniju (torej prav v tem času) se iz jajčec izleže naraščaj (menda kar 200-300 na enega bramorja ). Najdemo ga, če sledimo rovu. Pokapljamo ga z jedilnim oljem, nakar zalijemo gnezda z vodo.
Bramorje, ki lezejo ponoči po zemlji, ujamemo v prazne cvetlične lončke, ki smo jih do roba zakopali v zemljo.

Upam, da bo vsaj kak bramor manj!.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Akasha » 01 jun 2005, 16:25

Sledenje rovu odpade,ker so luknje po gredah,kjer tudi kaj še raste in ne morem vsega razkopati..
Bi pomagalo,če samo v luknje nalijem omenjeno oljno mešanico?
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a muha » 02 jun 2005, 13:56

izkušenj nimam, sem prepisala iz knjige. Ampak mislim, da škoditi ne more. Probaj in povej, če je bilo kaj haska.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

Preganjanje bramorjev

OdgovorNapisal/-a boyki » 03 jun 2005, 22:51

Ti "glodalci" imajo res na stotine jajčec. Lani sem okopaval in našel gnezda velikosti snežne kepe in v njem okoli po steni ogromno jajčec. Pravijo, da moraš to potolči z motiko, da se to uniči.
Redno okopavanje in budna pozornost pri tem torej veliko pomaga.
Po moje pa obstaja kak dobri stvor, ki mu ta jajčeca dobro teknejo, v naravi je vse urejeno.
Jaz se niti ne sekiram preveč, čeprav so mi že pojedli kar nekaj sadik - no potem čez leto se to umiri.
boyki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 15 mar 2005, 01:16
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a Akasha » 10 jun 2009, 20:25

Ali je res po novem za nakup Mesurola potreben izpit glede fitofarmacije..ali karkoli tisti izpit že je...

(imamo še vedno ogromno bramorjev :cry: )
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 10 jun 2009, 21:19

Da, za Mesurol je potrebna kartica.

Letos sem imel ogromno bramorjev v vrtu. Ponekod na površju luknja pri luknji. Ko sem sadil sadike (zelje, paradižnik, ..) so mi jih pridno redčili. Še dobro, da sem imel veliko svojih sadik, samo vseeno mi ni bilo všeč.

Na prigovarjanje domačih sem kupil Mesurol. Po ograjenem vrtu sme tu pa tam potrosil. V nekaj dneh sem našel 12 mrtvih bramorjev na površju, verjamem, da jih je veliko še ostalo, ker še vedno najdem kako pojedeno sadiko.

Je pa to močan strup. Trenutek nepazljivosti in nekaj Mesurola je pojedel domači labradorec. Po pol ure opazovanja so se pričeli prvi znaki (tresenje, slinjenje, nemirnost...). Ker je bilo ob 21:00 smo ga peljali 30 km daleč k veterinarju, ki nam ni dal veliko upanja (ni pravega protistrupa, pes je že star 14 let). K sreči je pes med potjo bruhal, no iz avta smo ga morali že nesti. Da skrajšam, v 3 dneh je dobil 4 terapije (infuzije, inekcije, tablete). Na trenutke je pomagalo, potem pa je zopet postajal nemiren, ni imel občutka za prostor (kamor je šel, se je zaletel v glavo), jedel ni. Četrti dan se je začelo izboljševati, sedaj (po 1 mesecu) je isti, kot je bil.

Če bi na začetku odlašali z veterinarjem, ga ne bi bilo več.
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a Kajser » 10 jun 2009, 21:46

Nekje, na netu sem prebral da se jih uspešno preganja tudi z jogurtovimi lončki....
Kako?
Lončke zagrebeš med sadikami do roba in vanje natočiš vodo.
Bramorjev nočni pohod se kaj hitro konča v lončku...
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a GREEN » 20 jun 2009, 22:43

Ja, kot pišeš je pes pojedel Mesurol,ta strup deluje na živčne celice in naredijo veliko trajno škodo.Sej vse piše na navodilih.S takim strupom moraš biti previden tako kot s tistim za miši in podgane (mehke vabe)
Mesurol potresi po področjih in jih pokrij s kopreno oz.vrteksom,da se izogneš morebitnim nepotrebnim žrtvam.
Bučolog-Sam da raste in raste
GREEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 mar 2008, 22:36
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a mitnica » 21 jun 2009, 11:05

Mesurol je odličen za preganjanje bramorjev, za vse druge pa je hud strup. Samo enkrat sem poizkusil z njim, vendar , ko sem poleg mrtvih bramorjev našel še dva poginula kosa (po vrtu sta pobirala bramorje) je ostanek Mesurola romal nazaj v trgovino in naprej na uničenje.
mitnica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:13


Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost