Jajčevci oz. melancane

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Jajčevci oz. melancane

OdgovorNapisal/-a alenka37 » 14 jul 2007, 15:04

Letos nam jajčevci prav nič ne rodijo. So sicer lepi, tudi cvetovi so opazni, plodov pa ni in ni. Kaj je narobe oz. kaj mi svetujete naj naredim?
Hvala za nasvete.
alenka37
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 14 jul 2007, 14:58

OdgovorNapisal/-a Pepe » 15 jul 2007, 13:55

Takole na splošno pa se ne da odgovoriti. Predvidevam, da nima dovolj sonca, če jajčevec nima vsaj 8 ur sonca dnevno z njim ne bo nič. Pa tudi vreme jim letos ni preveč naklonjeno. Če ne živiš na primorskem potem je bolje, da sadiš kaj drugega.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a peter » 16 jul 2007, 14:50

Ja, jajčevec definitivno potrebje veliko sonca in prostora. Pa še nekaj: zelo različne sorte rodijo zelo različno. Tudi jaz sem že imel eno leto jajčevec, ki skoraj ni rodil. Tako da potrebno sadike skrbno izbrati in jih kupiti od nekoga, kjer veš kaj boš dobil (četudi mogoče malce dražje).
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a Pepe » 16 jul 2007, 14:59

Jaz sem letos enega posadil za hišo, kjer ima sonce le do dveh. Pridelal sem vsega en manjši melancan. Njegovi bratje na polnem soncu so polni debelih plodov. Na istem mestu mi paradižniki, paprike in kumare normalno delajo. Jajčenec je definitivno zelo zahteven glede rastnih pogojev.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a žare » 26 avg 2007, 12:54

Pepe je napisal/-a:Takole na splošno pa se ne da odgovoriti. Predvidevam, da nima dovolj sonca, če jajčevec nima vsaj 8 ur sonca dnevno z njim ne bo nič. Pa tudi vreme jim letos ni preveč naklonjeno. Če ne živiš na primorskem potem je bolje, da sadiš kaj drugega.




Jaz sem letos pridelal enega okoli 25 cm višine in premer okoli 10 cm, pravi velikan ampak od tega enega nič več naprej! Na treh sadikah samo eden pa še na soncu je cel dan! Tako da ta teorija ne vzdrži! Cveti nenormalno, res pa je da se cvetovi kasneje nekako zagnilijo oz. preidejo v rjavkasto barvo in dalje ni več nič. Napada ga tudi koloradski hrošč enako kot krompir.
Toliko, mene zanima zakaj cveti na soncu cel dan plodov pa pol nič ali samo eden!

LP Žare
Hrabro ojštro dostojanstveno
žare
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 16 avg 2007, 23:39
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a sasok » 26 avg 2007, 17:25

nam pa lepo delajo a takoj ko je velik nekje 5cm v dolžino ga pojedo rdeči polži, tako da smo pojedli do sedaj samo enega :cry: :cry:
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a Akasha » 26 avg 2007, 21:55

Mene pa zelo čudi,kako da imate take težave z jajčevci. Že veliko let gojimo v Ljubljani najbolj navadne (iz malih Semenarninih Kalia semenskih vrečk), posadimo jih na sonce in jih gnojimo in zalivamo. Pa potrebujejo tudi oporo. Posejem jih pa konec januarja v lončke.

Vsako leto dozori zelo obilen pridelek, edino kak koloradski hrošč jih je kdaj malo pogrizel po listih, drugih težav pa še nikoli ni bilo z njimi.
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a žare » 27 avg 2007, 00:08

Zakaj pa cvetovi zgnijejo! :(
LP Žare
Hrabro ojštro dostojanstveno
žare
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 16 avg 2007, 23:39
Kraj: Maribor

Vrste jajčevcev

OdgovorNapisal/-a nadina » 28 jan 2008, 09:39

Ali ima kdo izkušnje z različnimi vrstami jajčevcev, ki jih ponujajo na netu?
Ivčk, če še nisi naročala - mogoče bi se ti pridružila z jajčevci - "Aubergine" ....
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Pepe » 28 jan 2008, 11:27

Jaz sem lani gojil Calliope in Nadia, oba hibrida. Calliope je manjši, pisan in zelo obilno rodi, Nadia pa naredi klasičen plod in tudi zelo rodi do pozne jeseni. Calliope je zelo občutljiv na deževno vreme.
Ne vem pa od kod vam ideja, da jajčevec potrebuje oporo. Če odrežeš vrh, ko je 30 cm visok se razveja kot grm in tudi več rodi, čeprav je prvi plod kakšen teden kasnejši zaradi rezanja.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadina » 23 avg 2008, 09:19

Letos je tudi jajčevcev kar precej:
[img][img]http://shrani.si/t/Y/ed/HYH8oPJ/doma20080811020.jpg[/img]

Sem pa poleg "navadnih" sort posadila še "love apples" (berenjena oz. eggplants):
[/img]Slika

pa si sedaj z njimi nimam kaj početi, kvečjemu za okras? Morda ima kdo izkušnje z njimi?

Pepe, kje si pa ti dobil tisti dve sorti jajčevcev - pri nas ali?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a nadina » 03 sep 2008, 10:30

Mar res nobeden ne pozna oz. nima izkušenj s temi melancani: "love apples" (berenjena oz. eggplants)?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 03 sep 2008, 11:40

Nadina, tile majhni beli jajčevci so čisto osnovna vrsta jajčevcev, iz nje so razvili čisto vse druge sorte (tudi vijolične, zelene, rozaste in progaste). Ravno zaradi te oblike in barve plodu se jajčevec danes imenuje Eggplant (rastlina z jajci).
Seveda so tudi užitni, vendar dokler so mladi, čisto beli in čvrsti. Čim postanejo kremasto rumenkaste barve, se okus spremeni v neverjetno grenkega in takrat služijo le za okras (in pobiranje semen).

Mladi plodovi se uporabljajo popolnoma enako kot vse druge sorte jajčevca, tako da ni skrbi, da jih ne bi mogla uporabiti, še posebaj zato, ker so ti tako lepo obrodili.

Tudi jaz sem jih letos sejala (to sorto se dobi pod večimi imeni, nekateri jim pravijo tudi okrasnijajčevci), pa sem jih žal posadila preveč v senco in imajo komaj zdaj en majčken plod, tako da letos ne bo nič od pridelka, žal. Pa tako sem se jih veselila, ker pravijo, da imajo aromo po gobah. Boš pa ti preverila to trditev...

Aha, tu pa je fotka z neta, ki se mi zdi zelo zanimiva :lol:
Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadina » 03 sep 2008, 12:01

Oj!
Hvala za odgovor - sedaj smo jih imeli za okras in zrastlo nam jih je res precej (ker enostavno ne morem zavreči nobene sadike).
Poslikala sem sicer eno bolj klavrno, verjetno od jeze, ker nisem imela ideje kaj z njimi početi.
Najbolj sem pa vesela tvoje razlage o barvi - ni mi bili namreč jasno, zakaj se nekateri rumeni, če sem jih kupila pod "bele"?
Sicer pa mislim, da jih drugo leto ne bom več sejala, ker imajo precej semen oz. sama semena so jih!
Morda spet najdem kakšno eksoto za drugo leto?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 03 sep 2008, 15:35

S pobiranjem mladih plodov se boš izognila tudi množici semen, ki takrat še niso razvita. Ko plod doseže polno velikost (torej velikost gosjega jajca), ga enostavno pobereš in uporabiš. Dlje kot ga pustiš na rastlini, bolj bodo semena razvita in moteča.
Škoda bi bilo, da jih ne bi več sejala, ko pa ti očitno tako lepo rodijo. Zamisli si, kako lepo zgledajo taki jajčevci na mizi, če so denimo polnjeni s kakim finim nadevom (vse skupaj pečeno v pečici). Ena oseba dobi tri polnjena jajčka in nekaj priloge in že imaš krasno kosilo :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 10 sep 2008, 22:47

To pa je moj skromen pridelek jajčevca. Skromen - vendar lep. Sadike, posajene na vrtu, pa mi je žal uničil koloradski hrošč.

Slika
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a peter » 14 sep 2008, 22:11

Vidim, da imaš enako sorto kot jaz letos. Ta sorta mi je resnično všeč, ker ima zelo malo semen. Tako, da če komu niso preveč všeč semena v jajčevcih - ta sorta jih ima zelo malo in zelo kompaktna. Res pa je tudi, da je začela delati plodove dokaj pozno (avgusta).
Lp
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a bučarka » 07 dec 2008, 16:49

Imam nekaj novih semen jajčevcev za zamenjat (originalno seme):

green ablong Kermit
zgleda tako:
Slika
vir: www.recipetips.com

thai long eggplant

zgleda tako:
Slika
vir: cornucopiaseeds.com.au

In še (malo off topic) Bird pepper.

Semena sem "pokradla" prijateljici, ki jih je letos kupila na tajskem. Jih je precej in sem jih pripravljena zamenjat za kakšna druga semena.
Zadnjič spremenil bučarka, dne 18 feb 2009, 14:54, skupaj popravljeno 1 krat.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a LHASA » 07 dec 2008, 16:52

wau...menjam s semeni eko hokaida, če se ti zdi ok. Sploh nisem vedela, da obstaja toliko vrst malancanov. Vedno kupim sadike in kakor, da so vsako leto iste. A obstajajo torej sorte, ki so bolj zgodnje? Katere so to?
Brez domišljije bi živela samo eno življenje
----------------------------------------------------
LHASA
artline@mail386.com
LHASA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 19 apr 2007, 21:48
Kraj: Posavje

OdgovorNapisal/-a bučarka » 07 dec 2008, 17:06

Se slišimo na zs.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

Naslednja

Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost