škodljivec na vrtu

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

škodljivec na vrtu

OdgovorNapisal/-a prosen » 08 mar 2007, 10:03

Že drugo leto zapored mi na zelenjavi dela škodo majhen črviček, kot mala glistica (1 cm ali malo več), oranžne barve. Ogromno ga imam v korenju, ki je ves obžrt in skoraj neuporaben, uniči pa mi tudi mlade posajene sadike zelenjave, zlasti solate in radiča. Kdo ve, kako se to imenuje in kako se tega rešiti. Vrt gnojim z domače pridelanim kompostom, ki pa včasih še ni čisto zrel. Hvala vam za odgovor.
prosen
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 08 mar 2007, 09:36
Kraj: škofja loka

OdgovorNapisal/-a Hinko » 08 mar 2007, 11:43

To so strune.
Hinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 jul 2006, 03:02

OdgovorNapisal/-a muha » 08 mar 2007, 14:12

Hinko ima prav, to so strune.
Na začetku, ko je bila zemlja na vrtu še "surova" in zbita, sem jih imela za izvoz. Požrle so mi cele lehe poflancane solate, endivije, radiča :twisted: :twisted: :twisted: Le, če sem prav gosto sejala, je kaj ostalo.
Kako se jih rešiti? Eno so strupi, enaki kot za bramorje, a zaležejo le za eno sezono. Tega se nisem posluževala. Probala sem s krompirjem - med sadike potakneš polovičke starega krompirja - nekaj jih gre res vanj, namesto v sadike. Pa korenine porezane solate (a kaj, ko je do tam še zrasti ne pustijo, a :evil: ).
Nekje sem prebrala, da jim najbolj prija zbita ilovica, najmanj pa prhek humuz. Izgleda, da drži, kajti sedaj po 15 letih stalnega dodajanja rastlinskega komposta na gredice, j i h n i v e č :D :D . Ali pa ima za to zasluge en udomačen krt, ki mi vsake toliko čase malce "porahlja" zemljico. Pravzaprav še največ zaslug pripisujem njemu, ker jih tudi pri prekopavanju trate skoraj ne najdem več.
Kje deluje kaka poslovalnica "rent a krt" pa žal ne vem.
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica


Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov