ČAJOTA

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

ČAJOTA

OdgovorNapisal/-a Tiaja » 27 mar 2008, 12:26

Veliko sem brala na forumu o čajoti. Pa sem vseeno v dilemi. Imam dve , ki sta prezimili in ena je pognala cca 20 cm dolg poganjek. Kaj naj zdaj naredim? Ju lahko posadim v lonca in kam dam potem ta lonec? V stanoanje, zunaj al kako$?A lahko posadim obe tudi tisto brez poganjka? f

Hvala vam za trud vnaprej.

LEp dan
Tiaja
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 04 okt 2006, 17:53

OdgovorNapisal/-a bojanp » 27 mar 2008, 13:14

Jaz sem jih posadil in posode postavil v sobo ki ni ogrevana,da ne bi prehitro rastle.Tista ki pa še nima poganjka pa jo daj v toplejši prostor in mislim da bi se poganjek moral hitro pokazat.
bojanp
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 15 dec 2007, 10:49
Kraj: Slovenske Konjice

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 27 mar 2008, 13:20

Upam, da se bosta oglasila še Rok in Jan, ki imata s čajoto več izkušenj...
Čajoto je treba posaditi v lonec, da se čimpraj zakorenini, saj bo že čez dober mesec šla na prosto. Posadi obe, tudi tisto, ki ti še ni odgnala. Lonec pa imej notri, v ne preveč toplem prostoru, da ti ne zdivja. Ne zalivaj preveč, ker lahko zgnije, vendar ohranjaj vlažno.

Jaz sem eno čajoto dobila od prijaznega forumaša (R., še enkrat hvala :wink: ) in sem jo takoj do polovice zarinila v zemljo. Zdaj ima poganjek dolg že čez dvajset centimetrov, imam jo pa na neogrevanem svetlem stopnišču. Vsake toliko jo grem pogledat in preverim, če ji manjka vlage in če dobro napreduje.

Res upam, da mi bo letos končno uspelo, ker je to edina rastlina s katero se že nekaj let zaman trudim, kljub temu, da delam vse 'prav' (očitno ne :lol:).
A še vedno se najde kaka prijazna duša, ki mi podari kak plod, da lahko poskušam naprej.

Zato bom tudi jaz vesela vsakega nasveta, ki prileti v tole temo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 27 mar 2008, 13:28

Bojan, si me prehitel v tipkanju :lol:
Ja, tisto brez poganjka le daj najprej na toplo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a bojanp » 27 mar 2008, 14:17

Če koga zanima lahko dobi kakšno čajoto.Pošiljal jih najraje ne bi,da se poganjki ne polomijo,lakho jih pridete iskat v Sl.Konjice.
bojanp
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 15 dec 2007, 10:49
Kraj: Slovenske Konjice

ČAJOTA

OdgovorNapisal/-a Tiaja » 27 mar 2008, 22:21

no, Bojan, pol pa ti ziher lahk mal več poveš o gojenju. Kako globoko se zasadi,kam se postavi zdaj kdaj ven na prosto itd....

Hvala
Tiaja
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 04 okt 2006, 17:53

OdgovorNapisal/-a bojanp » 27 mar 2008, 22:28

Jaz sem zakopal čajoto toliko da je pokrita z zemljo v veliki posodi,ki je postavljena v neogrevani sobi,da ne raste prehitro.Na prosto jo bom sadil ko bo že malo topleje,konec aprila,začetek maja pod brajdo in dobro pognojil.
bojanp
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 15 dec 2007, 10:49
Kraj: Slovenske Konjice

OdgovorNapisal/-a orhidejka » 20 maj 2008, 12:18

Prosim za pomoč.
Letos sem prvič dobila čajoto. Ima poganjek dolg približno 10 cm, ampak ni lep čvrt zelen. A bo kaj iz tega? Bom poslikala, samo da napolnim baterije :lol: .
Zanima me če jo lahko vsadim ob zid, kjer je popoldansko sonce. A bo rasla če jo bom napeljala po zidu.
Če to ni ok kam naj jo vsadim.

Hvala
orhidejka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 31 jan 2007, 16:49

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 20 maj 2008, 12:28

Jaz sem jo letos vtaknila kar ob rob kompostnega kupa v polsenco, kjer bo imela dovolj hranil. Upam, da mi bo končno uspelo vzgojiti lastne plodove.

Pa si jo že vtaknila vsaj v lonec z zemljo, da spusti korenine? Na tak način bi dobila vsaj nekaj hranil in bi se bledo zeleni poganjek hitro speremenil v intenzivno zelenega, še posebaj, če bi mu pomagala z malce dognojevanja.
V vsakem primeru upam, da ti bo uspelo :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a orhidejka » 20 maj 2008, 13:01

Ja čajota je že v zemlji.
Jo bom pa popoldne presadila tako kot sem si zamislila. Upam, da tudi meni uspe kak plod. Pa veliko uspeha tudi tebi.
orhidejka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 31 jan 2007, 16:49

živjo

OdgovorNapisal/-a lera » 20 maj 2008, 18:24

po izkušnjah moje mami je najbolje, da jo posadiš ob kakšno drevo, da ona lahko mirno pleza in divja. Tako je imela ona lani kar veliko plodov in smo jih z veseljem pojedli pa še za letos je imela buče za vnaprej. Je pa že nekje marca dala čajoto v lonec in jo zmerno zalivala ter ji dala oporo, da ji je zrasla.

lp
valerijo
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 20 maj 2008, 18:35

Valerija, te lahko vprašam morda samo to, kako globoko tvoja mama sadi čajoto? Jaz sem mojo posadila tako, da ven gleda polovica ploda. Bi jo morala globlje? Ta del s samim sajenjem mi nikoli ni bil čisto jasen. Tudi moja čajota je pod drevesom, upam, da bo sama našla pot navzgor...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 sep 2008, 13:38

Pozdravček vsem 'čajotoljubcem'...
Tudi meni je KONČNO letos po treh letih neuspeha uspelo priti do doma vzgojenih plodov. Nekaj smo jih že pojedli, druge pa puščam na rastlini, da se čimbolj odebelijo in dozorijo, da si shranim vsaj kak plod za naslednjeletno sajenje.

Torej se je obnesla kombinacija sajenja na kompost v polsenci in zmernega zalivanja. Čajota je prerasla celotno krošnjo štiri meterske jablane, na samo drevo pa je splezala s pomočjo v tla zapičene žice. Cveteti je začela dokaj pozno, ker je ta rastlina kratkodnevnica, vendar še zdaj veselo nastavlja množico plodov. Za zdaj sem jih naštela približno 25 debelejših. Kar ne bo dozorelo do mraza, bomo pojedli sproti :D

Saj bi prilimala kako slikico, pa mi brat nagaja, ker ima popolnoma zaseden upload in jih ne morem nalagati na net. Slike pridejo ob prvi priliki...

Kako pa je kaj z vašimi letošnjimi čajotami? Ste zadovoljni s pridelkom?
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a lera » 02 sep 2008, 13:46

sorry Ivčk ker sem šelee sedaj videla tvoje vprašanje. Moja mami posadi čajoto celo v zemljo tako da jo prekrije z zemljo poganjek pa gleda ven. Kot pa sem prebrala so ti ratale. Sem prav vesela.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 sep 2008, 14:02

Lera, nič hudega za pozen odgovor, važno je, da so mi res tako lepo uspele,zato sem tudi jaz zelo vesela :D

Sem pa kasneje na netu našla podatek, da je plod res potrebno posaditi le do polovice ali pa samo narahlo zagrniti z zemljo in s tem posnemati naravne pogoje kaljenja....

No, kako so pa pri tebi oz. tvoji mami letos uspele?
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 02 sep 2008, 14:03

Pri nas smo jo letos tudi končno dobili. Je pa posajena pod češnjo in po njej pleza. Ima pa že kar velike plodove.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 sep 2008, 14:12

Kalypsa, krasno, torej se tudi tebi obnese to, da si jo speljala na drevo. Jaz se nameravam tega načina od zdaj naprej vedno držati, upam, da mi bodo še naprej tako lepo uspevale kot letos...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 02 sep 2008, 18:50

Živio vsem skupaj!
Tudi naša čajota ima letos mnogo plodov. Rastlina je preplezala v višino vse, kar je možno. Šla je tudi na potep k sosedu, ki ima v bližini na pol posušeno hruško in sedaj izgleda vse skupaj precej čudno.
Pri kakšni velikosti pa plodove že jeste? In vaš najljubši recept za pripravo čajote? Ker bo plodov mnogo, kako jih je najbolje shraniti ali konzervirati, da bodo čimbolj dolgo primerni za prehrano?
Za vsak nasvet hvala vnaprej!
Slika

Pozdrav!
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a jan24 » 02 sep 2008, 19:39

Meni so plodovi najboljši ko imajo okoli 300g in še mehke bodice- za lažjo pripravo (da te ne bode :D )- če jih ješ sproti. Za shranjevanje pa se boljše obnesejo starejši plodovi. Jaz sem jih shranil kar v kleti blizu krompirja. Večina se jih je dobro ohranila tudi do maja. Tiste, ki so začeli poganjati prehitro smo enostavno pojedli. Dobri so enostavno vsepovsod- imajo prednost pred bučkami, ker ostanejo bolj kompaktni tudi po kuhanju in so nekoliko bolj sladkega okusa. Dobri so že olupljeni, narezani na kolobarčke in popečeni na olivnem olju (ter soljeni).

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 sep 2008, 20:04

Quo_vadis, jaz sem jih jedla surove v mešani solati (paradižnik, kumare, paprike in še kaj :D ), popečene na olivnem olju (take so mi res najboljše) zraven zrezkov in pa pohane, vendar so za to malce presladke. Lahko pa jih uporabiš za kakršnekoli zelenjavne priloge (v satarašu, šalši in podobno) in kot dodatek paradižnikovi prelivki za špagete, saj se ob robovih lepo stopijo (kar omako prijetno zgosti), koščki pa še vedno ostanejo vidni. Tekstura pa je kremasto topeča, njami :D

Brala pa sem tudi, da nekateri vse nedozorele majhne plodove konec jeseni vložijo kot kumarice, prej seveda postrgajo (ne olupijo) dol vse bodice, po moje je pri večji količini majhnih plodov vredno poskusiti...

Jaz jo bom vsekakor še gojila (če mi bo le uspevala) že zaradi kulinarične vrednosti, čeprav je tudi meni podivjala na vse strani, kar pa me osebno ne moti, saj lepi plodovi visijo z jablane in hruške :lol:

Aha, še tale podatek sem našla glede zimskega shranjevanja: priporočljivo je vsak plod posebaj oviti v tanek sloj časopisnega papirja, saj se s tem zmanjšuje izhlapevanje in plodovi dlje ostanejo sveži. To bo vsekakor treba še preveriti...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Naslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • čajota
    Pripete datoteke Napisal/-a caramela » 09 apr 2005, 06:39
    18 Odgovori
    20386 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jan24 Poglej zadnji prispevek
    30 sep 2007, 18:03
  • Čajota
    Napisal/-a Gretka » 22 jan 2008, 11:22
    2 Odgovori
    4327 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a bojanp Poglej zadnji prispevek
    31 jan 2008, 09:23
  • čajota
    Napisal/-a slavka » 17 okt 2008, 17:08
    2 Odgovori
    3428 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a rok.k Poglej zadnji prispevek
    19 okt 2008, 11:00
  • Čajota
    Napisal/-a čistilec » 05 okt 2009, 11:51
    1 Odgovori
    2810 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jan24 Poglej zadnji prispevek
    05 okt 2009, 14:48
  • Čajota- prezimovanje...
    Napisal/-a jan24 » 05 okt 2007, 20:10
    16 Odgovori
    24285 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Ivčk Poglej zadnji prispevek
    02 sep 2008, 16:39

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov