Jajčevci oz. melancane

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a fresia » 02 apr 2009, 16:58

Nadina joooo kako je pa to lepo,....
Proti mojim ubogim flančkam :(
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a bučarka » 02 apr 2009, 18:36

Nadina, super sadike imaš! Srečkovička ti, ker imaš toliko svetlobe. Jaz pa moral lovit okna po hiši.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 apr 2009, 19:53

nadina je napisal/-a:http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=6917&postdays=0&postorder=asc&start=105

nekaj je tule, če sem pa še kje, ne vem?
Bom spet pofotkala in nalimala zdaj, ko je vse že res veeeeliko...


Ja, Nadina, to je to, ne vem kako da nisem našla, pa sem prečesala celo temo počez :oops:
Jooooj, kako so lepe tele tvoje sadike, vse po vrsti. Bravo!!!
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 02 apr 2009, 19:56

Nadina, sem kar malo zelena od zavisti. :oops:
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 apr 2009, 21:21

Nadina, še eno vprašanje glede tvojega gojenja jajčevcev. Jih na vrt sadiš po dve sadiki skupaj kot paprike ali samo po eno?
Jaz do zdaj nisem probala z gojenjem dveh sadik skupaj, nameravam pa letos, da vidim, če bo kakšen efekt. Upam namreč na boljšo oprašitev in s tem večji pridelek...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pepe » 03 apr 2009, 07:20

Jajčevci vsaj po mojih izkušnjah uspevajo bolje, če so posajeni posamično. Tudi če imaš v vrtu le eno rastlino ni problemov z opraševanjem. Pomembno je le, da odrežeš vrh, ko je rastlina visoka 30 c. Jajčevec se potem razveja in končni pridelek se vsaj podvoji. Opora ni potrebna, ker ne gre več v višino, ampak naredi grm.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Pepe » 03 apr 2009, 07:24

Pa še nekaj, tudi paprik ni treba saditi po dve skupaj. Predlani sem naredil test - povsem enaki površini sem zasadil z enojnimi in dvojnimi sadikami. Avgusta od daleč razlika sploh ni bila vidna, ker so se enojne bolj razrasle, pridelek pa je bil na obeh delih isti. Torej imamo z dvojnimi sadikami le več dela in stroškov, profita pa nobenega.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 03 apr 2009, 09:08

Hvala Pepe, tole za odrezan vrh pa res nisem vedela, bom vsekakor probala. Se vidi, da sem po srcu 'paradajzar' :lol: , drugo imam bolj tako za zraven...

Paprike pa sadim po dve skupaj že zato, ker vedno posejem dvojno količino semen 'za vsak slučaj' in vedno pridejo vsa semena ven (višek mi je škoda metati stran), prostor pa imam zelo omejen, saj imam za paprike na voljo le nekaj ''lukenj'' na vrtu...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadina » 03 apr 2009, 20:46

Hvala za pohvale! Upam, da mi bodo sadike rastle še potem, ko jih presadim v njivo, tako kot lansko leto, ko sem začenjala z vrtnarjenjem.

Sem pa dolžna takoj povedati, da mi nič ne bi uspelo brez tega foruma, Ivčk, Pepeta... Hvala!

Za melancane pa res nisem nikjer zasledila, da bi jih kdo

1. posadil po dva (2) skupaj, saj se tako razvejajo, da potrebujejo oporo in zrastejo kar precej visoko

2. Za rezanje vrha (Pepe) pa tudi še nisem slišala in je vprašanje na mestu - kam in kako bi se šele potem razvejala rastlina. Zakaj?

Lansko leto so naši melancani bili visoki cca 60 - 70cm (črni okrogli in črni podolgovati), tisti 'bianca sfumata' pa so bili cca 50cm (morda bi pri teh poskusila porezati vrh?).

Črni so pa imeli toliko plodov in stranskih poganjkov, da sem jih nenehno privezovala...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Pepe » 04 apr 2009, 06:25

nadina je napisal/-a:2. Za rezanje vrha (Pepe) pa tudi še nisem slišala in je vprašanje na mestu - kam in kako bi se šele potem razvejala rastlina. Zakaj?..

To sem zasledil na internetu, preizkusil in je res bolje. Je pa treba, če želiš večje plodove, stranske poganjke redčiti. Verjamem pa, da vam na primorskem dobro uspevajo tudi brez rezanja vrha.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

Ali so to sploh jajčevci???

OdgovorNapisal/-a Sitka33 » 19 apr 2009, 16:27

Pozdravljeni,

rabim vašo pomoč. Letos sem se začela tudi sama ukvarjati z vrtom. Sama vzgajam tudi sadike za paradižnik, brokoli, papriko in mislila sem, da tudi za jajčevce.

Kje je problem? Kupila sem seme za jajčevce "Violettalunga 3" v Jablani. Bilo naj bi biološko seme. Toda moje sadike zgledajo kot sadike paradižnika in ne kot vaše sadike jajčevcev. Sedaj pa ne vem ali je možno, da ima ta vrsta take sadike ali imam smolo in so v vrečko zapakirali seme paradižnika namesto jajčevca. Je pa seme zelo podobno paradižnikovemu. Ampak se mi ni zdelo nič čudno, ker so dejansko take peške jajčevca.

Prosim ali katera pozna vrsto jajčevca, katere sadike bi bile podobne paradižniku. Nisem pa zamenjala vrečk.

Hvala vsem za po moč.

Lep dan želim! Sitka 33
Sitka33
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 19 apr 2009, 16:14

OdgovorNapisal/-a bučarka » 19 apr 2009, 17:25

Slike dobrodošle.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a ficko » 11 jun 2009, 14:20

Mene pa zanima če je treba jajčevcu trgati zalistnike, ali pustiš da kar rastejo. Zaenkrat jim opore še nisem dal ker nameravam poskusiti pepetov recept z rezanjom vrhov, nekaterim pa bom namenil tudi podporo. Torej katerim trgati katerim ne...? :oops:
Rastline so zakon!
ficko
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 21 jun 2008, 17:47
Kraj: okolica Grosuplja

OdgovorNapisal/-a Pepe » 11 jun 2009, 14:45

Če boš odrezal vrh (zdaj je že malo pozno) potem ne reži ničesar drugega. Bistvo je v tem, da se razveja.
Če pustiš vrh, potem reži zalistnike, skupen pridelek bo manjši, posamezni plodovi pa večji.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a nadina » 11 jun 2009, 17:56

Ma jaz NE porežem vrha in NE obtrgujem - pustim, da raste. Morda pa raste pri nas malo drugače, Pepe?

Pošpricam pa na isti način kot paradižnike - mleko in čaj ali foliarni kalcij (isto naredim z paprikami, kumaricami, melonami, lubenicami, bučami)....
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Pepe » 11 jun 2009, 18:51

nadina je napisal/-a:Morda pa raste pri nas malo drugače, Pepe?

Ma sigurno pri vas raste drugače :wink: . Profesionalni pridelovalci pustijo na rastlini le par plodov in potrgalo vse ostalo, da so plodovi potem veliki in lepi. Tehnik je več, vsaka ima svoje rezultate. Kot sem že rekel, meni najbolj ustreza odrezan vrh, potem pa naj raste po svoje, tako je več plodov, ki pa so manjši. So pa nekatere sorte, ki že same od sebe naredijo grm, ponavadi so to tiste z manjšimi plodovi. Če tebi lepo uspevajo brez vsega, hvala bogu in ne menjaj zmagovalnega konja :D .
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a ficko » 14 jun 2009, 09:27

Hvala Pepe in nadina!

Sem pa danes v eni knjigi zasledil da se pri jajčevcu krajšajo vejice za drugim cvetenjom oz. razvijanjem plodov, se pravi da se na vsakem kuncu vejice odščipne cca 2 cm da odtrgaš nov poganjek za liste. Ima morda kdo s tem iskušnje, morda kdo kaj več ve o tem..?
Rastline so zakon!
ficko
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 21 jun 2008, 17:47
Kraj: okolica Grosuplja

OdgovorNapisal/-a lera » 26 jun 2009, 14:11

jaz kar pustim ker imam melancane itak samo zase in jih nihče drug ne je. Imam pa letos prvič bele male kot jajce. Sedaj so v cvetju, tudi pognojila sem jih po nasvetu Ivčk tako da upam da bo ratalo. samo bolj toplo bi pomoje lahko bilo.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a nadina » 22 okt 2009, 10:08

Nadebudnež, kje si?
Evo, 'tvoji' melancani še vedno rastejo kot zmešani, eni še cvetijo 100/uro... Kako pa kaj tvoji?
No, naši 'navadni' črni so tudi še polni...
Slika
Slika
Slika
Slika
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 23 okt 2009, 23:54

Nadina, evo me!

Lepo, da ti še rastejo in lepo, da sadike niso bile "prepozne" - vemo za drugo leto :)
Upam, da uspeš vse pojesti, predelati ali vsaj podariti. Škoda, da propade zrel, zdrav plod.

Moji so tudi lepo rodili, vendar jih že kaki teden ni več, jih je mraz uničil in sem jih zmlel na kompost.

Tvoja stoletna čebula je vsa zunaj in velika kakih 20 cm. Sedaj se edino bojim, da jo bo uničila zima. Veš, pri nas je tudi -20.
Pokriti pa je verjetno ne smem, se bodo stebla zlomila.
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron